9.00-12.00 - "Cztery pory roku" - Joanna Racewicz
O symbolice Świąt Bożego Narodzenia odnoszącej się do świątecznego stołu: opłatek, sianko pod obrusem, liczba potraw czy pusty talerz dla wędrowca… O Wigilii w Ziemi Świętej - Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek na Górze Oliwnej w Jerozolimie prowadzi sierociniec znany jako „Dom Pokoju”.
O warsztatach kulinarnych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, podczas których odtwarzane są staropolskie świąteczne dania wg dawnych przepisów. W jaki sposób Caritas Polska, nie mogąc w tym roku zorganizować tradycyjnych, dorocznych spotkań wigilijnych dla ubogich i bezdomnych, pomogła im w tym przedświątecznym czasie.
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke
Płyta tygodnia: Nocna Cisza. Kolędy" - MAREK NAPIÓRKOWSKI i ARTUR LESICKI
17.00-19.00 - "Wigilia w Jedynce" - zaprasza Sławomir Drygalski
Przy wigilijnym stole....nie tylko dla samotnych. Świąteczne życzenia i tradycje. Muzyczne marzenia przy niezapomnianych piosenkach o miłości.
19.00-19.30 - "Eureka": Święta noc - wizje betlejemskich Narodzin - zaprasza Katarzyna Jankowska
Najstarsze wyobrażenia Bożego Narodzenia odnajdujemy w malarstwie, rzeźbie, miniaturach psałterzy czy na reliefach sztuki sakralnej. W wielu miejscach Polski od Helu po Śląsk możemy podziwiać symbolikę narracji ewangelicznej narodzin Chrystusa w Betlejem, złożenia Dzieciątka do żłobu i pokłonu pasterzy.
Najważniejszy temat w sztuce chrześcijańskiej interpretowany od najdawniejszych czasów pojawia się także jako część krakowskiego Ołtarza Mariackiego Wita Stwosza czy w dekoracji obrazu Matki Boskiej w klasztorze na Jasnej Górze. Sceny Narodzin przedstawiane z wielkim kunsztem ujęcia i motywów do dziś przyciągają uwagę współczesnego odbiorcy.
23.00-24.00 - "Wigilijna noc z Jedynką" - zaprasza ks. Andrzej Majewski i Małgorzata Kownacka
Takich świąt jeszcze nie mieliśmy. Wymagają od nas hartu ducha, cierpliwości, tolerancji i mądrości, by pokonać pandemię. Zamknięci w domach , otwórzmy serca. Dzięki magii radia bądźmy razem w tę wyjątkową noc. Pośpiewamy kolędy, powspominamy najciekawsze, wyjątkowe wigilie, porozmawiamy o bliskich, których w tym roku nie spotkamy i za którymi tęsknimy.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.
Prod. 2007,adaptacja i reżyseria Krzysztofa Zaleskiego, instrumentacja i opracowanie muzyczne Jacka Urbaniaka, realizacja Andrzeja Brzoski; obsada: Agnieszka Judycka (Maria), Wojciech Machnicki (Joseph), Damian Damięcki (Maścibrzuch), Grzegorz Małecki (Korydon), Mariusz Benoit (Bartos), Jan Pęczek (Herod), Joanna Jeżewska (Herodowa), Stanisław Brudny (Rabin), Krzysztof Banaszyk, Grzegorz Daukszewicz, Dariusz Dobkowski, Marcin Januszkiewicz, Marek Kudełko, Anna Markowicz, Wojciech Michalak, Marcin Mroziński, Monika Świtaj, Grzegorz Wons, Mirosław Zbrojewicz. Aktorom towarzyszą Zespół Ars Nova, zespół wokalny Subtilior Ensemble, chór dziecięcy d'Altro Canto z Sulejówka
Polskie kolędy i pastorałki w opracowaniu na chór mieszany Stanisława Niewiadomskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Edwarda Pałłasza i Anny Ignatowicz - Glińskiej, wyk. Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dyr. Kazimierz Szymonik; Olivier Messiaen Adoro Te, Puer natus est nobis z cyklu Livre du Saint Sacrement, wyk. Jan Szypowski - organy; Kolędy prowansalskie z XVII w, wyk. Zespół La Camera Delle Lacrime, dyr. Bruno Bonhoure; średniowieczne angielskie kolędy, wyk. The Tallis Scholars; kolędowanie na Trynidadzie, wyk. Zespół Lara Brothers; polskie kolędy i pastorałki w wykonaiu zespołu il Canto
00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" Michał Margański
02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański
W audycji m.in.:
7.20 Święta na ostatni moment - jak przygotować święta w dosłownie kilka godzin. Czy bez większych przygotowań da się ugotować coś tradycyjnego, a w domu stworzyć świąteczną atmosferę;
08.45-09.00 - "Salon (nie)polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gościem ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Małgorzata Łukowska
09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert
10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
W audycji m.in.:
13.45 Rozmowa - Maciej Pawłowski, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, skąd się wzięła tradycja choinki
14.35 Wigilia ubogich i bezdomnych - szczególny czas pomagania - Wspólnota Sant'Egidio;
15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć
16.00 -17.00 Nastrój na Święta – Piotr Baron
17.00-19.00 Kolędy w Trójce – Aleksandra Kaczkowska
w tym o g. 18.00 - koncert - Justyna Steczkowska z braćmi - koncert z kolędami;
19.00-21.00 Podziel się radością – Monika Małkowska
Kolendy, śpiewki i różne radosne utwory zapowiadające Boże Narodziny z różnych epok i krajów, śpiewane chóralnie, na głosy. Śpiewanie na głosy – to sztuka wspólnego radowania się, przeżywania świątecznej aury, cudu muzyki i bycia w zjednoczonej muzyką grupie. Będą to utwory od renesansu do dziś; od muzyki kościelnej, poprzez musicale (np. „Sisters Act”) do filmów („Dźwięki muzyki”);
21.00-23.00 Wigilijne Trzy Nuty – Roman Dziewoński
Msza Handela Mesjasz nagrana przez czarnych wykonawców. HANDEL'S MESSIAH - A SOULFUL CELEBRATION - za Hendla wzięli się wspaniali muzycy - (m.in.) Patti Austin, Stevie Wonder, Dianne Reeves, Al Jarreau, Take 6, Yellowjackets i wielu innych wokalistów oraz chóry negro spirituals. Wspaniale zaaranżowana klasyka, znakomita orkiestra.
23-00 Gitarą i piórem w Wigilię – Janusz Deblessem
Wybór utworów ze świątecznej półki autora.
![logo](https://static.prsa.pl/images/41f9e30f-ee20-4c59-98aa-1f9eee49a922.jpg)
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Święta NO WIFI? Podejmiemy wyzwanie smartfonowe i odłożymy go na czas świąt? Jak odciąć się od Internetu? Ola Jasińska zaprasza na rozmowy o tym, dlaczego warto podczas świąt odłożyć telefon i na czym polega akcja #Szary ekran?
15.00-16.00 - "Wigilijny Czat Czwórki" - reporterzy Czatu Czwórki sprawdzą, na co najbardziej teraz czekamy. Osobiste, spokojne rozmowy towarzyszące naszemu oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę. Zaprasza Piotr Firan.
16.00-17.00 - "Sportowcy przy świątecznym stole" - dla sportowców okres Świąt Bożego Narodzenia nie zawsze jest związany z pobytem w domu. O najdziwniejszych Świętach w życiu opowiedzą m.in. lekkoatletka Justyna Święty-Ersetic i jej mąż zapaśnik Dawid Ersetic. Zaprasza Darek Matyja.
17.00-18.00 - "Wigilijne zwyki" - Maciek Szajkowski z wizytą w Beskidzie Śląskim u członków zespołu Psio Crew - zaproszenie na wspólne kolędowanie i premierowe nagrania z ich nadchodzącej płyty.
18.00-20.00 - "Wigilijna Muzyka Dobrego Słowa" - na dwie godziny SŁOWA otulonego MUZYKĄ , czyli głośny szept kolęd z domowych zaciszy muzyków zapraszają Małgorzata Bartas-Witan i Przemek Goławski.
20.00-21.00 - Wigilia z "Kryzysem" - na pokrzepiającą rozmowę z Bogdanem Krzakiem ps. "Kryzys", byłym "kibolem", który dziś pracuje z młodzieżą i prowadzi terapię uzależnień, a swoją historią stara się inspirować innych, zaprasza Jakub Jamrozek.
Co daje człowiekowi wiara i drugi człowiek? Czy z każdego "dołka" można wyjść? Jak poradzić sobie z samotnością? I co wie na ten temat były chuligan piłkarski?
22.00-00.00 - "Świąteczna Czwórka" - polscy artyści znani z anteny Czwórki, m.in. Mary Spolsky, Holak, zaprezentują swoje ulubione utwory kojarzące się ze świętami i opowiedzą swoje świąteczne historie. Zaprasza Małgorzata Jakubowska.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Rozpoczęliśmy świąteczną drogę z Muzycznymi Podróżami. W najbliższym czasie zapraszamy Was na spotkania pełne kolęd i pastorałek. Wyruszymy wspólnie w podróż po kolędach świata, odkrywając ich źródło. Już teraz usiądźcie z nami do wspólnego muzycznego stołu.
Poznamy historię powstania polskich kolęd, wśród nich m.in. Cicha noc, Przybieżeli do Betlejem, Lulajże Jezuniu, Oj Maluśki Maluśki, Bóg się rodzi.
15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża” - zostanę... astronomem. W dniu wigilii Bożego Narodzenia spojrzymy w niebo, zastanowimy się co widzieli tam ponad 2000 lat temu Trzej Królowie i dowiemy się co widzą tam dziś astronomowie. A przy okazji zapytamy na czym polega ten zawód i co trzeba wiedzieć, żeby zostać takim odkrywcą kosmosu.
Gość: Jan Kotlarz.
17.15 - "Zbieraj z klasą" - Dużo gotowania, ozdabiania i sprzątania - ile z tego zostaje odpadów, opakowań, folii. Jak wiele rzeczy trzeba później szybko zjadać, żeby się nie zepsuły... A my podamy przepis na EkoWigilię, czyli taką, po której będziemy mieli pusty kosz, pełne brzuchy, nie wydamy dodatkowych pieniędzy na ozdoby, bo wykorzystamy do nich to, co zostało w kuchni i przede wszystkim nie zmarnujemy żywności.
Dla rodziców:
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Wolontariat szkolny daje młodzieży wiele szans i możliwości. Jest to okazja do sprawdzenia siebie, wykorzystania swoich zdolności, zdobycia wiedzy, nowych zainteresowań i umiejętności.
Goście: Marta Chrzanowska - nauczycielka zaangażowana w wolontariat szkolny oraz o. Cordian Szwarc - Projekt Caritas Laudato Si’ i szkolne koła Caritasu.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
06.30 i 14.00 - Słuchowisko - "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.
Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.
12.15 - "Bajkowy kącik" - Opowieść zwycięzcy konkursu "Gwiazdkopisanie" pt. Wigilia, że och!
19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, czyta Janusz Zadura.
08.00 - "Laureaci Nagrody Polskiego Radia i nagród dodatkowych w Konkursach Chopinowskich" - zaprasza Anna Skulska
"Jestem szczęśliwy tylko na estradzie" - Artur Rubinstein, wspomnienia i nagrania.
18.00 - "Wigilia z Polskim Radiem Chopin" - zaprasza Małgorzata Pęcińska
W programie trzygodzinnej audycji specjalnej bożonarodzeniowe arcydzieła muzyki klasycznej oraz tradycyjne kolędy i pastorałki.
21.00 - "Na Jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński
Wieczór z kolędami i piosenkami świątecznymi w jazzowych aranżacjach.