06.00-09.00 - FAMILIJNA JEDYNKA - "Wielcy męczennicy i wielcy odstępcy" - zapraszają Jan Pniewski i Sylwia Sułkowska
09.00- 10.00 - Transmisja mszy św. z kościoła św. Krzyża w Warszawie
10.00-13.00 - Święta w Jedynce - zaprasza Małgorzata Raducha
"Więzień stanu" - czyli jak Prymas Stefan Wyszyński potrafił negocjować z ówczesnymi władzami swój powrót do Warszawy po odosobnieniu? Co partyjni decydenci musieli zagwarantować Prymasowi w Komańczy, jak był pilnowany w najbardziej oddalonym od kontaktów z ludźmi miejscu i jak zmieniał się klimat polityczny wobec Kościoła od jesieni 1956 r. do wiosny roku następnego - rozmowa o najbardziej odosobnionym więźniu politycznym PRL-u i o jego nieugiętej postawie z dr hab. Michałem Białkowskim, prof. UMK z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, red. naukowym IV tomu "Pro memoria kard. Stefana Wyszyńskiego". Poza tym - "baba parzona oszczędna z 60ciu jaj", "szmur migdałowy", oraz "frykando ze szpinakiem" - czyli świąteczne smaki ziemiańskie: czy jest to pełen obraz przedwojennego ziemiaństwa polskiego? Czym obyczaje tej warstwy społecznej różniły się od arystokratycznych? Jak wyglądały ziemiańskie święta na Mazowszu i dzisiejszym Podkarpaciu? Ponadto sprawdzimy czy wszędzie była tradycja wręczania prezentów? Czym jechało się do kościoła na pasterkę, a co zaprzęgano do jazdy na wizyty rodzinne? O tym wszystkim w rozmowie z dziennikarzem RDC Piotrem Łosiem, autorem m.in cyklu audycji "Rody i rodziny Mazowsza", członkiem polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, pochodzącym ze szlachty kresowej. W kalendarzu zaś - 67 lat od śmierci Tuwima - zapraszamy słuchaczy do literackiej zabawy. Będą zagadki na podstawie wierszy autora.
21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - "Widok z okna"
Radiowa antologia stworzona przez uczestników kursu reżyserii radiowej, organizowanego przez Szkołę Wajdy i Teatr Polskiego Radia, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziesięć miniatur to dziesięć okien, znajdujących się w Polsce pod przeróżnymi adresami, od Pomorza po Śląsk. Zapraszamy do podsłuchiwania opowieści o ludziach nadzwyczaj zwyczajnych i zwyczajnie nadzwyczajnych. Ludziach, którzy zatrzymują się na kilka minut, aby spojrzeć na świat w roku 2020, roku innym, niż wszystkie dotąd. Marek Głuszczak, Klara Wojtkowska, Kamil Maria Banasiak, Karolina Kowalczyk, Anna Siek, Damian Dąbek, Piotr Cieński, Paweł Drzewiecki, Karolina Przystupa oraz Katarzyna Dudzic-Grabińska napisali i wyreżyserowali intymne, niekiedy autobiograficzne sceny z życia. Samotność, bezsilność i smutek łączą się w nich z miłością (w jej wszystkich odmianach), refleksją nad współczesnością, siłą rodziny, przyjaźni i magią gwiazd. W nagraniach wzięli udział wybitni aktorzy związani od lat z Teatrem Polskiego Radia: Anna Cieślak, Ewa Kania, Joanna Pach-Żbikowska oraz Piotr Troński. W słuchowisku pojawią się też radiowi debiutanci: Anna Białoń, Anna Buczkowska, Kamil Maria Banasiak oraz Paweł Bernadowski. "Widoki z okna 2020" mienią się kolorami, rytmami i emocjami, tworząc portret nowoczesnej Polski, za której oknami kłębią się problemy stare jak świat. Jest to też pewnego rodzaju obraz wrażliwości młodego pokolenia artystów, których samodzielną twórczość wkrótce będą mogli Państwo usłyszeć na antenie Polskiego Radia. Reżyseria - praca zbiorowa, realizacja akustyczna - A. Szczepańczyk, opr. muz. - praca zbiorowa.
LITERATURA W JEDYNCE:
20.45 - Gilbert K. Chesterton "Człowiek, który był Czwartkiem" w interpretacji Wiktora Zborowskiego (nagranie z archiwum PR z roku 2016).
Powieść wydana po raz pierwszy w 1908 roku dzieje się w środowisku służb specjalnych. Świat pogrążony w anarchii mają uratować oddziały detektywów-poetów. W roku 2021 mija 85. rocznica śmierci Chestertona - brytyjskiego mistrza groteski i absurdalnego humoru.
23.50 - Zofia Turowska "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Wydawnictwo Marginesy.
08.00-09.00 - Nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Reformowanego
10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki
12.00-13.00 - "Mazurek słucha" Bożeny i Jana Walencików - prowadzi Robert Mazurek
13.00-15.00 - "Święta w Dwójce" / duża czarna - prowadzi Przemysław Psikuta
15.00-17.00 - "Świąteczne spotkanie z Olafem Lubaszenką" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz
17.00-19.00 - "Święta w Dwójce: Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Wojciecha Michniewskiego i Andrzej Sułka; Joseph Haydn - Oratorium Stworzenie świata
19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką": proModern
19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - "Pastorałka wędrowna", scenariusz i reżyseria: Irena Jun, realizacja: Andrzej Brzoska, opracowanie i aranżacje muzyczne Maria Pomianowska; obsada: Irena Jun, Paula Kinaszewska, Karol Wróblewski, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Strużyński, Maria Pomianowska
20.00-23.00 - "Święta w Dwójce" - prowadzi Klaudia Baranowska
Les Musiciens du Louvre, dyr. Marc Minkowski, Lenneke Ruiten - sopran, Hélène Walter - sopran, Christopher Ainslie - alt, Helena Rasker - alt, Fabio Trümpy - tenor, Valerio Contaldo - tenor, James Platt - bas, Felix Speer - bas (NOSPR, Karowice, 8.12.2017)
Johann Sebastian Bach - Oratorium na Boże Narodzenie (kantaty I, II, IV, VI)
23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego": Gotyk - prowadzą Łukasz Kozak i Łukasz Modelski
Powstanie gotyku jako stylu wiąże się z przebudową kościoła w Saint-Denis pod Paryżem w latach 1140-1144. Czasowo gotyk obejmuje stulecia od XII do XV. Przy budowie kościoła w Saint-Denis po raz pierwszy zastosowano sklepienie krzyżowo-żebrowe i zastosowano łuk ostry. Dzięki temu możliwe było tworzenie monumentalnych, strzelistych brył. Sztuka gotycka nie była zdominowana przez kościoły. Tworzono także ratusze, zamki warowne, sukiennice, hale targowe, kamienice mieszkalne, fortyfikacje i warowne bramy. W audycji Łukasz Modelski i Łukasz Kozak wraz z profesorem Jakubem Adamskim zastanawiać się będą co tak naprawdę decyduje o gotyku i jak ten styl zmieniał się na przestrzeni wieków.
00.00-02.00 - "Wesołych Świąt" - Mateusz Krautwurst
Audycja dwugodzinna z polskimi artystami życzącymi słuchaczom wesołych świąt oraz polskimi kolędami w pięknych aranżacjach.
02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe"
Retransmisja dwóch koncertów Trójki: Kayah z kolędami z 8 stycznia 2017 roku oraz koncertu Marcina Wyrostka "Harmonia świąt" z 22 grudnia 2019r.
04.00-06.00 - "Trójka budzi: Świątecznie" - Justyna Grabarz
06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan
Rozmowa z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, autorem tekstu do albumu "Święta Rodzina’" z kolędami Zbigniewa Preisnera (inicjatywa muzyczna Małgorzaty Hutek) na Boże Narodzenie.
08.00-10.00 - "Zapraszamy na weekend" - Agnieszka Furtak-Bilnik
W audycji o tym, jak zadbać o świąteczną atmosferę w te święta, z pandemią w tle. Ponadto - na naszych wigilijnych stołach na pewno tradycyjnie nie zabrakło ryb. Okazuje się jednak, że są miejsca w świecie, w których zaczyna już ich brakować. To jeden z wielu filmowych tematów trwającego jeszcze do 30 grudnia (także w drugi dzień świąt) wirtualnego w tym roku Festiwalu Afrykamera. A w jego programie znalazł się m.in. zrealizowany w Gambii polski dokument zatytułowany "Kiedy zabraknie ryb". O tym porozmawiamy z jego autorką Małgorzatą Juszczak.
10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski
11.00-13.00 - "Około południa" - Jędrzej Kodymowski
Świąteczne spotkanie wypełnione będzie muzyką związaną w 100% z tym, co łączy wszystkich ludzi w Boże Narodzenie i święta.
13.00-14.00 - "Myślidziecka 3/5/7" - Katarzyna Stoparczyk
Gościem audycji będzie autor tekstów wielu znanych piosenek - Jacek Cygan.
14.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska
Jak zwykle w sobotę porcja francuskiej muzyki, tym razem kolęd i utworów związanych z Bożym Narodzeniem.
16.00-18.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński
18.00-20.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda
20.00-22.00 - "Nietypowe Święta" - Mateusz Krautwurst
Audycja o spędzaniu świąt w nietypowych warunkach atmosferycznych, np. na plaży w Kenii. Rozmowy o świątecznych przygodach z przyjaciółmi, z artystami, z dziennikarzami, a muzycznie smacznie i klasycznie - Frank Sinatra "White Christmas", etc. Ale też egzotyczne wersje świątecznej muzyki popularno-rozrywkowej.
22.00-24.00 - "Świąteczne jazzowanie" - Piotr Majewski
Dużo świątecznego repertuaru w wykonaniu największych gwiazd - polskich i zagranicznych - sceny jazzowej… min. Jazz Lincoln Orchestra prowadzona przez Wyntona Marsalisa wraz z wieloma gośćmi (fragmenty corocznych koncertów świątecznych z nowojorskiego Lincoln Center.
11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Weronika Nocny na początku 2019 roku wywalczyła 3-letnie stypendium w prestiżowej, żeńskiej szkole w Sendai w Japonii. Droga do celu nie była prosta, ale nastolatce udało się ją pokonać. Pandemia spowodowała, że Weronika nie może wrócić do domu nawet na Święta Bożego Narodzenia - jak je spędza? Zapyta ją o to Beata Kwiatkowska.
13.00-14.00 - "Peron Czwarty" - w 2020 roku upływa 190 lat od startu pierwszej kolei wprawianej w ruch energią mechaniczną. Weronika Puszkar sprawdzi, co się zmieniło: do jakiej prędkości dzisiaj rozpędzają się najszybsze pociągi Jak przebiega trasa najdłuższej na świecie podróży pociągiem? Wiadomo, że liczy ok. 17 tys. kilometrów i przebiega przez dwa kontynenty, a ile taka podróż kosztuje?
14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - bez Marii z Nazaretu nie byłoby Bożego Narodzenia. Ile i skąd wiemy o jej pochodzeniu? Jak żyły kobiety w jej czasach? Gdzie w Europie można zobaczyć najstarszą szopkę Bożonarodzeniową? Pytania te Jakub Jamrozek zada doktorowi Pawłowi Nowakowskiemu.
17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - co po świętach? Święta zwykle kojarzą się ze stosem jedzenia i ogromnymi porcjami. Jednak w domach wielu z nas tego jedzenia robimy po prostu z dużo. Oczywiście pierogi, barszcz czy sałatkę warzywną można jeść przez najbliższy tydzień, ale jak ciekawie wykorzystać inne resztki ze świąt? Podpowie Mateusz Kulik.
20.00-22.00 - "Prywatka" - unboxing, czyli co kryje płyta pod okładką? W świątecznym wydaniu Prywatki z wydanych ostatnio płyt Ula wybrała takie piosenki, które otulają świątecznie i w niczym nie przypominają słynnego Last Christmas.
22.00-00.00 - "Kluboteka" - w świątecznym wydaniu Kluboteki Dj Bert przygotuje muzyczne/klubowe podsumowanie roku. Zagra najlepsze nagrania tego roku, ale też zapyta o ulubione nagrania polskich DJ-ów i producentów.
00.00-02.00 - "Basstion - na gwiazdkę w prezencie zagra słynny brytyjski duet The Chemical Brothers (o tak!), a roztańczoną muzykę disco-house zapewni i bardzo szybko kalorie pomoże Wam zrzucić niezawodny Francuz Dimitri From Paris. Radujmy się! Na parkiecie. Zaprasza Harper.
KONCERT W CZWÓRCE
18.00 -19.00 - "Brzmi dobrze, bo polskie" - Piotr Truszkowski przypomni występ Holaka na scenie Czwórki na festiwalu Up To Date 2017.
15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Co robiono podczas II Dnia Świąt? Kto mógł zostać kolędnikiem? Dlaczego wszystko musiało być przygotowane przed wigilia i jak w ogóle podchodzono do Świąt Bożego Narodzenia na polskiej wsi dawno, dawno temu? Gość: Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
Dla dorosłych:
21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Tropem powstania najsłynniejszej kolędy świata "cicha noc". Salzburg. Miasto Mozarta, stolica najpotężniejszego księstwa arcybiskupiego. Magda i Sergiusz Pinkwartowei dwa lata temu byli w kościółku, w którym powstała najsłynniejsza kolęda świata – Cicha Noc i jeździli na nartach w największym ośrodku narciarskim w Austrii.
22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Utwory świąteczne i kolędy z taśm radiowych - Pod Budą, Gang Marcela, Anna Jurksztowicz, Andrzej Zaucha. W Pół Pięknej Płyty winyle "Kolędy" w opracowaniu Włodzimierza Korcza, wykonują Alicja Majewska, Łucja Prus, Jerzy Połomski, płyta z 1988 roku.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. O jasełkach opowiedzą dziś Kulfon i Monika.
18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Świąteczny numer" Tomasza Macieja Trojanowskiego. Słuchowisko TPR z 1996 r. w reżyserii Jana Warenycia. Obsada: Aleksander Ihnatowicz, Krzysztof Kowalewski, Krzysztof Kumor, Włodzimierz Press, Piotr Pręgowski, Witold Pyrkosz, Zdzisław Tobiasz, Ewa Wiśniewska.
15.00 - "Metafizyki Chopinowskiej" - dr Kamila Stępień-Kutera
W podwójnym odcinku audycji usłyszą Państwo pierwszą i drugą część specjalnego mini cyklu czterech audycji pt. Catalani Chopinowi. Z okazji dwusetlecia pewnego zegarka.
17.00 - "Chopin: odloty - przyloty" - Krzysztof Teodorowicz W audycji świątecznej usłyszymy Suitę "Noc wigilijna" Mikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz kantatę Lauda per la natività del Signore Ottorina Respighiego.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Audycja z muzyką służącą czystej rozkoszy: Sonatami Domenica Scarlattiego - w barwnym i błyskotliwym, a jednocześnie pełnym wdzięku wykonaniu Wladimira Horowitza. Scarlattiego uzupełnią utwory w tym samym stylu, choć już w pełni i całkowicie hiszpańskie - Sonaty Padre Antonia Solera, w interpretacji Alicii de Larrochy.
Zapraszamy!