Polskie Radio

Znakomite lektury i wyśmienite koncerty. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 17:30
W "Muzycznej Jedynce" - kolędy Stana Borysa; w Dwójce - popołudniowe koncerty Beethovena i Haydna; wieczorem - Czajkowski, Ravel i Prokofiew - na jazzowo. Poza tym - proza o Osieckiej, opowiadania Mrożka i klasyka: "Stara baśń", "Proces" i "Madame". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio
logo


13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

W audycji m.in. o serialu "Osiecka", a także o kolędach od Stana Borysa, które przysłał nam ze Stanów Zjednoczonych wraz z dobrymi wiadomościami o stanie zdrowia i postępach w rehabilitacji. Nie zabraknie też prezentacji Płyty tygodnia, którą jest teraz krążek "Belive" Andrea Bocceliego.

19.00-19.30 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Saszetka cukru - z pozoru banalny przedmiot na niezwykłą historię. Zanim pojawiła się na rynku - jej zawartość - cukier - przeszedł burzliwą technologiczną podróż: od "głów cukru" kruszonych ostrymi narzędziami, poprzez kostki, po cukier sypki. Jakie ludzkie historie stoją za tymi cukrowymi "przemianami"? Od starożytności aż po wiek XVIII cukier wytwarzano z trzciny cukrowej. Dopiero w 1786 r. niemiecki chemik Franz Karl Achard opracował technologię uzyskiwania cukru z buraków. W 1802 r wybudował w Konarach na Dolnym Śląsku pierwszą tego typu cukrownię, ale - podobnie jak cukier z trzciny cukrowej - tak i ten produkowany z buraków miał kształt "głów cukru". Dopiero 40 lat później pojawił się cukier w kostkach. Geneza tego wynalazku jest związana z wypadkiem, któremu uległa żona zarządcy cukrowni w czeskich Dačicach. To tu stoi dziś jedyny na świecie pomnik ... kostki cukru. A jak doszło do zamknięcia 5 gr słodkich kryształków w małej papierowej saszetce i dlaczego ten wynalazek podbił serca konsumentów? To historia jak z "amerykańskiego snu". 


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim. 

21.45 - Gilbert K. Chesterton "Człowiek, który był Czwartkiem" w interpretacji Wiktora Zborowskiego (nagranie z archiwum PR z roku 2016). 

Powieść wydana po raz pierwszy w 1908 roku dzieje się w środowisku służb specjalnych. Świat pogrążony w anarchii mają uratować oddziały detektywów-poetów. W roku 2021 mija 85. rocznica śmierci Chestertona - brytyjskiego mistrza groteski i absurdalnego humoru.

23.50 - Zofia Turowska "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Wydawnictwo Marginesy.

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Dlaczego w czasie pandemii Polacy inwestują w sztukę i które dzieła wybierają? Które aukcje w mijającym roku zaliczono do najciekawszych na rynku sztuki, jakie rekordy zostały pobite? Jak pandemia wpłynęła na ruch na aukcjach sztuki? Klasycy czy młodzi artyści - kto jest chętniej kupowany - m.in te pytania zadamy w rozmowie z Rafałem Kameckim - założycielem i prezesem Artinfo.pl. W "Poranku Dwójki" wspominać będziemy również zmarłego pianistę Fou Ts`onga, laureata III nagrody V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, nazywanego "poetą fortepianu". Pianista słynący z interpretacji dzieł Chopina, Schuberta i Mozarta odszedł w wieku 86 lat.
W Poranku zaprosimy też do Katowic - do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, którego aktorzy podczas specjalnego wieczoru zaśpiewają piosenki Ewy Demarczyk. Koncert dostępny będzie online. W felietonie "Nowa mowa" - nowe definicje roku 2020.​ 

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - prowadzi Marcin Majchrowski

Piotr Czajkowski Jezioro łabędzie – suita op. 20, wyk. Boston Symphony Orchestra, dyr. Seiji Ozawwa; Jacques Offenbach Les Fées du Rhin, wyk. Les Musiciens du Louvre, dyr. Marc Minkowski. 

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" prowadzi Marcin Majchrowski

W pierwszej części audycji - Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 "Pastoralna", wyk. Akademie für Alte Musik Berlin, dyr. Berhard Forck. W drugiej części audycji - Johannes Brahms II Sonata A-dur op. 100, wyk. Wanda Wiłkomirska - skrzypce, Tadeusz Chmielewski - fortepian. 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Jadwiga Rappe - opr. Beata Stylińska (premiera)

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert symfoniczny (Lighthouse, Poole, 11/11/2020) , Magnus Lindberg Absence, Ludwig van Beethoven Dzieła Prometeusza op. 43. Bournemouth Symphony Orchestra, dyr. Kirill Karabits,
Proms Archive: 1997 - Recital Evgenia Kissina (Royal Albert Hall, 10/08/1997), Joseph Haydn Sonata B-dur Hob. XVI:52, Franz Liszt Liebestraum No. 3 As-dur S. 541/3, Rapsodia węgierska nr 12 cis-moll S. 244/12, Fryderyk Chopin Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, wyk. Evgeny Kissin - fortepian.

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji będzie Julia Griffin, autorka książki "Young Poland: The Polish Arts and Crafts Movement, 1890 – 1918". Ponadto postaramy się podsumować Rok 2020 w teatrze, omówimy książkę dr Marty Bryś: "Doświadczenie postpamięci w teatrze" oraz polecimy Państwa uwadze film "Mosul" M.M. Carnahana. W "Literackich witaminach" - prof. Krzysztof Mrowcewicz.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą / Spotkanie z Krystianem Ladą" - Jakub Kukla

Bohaterem audycji będzie Krystian Lada - reżyser operowy, librecista, menadżer kultury. W swojej praktyce artystycznej bada alternatywne formy współpracy między sztuką, polityką i społeczeństwem. Lada jest pierwszym laureatem prestiżowej nagrody Mortier Next Generation Award ( 2019) za wyjątkowy talent w dziedzinie opery i teatru muzycznego. Stypendysta akademii Wissenschaftskolleg w Berlinie, gdzie prowadzi padania nad estetyką i polityką formy operowej, pracuje nad 6 premierami w tym sezonie w najważniejszych europejskich teatrach operowych i muzycznych. Już 16 stycznia w Teatrze Narodowym w Mannheim (NTM Nationaltheater Mannheim) odbędzie się zamknięty przedpremierowy pokaz jego inscenizacji oratorium Georga Friedricha Händla "Triumf Czasu i Rozczarowania".​

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - zaprasza Przemysław Psikuta

Jazzical Tales - BBC NOW blend classical and jazz sounds in Tchaikovsky, Ravel and Prokofiev.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku / Różne oblicza Melville'a" - aud. Kingi Michalskiej


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Zofia Wojtkowska "Saga rodu Czartoryskich", czyta Tomasz Borkowski, odc. 6. opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 20, (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Sławomir Mrożek "Opowiadania" czyta Grzegorz Małecki, odc. 4 (powtórzenie, FINA).


logo


00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi / post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in. o tym - jak duży postęp technologiczny przyniósł nam 2020 rok? Bez wychodzenia z domu zamawiamy praktycznie wszystko: od jedzenia, po zwykłe codzienne zakupy. Z kolei jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi informatyki były komunikatory internetowe pozwalające na konferencje online. To właśnie dzięki nim świat nie zatrzymał się w miejscu, firmy mogły pracować zdalnie, a dzieci mogły się uczyć. W jaki sposób twórcy tych komunikatorów poradzili sobie z nagłym zainteresowaniem ich produktami oraz w jaki sposób rozpoznali potrzeby klientów - a także jak dbają o cyberbezpieczeństwo klientów. W audycji też o najciekawszych odkryciach technologicznych 2020 roku - rozmowa na żywo z ekspertem z Centrum Nauki Kopernik. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Ryszard Terlecki, wicemarszałek sejmu, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Małgorzata Łukawska i Justyna Grabarz

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Wiktor Legowicz

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji powiemy m.in. o nowej Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz o Bibliotece Diecezjalnej w Sandomierzu. Ta druga instytucja przeprowadziła w tym roku dwa ważne projekty ratujące zbiory: jeden z nich dotyczył rękopisów, których w sumie w tej książnicy jest ponad 2,5 tysiąca. W "Fajnym filmie" powiemy z kolei o tym, że w tym roku nie brakuje pomysłów na witanie Nowego Roku wraz z najnowszymi, często premierowymi, filmami w sieci. 

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in. podsumowanie roku 2020 w sporcie oraz o tym, że w Gnieźnie można kupić niezwykły, naścienny kalendarz na 2021 rok. Co ciekawe to wydawnictwo gnieźnieńskiego teatru im Aleksandra Fredry. Na kolejnych stronach są aktorzy w towarzystwie bezpańskich zwierząt. Co ważne promocja kalendarza już przyniosła oczekiwane skutki - część psów i kotów, które są w kalendarzu znalazła już swoje stałe domy! Zajrzymy też do nowego cyfrowego archiwum w Skierniewicach oraz do specjalnego ośrodka szkoleniowego na przedmieściach Bejrutu. Ten ostatni otworzyła Polska Akcja Humanitarna. W trakcie przetaczającego się przez Liban kryzysu finansowego - polska organizacja chce pomóc mieszkańcom w zdobyciu nowych umiejętności i nowej pracy. 

19.00-22.00 - pasma "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski

Tradycyjne bartnictwo Polski i Białorusi dostało się na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Ta tradycyjna hodowla pszczół w lasach zaczyna się powoli odradzać w naszym kraju. A historia cechów bartniczych czyli bractw sięga aż XIV wieku i czasów króla Kazimierza Wielkiego. To że teraz zostało zaliczone do prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO to sukces kilku zapaleńców z rejonów Puszczy Augustowskiej i bartników z Białorusi. W audycji też o tym, czym są pszczoły dla człowieka i dlaczego mówimy teraz o renesansie bartnictwo? Goście: Karolina Echarst, zajmująca się naukowo relacjami człowieka i pszczół oraz Piotr Piłasiewicz, założyciel Bractwa Bartnego i jeden z inicjatorów wniosku do UNESCO. 

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

Płyta tygodnia - "Włodi/88" duetu Włodi i 1988 

Album ”Włodi/88” to wyjątkowe połączenie brzmienia dwóch pokoleń hip hopu – Włodi jako reprezentant jednego z najważniejszych składów  - Molesty - oraz producent 1988, który odpowiada za brzemiennie w nowatorskim duecie Syny. Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00. 

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - Weronika Puszkar

W audycji o studenckich chórach i zespołach teatralnych. Bo poza nauką, działaniem w kołach i integracją z innymi studentami, wielu młodych chętnie bierze udział w innych aktywnościach na uczelniach. Jedną z najpopularniejszych są chóry akademickie. Można zapisać się również do zespołów tanecznych albo teatrów akademickich. Jak pogodzić naukę z próbami? Jak dostać się do takich zespołów?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Gościem audycji będzie dr Jakub Małecki - glacjolog. Naukowo zajmuje się badaniem zachowaniań lodowców i ich stanem. W książce "Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu" razem z naszym drugim gościem - Julitą Mańczak - szukają odpowiedzi na pytania: dlaczego lód jest tak ważny? Jak bardzo topnienie lodowców wpłynie na nasze życie? Czy nie jest to proces naturalny?

19.00-20.00 - "12cali na godzinę" - zaprasza Norbert Borzym 

W audycji miks poznańskiego kolektywu Czarny Wosk. Zagrają Robert Błaszczyk, Venzio i Sourge. ​

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek 

Mimo, że kobiety w Polsce jeżdżą w sportach motorowych od wielu lat, to jeszcze do niedawna dyscyplina to uznawana była za typowo męską. Gościem audycji będzie Dominika Orlik, która w klasyfikacji generalnej Pit Ladies w Pucharze Polski w pit bike`ach zajęła trzecie miejsce. W "Strefie prywatnej" opowie czy sporty ekstremalne pozwalają oderwać się od codzienności i czy motosport może być sposobem na odpoczynek?


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.45 - "Książka w Czwórce" - pierwszy fragment powieści "Madame" Antoniego Libery czyta Janusz Gajos.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD"

W rocznicę urodzin przypomnimy twórczość Ludwika Jerzego Kerna. Wrócimy do takich utworów jak "Ferdynand Wspaniały" czy "Proszę słonia". Wybrzmią piosenki z filmu "Szatan z siódmej klasy" czy "Wojna domowa". Wrócimy do spektaklu o Ferdynandzie granego na deskach Teatru Polskiego.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD"

Poszukamy naszych ulubionych bohaterów z bajek, ale bohaterów pozytywnych, czyli będziemy się dopatrywać dobrych cech, uczynków i życzliwości w świecie bajek. Zapytamy również naszych słuchaczy o ich ulubionych bohaterów pozytywnych i o to, jakie dobre cechy widzą w tej właśnie postaci.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem"

W tym roku podczas nocy sylwestrowej na niebie nie rozbłysną fajerwerki, ale my takich małych światełek możemy poszukać w przyrodzie i podziwiać je codziennie. Opowiemy o tym jak w naturalny sposób, w wyniku równych zachodzących procesów powstają światełka i gdzie możemy ich szukać.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

W audycji m.in. o zimowej diecie. Co my i nasze dzieci powinniśmy spożywać w czasie zimy, żeby wzmocnić naszą odporność, ale też wykorzystać dary lata, które przetworzyliśmy. Dowiemy się również jakie owoce i warzywa są najbardziej wartościowe zimą. Gość - dietetyk Hanna Stolińska. Drugim tematem audycji - role społeczne w rodzinie oraz w jaki sposób kształtować role społeczne w naszych dzieciach. Jak na przestrzeni lat zmieniały się role matki, czy ojca, co ma wpływ na takie przemiany i co wpływa na przyjęcie roli przez danego członka rodziny. Gość - psycholog Marta Chrościcka. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - Słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, czyta Janusz Zadura.


logo

 

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W audycji usłyszymy Tatianę Szebanową jako interpretatorkę Chopina (Walc Es-dur op. 18 na fortepianie współczesnym i historycznym oraz Wariacje na tematy polskie) oraz Benno Moiseiwitscha (m.in. jako wykonawcę Barkaroli, III Ballady As-dur i Impromptu op. 29).

19.00 - "Romantyczne brzmienie" - Magdalena Łoś

Najbliższy odcinek audycji otworzą i zamkną dzieła Fryderyka Chopina, m.in. Ballada As-dur oraz Introdukcja i Polonez C-dur. Chopinowskie ramy wypełni zaś kameralistyka Beethovena, Dworzaka i Griega.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

W audycji - sylwetka świetnego, przedwcześnie zmarłego w katastrofie lotniczej amerykańskiego pianisty Williama Kapella. W programie m.in. Koncert fortepianowy d-moll Rachmaninowa i Polonez-Fantazja As-dur Chopina.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU