Polskie Radio

Odliczamy! Polskie Radio na sylwestrowy czwartek

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 16:30
Koncert Izabeli Trojanowskiej w Jedynce czy koncert Orkiestry Filharmonii Narodowej w Dwójce? A może boogie, groove i electro w Czwórce? Kompozycje operowe proponuje z kolei Polskie Radio Chopin, a Trójka serwuje koncert rockowej Luxtorpedy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Vaclav Mach
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - Joanna Racewicz

Sylwester na świecie - opowieść podróżnika o Sylwestrach spędzanych w egzotycznych miejscach. O tym porozmawiamy z Adamem Wrzoskiewiczem, autorem bloga Cztery krańce świata; nie zabraknie też relacji korespondentów Polskiego Radia: Tomasza Sajewicza z Chin, Macieja Jastrzębskiego z Rosji czy Wojciecha Stobby z Czech. Porozmawiamy o obowiązujących w tych krajach obostrzeniach oraz o pomysłach powitania 2021 roku.

15.00-18.00 - "Ekspres Jedynki" - Grzegorz Frątczak

Powiemy o Sylwestrze w teatrze - teatrze w Sylwestra - czyli o spektaklach, które można obejrzeć świętując nadejście Nowego Roku - m.in. premiera spektaklu "Psie serce" w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, "Powrót Tamary" w Teatrze Studio w Warszawie czy "Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

19.00-19.30 - "Eureka" - Katarzyna Jankowska

Powitanie Nowego Roku na królewskim dworze - staropolskie kulinaria. Tegoroczny Sylwester nie będzie obchodzony zgodnie z tradycjami zwyczajowych przyjęć, balów czy hucznych zabaw. Jednak można spędzić ten czas w wąskim gronie, ale przy suto zastawionym stole. Przypomnimy staropolskie tradycje witania Nowego Roku, na przykładzie dworu króla Jana III Sobieskiego. Powiemy o ucztach, które wydawano i ówczesnych potrawach z królewskiego stołu. Przywołamy dawne przepisy kulinarne, które do dziś są inspiracją dla wielu znanych kucharzy i słynnych restauracji. Gość: prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

20.00-02.00 - "Sylwester z Jedynką" - Zbigniew Krajewski i Zbigniew Zegler

W audycji najpierw orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, a od 21 - retransmisja koncertu Izabeli Trojanowskiej. Po 22 - najlepsza taneczna muzyka z beztroskich lat 70., kiedy rodziło się disco, przebojowych i przełomowych lat 80. oraz wyselekcjonowane nowe propozycje, przy których nie tylko "chodzi nóżka", ale wręcz "nogi same rwą się do tańca", o co zadbają tacy artyści jak Boney M., Anna Jantar, Chic, Irena Jarocka, Earth Wind & Fire, Duft Punk, Gromee, Pet Shop Boys, Cleo i wielu innych artystów.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim. 

21.45 - Gilbert K. Chesterton "Człowiek, który był Czwartkiem" w interpretacji Wiktora Zborowskiego (nagranie z archiwum PR z roku 2016). Powieść wydana po raz pierwszy w 1908 roku dzieje się w środowisku służb specjalnych. Świat pogrążony w anarchii mają uratować oddziały detektywów-poetów. W roku 2021 mija 85. rocznica śmierci Chestertona - brytyjskiego mistrza groteski i absurdalnego humoru.

23.50 - "Ponad światem" Scotta Ellswortha, w tłumaczeniu Anny Berety-Jankowskiej (Burda Media Polska). Lektura czytana od 29 grudnia do 05 stycznia. 

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" zapraszamy na transmisję Koncertu Sylwestrowego w Filharmonii Narodowej i wyjątkowy, pełen niespodzianek wieczór. Jedną z nich jest z pewnością współczesna premiera symfonicznego dzieła polskiego neoromantyka - Romana Statkowskiego. Jego zapomniany Polonez B-dur nie został wydany za życia autora, zachował się w rękopisie z archiwum w Wilnie i z inicjatywy Andrzeja Boreyki - Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej - został przygotowany specjalnie na koncert sylwestrowy. Ponadto w programie znajdzie się urocza stylizacja walca dokonana przez Władysława Szpilmana tuż przed wybuchem II wojny światowej . Nie zabraknie też dzieł rodziny Straussów, a wśród nich licznych polek, jedną zaś, dowcipną i do dziś popularną Polkę-pizzicato bracia Johann Jr i Josef napisali wspólnie. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Maestro Andrzej Boreyko, który o godz. 8.30 opowie o tym koncercie niosącym wiarę w lepszy 2021 rok. O 9.30 usłyszymy się z Emilią Sitarz - pianistką tworzącą wraz z Bartkiem Wąsikiem zespół Lutosławski Piano Duo. Grają na dwa fortepiany i cztery ręce, a w najbliższą sobotę zaprezentują w Domówce z Dwójką repertuar "bardzo zimowy". Szczegóły w rozmowie z pianistką. W audycji także zaprosimy do Teatru Stanisławowskiego w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich na koncert noworoczny. Pełne humoru arie i sceny zbiorowe z najsłynniejszej opery Gioacchina Rossiniego wykonają soliści Polskiej Opery Królewskiej wraz Orkiestrą POK, którą poprowadzi Dawid Runtz. Purystów językowych zainteresuje być może sylwestrowy teleturniej, w którym pytania zadadzą m.in. Łukasz Orbitowski czy Maciej Orłoś.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - prowadzi Marcin Majchrowski

Darius Milhaud Scaramouche op. 165b, wyk. Pascal & Ami Rogé – fortepiany; Leonard Bernstein Candide (fragment), wyk. June Anderson, Christa Ludwig, Nicolai Gedda, Adolph Green, Jerry Hadley, London Symphony Orchestra & Chorus, dyr. Leonard Bernstein

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

W pierwszej części - Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy B-dur op. 18 nr 6, wyk. Quartetto Italiano; Leonore II – uwertura op. 72a, wyk. Danish National Symphony Orchestra, dyr. Fritz Busch
W drugiej - George Gershwin, Rhapsody in Blue, wyk. Andrzej Ratusiński - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, dyr. Jerzy Ratusiński

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Jadwiga Rappe, opr. Beata Stylińska (premiera)

13.00-16.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert na rzecz ofiar COVID-19 (Sala Koncertowa Centrum Sztuki w Seulu, 21/05/2020)
Felix Mendelssohn Uwertura Hebrydy op. 26, Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, Antonín Dvořák Symfonia nr 9 e-moll op. 95 „Z Nowego Świata”, wyk. Bomsori Kim – skrzypce, KBS Symphony Orchestra, dyr. Julian Kovatchev

16.00-18.00 - "Przed Sylwestrem" - prowadzi Jakub Kukla

Nie zagramy walca, ale wspaniałej muzyki nie zabraknie. W audycji porozmawiamy o Starym i Nowym Roku z Wojciechem Bonowiczem publicystą, poetą i dziennikarzem oraz medioznawcą, prof. Jackiem Wasilewskim. Życzenia słuchaczom przekażą m.in. Gaba Kulka, Wojciech Kalarus, Marek Napiórkowski, Andrzej Boreyko czy Izabela Cywińska. Popatrzymy na bale sylwestrowe przed laty, zajrzymy do archiwum radiowego, zaproponujemy Sylwestra przed ekranem, podpatrzymy jak Nowy Rok wita się na świecie.

18.00-20.00 - "Sylwes-tur" - Adam Sztaba z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego

Do wspólnego poprowadzenia specjalnej audycji "Sylwes-tur" Adam Sztaba zaprosił Krzesimira Dębskiego. Jakie dźwięki przygotują Słuchaczom maestrowie? Adekwatne do okazji – skoro to sylwester, nie może zabraknąć muzyki tanecznej, a dokładniej: symfonicznej muzyki tanecznej. Na pewno pojawią się niespodzianki, bo – jak zapowiadają Autorzy – „wszystko się może zdarzyć”.

20.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzą Róża Światczyńska i Paweł Siwek

Koncert Sylwestrowy z Filharmonii Narodowej – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. W sylwestrowy wieczór Dwójka zaprosi słuchaczy do Filharmonii Narodowej, której Orkiestra wraz z Maestro Andrzejem Boreyką pożegnają rok przy dźwiękach popularnych polek, walców, uwertur i polonezów. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. współczesną premierę symfonicznego Poloneza B-dur polskiego neoromantyka, Romana Statkowskiego, dedykowanego współzałożycielowi i pierwszemu dyrektorowi Filharmonii Warszawskiej Emilowi Młynarskiemu. Ponadto zabrzmią Rosen aus dem Süden na motywach z operetki Koronkowy szal królowej oraz Künstlerleben Johanna Straussa. W programie także walc Władysława Szpilmana, Polka-pizzicato Johanna Jra i Josefa Straussów, sentymentalny Taniec słowiański e-moll (opatrzony tytułem Starodávný) Antonína Dvořáka, Uwertura do operetki Hrabina Marica Emmericha (Imre) Kálmána oraz zorkiestrowany przez Grzegorza Fitelberga Polonez A-dur op. 40 nr 2 Fryderyka Chopina. Koncert poprowadzą dziennikarze Dwójki – Róża Światczyńska i Paweł Siwek.

22.00-07.00 - "Wieczór Sylwestrowy" - prowadzą Andrzej Zieliński i Roch Siciński

Najwyższy czas zakończyć 2020 rok! Przez tę najbardziej wyczekiwaną od dekad zmianę daty przeprowadzi nas w Dwójce jazz. A dokładnie jazz do tańca - swing i orkiestry – od Benny'ego Goodmana, przez Counta Basiego po Marcina Maseckiego. Będzie też garść najwyższej próby muzyki popularnej i lekka muzyka poważna. Jak to w Dwójce – nie ograniczamy się do żadnego gatunku. Zapraszamy od 22:00 do 7:00 (RANO!) – Andrzej Zieliński i Roch Siciński.


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Zofia Wojtkowska "Saga rodu Czartoryskich", czyta Tomasz Borkowski, odc. 8, opr. Elżbieta Łukomska.


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

Subiektywne podsumowanie wydawnictw z muzyką elektroniczną za 2020 rok.

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" – Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

Coraz więcej młodych ludzi mówi NIE alkoholowi jako wyznacznikowi dobrej zabawy. Czy potrafimy bawić się w sylwestra bez alkoholu? O tym będziemy rozmawiali z ekspertami, obcokrajowcami mieszkającymi w Polsce oraz sprawdzimy jak wygląda sylwester w kraju, w którym alkoholu w Sylwestra po prostu - zwyczajowo - się nie spożywa w ogóle. W cotygodniowym cyklu podróżniczym w Trójce - odwiedzimy Singapur, w którym sylwestra obchodzi się w nietypowy dla nas sposób. Mieszkańcy Singapuru, oprócz ciekawych i pięknych noworocznych zwyczajów mają jeden, który może niektórych zadziwić: bawią się zupełnie na trzeźwo. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Małgorzata Łukowska

09.50-10.00 - Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in. zaprosimy na sylwestrowe koncerty online w Teatrze Wielkim Operze Narodowej i Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz na spektakle online w Teatrze Śląskim. W spotkaniu z reportażem - "Poławiaczka pereł" - Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej. Ten Sylwester będzie inny niż wszystkie. Wielkie imprezy, bale i spotkania nie odbędą się. Ale w zaciszu własnego domu też można tańczyć, a nawet - odkryć w sobie lub wśród bliskich ogromny talent. Pamiętają państwo film Billy Eliott? Pochodzący z górniczej rodziny jedenastoletni Billy, na przekór ojcu, który wróży mu karierę bokserską, pragnie zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Podobną historię opowiemy w reportażu: kilka lat temu Barbara Kamińska, instruktorka baletu w Polickim Domu Kultury wbrew woli ojca zawiozła Pawła Wdówkę na przesłuchania do szkoły baletowej w Gdańsku. Tata, pracownik budowlany marzył, że razem z synem będzie układał kafelki w Niemczech. Pracuje teraz sam, a Paweł zdobywa kolejne nagrody jako tancerz w Operze na Zamku w Szczecinie. Jako jedyny w stolicy Pomorza Zachodniego otrzymał Bursztynowy Pierścień, czyli nagrodę dla najlepszych aktorów i spektakli minionego sezonu artystycznego. - Uczyłam go od podstaw, bo zobaczyłam w nim potencjał. Wysoki, przystojny, szczupły i o długich nogach. To dla tancerza wielkie atuty - mówi Barbara Kamińska. To nie jedyny tak utalentowany wychowanek Pani Basi. Mówią o niej "Herszt w spódnicy". Pilnuje dyscypliny, bo sama też tak była wychowywana. Jednocześnie walczy z rodzicami, by nie zabraniali dzieciom marzyć.

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

16:00-18:00 - "Szpilki czy ciepłe kapcie?" - Justyna Grabarz

18:00-22:00 - "Domówka z Trójką" - Tomasz Żąda

W audycji: w Muzycznej Scenie Trójki - premierowy koncert grupy Luxtorpeda

22:00-00:00 set - "Sylwester w tropikach z Trójką" - Mike Polarny


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

Płyta tygodnia - "Włodi/88" duetu Włodi i 1988 

Album ”Włodi/88” to wyjątkowe połączenie brzmienia dwóch pokoleń hip hopu – Włodi jako reprezentant jednego z najważniejszych składów  - Molesty - oraz producent 1988, który odpowiada za brzemiennie w nowatorskim duecie Syny. Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00. 

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę"

W audycji - podsumowanie mijającego roku w muzyce: najciekawsze płyty, koncerty online. Jak pandemia zmieniła rynek muzyczny? Zaprasza Norbert Borzym. 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" 

Sylwester to ekscytujący dzień, w którym towarzyszy nam masa emocji. Okazuje się, że nasze przekonania i emocje mają ogromny wpływ na to, jak wyglądamy i jak leży na nas ubranie. Tego dnia każdy chce wyglądać świetnie, dlatego Ada Janiszewska sprawdzi jakich emocji lepiej uniknąć.

19.00-21.00 - "Sylwestrowy starter"

W audycji - przygotowania do powitania Nowego Roku w tanecznym rytmie z Czwórką w głośnikach. Choć ten Sylwester będzie inny od tych, które znamy, to w muzyce nie będą obowiązywać obostrzenia. Będzie można potańczyć na domowym parkiecie, zanucić kilka nut i po prostu - poczuć się dobrze.

21.00-01.00 - "Sylwester z Czwórką" 

Sylwestrowy wieczór pełen gier, lenistwa i słonych przekąsek. Na zakończenie 2020 roku postaramy się znaleźć jakiekolwiek plusy mijającego roku. Pożegnamy go najlepszą muzyczną selekcją. Zagrają: Mr. Krime, Lua Preta (Mentalcut), Mr. Lex, Bert, Burn Reynolds i Harper. Zapraszają: Mateusz Kulik i Kamil Jasieński. 



logo

 

15.00-17:00 - "Popołudnik w PRD"

W Ameryce Południowej i Hiszpanii jednym z najbardziej rozpowszechnionych zwyczajów noworocznych z pewnością jest zjedzenie dwunastu winogron podczas witania nowego roku. W Meksyku można tego dnia spotkać osoby, które wraz z walizką chodzą dokoła swojego domu czy mieszkania. Rytuał powinien być praktykowany przez każdego, który pragnie odbyć wiele ciekawych podróży w ciągu najbliższych 365 dni. 

17.15 - "Zbieraj z klasą"

Nowy Rok to idealny moment do tego, żeby zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć dbać o środowisko. Będziemy namawiać do tego, aby ekologia na stałe zagościła w domach naszych słuchaczy i podpowiemy jakie zmiany można wprowadzić i od czego zacząć.

20.00-06.00 - "Sylwester z PRD"

W ten wyjątkowy dzień PRD planuje zabawę i dla dzieci i dla dorosłych. Już od godziny 20:00 za mikrofonem zasiądzie Adam Dobrzyński, znany dorosłym z audycji "Co nam w duszy gra?", "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" i "Stare, znane, zapomniane". Na początek serwujemy dużo tanecznej muzyki dla dzieci stopniowo przechodząc w tę dla rodziców. W ten sposób cała rodzina, mamy nadzieję, będzie się dobrze bawić. 


logo

 

19.00 - sylwestrowa odsłona audycji "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

Nie zabraknie jazzu do tańca, chociaż mogą zdarzyć się też momenty odpowiadające nastrojowi mijającego roku. Zaczniemy na pewno od sylwestrowego Chopina na jazzowo, a skończyć możemy nawet na Beatlesach - w końcu kto wie co przyniesie 2021?

20.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Dwie godziny tańców hulanek i swawoli. Style muzyczne? Najróżniejsze! Tanecznie? Rzecz jasna! Od swingu do klubowych brzmień, od rock and rolla do soulu, a jeszcze tango, cza-cza, mambo… a wszystko z Chopinem w tle! Będą też zaproszeni goście, zjawi się na pewno Franciszek Liszt, Feliks Mendelssohn, będzie Richard Strauss, a może nawet na parkiet wpadnie Ludwik Van. Kto wie, kogo jeszcze sylwestrowe wichry przywieją? Proszę sprawdzić!

22.00 - "Wieczór sylwestrowy Polskiego Radia Chopin" - Marta Jankowska i Magdalena Sawicka

W trzygodzinnej audycji specjalnej zabrzmią m.in. piosenki z płyty jubileuszowej PR, nagrania artystów nominowanych do tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka oraz znane i lubiane kompozycje operowe. 


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU