Polskie Radio

Konkursy, porady, lektury. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 17:00
Opowiemy o ciekawych i przydatnych aplikacjach, a także o breakdance, który pojawi się w programie igrzysk olimpijskich w 2024 roku w Paryżu. W Czwórce nowa audycja muzyczna - "Tłusty czwartek: GrubSon X Bambino". Zapraszamy! 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/alexkich
logo

09.00-13.00 - "Cztery pory roku - Zima z Radiem" - zaprasza Joanna Racewicz

W ramach cyklu "Domowe laboratorium" zajrzymy do Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie, gdzie Anna Chojnowska przeprowadzi pewien wyjątkowy eksperyment z wykorzystaniem mleka. Będziemy też zdradzać sekrety zwierząt, tym razem bohaterem opowieści będzie szop pracz, a cykl zapowiedzą znani Słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Kulfon i Monika. Z kolei Małgorzata Raducha, korzystając z podpowiedzi Słuchaczy, sugerujących jej 10 podstawowych produktów, przygotuje smakowity obiad. Maciej Walecki rzuci "okiem w sieć", opowiadając o ciekawych i przydatnych w różnych sytuacjach aplikacjach. Będzie też mnóstwo konkursów, w tym "Co tu nie gra?", w którym pojawiają się bohaterowie popularnych (zwłaszcza wśród młodych Słuchaczy) książek, filmów, komiksów, a nawet gier komputerowych. W konkursach fantastyczne nagrody - sprzęt AGD, zestawy gier i książek.

​21.00 - "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Michał Montowski

W pierwszej audycji w nowym roku porozmawiamy o tym, co składa się na legendę aktorów filmowych.

Siódmego stycznia mija 10 lat od śmierci Krzysztofa Kolbergera, wybitnego polskiego aktora teatralnego, ale także telewizyjnego i filmowego, którego role w filmach: "Ostatni prom","Kornblumenblau", "Pan Tadeusz" i w serialach: "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Ekstradycja" czy "Kuchnia polska" przyniosły mu uznanie widzów i popularność. W Magazynie Bardzo Filmowym przypomnimy sylwetkę tego artysty. W notatniku Kinomana wspomnimy o obchodzącym tego dnia urodziny oscarowym aktorze amerykańskim, bratanku Francisa Forda Coppoli - Nicolasie Cage'u i jego rolach w filmach takich jak: "Ptasiek", "Zostawić Las Vegas", "Cotton Club" czy "Dzikość serca". Ósmego stycznia natomiast minie rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego - legendarnego dziś, wspaniałego naszego aktora filmowego porównywanego w Polsce przez krytyków z Jamesem Deanem (90. rocznica urodzin 08.02). Zapraszamy do rozmowy o najlepszych rolach Cybulskiego, i o tym, co składa się na legendy aktorów filmowych, kto stał się (dlaczego i w jaki sposób) filmową ikoną popkultury.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 i 11.35 - słuchowisko z roku 1994 wg powieści Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród" w adaptacji Emilii Stawskiej i reżyserii Jana Warenyci z Danutą Stenką, Stanisławą Celińską, Boguszem Bilewskim, Katarzyną Łaniewską i innymi. Od 4 do 15 stycznia.

21.45 - Gilbert K. Chesterton "Człowiek, który był Czwartkiem" w interpretacji Wiktora Zborowskiego (nagranie z archiwum PR z roku 2016). 

Powieść wydana po raz pierwszy w 1908 roku dzieje się w środowisku służb specjalnych. Świat pogrążony w anarchii mają uratować oddziały detektywów-poetów. W roku 2021 mija 85. rocznica śmierci Chestertona - brytyjskiego mistrza groteski i absurdalnego humoru.

23.50 - "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" autorstwa Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, (powtórzenie) Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik”". Od 06.01 do 21.01.2021 roku.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" będzie Joanna Knitter - wokalistka o mocnym bluesowym głosie, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku i artystka, która podjęła się odważnego zadania - własnej interpretacji utworów Królowej Soulu. "To mój bluesowy hołd dla Pierwszej Damy Soulu" - tak o płycie "Aretha" mówi Joanna Knitter założycielka grupy Blues & Folk Connection. Zespół łączy nie tylko tradycję muzyki amerykańskiej pocz. ubiegłego wieku z brzmieniami współczesnymi, ale też artystów działających w różnych muzycznych kulturach i stylistykach. Spotkanie z Joanną Knitter o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: w Roku Różewicza zajrzymy na sceny teatralne, aby porozmawiać o słynnych inscenizacjach dramatów Tadeusza Różewicza, omówimy też spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych - "Zimowy pogrzeb". Nie zabraknie również konkursu "Do 3 razy sztuka" oraz Płyty Tygodnia. 

10.00-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - prowadzi Andrzej Sułek

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Ignacy Gogolewski (powtórzenie) 

W tym tygodniu w cyklu "Zapiski ze współczesności" przypominamy nagrane w 1998 roku gawędy Ignacego Gogolewskiego - znakomitego aktora teatralnego i filmowego, reżysera oraz scenarzysty.

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Gościem audycji będzie flecistka Ania Karpowicz, która wspólnie z Aleksandrą Świgut wystąpi na najbliższej Domówce z Dwójką. Ponadto w audycji: w związku z prawosławnym Bożym Narodzeniem spotkamy się z Darią Kosiek-Bojkinią, wokalistką zespołu Wernyhora, który zdobył nagrodę główną oraz nagrodę publiczności na ostatnich Mikołajkach Folkowych w Lublinie. Porozmawiamy również z Robertem Papieskim – tłumaczem książki "Gogol w Rzymie" Pawiela Annienkowa oraz zapowiemy premierę filmu "Cząstki kobiety" Kornela Mundruczo. 

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Royal String Quartet gra dzieła Pendereckiego. Krzysztof Penderecki odszedł po cichu w pierwszym szczycie pandemicznego niepokoju. Pozostawił muzykę, bez której nie byłoby polskiej kultury XX i XXI wieku; muzykę, której nie można zignorować, która ciągle woła o nową myśl, nową interpretację. Podjęli się tego muzycy z Royal String Quartet. Początek koncertu o godz. 19.30 na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia. 

W programie: Krzysztof Penderecki Quartetto per archi No. 1 (1960), Quartetto per archi No. 2 (1968), Quartetto per archi No. 3 "Kartki z niezapisanego pamiętnika" (2008). Aleksander Nowak III Kwartet smyczkowy (2020). Wykonawcy - Royal String Quartet: Izabella Szałak Zimak - skrzypce, Elwita Przybyłowska - skrzypce, Paweł Czarny - altówka, Michał Pepol - wiolonczela. 

(Koncert w ramach XVI Kwartesencji, Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego - 11.12.2020). Kwartesencja 2020 poddaje nam pod rozwagę sytuację przełomu; przejścia; końca i początku. Pandemia wydobyła z głębin naszej świadomości przeczucie, że czeka nas potężna zmiana: klimatyczna, polityczna, etyczna… osobista także. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" - Zacznij od Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Julian Fellowes "Belgravia", czyta Małgorzata Zajączkowska, odc. 4, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 25, (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Cyprian Kamil Norwid "Czarne kwiaty" czyta Zbigniew Zapasiewicz, odc. 3 (powtórzenie).

logo


00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji o tym - jak spędzać ferie w mieście? Co zrobić aby dzieci psychicznie przetrwały ten czas, kiedy nie mogą wyjechać jak co roku na ferie, ale są skazane na spędzanie ich w mieście - rozmowa z psychologiem dziecięcym. Poza tym o bezpłatnych zajęciach online prowadzonych np. na żywo z warszawskiego ZOO. Z drugiej strony - dzieci z braku pomysłu na spędzanie wolnego czasu, często lądują na kanapie ze smartfonem w ręku lub przed komputerem. Ale jest z tej sytuacji wyjście jak nie dać się pokonać nudzie i rutynie - rozmowa z ekspertem.  W cotygodniowym cyklu podróżniczym - Kolej Transsyberyjska, wśród ciekawostek technologicznych - o Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, gdzie powstał rewolucyjny produkt, który może zmienić podejście do monitorowania wysiłku przy uprawiania sportu. Czy koszulka sportowa z wbudowanymi czujnikami rytmu serca, temperatury oraz innych parametrów sprawi, że zegarki sportowe odejdą do lamusa?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in. o "kosmicznych atrakcjach", które czekają nas w 2021 roku; o najciekawszych zjawiskach do zaobserwowania na niebie. W "Fajny filmie" - Ryszard Jaźwiński porozmawia z Agnieszką Sinicką z Festiwalu Kino Dzieci. W spotkaniu z reportażem - "Ryzyko pod kontrolą" Joanny Bogusławskiej o ekstremalnym rajdzie przygodowym na Korsyce.

W cyklu "Ferie z Trójką" - rozmowa ze Zbigniewem Kozłowski, trenerem sportowym PRD, który prowadzi audycję "Rodzinny W-F". Poza tym - słuchowisko "Przygoda Wielka Rysia Pędzelka", lekcja W-F - Ćwiczenia dla dzieci i rodziców, lekcja angielskiego: kolejny odcinek z serii "Easy Peasy" oraz lekcja komputerowa z polecanymi grami.

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in. rozmowa z ministrem Michałem Dworczykiem o harmonogramie szczepień i dostawie szczepionek. Poza tym powiemy o protestach przed Białym Domem oraz o festiwalu lodu i śniegu w chińskim Harbinie (to największe w Chinach skupisko Polaków, żyjących w Harbinie od wielu pokoleń).

19.00-22.00 - pasma Muzyka z Trójką

19-20 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

20-21 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21-22 - "Od punka do Franka" – Radosław Okrasko

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Semka

W audycji o tym jak ratować dziedzictwo kultury polskiej na wschodzie? Goście: Michał Laszczkowski - prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturalnego oraz Rafał Dzięciołowski z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

23.00-00.00 - "Czas niezwykły" - Elżbieta Korczyńska

Zaproszenie do fascynującego i wciąż jeszcze mało znanego świata tańca na wózkach. Polscy tancerze na wózkach są w światowej czołówce tego sportu. W grudniu odbył się międzynarodowy festiwal tańca na wózku online - Inclusive Dance World Vision. Uczestniczyli w nim reprezentanci 29 państw w tym także z Polski. Goście: Iwona Ciok - inicjatorka tańca na wózkach w Polsce, założycielka i prezes pierwszego klubu integracyjnego Stowarzyszenia Swing-Duet oraz Paweł Karpiński - wielokrotny mistrz Polski i wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy właśnie w tej dyscyplinie sportowej. 



LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - w ferie polecamy do oglądania filmy powiązane w jakiś sposób z nauką. Kolej na oskarowy "Piękny umysł". To obraz życia geniusza matematycznego Johna Nasha, który ma tylko jeden cel - stworzyć coś oryginalnego, wymyślić teorię, która zmieni świat. Scenariusz do tego filmu jest luźną interpretacją życiorysu Johna Nasha i został oparty na biografii o tym samym tytule autorstwa Sylvii Nasar. Jak odróżnić prawdę od fikcji?

13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - kolejna odsłona cyklu "Był sobie numer…", czyli cyklu poświęconego kulisom powstawania współczesnych utworów znanych z Czwórki. Tym razem Numer Raz zaprezentuje historię Refleksji Pezeta.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - nauka języka w ferie? Przejrzymy aplikacje, podcasty, kanały na YouTube i podpowiemy, jak uczyć się języka w domu.

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Breakdance pojawi się w programie igrzysk olimpijskich w 2024 roku w Paryżu. Poinformował o tym Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Gościem Norberta Michalaka będzie Robert Jamnik Jamiński - tancerz breakdance.

22.00-00.00 - "TŁUSTY CZWARTEK: GrubSon X Bambino" - nowa muzyczna audycja

Jej autorami są GrubSon oraz Vito Bambino - jedni z najbardziej lubianych, szanowanych i kreatywnych polskich artystów młodego pokolenia. W czwartek 7 stycznia w roli radiowca zadebiutuje GrubSon. Autor podtrzyma szampański, jeszcze sylwestrowy nastrój i podzieli się ze słuchaczami swoją karnawałową playlistą. Będzie również kącik "Trzy w jednym", czyli trzy różne nagrania połączone przez GrubSona w jedną nową całość.  

"Tłuste produkcje, tłuste inspiracje - ponad podziałami, ponad schematami, audycja, w której może zdarzyć się wszystko" - tak obaj panowie zapowiadają swój program. 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragment książki pt. "Bumerang" Krzysztofa Beśka czyta Grzegorz Damięcki.

logo

Ferie z gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom

Antenę i social media PRD opanowuje w czwartek AniKa Dąbrowska, zwyciężczyni 2 edycji The Voice Kids. Będziemy mogli dowiedzieć się, co lubi, jakie ma zainteresowania i jak spędza tegoroczne ferie. Pobawimy się w "Jaka to bajka?" a słuchacze będą mieli również okazję wygrać nagrodę specjalnie przygotowaną przez artystkę.

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Pióra to cecha wyróżniająca ptaki spośród innych zwierząt. A wiecie, że dawno temu żyły upierzone dinozaury, niektóre, ale nie wszystkie, należały do bezpośrednich przodków współczesnych nam ptaków. Jakie tajemnice kryją się w piórach i do czego piórka, które straciły ptaki, mogą przydać się ludziom?

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - Co zrobić kiedy zgubimy klucze do mieszkania lub zamek odmówi posłuszeństwa? Kluczem jest wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższa pracownia ślusarska! O swoim zawodzie opowie nam pan Grzegorz Kozak.

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

W całej Polsce od kilku dni trwają ferie zimowe. W połączeniu z przerwą świąteczną to niemal miesiąc przerwy od zajęć szkolnych, prowadzonych od wielu tygodni online. O tym, czy i do czego taka przerwa w lekcjach w środku roku jest potrzebna, a także jak ją sensownie spożytkować (albo przeleniuchować) porozmawiamy między innymi z Alicją Ziarnik - pedagożką i doradczynią metodyczną do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz Anną Niziołek psychoterapeutką i psycholożką z LO im. Miguela de Cervantesa w Warszawie.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - Słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, czyta Janusz Zadura.


logo

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - zaprasza Dorota Kozińska

Autorka przedstawia liczne konteksty muzyczne i literackie pieśni Fryderyka Chopina. Tym razem w programie m.in. fragmenty oratorium Paulus Feliksa Mendelsohna.

14.00 - Specjalna audycja z okazji 75. urodzin wybitnej polskiej dyrygentki Agnieszki Duczmal - zaprasza Marcin Majchrowski

15.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Specjalnie z okazji ferii zimowych podwójne wydanie audycji. Odcinek pierwszy: Muzyka Stinga, Charlie Parkera i temat z filmu Mission Impossible w Polskim Radiu Chopin? Nie ma misji niemożliwych z takim gospodarzem programu. Posłuchamy, jak udowodni związki znanych z popkultury tematów muzycznych z twórczością Fryderyka Chopina. Odcinek drugi: Piosenki, które mają w tekście Chopina. Wysłuchamy m.in. Si Chopin Les Bel Canto oraz Beethoven o Chopin Baustelle.

17.00 - "Na Jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

Specjalnie z okazji ferii zimowych podwójne wydanie audycji. Odcinek pierwszy: wybrane nokturny Fryderyka Chopina, ale także m.in. Aria z Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha czy Gnossienne Eryka Satiego, które to arcydzieła aranżować będą tacy muzycy, jak Antonio Carlos Jobim z Frankiem Sinatrą, Jacques Loussier, John Di Martino's Romantic Trio czy Chopin meets the blues live. Odcinek drugi: Mazurki Fryderyka Chopina w interpretacji wybitnego jazzmana Leszka Możdżera.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU