Polskie Radio

"Rozbiegani" i "Moje przeboje". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:00
Wszystko o edukacji domowej: jaki ma wpływ na dzieci i czy uzyskanie na nią zgody jest trudne. Będzie spacer wśród dźwięków towarzyszących naszej codzienności. Wieczorem koncert The Dumplings i reportaż o Klinice Budzik. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Free-Photos

Polskie Radio, jako jedyny publiczny nadawca w kraju, zaprasza na relacje z wielkoszlemowego turnieju Australian Open.

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl, przez cały czas trwania wydarzenia na bieżąco pojawiać się będą relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady, konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej, multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Od 1 do 21 lutego w "EKSPRESIE JEDYNKI" - godz. 15.05-18.00 - będzie rozgrywany specjalny konkurs tenisowy, w którym uczestnicy zabawy zmierzą się z nie lada przeciwnikiem, bo pytania zada im… Agnieszka Radwańska.

O godz. 15.15 zadamy pytanie, a prowadzący "Ekspres" przeczyta zadanie kreatywne. Słuchacze odpowiedzą, wysyłając SMS pod numer telefonu 72 151 (koszt: 2,46 PLN brutto za wysłanie wiadomości). Po godz. 16.40 rozwiązanie konkursu. Nagrodami w konkursie są atrakcyjne tenisowe zestawy.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia będzie relacjonować Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na ten tenisowy turniej.


logo


09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Temat główny to homeschooling. Skoro e-lekcje trwają nadal dla większości uczniów, to może by tak rzucić tradycyjne nauczanie i uczyć się na swoich warunkach w domu? Jaki to ma wpływ na dzieci? Czy uzyskanie zgody na domową szkołę jest trudne? Jak to załatwić? Pokażemy tę drugą twarz nauczania domowego. Naszym ekspertem będzie Artur Abramowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej i Liceum im. Moraczewskich w podwarszawskim Sulejówku i ojciec trojaczków uczących się w domu.

Kolejny temat to rehabilitacja osób po COVID-19. Głos eksperta: doktor Michał Michalik z Centrum Medycznego MML. Zapytamy też znanych i lubianych o to, jak potoczyły się ich losy po przejściu choroby: M. Rodowicz, A. Lenska, A. Małysz. 

Abc szczepienia - dlaczego trzeba i warto się szczepić? Ponadto, codzienny poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć", konkursy "Gdzie ja jestem" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Prawie dekadę po spektakularnym debiucie z piosenką "Za każdym razem", zdobywczyni kilku nagród Top Trendy, nominowana m.in. do Superjedynki, autorka trzech albumów, znakomita wokalistka - Jula - będzie gościem pierwszej godziny audycji.

Po godz. 14.20 zaś, również z premierową, bardzo udaną piosenką, zagości u nas Aga Dyk, wokalistka zespołu Brathanki, ale tym razem w solowym repertuarze.

PŁYTA TYGODNIA: "Sześć Oceanów, piosenki 1962 - 2013" - AGNIESZKA OSIECKA.

21.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Małgorzata Raduch

W rocznicę urodzin polskiej Marilyn Monroe - czyli Kaliny Jędrusik: czy byłaby tak wielką gwiazdą, gdyby nie rozwój telewizji, jak wyglądała droga życiowa przyszłej pani Dygatowej z podczęstochowskiego Gnaszyna przez krakowską PWST po sceny teatralne i KSP, ile jest prawdy w słynnej anegdocie o rzucaniu kapciem przez tow. Wiesława w ekran telewizora na widok Jędrusik i czym poza lekko skandalizującym życiem wyprzedziła swoją epokę - opowie autor biografii Kaliny Jędrusik Dariusz Michalski. W audycji archiwalne wywiady Jędrusik dla PR oraz oczywiście fragmenty filmów z jej udziałem i piosenki z KSP.​

23.00 - PREMIERA reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Klinika Budzik" 

W listopadzie zeszłego roku pan Sławomir, Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii, przeszedł zawał. Trafił do szpitala w Plymouth, gdzie zapadł w śpiączkę. Po kilku miesiącach tamtejsi lekarze uznali, że mózg pacjenta został na tyle poważnie uszkodzony, że wystąpili z wnioskiem do sądu o wycofanie wszystkich zabiegów podtrzymujących życie mężczyzny.

Prof. Wojciech Maksymowicz z Kliniki Budzik dla dorosłych w Olsztynie zaoferował pomoc pacjentowi. Niestety, Brytyjczycy nie zgodzili się na transport pana Sławomira do Polski. Mężczyzna zmarł 26 stycznia. - Ludzie muszą wiedzieć, że jak idą do szpitala, to nawet jak będą mieli niewielką szansę, to tę szansę im się da… - przekonuje prof. Maksymowicz. Opowiada o swojej pracy i codzienności pacjentów z "Budzika". W reportażu wystąpią: pracownicy kliniki, a także Ewa Błaszczyk - założycielka Fundacji "Akogo?".​

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 5.02 - "Kobieta w bieli" według powieści Wilkiego Collinsa.

Słuchowisko wg powieści "Kobieta w bieli" powstało w 1974. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalski, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. "Kobieta w bieli" to powieść napisana w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku.

Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej.

21.45 - od 1 do 21 lutego - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W jazzowym "Poranku Dwójki" wybierzemy się na spacer wśród dźwięków. Będzie to spacer związany z m.in. ekologią muzyki. Taki termin stworzył kanadyjski kompozytor Raymond Murray Schafer. Będziemy nasłuchiwać dźwięków towarzyszących naszej codzienności, opowiemy o najciekawszych, nieoczywistych dźwiękach, porozmawiamy o odgłosach specyficznych dla różnych części świata.

Nie pominiemy tematu zanieczyszczenia hałasem. A naszym przewodnikiem w tym spacerze będzie Maciej Olewniczak - akustyk, realizator dźwięku, muzyk. Początek spotkania o godz. 9.30. W "Jazzowej Rozmowie" po godz. 8.30 Andrzej Zieliński przedstawi nową platformę dokumentującą archiwalia z życia i twórczości Tomasza Stańki.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" Impressions on… Chopin, Moniuszko, Karłowicz, Paderewski, Lutosławski... - nagrania m.in. Krzysztofa Herdzina, Włodka Pawlika, Andrzeja Jagodzińskiego, Leszka Możdżera, Atom String Quartet

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Allegro D-dur KV 626b/16 (światowa premiera nowo odkrytego utworu), wyk. Seong-Jin Cho - fortepian; Stephan Elmas Koncert fortepianowy g-moll nr 1, wyk. Howard Shelley - fortepian, dyrygent, Tasmanian Symphony Ochestra

12.05-12.45 - Karol Szymanowski Mity op. 30, wyk. Kaja Danczowska - skrzypce, Krystian Zimerman - fortepian 

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Halina Łabonarska

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem będzie Joanna Kurbiel, która opowie o wystawie "Jorcajt - czas chasydów" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Zaprezentujemy także nową płytę z serii Anaklasis - "Polish Heroines of Music", odwiedzimy wystawę "Kolekcja Galerii Studio" i porozmawiamy z twórcami podcastów Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

16.45-16.55 - Literackie witaminy: Robert Małecki.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Dorotą Kobielą - aut. Beata Kwiatkowska

18.00-19.00 - "Jazz.PL" / Ziółek Kwartet - prowadzi Piotr Metz 

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert symfoniczny "Ludwig 250 & Arvo 85" (Besední dům, Brno, 18/09/2020)
Ludwig van Beethoven Uwertura "Leonore" I op. 138, Antonín Dvořák Wariacje symfoniczne op. 78, Ludwig van Beethoven Uwertura "Leonore" II op. 72a, Arvo Pärt Lamentate na fortepian i orkiestrę, Ludwig van Beethoven Uwertura "Leonore" III op. 72b, wyk. Maki Namekawa - fortepian, Orkiestra Filharmonii w Brnie, dyr. Dennis Russell Davies

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Korespondencja Iwaszkiewicz- Lisowski - aud. Doroty Gacek

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Joanna Sendłak "Ostinato. Wojenne dni Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 13.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 20.


logo

00.00-04.00 - "Trzecia strona księżyca" - Marek Starzyk, Grzegorz Połatyński i DJ Luna

04.00-06.00 - "Trójka budzi / off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.:

6:20 Super Bowl: polskie drużyny futbolu amerykańskiego. W przeddzień finału rozgrywek sprawdzamy jaką popularnością cieszy się ten sport w Polsce (rozmowa z polskimi zawodnikami)

6:50 Super Bowl: rynek reklamowy - bloki reklamowe to co roku najważniejsze wydarzenie w świecie reklamy. Spoty przy tym wydarzeniu kosztują nawet 12 milionów dolarów (nie może to dziwić - relacje z Super Bowl ogląda 100 milionów Amerykanów). Wyświetlane reklamy są komentowane przez całą branżę marketingową.

W tym roku, z powodu pandemii reklamy przy Super Bowl będą krótsze, bowiem z wyświetlania spotów rezygnują najważniejsze światowe marki. Jakie znaczenie mają reklamy przy Super Bowl, jak zmienia się rynek reklamy oraz czy tradycyjny spot nadal jest najlepszą formą dotarcia do potencjalnego klienta


08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Arkadiusz Ekiert 

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in.:

12.30 O fenomenie winylowych płyt. Dlaczego znów wzbudzają takie zainteresowanie?

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

W audycji m.in.:

16:40 Ministerstwo Edukacji opublikowało listę zawodów, które będą potrzebne za kilka lat – jakie to zawody?

17:40 Konkurs na Europejskie Drzewo Roku – Polska zgłosiła lipę św. Jana – rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska


19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Set dj-ski w Trójce" - Norbert Borzym

 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Patrycja Soliman. 


logo

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" Kuba Jamrozek

Jak dobrać odpowiedni stolik kawowy, jadalny czy nocny? Jak wybrać taki, który będzie spełniał kilka funkcji? Na śniadaniowym talerzu - tortilla: jak ją zrobić, co warto do niej dodać, tylko na słono, czy także na słodko? W cyklu Leśniczówka - sikorka, czyli jeden z najbardziej znanych ptaków, zaraz obok wróbla.

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Rozmowa z Joanną Jędrzejczyk o książce „Czarno na białym”, która jest podsumowaniem niełatwego, pełnego wyzwań i zmian okresu w życiu. Jak się jednak okazuje, okresu szczęśliwego, bo ze szczęśliwym finałem.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Peruki królowały niegdyś na balach i był to dodatek, który nosiły nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Dziś temat jest wciąż aktualny. Modele, gwiazdy kina, piosenkarze, influencerzy nakładają piękne peruki, które stanowią trzon ich stylizacji. Co obecnie króluje na naszych głowach i jak właściwie nosić perukę?

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Anna Urbańska, koordynatorka kampanii edukacyjnej opowie o założeniach kampanii #rePETujemy i niesprawiedliwie złej sławie tworzyw sztucznych.

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" Piotr Galus

Tenis w czasach pandemii, czyli jak i gdzie trenować bezpiecznie? Czy można i jak ćwiczyć w domowych warunkach, zanim wrócą normalne treningi na korcie? Które partie mięśni rozwija tenis?

17.00-18.00 - "Teraz K-pop" Klaudia Tyszkiewicz

Szczęścia chodzą parami! To powiedzenie zdecydowanie potwierdzają K-popowe duety. Zarówno te stworzone z członków istniejących zespołów, jak i pary złożone z artystów różnych wytwórni. Jakie duety wybrali nasi słuchacze?

19.00 - "Będzie Głośno" - retransmisja koncertu The Dumplings

The Dumplings to nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem. Taneczny smutek, chwytliwe melodie i elektronika w duchu nowych brzmień to znak rozpoznawalny twórczości Justyny Święs i Kuby Karasia. Na koncercie zagrali utwory z płyty "Raj" i z poprzednich krążków. Zorganizowany przez radiową Czwórkę koncert The Dumplings odbył się 20.11.2018 r., o godz. 19.00, w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

22.00-00.00 - "Rock Blok" Bartek Koziczyński

Zenek Kupatasa, z metalowego zespołu Kabanos, opowie o solowym albumie zatytułowanym "O".

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" Piotr true.dat Truszkowski

Przypomnimy sylwetkę legendarnego producenta hiphopowego Jamesa Yanceya znanego pod pseudonimem J.Dilla. Oprócz współtworzenia projektów takich jak Slum Village czy A Tribe Called Quest współpracował również z Eryką Badu, Commonem i D'Angelo. Jego kreatywne podejście do produkcji zrewolucjonizowało postrzeganie podkładów w muzyce rap, pozostawił po sobie dyskografię pełną oryginalnych pomysłów, setki niewydanych za życia bitów i nowy gatunek muzyki - brzmienie, które dziś określamy mianem lo-fi hip hop. Zmarł 10 lutego 2006 roku z powodu choroby układu immunologicznego. O jego twórczości i wpływie wypowiedzą się polscy producenci zainspirowani twórczością Dilli: bknd, Miroff, Eemzet oraz Spear Oh.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty opowiadań ze zbioru "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza czyta Jędrzej Hycnar - laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Arete 2020" za najlepszy debiut aktorski.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Ile dzieci chciało, choć przez minutę, stać się dorosłymi? Kto choć raz w życiu nie zapragnął latać? Czy jest choć jedna osoba, która nie marzyła, by na statku pirackim przemierzać morza i oceany? Gdzie jest Nibylandia? Czy być Piotrusiem Panem, to znaczy nie umieć kochać? Czy wróżki istnieją? Czy tykanie budzika może obudzić krokodyla? Gdzie leży granica naszej wyobraźni? W 1953 roku odbyła się filmowa premiera filmu animowanego "Piotruś Pan". Z tej okazji zajrzymy do Nibylandii. 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Domowe muzykowanie - jak przy użyciu najprostszych przedmiotów z naszego domowego otoczenia stworzyć improwizowane instrumenty i pobawić się w domowe muzykowanie. Gościem w programie będzie Agata Steczkowska, która opowie o nowej płycie chóru z muzyką filmową.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Goście Alicja Jordan, pionier pedagogiki Marii Montessori w Polsce, nauczyciel wczesnoszkolny, i Jan Dąbrowski, dyrektor przedszkola Montessori opowiedzą o stawianiu dzieciom granic. W pierwszym roku życia dziecko doświadcza bardzo niewielu ograniczeń ze strony rodziców, którzy mają jeden cel: zaspokajać jego potrzeby. Mimo to, nawet w tym okresie życia granice już się pojawiają i mają wpływ na dziecko. Okazuje się, że dzieci im starsze, tym więcej próbują, sprawdzają. Słowo "nie" staje się jednym z najczęstszych słów wypowiadanych do dziecka - nie ruszaj, nie dotykaj, nie biegaj, nie skacz, nie rób tego czy tamtego. Lepiej zamiast kolejnego zakazu sięgnąć po wskazówki pokazujące dziecku, co ma zrobić. Sięganie po wskazówki zamiast stosowania zakazów wydaje się na pierwszy rzut oka banalnie proste. Czy tak jest rzeczywiście? Z pozoru wydaje się to łatwe, ale wymaga zmiany sposobu myślenia o dziecku i o tym czego od niego oczekujemy.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Piotr Bogutyn, muzyk sesyjny, gitarzysta, aranżer, kompozytor i producent muzyczny. Współpracował z takimi artystami jak Romuald Lipko, Natalia Kukulska, Kayah, Kuba Badach, Artur Gadowski. Od 2008 związał się z Lubelską Federacją Bardów, dzięki której poznał Marcina Różyckiego. W 2012 podjął współpracę z Tomaszem Momotem. Od 2014 jako gitarzysta sesyjny grał w zespole Marty "Martity" Butryn, pochodzącej z Lublina wokalistki, która była w drużynie Tomsona i Barona w 8. edycji The Voice of Poland.
W 2016 rozpoczął współpracę z Teatrem Starym w Lublinie. Po przeprowadzce do Warszawy, w 2018 podjął współpracę z Bardotka Trio, chórem katolickim Heaven Up, Izabelą Trojanowską i Anią Karwan.
28 czerwca 2019 jako gitarzysta związał się z Budką Suflera, wziął udział w nagraniu partii gitary w premierowym utworze "Gdyby jutra nie było" i "W kinie tak jest" oraz jesiennej trasie koncertowej Budki Suflera wraz z gościnnym udziałem Izabeli Trojanowskiej, Urszuli i Felicjana Andrzejczaka.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


.

12.00 - Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? - Marcin Majchrowski

Bohaterem odcinka audycji będzie Ivo Pogorelich. W interpretacji artysty usłyszymy Scherzo h-moll op. 20 i Preludia op. 28 Fryderyka Chopina.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W swojej muzycznie zaskakującej audycji autor zaprezentuje barwne stylizacje utworów Chopina na folklor cygański w wykonaniu Nilsa Henrika Asheima i Gjertrud's Gypsy Orchestra.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Beethoven wraz ze swoją muzyką pochodził z innego świata: nie materialnego, lecz ideowego. Przypomni o tym dobór nadzwyczajnych, choć raczej niezbyt szeroko znanych interpretacji, które wypełnią audycję. Wśród wykonawców "nowoczesny centaur [z XIX wieku]: pół-człowiek, pół-fortepian" Eugen d'Albert (V Koncert fortepianowy), niezauważony tytan Ernst Levy (Appassionata), zaskakujący romantyk Bela Bartók (Kreutzerowska z Josephem Szigetim) i piorunujący ekspresjonista - Józef Hofmann (Waldsteinowska).


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU