Polskie Radio

"Muzyczny Ekspres" i "Kanon Dwójki". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 17:00
Nowe audycje muzyczne: w Jedynce "Muzyczny Ekspres" - muzyczne podsumowanie dnia w jednym miejscu, a w Trójce m.in. "Akordy Alterowane" - wśród wielu gatunków, które tworzyć będą główny nurt, te najważniejsze to rock, alternatywa i fusion funk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/egonkling

Polskie Radio, jako jedyny publiczny nadawca w kraju, zaprasza na relacje z wielkoszlemowego turnieju Australian Open.

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl, przez cały czas trwania wydarzenia na bieżąco pojawiać się będą relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady, konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej, multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Od 1 do 21 lutego w "EKSPRESIE JEDYNKI" - godz. 15.05-18.00 - będzie rozgrywany specjalny konkurs tenisowy, w którym uczestnicy zabawy zmierzą się z nie lada przeciwnikiem, bo pytania zada im… Agnieszka Radwańska.

O godz. 15.15 zadamy pytanie, a prowadzący "Ekspres" przeczyta zadanie kreatywne. Słuchacze odpowiedzą, wysyłając SMS pod numer telefonu 72 151 (koszt: 2,46 PLN brutto za wysłanie wiadomości). Po godz. 16.40 rozwiązanie konkursu. Nagrodami w konkursie są atrakcyjne tenisowe zestawy.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia będzie relacjonować Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy, którzy otrzymali akredytację na ten tenisowy turniej.

 
logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

Ze słuchaczami chcemy porozmawiać o tym, co zrobią jak się skończy epidemia, a także na jakim etapie są prace nad polską szczepionką? Ponadto, państwowe uzdrowiska są gotowe na przyjęcie na rehabilitację dzieci, które chorowały na COVID-19. Mają zaplecze medyczne, szkołę, różne rodzaje terapii, piękne tereny i czyste powietrze.

O rehabilitacji pocovidovej opowie gość audycji - Iwona Olejnik, Prezes Uzdrowiska Rymanów. Kolejna odsłona pytań i odpowiedzi dotyczących kwestii nowej ustawy antyprzemocowej - gość: Monika Horna-Cieślak. Stałe pozycje: powieść, konkursy oraz poradnik koronawirusowy.

18.10-19.00 - "Muzyczny Ekspres" 

Od poniedziałku 8 lutego Program 1 Polskiego Radia zaprasza do słuchania nowej audycji na antenie stacji. W audycji: wyjątkowi artyści, wspaniała muzyka, wspomnienia i nowości - dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia każdego dnia, od poniedziałku do piątku, zaprezentują ogromną dawkę polskiej i światowej muzyki w najlepszym wykonaniu. Słuchacze poznają ciekawostki dotyczące ulubionych artystów i dowiedzą się, jakie niespodzianki twórcy przygotowują dla swoich fanów.

Autorzy "Muzycznego Ekspresu" zagrają największe hity, które szturmem zdobywają listy przebojów i zadbają o wybór doskonale znanych evergreenów. W muzycznej kartce z kalendarza podpowiedzą też, na jakie święta i premiery warto zwrócić uwagę. W ekspresowym tempie przedstawimy najważniejsze muzyczne wydarzenia danego dnia.

Jubileusze, przełomowe daty, rocznice premier i przede wszystkim mnóstwo doskonałej muzyki. Muzyczne podsumowanie dnia w jednym miejscu.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 12.02 - "Kobieta w bieli" według powieści Wilkiego Collinsa.

Słuchowisko wg powieści "Kobieta w bieli" powstało w 1974. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalski, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. "Kobieta w bieli" to powieść napisana w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku.

Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej.

21.45 - od 01.02 do 21.02 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej.

23.50 - od 08.02 do 21.02 - "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, Prószyński i S-ka.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" gościć będziemy młodego tenora o polsko-bułgarskich korzeniach - Alexandra Mareva. Swoje pierwsze kroki w świecie śpiewu operowego stawiał pod okiem bułgarskiego tenora Kaludiego Kaludova. W wieku 16 lat został przyjęty do prestiżowej Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii do sekcji śpiewu operowego światowej sławy bas-barytona Jose van Dama, jako najmłodszy artysta w rezydenturze w historii.

W 2018 roku zadebiutował w operze LaMonnaie jako solista w świątecznym koncercie dla belgijskiej rodziny królewskiej. Od tego czasu młody artysta otrzymuje propozycje kontraktów od oper takich jak Opera Royale de Wallonie w "Alzirze" Giuseppe Verdiego i w "Turco in Italia" G.Rossiniego oraz Grand Theatre de Geneve w "The Tin Soldier" J. Rhorera.

1 marca 2021 odbędzie się z jego udziałem światowa premiera opery "The Tin Soldier", która na stałe zagości w repertuarze Grand Theatre de Geneve. Rozmowa w Poranku o godz. 9.30.

W audycji także: 

- wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej "Henryk Streng / Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski";

- relacja z oddania - po pięcioletniej konserwacji - ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie;

- "Dziewczyny na warsztat" historie reprezentantek pierwszego pokolenia projektantek, dorastającego po 89 roku. ​​

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Jan Sebastian Bach Suity na wiolonczele solo (wybór), wyk. Karol Marianowski - wiolonczela, Antonio Vivaldi Koncert Es-dur, RV 253 "La Tempesta di Mare", wyk. Patricia Kopatchinskaja, Il Giardino Armonico & Giovanni Antonini; Jerzy Filip Telemann Polish Dances, TWV 45 , wyk. Holland Baroque & Aisslinn Nosky

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Cantigas de Santa María, wyk. Capella De Ministrers & Carles Magraner; Wolfgang Amadeusz Mozart I Koncert skrzypcowy B-dur, wyk. Christoph Koncz - skrzypce, Les Musiciens du Louvre

12.05-12.45 - Dymitr Szostakowicz II Koncert Fortepianowy F-Dur Op.102, wyk. Janusz Olejniczak - fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: prof. Konrad Kucza-Kuczyński.

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce: (nagr. 21.01)

Nino Rota - Il Presepio na sopran i kwartet smyczkowy

François-Joseph Fétis - Sekstet na 2 fortepiany i kwartet smyczkowy op. 5

Richard Strauss - Vier Lieder na sopran i fortepian op. 27

Wyk. Krystyna Kowalska - skrzypce, Maria Strzelczyk - skrzypce, Beata Raszewska - altówka, Karolina Nowak-Waloszczyk - wiolonczela, Ewa Lopoc - sopran, Agnieszka Kopińska - fortepian, Piotr Kopiński - fortepian

Koncert Orkiestry Kameralnej PR "Amadeus" ( Poznań, Aula UAM, 03.0.2006)

Giovanni Bottesini Grand duo concertant na skrzypce, kontrabas i orkiestrę; Piotr Czajkowski Serenada C-dur op. 48 na smyczki; Wieniawski Souvenir de Posen, wyk. Jarosław Żołnierczyk - skrzypce, Bogusław Furtok - kontrabas, Orkiestra Kameralna PR Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji będzie dyrektor artystyczna Teatru Studio - Natalia Korczakowska. Jej wizyta związana będzie z 49. rocznicą istnienia instytucji. Z okazji rocznicy dostępna dla widzów jest wystawa "Kolekcje Galerii Studio" która liczy dziś ok. tysiąc obiektów. Wśród nich znajdują się m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Edwarda Krasińskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego.

Zadamy też pytanie, czy spektakle teatralne wrócą na scenę w związku z możliwością uruchomienia teatrów od 12 lutego. Ponadto w audycji: Kolekcja szkła w Muzeum Schoena w Sosnowcu, finał projektu filmowego Kids with Cams i rozmowa z Anną Frajlich o jej książce "Duch Szekspira”.

16.45-16.55 - Literackie witaminy: Wojciech Kudyba.

17.30-18.00 - Ślady pamięci - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Anne Sophie Mutter i Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego, dyr. Andrés Orozco-Estrada (Monachium, 7.03.2020). Ludwig van Beethoven IV Symfonia B-dur op. 60, Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite - aud. Antoniego Dudka

 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Maciej Płaza "Golem", czyta Krzysztof Wakuliński.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 14.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 21.


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojtek Ossowski

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in.:

6:20 Super Bowl: w nocy odbył się finał rozgrywek. Kto wygrał, jak wyglądała impreza

7:45 Przekop Mierzei Wiślanej. Podczas umacniania wybrzeża i budowy falochronu używane są specjalne X-bloki, używamy tej technologii jako drudzy na świecie. Jak działa nowa metoda budowy oraz jakie niesie ze sobą korzyści?


08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem: Adrian Zandberg Lewica (Razem)

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomek Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in.:

11.15 Wspomnienie Krzysztofa Kowalewskiego

12.30 Polonez na listę UNESCO 
Polonez ma trafić na listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Balet Cracovia Danza rozpoczął  ogólnokrajową akcje na rzecz wpisania tańca na listę, minister kultury złoży wniosek do międzynarodowej komisji w marcu. O tańcu, bez którego nie odbędzie się żadna studniówka.

13.10 Akademia Rozrywki -  tu archiwalne występy Krzysztofa Kowalewskiego oraz jeden z archiwalnych odcinków „Kocham pana, panie Sułku”


15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in.:

15:40 Bransoletki życia - starsi ludzie mogą nosić bransoletki z GPSem, które pomagają im w trudnych sytuacjach życiowych (lokalizują osobę, same mogą powiadomić służby w nagłych sytuacjach) 

15:50 Studenci zaczynają sesję egzaminacyjną – inną niż wszystkie bo online – czy studenci się uczą skoro tak łatwo ściągać na egzaminach online?

17:45 Reportaż PREMIERA

"Dzieciństwo w konspiracji" - Adam Bogoryja-Zakrzewski 

Krzysztof Kowalewski opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w okupowanej  przez Niemców Warszawie. Jego matka - aktorka była Żydówką, ale niewiele osób wiedziało o jej pochodzeniu. Ten fakt zataiła nawet przed synem.  Ojciec - oficer Wojska Polskiego zginął w Charkowie. Krzysztof Kowalewski podkreśla ogromną determinację matki , która imała się różnych zajęć, aby uchronić siebie i syna przed dekonspiracją i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego.  Reportaż będzie opracowaniem wywiadu z aktorem w cyklu "Moja historia" zorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

18.00-19.00 - "W Tonacji Trójki" - Marek Wiernik

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - Akordy Alterowane - Archie Shevsky (Konrad Biliński) 

20.00-21.00 - Czy już państwo słyszeli? - Justyna Grabarz

21.00-22.00 - Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska

Spadki temperatury powodują, że pojawiają się apele aby zwracać uwagę na bezdomnych i pomagać im lub powiadamiać odpowiednie służby które tej pomocy mogą udzielić. W dzisiejszej audycji zajrzymy do Stowarzyszenia Otwarte Drzwi(OPP), które od lat prowadzi z powodzeniem programy pomagające wychodzić z bezdomności.

Stowarzyszenie udziela wszechstronnego wsparcia w usamodzielnianiu i zdobywaniu niezależności przez osoby doświadczające bezdomności. Realizuje indywidualny program wychodzenia z bezdomności. Prowadzi program Remedium, którego celem jest przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

Wyrównanie szans osób bezdomnych zmagających się z nałogami oraz zaburzeniami psychicznymi, w dostępie do form wsparcia i profilaktyki uzależnień. Stowarzyszenie prowadzi też Dom - schronisko dla osób bezdomnych w wieku 18 - 40 lat, w tym dotkniętych zaburzeniami psychicznymi i/lub uzależnieniami

Goście:

-Agnieszka Rytel ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi i pan Filip, mieszkaniec domu dla bezdomnych prowadzonego przez to stowarzyszenie

23.00-00.00 - "Serdeczne Dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Patrycja Soliman. 


logo

Płyta tygodnia - Kondraccy "Życie roju"

Kondraccy, czyli Bogdan (ojciec) i Kacper (syn), stworzyli coś zupełnie wyjątkowego, czyli płytę nagraną bez instrumentów, a przy pomocy dźwięków zwierząt i ludzkiego głosu. Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Gościem audycji będzie Karol Murawski z Instytutu Dźwięku, który opowie o warsztatach online, podczas których uczestnicy przekonają się, jak zrobić mastering utworu, wykorzystując jedynie bezpłatne wtyczki i darmowe dostępne narzędzia. Czy jest to w ogóle możliwe?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

W tygodniu przed świętem zakochanych przypomnimy jedną z najbardziej rozpoznawalnych fotografii pocałunku: Robert Doisneau "Pocałunek przed Hôtel de Ville". Powstała w 1950 roku i jak to w przypadku wielu znanych zdjęć bywa, obrosła legendą. Kto i dlaczego podał autora fotografii do sądu?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Czy można uzależnić się od cukru? I w jaki sposób? Jakie choroby wywołuje cukier? Ada Janiszewska rozmawiała o tym z dr. Pawłem Koczkodajem, Ambasadorem Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" Jerzy Przeździecki

Autor tak zapowiada swoją audycję: "Czy hałas jest muzyką? Gdzie bije serce maszyny? Jak pogodzić przemoc z muzyczną wrażliwością? Historia muzyki industrialnej jest fascynująca, dlatego Wam on niej opowiem. Nie zabraknie takich twórców jak Throbbing Gristle, Coli, SPK czy ClockDVA". 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty opowiadań ze zbioru "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza czyta Jędrzej Hycnar - laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Arete 2020" za najlepszy debiut aktorski.


logo

 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Wybierzemy się do galerii sztuki, sprawdzimy, co tam można zobaczyć, po co organizuje się wystawy i co to takiego aukcja sztuki. Porozmawiamy też o tym, czym są galerie wirtualne i galerie handlowe.

17.15 - "Skarbonka" - O wielkości nominałów na pieniądzach. Dlaczego nie drukuje się banknotów o dużej wartości? W Polsce największy nominał to 500 zł. 

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: 9 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Porozmawiamy o bezpieczeństwie dzieci w sieci oraz o zbliżającej się darmowej konferencji temu poświęconej, organizowanej w ramach programu Asy Internetu.

2. Temat: Serial "Gambit królowej" rozkręcił na nowo na całym świecie modę na szachy. Czy ta królewska gra może również być grą dla dzieci? Jaki wpływ mają szachy na naukę strategii, logicznego myślenia i matematyki?

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gościem będzie Rafał Kulczycki, który opowie o swoim pierwszym solowym albumie oraz prezentacja po raz pierwszy w radiu muzyki z filmu "Banksterzy". Do tego nowe płyty m.in. od Morgana Wallena (rewelacyjny debiut na szczycie Billboard Country Albums Chart i Billboard 200 detronizujący Taylor Swift), Gartha Brooksa, EP-ka od wnuka Boba Dylana, Pablo oraz nowy album Sammy'ego Haggara - ekswokalisty Van Halen.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


.

12.00 - Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? - Marcin Majchrowski

Jak brzmi Walc a-moll op. 34 nr 2 Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym dowiemy się na przykładzie dwóch interpretacji Janusza Olejniczaka. Audycję zwieńczy Trio g-moll naszego patrona w wykonaniu Jakuba Jakowicza, Andrzeja Bauera i Jana Krzysztofa Broi.

18.00 - "Chopin osobisty" - Róża Światczyńska

Bohaterem audycji będzie wybitny pianista i kompozytor Andrzej Czajkowski, laureat Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku. W programie usłyszymy m.in. Barkarolę Fis-dur op. 60, IV Scherzo E-dur op. 54 oraz wybrane mazurki i nokturny.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bywalczyni Konkursów Chopinowskich - niemal od początku, bo od 1932 roku. Znamy ją głównie jako jurorkę kolejnych edycji: a to z zaproszenia na lekcje młodego Kędry, a to z fotografii z Michelangelim...

A jak grała Magda Tagliaferro? Francuska pianistka z Brazylii, ulubiona uczennica Alfreda Cortota, w audycji wykonywać będzie Chopina (m.in. swoją specjalność: Poloneza-Fantazję), ale też Schumanna (Karnawał, którym zachwycał się Harold Schonberg), Villę-Lobosa, Granadosa i - rzecz konieczna - Camille'a Saint-Saënsa.

 

Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU