Polskie Radio

Sport, filozofia i doskonała muzyka. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 18:00
Czy śmiech i krzyk skutecznie odstresują w czasie pandemii? W czym może pomóc fryzjer-terapeuta? W wieczornej "Kronice Sportowej" poznamy laureatów tegorocznego rankingu Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Polskie Radio, jako jedyny publiczny nadawca w kraju, zaprasza na relacje z wielkoszlemowego turnieju Australian Open.

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl na bieżąco pojawiają się relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady i konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej. Poza tym - multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Od 1 do 21 lutego w "EKSPRESIE JEDYNKI" - godz. 15.05-18.00 - rozgrywamy specjalny konkurs tenisowy, w którym uczestnicy zabawy mierzą się z nie lada przeciwnikiem, bo pytania zadaje… Agnieszka Radwańska. O godz. 15.15 zadajemy pytanie, a prowadzący "Ekspres" czyta zadanie kreatywne. Słuchacze odpowiadają, wysyłając SMS pod numer telefonu 72 151 (koszt: 2,46 PLN brutto za wysłanie wiadomości). Po godz. 16.40 rozwiązanie konkursu, w którym nagrodami są atrakcyjne zestawy tenisowe.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia relacjonuje Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na ten tenisowy turniej.

logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Jak skutecznie odstresować się w czasie pandemii, gdy kontakty społeczne są ograniczone, a czas spędzamy głównie z domownikami? Alternatywne sposoby rozładowania stresu, np. śmiechoterapia - o dobroczynnym i zdrowotnym wpływie śmiechu na nasz organizm. Czy humor, śmieszne filmy, żarty sytuacyjne mogą pomóc? Czy można wyciszyć się "krzykiem"? Dlaczego dorośli mają problem, aby ot tak po prostu wykrzyczeć stres? Co nas blokuje? O spontanicznym, głośnym zachowaniu dzieci, które naturalnie potrafią pozbyć się nadmiaru emocji (głośno krzycząc, płacząc, szczerze się śmiejąc) z komentarzem pedagoga szkolnego. Gościem będzie Halina Gliwa, psychoterapeuta śmiechoterapii. Ponadto: Nagrody Sportowe Polskiego Radia - Rafał Bała, Poradnik językowy - Małgorzata Tułowiecka, poradnik koronawirusowy, kolejne zgłoszenie do TLP oraz powieść i konkursy​.

19.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

Harmonia w filozofii - stoicyzm. Filozofia stoicka, popularna w imperium rzymskim, opierała się między innymi na życiu w zgodzie ze światem. Jej etykę wyróżnia cnota, natura i obowiązek. Twórcą nurtu był grek - Zenon z Kition, zaś słynni rzymscy stoicy to Lucjusz Anneusz Seneka i cesarz Marek Aureliusz. Identyfikujący się z nim mędrcy obok zalecania wyzbycia się emocji negowali sprzeciwianie się naturze, ich znakiem szczególnym była broda, noszona z powodu niechęci do golenia się. Stoicy jako pierwsi zaczęli zajmować się nauką o języku (grece, łacinie), tworząc podstawy gramatyki, etymologii i semantyki. Dziś stoicyzm kojarzy się z biernością czy wycofaniem, słynnym "stoickim spokojem", który nielicznym z nas udaje się zachować. Czy ten sposób odbioru i interpretacji filozofii stoickiej jest słuszny, czy w czasach współczesnych możemy skutecznie odwoływać się do starożytnych wzorców? O tym porozmawiamy z dr. Tomaszem Mazurem, filozofem, twórcą Centrum Praktyki Stoickiej, autorem publikacji o tematyce filozoficznej.

21.00 - "Moje książki" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

W audycji o twórczości jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy i poetów Denisie Johnsonie  (1949-2017). Ceniony przez czytelników i krytyków za piękny, lapidarny język, psychologiczną subtelność i umiejętność tworzenia głęboko emocjonalnych scen, był laureatem National Book Award, dwukrotnie nominowano go też do Nagrody Pulitzera. Jego najpopularniejsza książka to "Syn Jezusa" - zbiór opowiadań o życiu narkomanów w latach 70. XX wieku (wydany w Polsce w zeszłym roku w tłumaczeniu Szymona Żuchowskiego). Teraz po polsku ukazała się piękna powieść "Sny o pociągach" (w przekładzie Tomasza S. Gałązki). To dziejąca się w pierwszej połowie XX wieku historia robotnika, który pracuje w górach Idaho między innymi przy budowie kolei i który pewnego dnia traci w pożarze wszystko - rodzinę i dom.

22.30 - ​"Kronika sportowa" ​- w audycji ogłosimy laureatów tegorocznego rankingu Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego 2020 (czwarta edycja rankingu).

W tym roku wybieramy najlepszego polskiego sportowca, trenera oraz wydarzenie e-sportowe. Dodatkowo w tej edycji zostanie także przyznana nagroda Kroniki Sportowej za całokształt osiągnięć.

Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Polskiego Radia oraz Redakcje Sportowe Jedynki i Czwórki.​


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 12.02 - "Kobieta w bieli" według powieści Wilkiego Collinsa.

Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej. Słuchowisko wg powieści "Kobieta w bieli" powstało w 1974. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalski, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. "Kobieta w bieli" to powieść napisana w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. 

21.45 - od 01.02 do 21.02 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej. 

23.50 - od 08.02 do 21.02 - "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, Prószyński i S-ka.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W najbliższy piątek - warunkowo na dwa tygodnie i z obowiązkowym limitem 50-procentowego obłożenia miejsc - kina mogą zaprosić do siebie widzów. Nie wszystkie zdecydują się na ten ruch. Właściciele obawiają się m.in. niskiej frekwencji wywołanej brakiem nowości w repertuarze. O sytuacji kin stojących w obliczu ogromnego kryzysu oraz perspektywie zniesienia ograniczeń porozmawiamy w Poranku Dwójki z Marleną Gabryszewską - prezeską Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Ponadto, w audycji zaprosimy do wysłuchania wywiadu z Dieterem Kosslickiem. Wieloletni dyrektor Berlinale w swojej książce "Zawsze (zo)stać na dywanie (ziemi) - O magicznych momentach i przyszłości kina", wspomina najpiękniejsze a czasami trudne momenty festiwalowe, zastanawia się nad przyszłością kina - zarówno w zakresie nowych technologii i pandemii, jak też nakazu chwili, czyli ekologicznej, czy "zielonej" produkcji filmowej. W Poranku opowiemy też o staraniach wpisania poloneza na światową listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Opowiemy także o filmie dokumentalnym "Czarne złoto Warszawy", ukazującym zjawisko kultury winylowej z perspektywy ludzi, bez których nie mogłaby ona istnieć - antykwariuszy, sprzedawców i właścicieli stołecznych sklepów płytowych.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Hildegard von Bingen O Virga Ac Diadema Purpurae Regis Sequentia & Barbara Thornton; Francesca Caccini Ciaccona, wyk. Cappella di Santa Maria degli Angiolini & Gian Luca Lastraioli; Barbara Strozzi Che si può fare, wyk. Ensemble Oni Wytars; Fanny Mendelssohn Kwartet smyczkowy Es-dur, wyk. Quatuor Ébène; Cécile Chaminade Trio op. 34 a-moll, wyk. Trio Chausson; Irène Poldowski L'heure exquise, wyk. Philippe Jaroussky & Jérôme Ducros

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Purcell: Tyrannic Love, wyk. Louis-Noël Bestion de Camboulas & Ensemble les Surprises; Claude Debussy Deux Danses, CD. 113: I. Danse sacrée - II. Danse profane (opracowanie na organy i harfę). Wyk. Louis-Noël Bestion de Camboulas, Lucie Berthomier; Jan Sebastian Bach Suita Orkiestrowa nr 2 h-moll, BWV 1067, wyk. Juliette Hurel, Ensemble les Surprises & Louis-Noël Bestion de Camboulas

12.05-12.45 - Ludomir Różycki Koncert skrzypcowy op. 70, wyk. Grzegorz Nowak, Royal Philharmonic Orchestra & Janusz Wawrowski

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: prof. Konrad Kucza-Kuczyński.

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert z festiwalu Muzycznego Schleswig - Holstein: 

Max Bruch I Koncert skrzypcowy g-moll; Ludwig van Beethoven VIII Symfonia F-dur op 93

Wyk. Janine Jansen - skrzypce, Niemiecka Filharmonia Kameralna z Bremy, dyr Paavo Järvi:
Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca w Granadzie (13.07.2020)

Ludwig van Beethoven VIII Sonata G-dur op 30 nr3; Sergiusz Prokofiew II Sonata D-dur op. 94 a; Cesar Franck  Sonata A-dur; wyk. Renaud Capuçon - skrzypce Martha Argerich - fortepian

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Jaroslaw Jakubowski - poeta, prozaik, dramatopisarz, z którym porozmawiamy o jego najnowszej książce: Witaj Barabaszu. Nowe Dramaty. Ponadto przedstawimy krótką listę nominacji do Oscara, omówimy wydarzenia związane z 95. urodzinami Gdyni, symbolicznie odbywają się one 10 lutego bowiem tego dnia 1926 roku, na mocy rozporządzenia ówczesnej Rady Ministrów Gdynia otrzymała prawa miejskie. Opowiemy także o Listach o sztuce Reinera Marii Rilkego. W "Literackich witaminach" - Marta Guzowska.​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Niewidzialni - aut. Michał Nowak

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Festiwal Muzyczny Szlezwiku-Holsztynu (Nieblum, 9.09.2020) Franz Berwald Grand Septet B-dur, Henry Purcell Fantasia upon one note a 5, In Nomine a 6, Ludwig van Beethoven Septet Es-dur op. 20, wyk: Balthasar Neumann Ensemble

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Niemodne przyjemności - aud. Romana Dziewońskiego

 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Maciej Płaza "Golem", czyta Krzysztof Wakuliński.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 16.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 23. 


logo

00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ extra" - Grzegorz Hoffmann

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

We Wrocławiu powstała najmniejsza galeria sztuki w Polsce. Znajduje się ona w dawnej budce telefonicznej. Sprawdzimy, co można w niej zobaczyć. W Dniu Mincerza przyjrzymy się też numizmatyce. Dlaczego warto zbierać monety, jaka jest historia monet oraz ile można na takim zbieraniu zarobić?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem: Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca Klubu Koalicji Obywatelskiej.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

Powiemy o nowej produkcji włoskiego reżysera Sydney’a Sibilii "Wyspa Róży". W filmie przedstawiona jest prawdziwą historię niezwykłego naukowca Georgii Rosa, który w latach 60-tych zbudował własna wyspę u wybrzeży Adriatyku i ogłosił ja własnym państwem. Porozmawiamy też z Robertem Supełem, dyrektorem Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku. Muzeum otwiera się m.in. z narracyjną wystawą stałą, która miała być dostępna dla publiczności 11.11.2020, ale z powodu lockdownu termin przesunięto. W "Fajnym filmie" - Ryszard Jaźwiński porozmawia z Marynią Gierat o Festiwalu "Kino pod Baranami",

13.10 Akademia rozrywki - Łukasz Szwed i Michał Migała – archiwalne występy Krzysztofa Kowalewskiego

13.35 "Kocham pana, panie Sułku", powtórka kolejnego odcinka archiwalnego słuchowiska;

a w "Akademii rozrywki" - Łukasz Szwed i Michał Migała zaproszą m.in. na archiwalne występy Krzysztofa Kowalewskiego. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

1/3 kierowców nie zmienia opon na zimowe – jak to wygląda w przepisach, co na to ubezpieczyciele? Sprawdzimy też efekty badań WHO w Wuhanie w sprawie ustalenia przyczyn pandemii oraz przyjrzymy się sieciom kin, które nie planują otwarcia w piątek - co zostanie otwarte, czemu nie wszyscy chcą się otwierać? Powiemy też o sekcji kick-boxing dla niepełnosprawnych oraz o tym, jak wygląda procedura szczepień seniorów na Stadionie Narodowym. W spotkaniu z reportażem - "Z tatą w domu" - Antoniego Rokickiego: Podczas pandemii 60% ojców zaczęło spędzać więcej czasu z dziećmi, a niemal połowa z nich deklaruje, że czas ten przełożył się na poprawę relacji rodzinnych - tak wynika z najnowszych badań inicjatywy Tato.Net, która już od 17 lat prowadzi kluby ojcowskie w kraju i za granicą. Jak ostatnie trudne miesiące pandemii wpłynęły na relacje w naszych domach? Co mówią o tym sami ojcowie? 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - Trzy wymiary gitary - Piotr Baron

20.00-21.00 - Dogrywka - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - Klub folkowy - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Pandemia i spowodowane nią ograniczenia w kontaktach osobistych, zwłaszcza towarzyskich, sprawiły, że powodzeniem cieszą się internetowe czy telefoniczne spotkania, narady, konferencje, relacje "tu i teraz". Na tym tle selfies wydają się niemal przeżytkiem… Nie zniknęły jednak z naszej codzienności (czy też sytuacji wyjątkowych). Fotograficzne autoportrety wiele mówią mówią o autorze. To swego rodzaju autokreacje. Czy mają artystyczne znaczenie? Czy tylko służą "czarowaniu" rzeczywistości? Przedstawianiu się w lepszym świetle? Pochwaleniu się luzem (wygłupy)? Komu udało się zrobić z tego sztukę o uniwersalnych treściach? Gość: Adam Mazur, historyk sztuki, amerykanista, kurator wystaw fotograficznych, autor książek o fotografii. 

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski

W audycji 50-ta rocznica wydania płyty Carole King "Tapestry", jednej z najlepiej sprzedających się płyt w historii fonografii, a zarazem album, którego muzyczna zawartość wywarła ogromny wpływ na rozwój muzyki soul i r&b. Powiemy też o gwiazdach Ground Up Music Festival, który miał wystartować w najbliższy weekend na Florydzie, a który z powodów pandemii został przeniesiony na czerwiec. Festiwal jest najważniejszym miejscem prezentacji - nie tylko jazzowych - artystów młodego pokolenia.


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Patrycja Soliman. 


logo

09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Kasia Klimczyk, czyli Lass, opowie o swojej debiutanckiej płycie, a Joanna Longić z Tęskno zdradzi, jak przygotowuje się do swojego debiutu w roli dziennikarza muzycznego. Wokalistka, autorka tekstów oraz kompozytorka dołącza do obsady Czwórkowej audycji "Dziewczyny grają" (czwartki godz. 19.00) i zamierza grać... poezję, ale nie tylko tę z kanonu lektur szkolnych.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Weronika Puszkar

Oszuści opracowali niezliczone sposoby wykradania naszych pieniędzy. Najczęściej proszą nas o przesłanie przekazu pieniężnego dla ofiar jakiejś katastrofy lub wypadku, proszą o zapłacenie z góry za usługi finansowe, które nigdy nie będą. Wyłudzają nasze hasła do kont bankowych, a do kontaktu z ofiarami używają telefonu, internetu, poczty tradycyjnej i elektronicznej. Na co powinniśmy uważać? Radę da Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa.

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

Gorące muzyczne nowości od artystów takich jak: Madlib, A$AP Rocky, The Weeknd oraz Bas Mooy. Na dobry rap, elektronikę i techno zaprasza RAU.

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Jakub Jamrozek

Zapraszamy na rozmowę o emocjach na fotelu fryzjerskim. Jak wynika z badań, dla klientek salonów ważne jest, aby z fryzjerem można było porozmawiać (42%) i żeby poprawił im nastrój (30%). Aż trzy czwarte z nas ma ulubionego specjalistę, zaś blisko połowa spotyka się z nim raz w miesiącu. Co dziesiąta Polka przyznaje, że po nową fryzurę zgłasza się wtedy, kiedy spotyka nową miłość lub wybiera się na randkę, a fryzjer bywa ich powiernikiem, a czasem nawet terapeutą.

22.00-00.00 - "Noc Rezydentów" - Kacper Ponichtera

Autor zaprezentuje nowości płytowe, od elektroniki po brzmienia orientalne. ​


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty opowiadań ze zbioru "Ulica Krokodyli" Brunona Schulza czyta Jędrzej Hycnar - laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Arete 2020" za najlepszy debiut aktorski.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Czy wiecie, że rzucona w lesie butelka plastykowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach. Jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik, to na wysypisko w całej Polsce trafi rocznie 10 tys. ton szkła. Styropianowa tacka do żywności rozkłada się aż … 500 lat! Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny. Aby wyprodukować 1 tonę papieru, trzeba ściąć średnio 17 drzew. W Poranku będziemy szukać pomysłów na to, jak pomóc naszej planecie. Pomoże nam w tym, m.in. Maniutka - bohaterka książki Joanny Krzyżanek.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: Kim jest terapeuta miofunkcjonalny, kiedy udać się do niego? Gość: Angelika Krygowska, neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta miofunkcjonalny, koordynator Działu Wcześniaka w Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego.

2. Temat: Laboratorium zmiany. Zmieniamy paradygmat rodzicielstwa! Blog jest tworzony od 2020 roku w ramach projektu studenckiego na kierunku Zarządzanie zmianą społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim pod czujnym mentorskim okiem mgr Bożeny Freund z Zakładu Rozwoju. W zmianie paradygmatu rodzicielstwa chodzi o takie na nie spojrzenie, w którym patrzymy najpierw na rodzica i jego rozwój. Zmniejszając w pierwszej kolejności stres rodzicielski, mama albo tata (częściej mama) zyskują dostęp do zasobów i dopiero wtedy mogą się dzielić nimi z dzieckiem. Gość: Marta Szperlich - Kosmala, coach rodzinny.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" Muzyka z Łotwy, Estonii (Svjata Vatra, Instrumenti), projekt uchodźców Kefaya i płyta "Radio International", prezentacja Strony A specjalnej EPki wydanej na Record Store Day przez Anouske Shankar oraz Anne Rundolph z Irlandii.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem odcinka audycji będzie Nelson Goerner. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Fantazję na tematy polskie A-dur op. 13 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena oraz Oktet fortepianowy d-moll op. 6 Józefa Krogulskiego z towarzyszeniem, Leny Neudaue, Erzhana Kulibaeva, Artura Rozmysłowicza, Marcina Zdunika, Sławomira Rozlacha, Jana Krzeszowca i Radosława Soroki.

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwony Puchalskiej

Szósta audycja z cyklu będzie poświęcona osobie i działalności Klementyny z Tańskich Hoffmannowej - pisarki, publicystki i prekursorki polskiej literatury dziecięco-młodzieżowej, której utwory były istotnym składnikiem literackiego doświadczenia młodego Fryderyka i jego trzech utalentowanych pisarsko sióstr.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

W kolejnej audycji autor kontynuuje swoją opowieść o Arturze Rubinsteinie. Tym razem artystę usłyszymy w interpretacjach dzieł Ludwiga van Beethovena. W programie zabrzmią m.in. Sonata c-moll "Patetyczna", Sonata f-moll "Appassionata" oraz IV Koncert fortepianowy G-dur w nagraniu na żywo, dyrygowanym przez Dimitra Mitropoulosa.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU