Informacje o ukazaniu się nowego podcastu pojawią się automatycznie na naszym komputerze za pośrednictwem czytnika RSS. Po otrzymaniu takiej informacji wystarczy tylko wejść na stronę www i zapisać dany podcast na dysk komputera. Wybór czy odsłuchamy go na komputerze, czy odtwarzaczu MP3 należy do użytkownika.
Do subskrybowania podcastów służą także darmowe programy takie jak: iTunes lub Juice. Programy te ściągają "za nas" wybrane podcasty. Dzięki tym programom można tworzyć listę interesujących nas tematycznie grup podcastów.
Podcatcher (podcasting-client)
to program, tzw. neewsreader, dzięki któremu można subskrybować interesujące danego użytkownika podcasty. Podcatcher pozwala natychmiast po ukazaniu się nowego podcastu na ściągnięcie go z Internetu przez rss-feed danych audycji i zapisanie na komputerze jako MP3. Do programów takich należą min.
iTunes darmowy program do odtwarzania plików dźwiękowych wyprodukowany przez Apple Computer, Inc. Daje możliwość katalogowania plików muzycznych, archiwizowania plyt CD-Audio w różnych formatach, tworzenie playlist, pobierania opisów dla CD-Audio z internetowych baz danych, dokonywanie zakupów w internetowym sklepie stworzonym przez firme Apple, wypalanie płyt CD-Audio na podstawie stworzonych playlist i wreszcie – ściągania i zgrywania podcastów. strona programu »
Juice to darmowy program, który pozwala stworzyć własny zbiór podcastów z nieograniczonej ilości serwisów. Instrukcję można znaleźć właśnie w serwisie polskieradio.pl/podcast. strona programu »
Podcasty mogą być pobierane bezpośrednio na telefon komórkowy marki Nokia, wyposażony w Symbian S60 wersja 3.x. Należy pobrać za strony internetowej i zainstalować aplikację Podcasting na telefon komórkowy i cieszyć się możliwością odsłuchiwania podcastów Polskiego Radia w dowolnej chwili. Wykaz kompatybilnych telefonów oraz aplikację Podcasting do pobrania znajdziesz na stronie internetowej producenta.