Polskie Radio

Australian Open i "Czat Czwórki". Propozycje na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 18:00
Polskie Radio, jako jedyny publiczny nadawca w kraju, zaprasza na relacje z wielkoszlemowego turnieju Australian Open; Czwórka proponuje zaś rozmowy o miłości, a Dwójka m.in. koncert składający się z przebojów Hollywood. Zapraszamy.
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia Foto: materiały promocyjne

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia - pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl - na bieżąco pojawiają się relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady i konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej. Poza tym - multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Od 1 do 21 lutego w "EKSPRESIE JEDYNKI" - godz. 15.05-18.00 - rozgrywamy specjalny konkurs tenisowy, w którym uczestnicy zabawy mierzą się z nie lada przeciwnikiem, bo pytania zadaje… Agnieszka Radwańska. O godz. 15.15 zadajemy pytanie, a prowadzący "Ekspres" czyta zadanie kreatywne. Słuchacze odpowiadają, wysyłając SMS pod numer telefonu 72 151 (koszt: 2,46 PLN brutto za wysłanie wiadomości). Po godz. 16.40 rozwiązanie konkursu, w którym nagrodami są atrakcyjne zestawy tenisowe.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia relacjonuje Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na ten tenisowy turniej.

logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

W audycji między innymi o Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112. Maciej Walecki przybliży pracę i funkcjonowanie centrum alarmowego. Oprócz tego porozmawiamy o tym, dlaczego ten numer może uratować życie. I stałe pozycje: poradnik koronawirusowy, kolejne zgłoszenie na TLP oraz powieść czytana i dobrze znane konkursy​.

20.10 - "Tu jest muzyka" - zaprasza Iza Żukowska

Muzyczny świat Mariana Hemara w rocznicę śmierci. 

23.10 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Zbigniew Zegler

W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką od popu poprzez rhythm&blues, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną. Jego utwory coverowali liczni wykonawcy i zespoły, w tym T.Love, Aleksandra Szwed, Robert Janowski, Mariusz Kalaga, Maciej Maleńczuk, Robert Rozmus, Stachursky, Piotr Gąsowski, Michał Milowicz, Robert Moskwa, Janusz Józefowicz, Natasza Urbańska, Krzysztof Hanke, Krzysztof Respondek, Piotr Cugowski, Rafał Brzozowski i Sławomir. Bohaterem "Muzycznych spotkań" będzie... Krzysztof Krawczyk! 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 12.02 - "Kobieta w bieli" według powieści Wilkiego Collinsa.

Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej. Słuchowisko wg powieści "Kobieta w bieli" powstało w 1974. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalski, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. "Kobieta w bieli" to powieść napisana w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. 

21.45 - od 01.02 do 21.02 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej. 

23.50 - od 08.02 do 21.02 - "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, Prószyński i S-ka.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o wznowionej autobiografii Dalajlamy, w której znajdziemy m.in. opis, w jaki sposób Tybetańczycy starali się zachować skarby dziedzictwa swojej kultury na wychodźstwie. O książce "Wolność na wygnaniu. Autobiografia" porozmawiamy z redaktor wydania Elżbietą Brzozowską. Początek spotkania o godz. 9.30. Ponadto w audycji: trudności z powrotem na scenę - czy teatry w Polsce wrócą do grania; w cyklu klasyka online - "Potop" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim w Katowicach; Andrzej Kosendiak - dyrektor Narodowego Forum Muzyki - o ponownym otwarciu NFM dla publiczności, a w spotkaniu z książką - "Kłopotliwe dziedzictwo. Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce". 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Santiago De Murcia Fandango, wyk. Fahmi Alqhai, Pedro Estevan & Agustín Diassera; Emmanuel Chabrier España, wyk. Wiener Philharmoniker & John Eliot Gardiner; Nikolai Rimsky-Korsakovw Capriccio espagñol , wyk. New York Philharmonic, dyr. Leonard Bernstein; Maurice Ravel Pavane pour une infante défunte, M. 19, wyk. Bertrand Chamayou

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Jan Sebastian Bach Chaconna z II Partity d-moll BWV 1004, wyk. Martin Stadtfeld - fortepian; Ludwik van Beethoven Wariacje na temat Diabellego, wyk. Concerto Köln, Uri Caine; Gypsy Baroque, wyk. Il Suonar Parlante Orchestra, dyr. Vittorio Ghielmi 

12.05-12.45 - Louis Marchand I Sonata A-dur na skrzypce i basso continuo, wyk. Anna Firlus - klawesyn, Krzysztof Filrus - wiola da gamba, Martyna Pastuszka - skrzypce

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: prof. Konrad Kucza-Kuczyński - opr. Aldona Łaniewska-Wołłk.

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia (25.04.1997, Studio Koncertowe Polskiego Radia, Warszawa)

Karol Szymanowski Mandragora - pantomima w 3 aktach na orkiestrę; Francis Poulenc Aubade - koncert choreograficzny na fortepian i orkiestrę; Igor Strawiński Apollon musagete - balet w dwóch obrazach
Wyk. Maciej Grzybowski - fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszymi gośćmi będą muzycy Marcin Danilewski i Grzegorz Biegas - skrzypek i pianista, którzy nagrali nowy album Musica libera z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Meyera i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Zapowiemy 12. Festiwal Nowe Epifanie, interdyscyplinarny festiwal wielkopostny, który rozpocznie się 17 lutego. Anna Nasiłowska opowie o swoim tomie poezji Sztuczne Światła, a Wojciech Pulcyn zaprosi na swój piątkowy koncert w audycji Jazz.PL. W "Literackich witaminach" - Artur Daniel Liskowacki.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Jak pandemia zmieniła nasz porządek społeczny? - aud. Michała Szułdrzyńskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Królewska Duńska Akademia Muzyczna (Kopenhaga, 13.11.2020) George Gershwin Uwertura kubańska, Błękitna rapsodia, Obraz symfoniczny z Porgy and Bess, wiązanka przebojów Hollywood, wyk: Tivoli Copenhagen Phil, dyr. Wayne Marshall - fortepian

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Świadek Norymbergi - Seweryna Szmaglewska w 105. rocznicę urodzin - aud. Anny Lisieckiej

 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Maciej Płaza "Golem", czyta Krzysztof Wakuliński.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 17.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 24. 


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W tłusty czwartek sprawdzamy: faworki czy chrust, oponka czy gniazdko? Skąd wywodzą się nazwy słodyczy i jakie są regionalne tradycje. Powiemy też ile powinien kosztować dobry pączek oraz o tym, że statystyczny Polak tego dnia zjada ich aż pięć. Jak wpływa to na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Powiemy również m.in. o drogowych światłach UV - dzięki niewidzialnej dla ludzkiego oka częstotliwości światła, tramwaje będą mogły się ze sobą porozumiewać i ostrzegać przed utrudnieniami. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W podłódzkich Byszewach powstanie Izba Pamięci Jarosława Iwaszkiewicza. Tu spędzał wakacje, tu czerpał inspiracje. Izba to inicjatywa twórców filmu "Lato w Byszewach", który powstał w grudniu ubiegłego roku. Przypomnimy twórczość Iwaszkiewicza i epizody z życia pisarza w Byszewach. W audycji powiemy też, że pierwsze budynki z tak zwanej "Wielka płyty" obchodzą w tym roku swoje 60-lecie. Jakie są zalety budowy technologią wielkopłytową, czy czeka nas renesans tego typu budownictw i za co te budynki cenią ich mieszkańcy? W "Fajnym filmie" - Ryszard Jaźwiński porozmawia z Jakubem Królikowskim, o specjalnym programie Festiwalu Filmów Azjatyckich "Pięć Smaków". W "Powtórce z rozrywki" - Łukasz Szwed i Marcin Wolski przypomną kolejny odcinek z "Panem Sułkiem", w wykonaniu zmarłego niedawno Krzysztofa Kowalewskiego. W audycji nie zabraknie też codziennych relacji z Australian Open. 

15.00-17.45 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji powiemy o pionierskim projekcie Politechniki Świętokrzyskiej jakimi będą elektroniczne dyplomy ukończenia uczelni. Dokumenty będą honorowane na całym świecie, wykonane w najbezpieczniejszej obecnie technologii blockchain, czyli metodą rozproszonej bazy danych. W tłusty czwartek sprawdzimy też, czym różnią się pączki kupne od tych tradycyjnych, "domowej roboty". Jak przygotowują je doświadczone gospodynie domowe? I jaki jest najlepszy przepis na takie pączki? Z kolei w piątek otwierają się stoki narciarskie. A że aura sprzyja, można się spodziewać wielu chętnych na zimowe szaleństwo. Jak będą przygotowane pod względem bezpieczeństwa epidemicznego i co to oznacza dla przedsiębiorców? W audycji sprawdzimy też czy Płockowi grozi powódź? Nadal wzrasta poziom Wisły w rejonie miasta. Powodem jest zator lodowy na rzece poniżej miasta, w okolicach miejscowości Popłacin. Powiemy też o tym, że rusza akcja sprawdzania czym mieszkańcy palą w piecach. To pilotażowy program z użyciem dronów, które w uzdrowisku Muszyna będą badały skład dymu z komina. Uzdrowisko od lat zmaga się z problemem smogu. 

17.45-18.00 - "Puls Europy" - Beata Michniewicz

Gość: Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"  

19.00-20.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

Tematem "Klubu Trójki" będzie funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości zarządzanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości przy pomocy organizacji pozarządowych. Mało znana idea Funduszu wciąż wymaga popularyzacji, gdyż przywraca ofiarom przestępstw godność i nadzieję na lepsze życie. Wystąpi Agnieszka Borowska rzecznik prasowy MS, przedstawiciel organizacji społecznej przekazującej pomoc oraz jedna lub dwie osoby korzystające z pomocy medycznej, prawnej lub materialnej Funduszu. 

23.00-00.00 - "Dzika karta" - Julia Sawicka 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Patrycja Soliman. 


logo

09.08 - "Rządy pieniądza" - zaprasza Anna Grabowska

W Polsce odbył się jubileuszowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia jej istnienia. Wcześniej prezydent Andrzej Duda wziął udział w IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin (tzw. Szczycie 17+1). Rozmowy dotyczyły przede wszystkim współpracy gospodarczej w czasie po pandemii COVID-19. W programie rozmowa z Piotrem Palutkiewiczem ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Piotrem Arakiem, dyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o znaczeniu inwestycji w rozwoju gospodarek i państw po koronawirusie.

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

1. Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza do Galerii W-Z na wystawę "Powstanie styczniowe. Wydarzenie, które kształtowało kanon symboliki patriotycznej. Biżuteria patriotyczna w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie". Wystawa planszowa prezentuje biżuterię patriotyczną, m.in. medaliony, pierścionki i kolczyki. Biżuteria patriotyczna, zwana także emblematyczną, to zjawisko znane zaledwie w kilku krajach. Biżuteria noszona w celu zamanifestowania swoich poglądów, swojej postawy społecznej, niesie zupełnie inne przesłanie. O wystawie opowie jej współautor Paweł Bezak. Polskie Radio objęło wystawę patronatem.

2. Jeszcze kilka lat temu płyty winylowe można było kupić tylko w muzycznych antykwariatach. Winyle wracają, a moda na "czarne płyty" jest coraz większa. O renesansie płyt winylowych, Klubie Czarnej Płyty, Audio Video Show i filmie dokumentalnym "Czarne złoto Warszawy" opowiedzą: Aleksandar Cirlić - reżyser filmu dokumentalnego oraz Kamil Kubik - reżyser dźwięku, DJ i kolekcjoner płyt winylowych.


logo

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

W cyklu "Morskie historie" przedstawimy megalodona. To największy prehistoryczny morski drapieżca, jaki pojawił się na Ziemi. Skąd pochodzi nazwa gatunku?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Porozmawiajmy o miłości! Wydawało się, że schemat jest utarty i utrwalony: po okresie spotykania się i narzeczeństwa para się pobiera i trwa ze sobą do końca. Dzisiaj spada liczba zawieranych związków i rośnie liczba rozwodów. Co mówi to o naszym podejściu do miłości? Czy jest ona dla nas równie ważna, jak dla naszych dziadków i rodziców? Czego oczekujemy od relacji? Jak zmieniło się nasze podejście do podstaw związków i ich trwałości?

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Jakub Jamrozek

Po co nam związki i jak o nie dbać, aby przynosiły szczęście? Czym charakteryzuje się dobry związek? Jak żyć w zgodzie przez długie lata i podtrzymać dobre wibracje między sobą? Jak rozpoznać kryzys w związku i co z nim robić? Jaki jest przepis na udaną randkę? Czy filmy mogą nam pomóc w odpowiedzi na te pytania? Spotkanie z Kają Tomczyk, psychologiem, certyfikowany trenerem umiejętności interpersonalnych.

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - Vito Bambino

To będzie podwójnie tłusta audycja, bo tego dnia mamy w kalendarzu - właśnie - ten oficjalny tłusty czwartek! Z tej okazji Vito nie tylko podzieli się swoimi muzycznymi inspiracjami, ale raczyć będzie słuchaczy pysznymi, dźwiękowymi "pączusiami" i "faworkami" ze swojej przepastnej muzycznej spiżarni (J Dilla i jego "Donuts" pojawić się zatem musi). Wysokokaloryczny wieczór gwarantowany. Zapraszamy.  

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty opowiadań ze zbioru "Ulica Krokodyli" Brunona Schulza czyta Jędrzej Hycnar - laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Arete 2020" za najlepszy debiut aktorski.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Geneza tłustego czwartku sięga starożytności. Był to dzień, kiedy świętowano odejście zimy, a witano przyjście wiosny. Ucztowanie opierało się głównie na jedzeniu tłustych potraw. Jeszcze w kulturze słowiańskiej, w czasach przedchrześcijańskich był zwyczaj jadania tłustych wypieków z okazji ważnych uroczystości. Pączki dopiero od kilku stuleci są specjałem polskiej kuchni zapustnej. Co dawniej w Polsce jadano w tłusty czwartek? Skąd pochodzą pączki? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w Poranku.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w warunkach ekstremalnych, które mogą zagrażać ich życiu. Nie powinno się tego robić podczas łagodnych zim, wtedy zwierzęta powinny radzić sobie same w zdobywaniu pokarmu, bo "dokarmianie", jak sam nazwa wskazuje, jest częściową pomocą zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - ...zostanę logopedą. Umiejętność poprawnego mówienia to ważna sprawa, ale co wówczas kiedy nasz język się nas nie słucha i zamiast "r" słyszymy "l"? Jak zapanować nad swoim aparatem mowy i jakie zadania należą do logopedy? Sprawdzimy to w gabinecie pani Anny Jadach.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, rozmówca uzyskuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową (policją, strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym), a numer jest dostępny przez całą dobę. Jak zachowywać się w momencie zagrożenia podpowie Mariusz Rozbiecki - lekarz, który pracuje w szpitalach i w ratownictwie medycznym.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: Coaching dziecięcy w czasach pandemii. Coaching dla dzieci i młodzieży bardzo dobrze sprawdza się w rozwijaniu potencjału i możliwości młodych ludzi, którzy są otwarci i ciekawi świata. Coaching bardzo dobrze sprawdza się w budowaniu poczucia wartości, pracy z emocjami, pomaga rozwijać talenty, daje odpowiedzi na pytania związane z tożsamością, pozwala budować poprawne relacje z rówieśnikami - tak ważne przecież w świecie dziecka. Gość: Aneta Majewska - Coach Dzieci i Młodzieży.​

2. Temat: Coaching rodzicielski. Bycie rodzicem to ogromny dar, wielkie szczęście, ale jednocześnie najważniejsze i najbardziej odpowiedzialne wyzwanie życiowe, z którym musimy się zmierzyć. W dzisiejszych czasach jako rodzice stajemy w obliczu wymagającej rzeczywistości oraz oczekiwań większych niż kiedykolwiek wcześniej, przy czym jesteśmy przytłoczeni dużą ilością, dość często sprzecznych ze sobą informacji płynących z mediów, poradników oraz szeroko pojętych dobrych rad. Stąd może rodzić się brak pewności siebie zarówno w relacjach z dzieckiem, jak i w wyborze odpowiednich rozwiązań oraz narzędzi wychowawczych. Gość: Wioleta Palusińska - coach i pedagog.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Arthur Moreira Lima (laureat II nagrody VII Konkursu Chopinowskiego). W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Balladę g-moll, Scherzo b-moll, Fantazję f-moll op. 49 oraz wolne części I i II Koncertu fortepianowego patrona naszej anteny z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

Autorka opowie o chopinowskich Wariacjach op. 12 na temat z opery "Ludovic" Hérolda Halévy’ego oraz samej operze.

21.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

W programie usłyszymy wokalne wykonania dzieł m.in. Chopin, Bacha i Haendla. Wśród wykonawców Swingle Singers, Novi Singers oraz zespół Me Myself and I.

 

Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU