Polskie Radio

Sport, koncerty i słuchowiska. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 17:00
Na finał karnawału polecamy porywającą i roztańczoną muzykę brassbandową, relacje z Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, a wieczorem – Koncert Walentynkowy pod dyrekcją Adama Sztaby.
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: pxhere.com

Polskie Radio, jako jedyny publiczny nadawca w kraju, zaprasza na relacje z wielkoszlemowego turnieju Australian Open.

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl, przez cały czas trwania wydarzenia na bieżąco pojawiać się będą relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady, konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej, multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia będzie relacjonować Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na ten tenisowy turniej.

logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

Przypomnimy o rocznicy urodzin "Białego Anioła" polskiej estrady - Anny German. Wywiad z Mamą Anny German, Irmą Berner, w którym przed laty wspominała trudne lata dzieciństwa późniejszej Gwiazdy, oraz rozmowa dwóch wielkich artystek: Katarzyny Gaertner z piosenkarką o niepowtarzalnym głosie. Nie zabraknie tych największych i tych mniej znanych piosenek Anny German, a dopełnieniem będzie pieśń w wykonaniu Kazimierza Pustelaka wybrana przez Kazimierza Kowalskiego oraz archiwalia kabaretowe od Teresy Drozdy.

16.00 - Relacje z Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Prosto spod Wielkiej Krokwi nadawać będą Marek Solecki i Andrzej Grabowski.

LITERATURA W JEDYNCE: 

20.45 - od 01.02 do 21.02 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.


logo


09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Filmy w zamknięciu - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Iwona Sobotka - prowadzi Andrzej Sułek

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Jakub Ciećkiewicz "Koniec świata na mojej ulicy", Elżbieta Łapczyńska "Bestiariusz nowohucki" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Jan Warenycia "Błękitna różyczka"

Prod. 2005, realizacja Maria Olszewska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko, wydaje Małgorzata Szymankiewicz
Obsada: Danuta Szaflarska (Pani Sabinka), Igor Przegrodzki (Teobald Zwierzchodolski), Ewa Ziętek (Marysia), Hanna Stankówna (Siostra), Miłogost Reczek (Dyrektor), Maciej Maciejewski (Kolega Osuch), Marta Lipińska (Ala), Tadeusz Grabowski (Kolega Smulikowski), Jerzy Bończak (Leon)

19.30-20.30 - Filharmonia Dwójki - w studiu Magdalena Łoś

Transmisja z NOSPR - Koncert Walentynkowy
John Williams "Marsz jeźdźców" z filmu "Poszukiwacze zaginionej Arki", Suita z filmu "E.T. Przygody istoty pozaziemskiej na Ziemi", Suita z filmu "Szczęki": temat rekina, Suita z filmu "Park Jurajski": temat główny, John Barry Temat z filmu "Pożegnanie z Afryką": "I Had a Farm in Africa", Ennio Morricone Suita z filmu "Kino Paradiso", Howard Shore Suita z filmu "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia", John Williams Suita z filmu "Gwiezdne wojny: Parade of the Ewoks", Suita z filmu "Gwiezdne wojny": temat główny, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Bartłomiej Duda - sopran chłopięcy (przyg. Iga Eckert), Anna Dereszowska - prowadzenie, Mariusz Gradowski - prowadzenie, dyr. Adam Sztaba


logo


00.00-01.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

01.00-03.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko

03.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

Retransmisja koncertu zespołu Negatyw. Koncert nagrany w Trójce w 2002 roku. 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz, Marcin Witan

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar                    

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

Gościem audycji będzie Maciej Gołyźniak. Artysta, który ma fascynującą osobistą opowieść jak z amerykańskiego filmu. Jego płyta "The Orchid" tytułem nawiązuje do terminu z psychologii "dziecko orchidei". Jest w pewnym sensie dedykowana nadwrażliwym, utalentowanym dzieciom jako dowód, że mogą wyrosnąć i osiągnąć wiele w życiu. Wymagają jednak troski i szczególnej opieki tak jak ten kwiat. 

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

W audycji o tym, jak przygotować się na walentynkowy wieczór oraz o wzorach męskości na przestrzeni wieków. Powiemy też o kąpielach w najstarszym uzdrowisku w Polsce, leczące różne choroby i upiększające. Będzie też o zakochanym weekendzie na zamku - Elżbieta Ofat

11.00-12.00 - audycja muzyczna – Małgorzata Łukowska

Godzina delikatnych dźwięków, które pozwolą z mniejszym bólem pomyśleć o zbliżającym się poniedziałku. Audycja wypełniona bieżącymi ciekawostkami .

12.00-13.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko 

Erazm z Rotterdamu - przekład dzieła "Lingua" (1525), dokonany przez anonimowego tłumacza i wydany w roku 1542 w krakowskiej oficynie Hieronima Wietora - doczekał się krytycznego opracowania. Co dla kultury europejskiej i polskiej znaczą dzieła tego filozofa? Goście: prof. Mikołaj Sokołowski IBL, prof. Justyna Dąbkowska-Kujko KUL, prof. Tadeusz Chachulski, IBL. 

13.00-13.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"

13.15-14.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska     

Walentynkowa podróż na afrykańskie safari tropem autorki "Pożegnania z Afryką" Karen Blixen. Odwiedzimy wulkaniczny płaskowyż Maasai Maara Serengeti, gdzie na przełomie stycznia i lutego następują zjawiskowe narodziny setek tysięcy gnu - antylop, o których mieszkańcy Afryki mówią, że Bóg był bardzo zmęczony kiedy je tworzył - połączył nogi konia z ogonem krowy, ciałem osła i brodą kozy. Anglicy nazwali je "dzikimi bestiami", bo zarażały stada bydła nieznaną w Europie chorobą. 

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.00-17.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Katarzyna Cygler/Piotr Majewski/Barbara Marcinik 

W audycji m.in. wspomnienie  Chicka Corei - zmarłego niedawno giganta współczesnej sceny muzycznej. Nie zabraknie też kolejnego spotkania z twórcami i aktorami serialu "Osiecka" - Maciejem Wojtyszką i Marcinem Przybylskim. Porozmawiamy również z Bogusławem Deptułą - krytykiem sztuki,  o nowej wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz 

Tenis i Australian Open - wypowiedzi po meczu Igi Świątek z Simoną Halep. Gość - Lech Sidor, były tenisista. Lekkoatletyka i Orlen Cup - relacja oraz gość Damian Czykier (bieg na 60/110 m. p.pl). Szermierka i rozmowa z wicemistrzynią świata i mistrzynią Europy w szpadzie - Ewą Trzebińską. Alpinizm – rozmowa z Magdaleną Gorzkowską po jej nieudanej próbie zdobycia K2 zimą. Biegi narciarskie i relacja z mistrzostw świata juniorów – Izabela Marcisz i Monika Skinder – idą w ślady Justyny Kowalczyk, wywalczyły w Finlandii złote medale. Piłka nożna - rozmowa z byłym reprezentantem Polski Sebastianem Milą oraz korespondencje z ligi niemieckiej, włoskiej i hiszpańskiej. Narciarstwo alpejskie i relacja z mistrzostw świata. 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin 

Sidney Polak i koncert na żywo ze studia im. Agnieszki Osieckiej. 

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski 

W cyklu "Najcenniejsze perły archiwum Polskiego Radia" - Hanna Bakuła i "Ostatni bal. Listy do Agnieszki Osieckiej" - słuchowisko, zapis koncertu z 2003 roku, nadanego w Programie Pierwszym PR w 15 rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo

20.33 - "W cieniu afer" - zaprasza Piotr Nisztor

O rosyjskim nielegale Tadeuszu Juchniewiczu, który przez kilkanaście lat był rozpracowywany przez kontrwywiad, a ostatecznie został zatrzymany i skazany zaledwie na 3 lata więzienia za szpiegostwo na rzecz GRU (rosyjskiego wywiadu wojskowego). To historia, której w mediach praktycznie w ogóle nie było. Naszym gościem będzie były wieloletni dziennikarz śledczy Jarosław Jakimczyk.

22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że Polska może istnieć bez Kresów, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji. W książce "Ostatnie lata polskich Kresów" popularyzatorzy historii Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk udowadniają po raz kolejny, że magię miejsc, urodę przyrody, słynną otwartość mieszkańców i legendę Kresów można przełożyć na język zrozumiały dla współczesnego pokolenia. Współautor książki Tomasz Stańczyk będzie gościem Polskiego Radia 24. ​


logo


09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Mateusz Kulik

W walentynki przejrzymy najciekawsze konta słynnych par na Instagramie.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Pizza, pasta i "Wielkie żarcie" w kinie włoskim, czyli cucina italiana jako częścią włoskich kadrów, choć nie tylko. Rodzina Corleone w "Ojcu chrzestnym" nie mogłaby się obyć bez pasty. Najbardziej znanym włoskim filmem gastronomicznym na świecie jest bez wątpienia "Wielkie żarcie" (1973) Marca Ferreriego. Ale co poza tym? W jakich kontekstach pojawia się we włoskim kinie kultowa pizza i pasta? Kto najczęściej przygotowuje dania, a kto je zjada?

15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Katarzyna Cygler

Spotkanie z młodą poetką Oliwią Zalewską, która już w podstawówce tworzyła pierwsze rymowanki. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a po raz pierwszy jej wiersze zostały wydane w "Poezji dzisiaj" w 2001 roku. Obecnie, gdy jej wiersze są już dojrzalsze, zdecydowała się na wydanie ich w jednym autorskim tomiku.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik

Dla przybysza z zewnątrz Chiny to wyzwanie i odkrywanie nowego wymiaru samotności. Bez dostępu do internetu, znajomości języka, a nawet liter obcego alfabetu człowiek staje się niewidzialny. Swoje doświadczenia związane z podróżowaniem po Państwie Środka opisał Grzegorz Kapla w książce "Chiny bez wzajemności" i podzieli się swoimi wspomnieniami ze słuchaczami Czwórki. 

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

W walentynki specjalna selekcja z muzyką lovers rock, czyli romantyczną, słodką i mocno soulową odmianą reggae, przy której aż będzie chciało się przytulać do głośników. Na finał karnawału, z okazji zbliżającego się Mardi Gras w Nowym Orleanie, zabrzmi również porywająca i roztańczona muzyka brassbandowa. Czyli najpierw romantyzm, a później impreza. Zapraszamy.


logo

12.00-13.00 - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Kulfon i Monika obchodzą walentynki i szukają początków tego święta.

16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Podglądamy - Zwiedzamy - Rozmawiamy - Wyjaśniamy. To zamysł Pojęciownika teatralnego - nowego internetowego projektu Mazowieckiego Instytutu Kultury i Teatru Mazowieckiego, adresowanego do młodych miłośników teatru. Pojęciownik teatralny to cykl krótkich filmów prezentujących teatralne hasła w ciekawy i przystępny sposób. O tym, jak tworzy się program edukacyjny dla dzieci, porozmawiamy z Mileną Szablewską, pomysłodawczynią i producentką Pojęciownika Teatralnego. ​

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Spotkanie z pisarką Joanną Krzyżanek, autorką najnowszej książki "Maniutka ratuje świat".

Dla dorosłych:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Z Anną Cieślak rozmawiamy o projektach skierowanych do dzieci, w których aktorka bierze udział, o jej pracy w dubbingu, cyklu działań teatralnych "Teatr Polski Dzieciom" oraz niedawno wydanej w jego ramach płycie Wiersze Poetów Polskich.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - Na antenie Polskiego Radia Dzieciom zagoszczą piosenki o miłości i dla zakochanych.


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Wśród rozmaitości, jakie przygotowała autorka w kolejnym odcinku, znalazły się m.in.: Koncert fortepianowy B-dur Brahmsa, "Pietruszka" Strawińskiego i "Walc kwiatów" z "Dziadka do orzechów" Czajkowskiego.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

"Musi pani śpiewać, jeśli pani chce grać" - miał powiedzieć do Madame Rubio Fryderyk Chopin. Autorka opowie o chopinowskiej miłości do śpiewu i jego roli w nauce gry na instrumencie.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha

W premierowym odcinku audycji bohaterem po raz trzeci będzie Shura Cherkassky - jedna z największych pianistycznych indywidualności XX wieku. Amerykańskiego artystę usłyszymy w repertuarze chopinowskim.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU