Polskie Radio

"Dym na wodzie" i "Folk off". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 18:00
O mediach społecznościowych, jako źródle informacji wykorzystywanej do zapobiegania przestępczości, o gastronomii przyszłości i o Polce, która szyje kimona Japończykom. Chick Corea i jego jazzowe "rajdy" po tematach z utworów Chopina.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/StockSnap

Polskie Radio, jako jedyny publiczny nadawca w kraju, zaprasza na relacje z wielkoszlemowego turnieju Australian Open.

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl, przez cały czas trwania wydarzenia na bieżąco pojawiać się będą relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady, konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej, multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Od 1 do 21 lutego w "EKSPRESIE JEDYNKI" - godz. 15.05-18.00 - będzie rozgrywany specjalny konkurs tenisowy, w którym uczestnicy zabawy zmierzą się z nie lada przeciwnikiem, bo pytania zada im… Agnieszka Radwańska.

O godz. 15.15 zadamy pytanie, a prowadzący "Ekspres" przeczyta zadanie kreatywne. Słuchacze odpowiedzą, wysyłając SMS pod numer telefonu 72 151 (koszt: 2,46 PLN brutto za wysłanie wiadomości). Po godz. 16.40 rozwiązanie konkursu. Nagrodami w konkursie są atrakcyjne tenisowe zestawy.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia będzie relacjonować Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy, którzy otrzymali akredytację na ten tenisowy turniej.

     
logo

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - Zaprasza Maria Szabłowska

Gośćmi będą: Marek Dutkiewicz, który będzie wspominał Romualda Lipkę (właśnie minęła pierwsza rocznica śmierci) i przeboje, które wspólnie stworzyli. Gość przedstawi nową wersję przeboju Budki Suflera "Czas ołowiu". Jerzy Grunwald, z którym porozmawiamy o twórczości w czasie pandemii (Pandemia blues) i 82. urodzinach Czesława Niemena.

19.10 - "Eureka" / Tadeusz Kościuszko - jeden z ojców nowoczesnej fortyfikacji - zaprasza Dorota Truszczak

245 lat temu Tadeusz Kościuszko przybył do Ameryki Północnej, gdzie w tym samym roku otrzymał zadanie opracowania fragmentu ufortyfikowania Filadelfii. Największym dziełem inżynierskim  Tadeusza Kościuszki w Ameryce Północnej był jednak udział w przebudowie twierdzy West  Point w latach 1878-1880.

Zasadniczymi elementami warowni były dwa duże forty. Ale między nimi powstała  mała drewniano-ziemna wieża, której celem było ześrodkowanie artylerii. Nazwana później wieżą Kościuszki. Ten wynalazek, nazywany genialnym wyprzedzał rozwiązania znane w Europie. West Point  po przebudowie spowodowało, że Brytyjczycy zaniechali natarcia.

Od roku 1880 Kościuszko służył już jako naczelny inżynier armii północnej. Decyzją Kongresu otrzymał za swe zasługi stopień generała.   Po powrocie do kraju Tadeusz Kościuszko był także twórcą wielu rozwiązań fortyfikacyjnych w Warszawie i Krakowie w wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja, czy w trakcie Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 roku. O tym, również m.in. o planie jego twierdzy idealnej „Czartorysk” (nigdy nie zbudowanej) opowiemy w audycji. 

Gościem będzie dr Krzysztof Wielgus z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, członek  Krakowskiego Oddziału Przyjaciół Fortyfikacji.

21.14 - Reportaż "Magia głosu" - Ewa Michałowska

Reportaż, w którym mistrzowie języka polskiego opowiedzą nie tylko o tym, na czym polega ich praca, ale podzielą się też dobrymi radami dla zwykłych ludzi. Jak praca głosem zmieniła ich życie? Wystąpią m in. Maciej Gudowski, Andrzej Krusiewicz, Maciej Herrmann, Janusz Kilański i aktor - Krzysztof Gosztyła.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 15 do 26 lutego - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 01.02 do 21.02 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej.

23.50 - od 08.02 do 21.02 - "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, Prószyński i S-ka.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Było ich 316 - doskonale wyszkolonych spadochroniarzy wysyłanych do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski.

Gen. Władysław Sikorski nakazał dobierać ludzi o twardym i nieugiętym charakterze, ideowych i potrafiących bezwzględnie dochować tajemnicy. Zdolnych do odegrania roli emisariuszy politycznych i wojskowych.  Kurs był tak wymagający, że dzisiaj wojska specjalne mają fragmenty tego kursu w swoim szkoleniu.  W Poranku Dwójki porozmawiamy o cichociemnych. 

Ponadto w audycji:

- Wielka Brytania zaostrza przepisy dotyczące wiz - jak wygląda sytuacja podróżowania artystów.

-"Bliscy Nieznajomi - Sopot 70" - wystawa zdjęć Erazma Wojciecha Felcyna wykonanych podczas ostatnich wakacji ery gomułkowskiej.

- "Arszenik i stare koronki" w Teatrze Miejskim w Gdyni.

- felieton językowy i termin "isoverparty"

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00 – 11.00 – Znacie to posłuchajcie: Festa Barocca – barokowe ostatki z muzyką Telemanna, Vivaldiego, Couperina i Haendla

11.00 – 11.10 – To się czyta: Andrzej Zawada „Pracownia literacka”, czyta Adam Ferency

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Jadwiga Jankowska-Cieślak

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i Jego Europa" (19.08.2018)

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal i Anny Duczmal-Mróz, Makoto Ozone – fortepian;  Haruma Sato, Michiaki Ueno i Yibai Chen – wiolonczele

Ignacy Jan Paderewski Suita G-dur na orkiestrę smyczkową; Joseph Haydn Koncert wiolonczelowy C-dur; W.A. Mozart Koncert fortepianowy Es-dur KV 271; Kazimierz Serocki Sinfonietta na dwie orkiestry smyczkowe

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem będzie Katarzyna Tubylewicz, która opowie  o swojej nowej książce - "Samotny jak Szwed". Odwiedzamy także świeżo wyremontowane Muzeum Tatrzańskie, porozmawiamy z Raulem Koczalskim o nauce interpretacji muzyki Chopina i obejrzymy wystawę  “Legenda Radmoru” w Muzeum Gdynia.

W cyklu „Literackie witaminy” – Tomasz Gałązka

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Kim jest Banksy? – aut. Michał Nowak

Ten pseudonim znają prawie wszyscy, choć (prawie) nikt nie wie, kim jest człowiek za nim się ukrywający. Jego sztuka z jednej strony komentuje istotne zjawiska społeczno-polityczne, z drugiej nie sposób nie dostrzec w niej elementów autopromocji.

Tak czy owak działalność Banksy'ego sprawiła, że sztuka ulicy trafiła na salony. Czy to właściwe dla niej miejsce? Goście: Piotr Szwabe - autor murali, Barbara Sroka - koordynatorka Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie w Gdańsku oraz Adriana Prodeus - krytyczka sztuki

18.00 – 19.00 – Teraz jazz – prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Piotr Beczała na gali w Operze w Zurichu (9.08.2020)

Franz Lehár Walc „Złoto i srebro”, Robert Stolz Du sollst der Kaiser meiner Seele z „Der Favorit”, Franz Lehár Pieśń o Wilii z Wesołej wdówki, Wer hat die Liebe uns ins Herz gesenkt z Krainy uśmiechu, Johann Strauss (II) Uwertura „Noc w Wenecji”, Czardasz z „Die Fledermaus”, Emmerich Kálmán Komm, Zigány z  Hrabiny Maricy, Johann Strauss (II) Uhrenduett z Zemsty nietoperza, Emmerich Kálmán Höre ich Zigeunergeigen z Hrabiny Maricy, Franz Lehár Dein ist mein ganzes Herz z Krainy uśmiechu, Smiles'Johann Strauss (II) Polka „Unter Donner und Blitz” op. 324, Emmerich Kálmán Wenn es Abend wird z Hrabiny Maricy, Franz Lehár Usta milczą z Wesołej wdówki, wyk. Orkiestra Filharmonii w Zurichu, dyr. Fabio Luisi, Camilla Nylund – sopran, Piotr Beczała - tenor

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Rocznica pierwszej deportacji Polaków ze wschodnich obszarów II Rzeczpospolitej – aut. Wacław Holewiński

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Tematy operowe – prowadzi Aleksander Laskowski

23.00 – 00.00 - Nocna strefa – prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE:

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry" / Poezja i dobroć - Rok Norwida w Dwójce - aud. Doroty Gacek.

11.00-11.10 - "To się czyta" - Andrzej Zawada "Pracownia literacka", czyta Adam Ferency, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 20.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 27.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin 

Retransmisja koncertu  Mr Krime Live Band. Koncert nagrany w Trójce 26 marca 2015 roku

Retransmisja koncertu Optimystic z 26 czerwca 2011 roku

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.:

6:20 Światowy Dzień Listonoszy – relacja na temat pracy listonoszy i kurierów w trakcie pandemii. Jaki wpływ ma koronawirus na ich pracę? Jakie mają utrudnienia? Co w ich pracy ułatwiła pandemia? Czy ciężki jest zawód kuriera i listonosza?

7:20 Kobiety mniejsze samochody – według badań kobiety, częściej niż mężczyźni wybierają małe auta. Z tego powodu są bardziej narażone na obniesienie obrażeń w wypadkach samochodowych. Czy stereotyp kobiety w dużym SUV-ie  jest prawdziwy?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Szymon Hołownia, przewodniczący stowarzyszenia Polska 2050.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski  

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

11.30 Niezła historia - Piotr Łodej (cykl historyczny)

Galileusz - czasy w jakich żył i tworzył.

Układ w Trewirze - koniec Powstania Wielkopolskiego;

12.30 Powstaje Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród eksponatów - relacje świadków historii, rodzinne pamiątki i osobiste dokumenty. Uruchomienie muzeum inauguruje Fundacja na rzecz Wielkich Historii w 79. rocznicę powołania do życia Armii Krajowej;

14.15 Australian Open – relacja sportowa

14.35 17.02 rozpoczyna się organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II Festiwal Nowe Epifanie (cel: nowe,  jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną). Tematem tegorocznej edycji jest Apokalipsa – przedstawiamy konkretną ofertą festiwalu;

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

16.20 Dziś ostatki, w Wielkopolsce zwane „Podkoziołkiem”. Dla mieszkańców niektórych miejscowości była to zawsze okazja do hucznego świętowania. Po ulicach chodzili przebierańcy (słomiany niedźwiedź, śmierć czy krakowiacy), którzy przechodniów po twarzach smarowali sadzą, zwłaszcza tzw. panny na wydaniu.  Potem, z zebranych datków, wieczorem organizowali „potańcówkę”.

Czy pandemia pokrzyżowała tegoroczne plany? Jeśli tak, to jaka jest alternatywa? Czy ostatki np. w Internecie mają sens?

16.40 Niebezpieczne nawisy śniegu w lasach całej Polski! Leśnicy apelują i ostrzegają przed zjawiskiem nazywanym okiść. Chodzi o gromadzący się na drzewach śnieg, który po zamarznięciu staje się na tyle ciężki, że może złamać gałęzie, a nawet obalić całe drzewo.

Czym grozi to zjawisko i jak bezpiecznie spacerować po lesie?

17.45 Reportaż "Młodzi wynalazcy" – Adam Bogoryja-Zakrzewski

Są wiecznie twórczo niespokojni. Stale wymyślają nowe projekty: od maszyny do wiązania sznurówek w butach, po cienki i giętki endoskop, ułatwiający wykonywanie trudnych operacji medycznych. Konkursy dla młodych zdolnych dowodzą, że jest wśród nich wielu wynalazców z ciekawymi i - co ważne - praktycznymi pomysłami.

Takie wyłania i nagradza min. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, organizująca od kilkunastu lat Ogólnopolski Konkurs „Młody Innowator”.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - Gh+ - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - Cały ten rock - Marek Wiernik

21.00-22.00 - Po zachodzie słońca - Aleksandra Kaczkowska

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski 

Na początku roku doszło do kilku "ekscentrycznych" wydarzeń na rynkach finansowych świata. Jedna z firm zajmujących się grami komputerowymi nagle odzyskała rentowność a jej akcje skoczyły o kilkaset procent. To wynik akcji tzw. drobnych ciułaczy giełdowych. W odpowiedzi wielcy gracze zablokowali dalszą ekspansję pospolitego ruszenia giełdowego.

Zawirowania te wywołały do tablicy polityków lewicy demokratycznej, która zaczęła mówić głośno o czymś do tej pory w USA nie do wyobrażenia. Do regulacji giełdy Wall Street. "Model biznesowy Wall Street to oszustwo" - napisał na twitterze Bernie Sanders.

Czy czeka nas nowy świat finansów? A jakimi prawami rządzi się obecny porządek gospodarczy?
Gość dr Grzegorz Lewicki, zajmujący się filozofią polityki i modelowaniem przyszłości. Portal Global Future Studies

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.06-22.29 - "Głębia ostrości" - Iga Niewiadomska

Gościem Polskiego Radia 24 będzie Magda Hueckel, fotograf teatralny, scenograf i artystka wizualna, członkini Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorką projektów fotograficznych oraz fotoinstalacji. Jako fotograf współpracuje m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie oraz Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, czego efektem jest autorska dokumentacja fotograficzna z wielu spektakli teatralnych.

23.35-23.58 - "Kwadratura kultury" - Monika Małkowska

Publicystka i reporterka Katarzyna J. Kowalska przybliży słuchaczom postać Izabelli Galickiej, wybitnej polskiej historyk sztuki i działaczki społecznej. Rozmówczyni Moniki Małkowskiej opowie również o kulisach związanych z powstawaniem filmu o życiu odkrywczyni obrazu "Ekstaza świętego Franciszka" autorstwa słynnego El Greco.


logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

W cyklu Rzecznicy Nauki opowiemy o mediach społecznościowych jako źródle informacji wykorzystywanej do zapobiegania przestępczości.

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - Weronika Puszkar

Farmacja, prawo, polonistyka, filozofia, historia a może zarządzanie? Jaki kierunek studiów wybrać? Zaprosimy m.in. na "Tydzień z wydziałem" Uniwersytetu Jagiellońskiego.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Czym jest "ghosts kitchens"? Zapraszamy na dyskusję o tym, jaka będzie gastronomia przyszłości? W audycji w codziennym cyklu Zajawkowicze poznamy Polkę, która szyje kimona Japończykom.

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" 

Miks DJ-a Szuma, członka kolektywu Radical Dancefloor Killers oraz połowy duetu Szum & Fykes.

22.00-00.00 - "Folk off" - Maciej Szajkowski

Gościem audycji będzie Robert Sigmundsson - twórca Wioski Żywej Archeologii, pomysłodawca i organizator Festiwalu Welesowe Święto, którego 10. odsłona rozpocznie się 19 lutego w Warszawie.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty opowiadań Brunona Schulza czyta Jędrzej Hycnar - laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Arete 2020" za najlepszy debiut aktorski.


logo

 

07.00-10.00 - Poranek w PRD Ludzie listy piszą, czyli Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek. Z tej okazji zajrzymy na pocztę i przyjrzymy się pracy listonosza.

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - Myszka Fela znalazła ni to linkę ni to żyłkę. Szukając jej właściciela kamień teleportacji doprowadził ją do młodej harfistki. Natalka ma 9 lat, od 3 lat uczy się grać na harfie. Chodzi do szkoły muzycznej, koncertuje z zespołem Wiktorska Harp Open, ma na koncie wiele nagród i dyplomów. Jeszcze nie wie, czy swoją przyszłość wiąże z harfą, ale Myszce Feli opowie, jak to jest grać na tym instrumencie. Jak trzeba przy niej siedzieć, jak układać ręce, dłonie, palce podczas szarpania za struny, z czym ma kłopot i co sprawia jej przyjemność. A na zakończenie audycji zagra i zaśpiewa w Moim Ogródecku.​

17.15 - "Bezpieczny Maluch" Od niedawna zostały ponownie otwarte dla kupujących centra handlowe. Kulfon, Żaba i policjanci przypominają, jak zachować się w takim miejscu, aby być bezpiecznym.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: na czym polega metoda Montessori. Dziś edukację metodą Montessori prowadzi się w ponad 25 tysiącach szkół na całym świecie i w ponad 140 krajach - podaje Montessori Internationale, organizacja założona przez Marię Montessori w 1929 roku dla rozwijania jej dzieła. Jej metoda pomogła milionom dzieci osiągnąć sukces, ale to ona sama określiła te standardy własnym życiem.​

2. Temat: Jak prawidłowo dbać o oczy dziecka. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

W premierowej audycji autorka opowie o przyjaźni Friedricha Kalkbrennera z Fryderykiem Chopinem. Nie zabraknie muzyki fortepianowej obu kompozytorów i rozważań o roli śpiewu w nauce gry na instrumencie.

21.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

Bohaterem programu będzie niedawno zmarły mistrz klawiatury Chick Corea. Usłyszymy jego jazzowe "rajdy" po tematach z utworów Chopina, Mozarta oraz Rodrigo, a także jego własny Koncert fortepianowy. Wszystko to opatrzone fachowym komentarzem autora.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie Walter Gieseking, jeden z najsławniejszych pianistów niemieckich, celujący przy tym w repertuarze francuskim. Program rozpocznie się więc muzyką Ravela, by następnie przejść do dwóch dalszych specjalności artysty: Mozarta (zabrzmi Koncert c-moll) i Beethovena (IV i V Koncert; wszystko pod dyr. Herberta von Karajana, z powojennych nagrań dla HMV). Zakończymy rzadkim spotkaniem pianisty z Chopinem: Berceuse.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU