Polskie Radio

Emocje sportowe i muzyczne. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 18:00
O tym jak VOD i media społecznościowe organizują życie społeczne i kulturalne, wypierając klasyczną telewizję oraz czym są kotwice kariery. Poza tym - urodziny Travolty i relacje z Australian Open - m.in. ze spotkania Djoković - Karacew.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/smorazanm

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia - pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl - na bieżąco pojawiają się relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady i konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej. Poza tym - multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Od 1 do 21 lutego w "EKSPRESIE JEDYNKI" - godz. 15.05-18.00 - rozgrywamy specjalny konkurs tenisowy, w którym uczestnicy zabawy mierzą się z nie lada przeciwnikiem, bo pytania zadaje… Agnieszka Radwańska. O godz. 15.15 zadajemy pytanie, a prowadzący "Ekspres" czyta zadanie kreatywne. Słuchacze odpowiadają, wysyłając SMS pod numer telefonu 72 151 (koszt: 2,46 PLN brutto za wysłanie wiadomości). Po godz. 16.40 rozwiązanie konkursu, w którym nagrodami są atrakcyjne zestawy tenisowe.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia relacjonuje Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na ten tenisowy turniej.

 
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Wszystko o ubezpieczeniach związanych z zimą. Nieszczęśliwy wypadek na oblodzonej ulicy w drodze do pracy lub szkoły, ale też o czym warto pamiętać i co można ubezpieczyć przed weekendowym wyjazdem w góry, gdzie można już skorzystać z otwartych właśnie wyciągów i zatrzymywać się w pensjonatach. Gość - Marcin Jaworski Rzecznik Finansowy (dawniej Biuro Rzecznika Praw Ubezpieczonych). Ponadto, jak sobie poradzić z zamarzniętym zamkiem nie tylko w drzwiach samochodu? Czy od razu wzywać eksperta, czy są może jakieś "domowe" tricki i sposoby? Jak każdy czwartek "Smaki polskie" Małgorzaty Raduchy, codzienny poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć" oraz konkursy "Gdzie ja jestem?" i "Od małego dla dużego".

19.30-20.00 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Rozmowa z synem Papcia Chmiela, jednego z ojców polskiego komiksu. Artur B. Chmielewski koordynuje słynny na cały świat projekt "Rosetta". Brał również udział w misjach kosmicznych sond "Galileo" i "Ulysses". Jest też autorem książki "KOSMICZNE WYZWANIA. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy", którą właśnie czytamy w Jedynce Dzieciom.

21.00-22.00 - "Magazyn Bardzo Filmowy" - zaprasza Michał Montowski

Nikt w filmach nie tańczy tak jak on! W "Gorączce sobotniej nocy" ,"Grease", w "Pulp fiction" ekran należał do niego. W urodziny Johna Travolty w Magazynie Bardzo Filmowym przypomnimy jego sylwetkę. A słuchaczy zapraszamy do rozmowy o tym światowej sławy aktorze i jego rolach. Przedstawimy wybrane premiery kinowe, szczególnie polski film dokumentalny "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej o Szerpach i ich sytuacji w himalaizmie, w której walczą o należne im uznanie. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 od 15 do 26 lutego - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 01.02 do 21.02 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej. 

23.50 - od 08.02 do 21.02 - "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, Prószyński i S-ka.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" będzie sopranistka Iwona Sobotka - laureatka licznych konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym: I nagrody w East and West International Artists Audition w Nowym Jorku oraz Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety w Brukseli. Na swoim koncie ma m.in. płytę solową ze zbiorem pieśni Karola Szymanowskiego uhonorowaną nagrodą Fryderyk czy albumy z pieśniami Szymanowskiego nagrane z udziałem City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle'a. Śpiewaczka we wrześniu 2007 roku zadebiutowała na deskach Opéra National de Paris pod batutą Sylvaina Camberlinga. Od tego czasu regularnie pojawia się scenach operowych całej Europy. W najbliższą sobotę Iwonę Sobotkę usłyszymy wraz z pianistką Zofią Łałak w ramach "Domówki z Dwójką". Artystki zaprezentują bardzo różnorodny program, w którym zagoszczą arie, te słynne i te mniej znane. O sobotnim występie porozmawiamy w Poranku. Początek spotkania o godz. 9.30.​

Ponadto zapraszamy do wysłuchania wywiadu z brytyjskim pianistą Benjaminem Grosvenorem. Maestro Marek Pijarowski podzieli się refleksjami i planami związanymi z powrotem Filharmonii Poznańskiej do występów przed publicznością. Wybierzemy się też do teatru - na spektakl dyplomowy studentów wrocławskich: "Noc wśród drzew" na podstawie "Wycinki" Thomasa Bernharda. Porozmawiamy również o filmie Piotra Domalewskiego "Jak najdalej stąd". O niełatwym życiu swojej młodej bohaterki oraz o kulisach otrzymania roli opowie Zofia Stafiej.  

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Mozart - przekleństwo popularności

11.10-12.00 - Jan Vaclav Vorisek Grand Rondeau Concertant na fortepian, skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę, Sarah Christian - skrzypce, Stephan Koncz - wilonczela, Yara Tal - fortepian, Orkiestra Radia w Monachium, dyr. Reinhard Goebel

12.05-12.45 - George Frederick Pinto Sonaty na skrzypce i fortepian, Marek Toporowski - fortepian historyczny, Robert Bachara - skrzypce

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Jadwiga Jankowska-Cieślak

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Koncert Orkiestry Filharmonicznej Radia France, dyr. Mikko Franck (Paryż, 18.12.2020)

Piotr Czajkowski Jezioro Łabędzie Suita op. 20a; Sérénade mélancolique op. 26; Dziadek do orzechów Suita nr 1 op. 71a 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem będzie Marcin Łapczyński - były dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, który właśnie otrzymał jedno z najważniejszych odznaczeń państwowych Litwy za zasługi na rzecz promocji Polski na Litwie. Zapowiemy także premierę baletu "7 pieczęć", spotkamy się z Maciejem Nowakiem - autorem książki poświęconej Andrzejowi Bobkowskiemu, przygotowanej w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą jego śmierci i przyjrzymy się nowym zdjęciom w Kolekcji Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. W "Literackich witaminach" - Agnieszka Pokojska.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Po telewizji. O tym jak VOD i media społecznościowe organizują życie społeczne i kulturalne, wypierając klasyczną telewizję porozmawiamy z dr. hab. Jackiem Wasilewskim - medioznawcą.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego (Katowice, 24.05.2013)

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia Es-dur KV 543, Anton Bruckner VII Symfonia E-dur WAB 107

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - "Gadające głowy" 40 lat później - Beata Kwiatkowska

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór: Zacznij od Bacha" - prowadzi Ewa Pobłocka

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Andrzej Zawada "Pracownia literacka", czyta Adam Ferency, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 22.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 29.


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o tym, że sklepy wycofują ze sprzedaży jajka z chowu klatkowego - jaka jest różnica pomiędzy jajkami "zerówkami" i "jedynkami", "dwójkami" czy "trójkami". Dlaczego sklepy wycofują ze sprzedaży jajka z chowu klatkowego? Czy przeważają względy etyczne, a może jakość - a przede wszystkim - smak samego jajka? Rozmowa z dietetykiem oraz psychologiem żywienia. W kalendarzu - dzień baterii. Pytamy: jak można naładować swoje baterie? Czyli sposoby na dostarczenie sobie energii. Powiemy również o tym, że według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców, picie energetyków w dużych ilościach może powodować obniżenie nastroju, depresję czy stany lękowe. Rozmowa z psychologiem żywienia, psychiatrą. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. 

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o boomie na rynku dzieł sztuki w Polsce. Wartość rynku w ciągu ostatniego roku wzrosła o ponad 30 procent. Co się do tego przyczynia? Padają rekordy cenowe. Miliony złotych za sztukę współczesną już nikogo nie dziwią. Jacy artyści są obecnie w cenie? Powiemy również o rozpoczynającym się cyklu bezpłatnych warsztatów artystyczno-terapeutycznych dla osób po Covid-19 - "Opera daje oddech". To praca z oddechem oraz zajęcia ruchowe przy akompaniamencie fortepianu. W "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński porozmawia z Marcinem Pieńkowskim filmografem z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, a w "Akademii rozrywki" - Łukasz Szwed i Marcin Wolski przypomną kolejny odcinek z Panem Sułkiem. Przed weekendem zaproponujemy też "kulturalną formę medytacji" - warsztaty ikonografi. Dlaczego piszemy, a nie malujemy ikony, czy złocenia na ikonach to prawdziwe złoto? Jak ważny jest wybór deski? 

15.00-17.45 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o tym, że Poznań zrobi porządek z reklamami. Miasto będzie podzielone na cztery strefy, w centrum prawie bez bilbordów i banerów. Urzędnicy po latach prac przygotowali projekt uchwały krajobrazowej. Z kolei mieszkańcy Tarnowa oburzeni budowlanym bublem! Rynek został wyremontowany, ale część płyty pokrywa śliska i niebezpieczna nawierzchnia. By ustrzec się tragedii, mieszkańcy wymyślili wierszyk, którym się wzajemnie ostrzegają: „Jeśli chcesz mieć swoje zęby, chodź po szarym lub nie tędy”. Remont płyty tarnowskiego Rynku kosztował 5,5 miliona złotych. Co na to samorząd? Czy poczuwa się do winy? W USA zima daje się we znaki Amerykanom, zwłaszcza mieszkańcom Teksasu. Stanęły wiatraki do produkcji prądu, nie działa część elektrowni. Jak wygląda teraz sytuacja? Czy powoli wraca do normy? 

17.45-18.00 - "Puls Europy" - Beata Michniewicz 

Gośćmi: Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS oraz Adam Jarubas, europoseł Koalicji Europejskiej (PSL). 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"  

19.00-20.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński  

Rozmowa o polskim rynku mediów: jak go widzi człowiek dawnego podziemia, wydawca drugiego obiegu i sekretarz redakcji pierwszego wolnego pisma "Tygodnik Solidarność". Gość: Krzysztof Wyszkowski. 


23.00-00.00 - "Dzika karta" - Julia Sawicka 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.06-22.29 - "Nakręceni" - Piotr Gociek i Łukasz Adamski

W magazynie premier filmowych prowadzący będą omawiać trzy produkcje: "Nowiny ze świata", "Skazani na siebie" oraz "Profesor i szaleniec", które w ostatnim czasie zaprezentowano miłośnikom kinematografii. Zastanowią się, czy warto zainteresować się tymi tytułami, a także przyjrzą się ich mocnym i słabym stronom.

23.35-23.58 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

W audycji rozmowa o interdyscyplinarnym Festiwalu Nowe Epifanie. Hasło tegorocznej edycji brzmi "Któż zdoła się ostać?". Temat przewodni to apokalipsa rozumiana zarówno w sensie dosłownym jako objawienie, jak i w znaczeniu nadanym jej przez tradycję - jako katastrofa. Program teatralny składa się z dziewięciu premier, a do przedstawienia swoich wizji organizatorzy zaprosili nowe pokolenie reżyserek i reżyserów. Natomiast w programie muzyki dawnej twórcy przyglądają się różnym końcom świata: wymieraniu gatunków, instrumentów, stylów. Gośćmi będą Paweł Dobrowolski, dyrektor Festiwalu i Sonia Wronkowska, kurator muzyczny.

Nie zabraknie również rozmowy o projekcie "Wielokulturowa Rzeczpospolita - Zamek Pieskowa Skała". To wydarzenie, którego głównym elementem jest nowa wystawa poświęcona kulturze staropolskiej. Do tego tematu odniosą się Hubert Piątkowski, kierownik projektu, a także Olgierd Mikołajski, kustosz Zamku Pieskowa Skała.

logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Małgorzata Jakubowska

Stand-up i stand-uperzy w czasie pandemii. Jak dziś funkcjonuje ten rodzaj sztuki? Czy sprawdza się online? Zapraszamy na spotkanie z Wiolką Walaszczyk, stand-uperką i improwizatorką z gdańskiej Zaspy.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Kim jest showrunner i co to jest bottle episode? Czym różni się sitcom od proceduralu i serialu analogowego? Co robi się, gdy aktor grający główną rolę złamie nogę? Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, autorką książki "Seriale. Do następnego odcinka".

17.00-19.00 - "TOP" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - w realnym świecie pojęcie to wiążemy raczej z kulinariami, za to w wirtualnym - określamy tak literacką formę mema. Pasta (ew. copypasta) to tekst przypominający opowiadanie, kopiowany i rozpowszechniany przez internautów. Które teksty możemy zaliczyć do past? Czy każdy z nas może napisać udaną pastę? Na czym opierają się te opowiadania?

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Jakub Jamrozek

Czy pasja jest potrzebna w pracy? Jak rozpoznać, że mamy do czegoś  talent? Czym są kotwice kariery? Jak pogodzić wartości i priorytety życiowe z szukaniem wymarzonego miejsca pracy? Rad udzieli Bernard Fruga, konsultant biznesowy i mentor zarządzania.

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - GrubSon

Autor znów dzielić się będzie ze słuchaczami swoimi muzycznymi inspiracjami, ważnymi dla niego utworami - w tym dokonaniami takich wykonawców jak m.in. Anderson.Paak oraz Bonobo.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty opowiadań Brunona Schulza pt. "Karakony" i "Wichura" czyta Jędrzej Hycnar - laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Arete 2020" za najlepszy debiut aktorski.


logo

17.15 - "Zbieraj z klasą" - Dzień Baterii. W tak ważnym dniu dla ekologów nie możemy pominąć tematu baterii. Przypomnimy sobie z czego są zrobione baterie, gdzie je wyrzucać i jak się je utylizuje oraz dlaczego tak ważne jest, żeby wyrzucać je w odpowiednich miejscach. Podpowiemy, jakie baterie wybierać i na co zwracać uwagę przy ich kupnie, żeby jak najmniej zaszkodzić przy tym środowisku.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Występuje tu ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych. Spotkać można bobry, sarny, lisy i aż 16 gatunków nietoperzy, a nawet muflony. Fruwa tu ponad 90 gatunków ptaków. Wybierzemy się do rozciągającego się w województwie dolnośląskim Karkonoskiego Parku Narodowego. Na swoim rowerze dotarł do niego pan Bartosz Popczyński, przyrodnik, który opowie o tym, co widział i co zrobiło na nim największe wrażenie.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

W niedzielę obchodziliśmy Walentynki - Święto Zakochanych. Chociaż importowane z Zachodu, na dobre zadomowiło się w Polsce i w szkołach, w czasach oczywiście niepandemicznych, jest chętnie obchodzone, na przykład w formie poczty walentynkowej czy warsztatów o emocjach albo zabawy w mówienie wylosowanej osobie miłych rzeczy. To dobry pretekst do porozmawiania o miejscu miłości w szkole. Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, że pierwsze (a później też drugie i kolejne) wzajemne lub nieodwzajemnione zauroczenia między uczniami, to codzienność wychowawców. Jak na nie reagować? Wypleniać z życia szkolnego, czy wspierać dzieci również w tym aspekcie rozwoju? Porozmawiamy o tym ze szkolną psycholożką.

Najwięcej i najbardziej wprost rozmawia się na temat miłości na lekcjach wychowania do życia w rodzinie. Z panią Anną Putyńską, konsultantką MEiN, porozmawiamy, czym jest ten, tajemniczy dla wielu rodziców, przedmiot, jak powinien być prowadzony i traktowany przez nauczycieli, kto w ogóle może go prowadzić i kto przygotowuje program dotyczący tak wrażliwych sfer życia dzieci i młodzieży. Na koniec zajrzymy do książek, co czasem wtedy, kiedy trudno się o czymś rozmawia, lepiej o tym poczytać. Czy istnieją dobre i mądre romanse dla dzieci? O tym opowiedzą współtwórczynie Alternatywnej Listy Lektur.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Taniec kwiatków" Bronisławy Ostrowskiej, czyta Patryk Bartoszewski.​​


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Kate Liu. Artystka urodziła się w Singapurze, ale od 8 roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Należała do  faworytów ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku, otrzymała III miejsce, brązowy medal i uhonorowana została nagrodą  Polskiego Radia za najlepsze wykonanie Mazurków.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji kanon muzyki orkiestrowej. Dzięki syntetycznemu sposobowi traktowania utworów klasycznych przez jazzmanów, możemy usłyszeć potężne i długie utwory w kilkuminutowych jazzowych aranżacjach. W programie zabrzmią wybrane Nokturny oraz Rondo à la Krakowiak op. 14 patrona naszej anteny w wykonaniu Johna di Martino, a także symfonie Mozarta, Beethovena  oraz Mahlera.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Paul Badura-Skoda - portret znakomitego austriackiego pianisty, znanego jako jeden z najwybitniejszych klasyków interpretacji muzycznej w drugiej połowie XX wieku. W audycji, której gościem był Dariusz Marciniszyn, znajdą się nagrania z różnych okresów działalności artysty, dokonane na współczesnych, jak i historycznych fortepianach, ukazujących muzyka jako równie świetnego wykonawcę Beethovena, jak i Chopina, a nawet... gawędziarza.

 

Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU