Polskie Radio

Koncerty i Dzień Nauki Polskiej - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:00
Jak młodzi polscy naukowcy mogą dziś rozwijać swoje pasje badawcze i na jakie wsparcie liczyć. Wieczorem koncert Goorala łączącego muzykę elektroniczną z polską góralszczyzną oraz koncert jazzowego trio Marcina Maseckiego. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/www-erzetich-com

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia - pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl - na bieżąco pojawiają się relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady i konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej. Poza tym - multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Od 1 do 21 lutego w "EKSPRESIE JEDYNKI" - godz. 15.05-18.00 - rozgrywamy specjalny konkurs tenisowy, w którym uczestnicy zabawy mierzą się z nie lada przeciwnikiem, bo pytania zadaje… Agnieszka Radwańska. O godz. 15.15 zadajemy pytanie, a prowadzący "Ekspres" czyta zadanie kreatywne. Słuchacze odpowiadają, wysyłając SMS pod numer telefonu 72 151 (koszt: 2,46 PLN brutto za wysłanie wiadomości). Po godz. 16.40 rozwiązanie konkursu, w którym nagrodami są atrakcyjne zestawy tenisowe.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia relacjonuje Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na ten tenisowy turniej.

   
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

O miłości, która nie zna wieku (wszak luty to miesiąc Walentynek). Felieton Małgorzaty Raduchy o gwiazdach Hollywood, które znalazły miłość i szczęście w dojrzałym życiu. Dzień Nauki Polskiej obchodzony dopiero po raz drugi - o polskich patentach i wynalazkach, m.in. wycieraczki samochodowe, grafen, niebieski laser, metoda tworzenia kryształów krzemowych) - felieton Patryka Bedlińskiego. Ponadto omówienie Turystycznej Listy Przebojów, codzienny poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć", konkursy "Gdzie ja jestem?" i "Od małego dla dużego". 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Premiera singla "Przed nocą i mgłą" zapowiadającego album "Cinema Boogie", który stworzyliśmy jako Jedynka wraz z Chopin University Big Bandem oraz gwiazdami: Natalią Kukulską, Dorotą Miśkiewicz, Łukaszem Zagrobelnym i Wojciechem Myrczkiem. O godz. 13.20 gościem będzie Piotr Kostrzewa - szef big bandu, a po 14.20 wokalista Łukasz Zagrobelny. PŁYTA TYGODNIA: "The Lucky Ones" - PENTATONIX.

19.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, który ma być wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców. Święto obchodzone jest od ubiegłego roku, a datę wyznaczono nieprzypadkowo - jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika. W uznaniu zasług na polu astronomii Kopernik został zatem patronem wszystkich polskich uczonych. W Eurece chcemy przewrotnie zapytać, czego wciąż nie wiemy o słynnym astronomie. Wśród zagadek jest np. nierozstrzygnięta sprawa, kiedy Kopernik wpadł na pomysł opracowania astronomii heliocentrycznej. Z kim podzielił się tym pomysłem? Nie znamy także wielu szczegółów z życia astronoma, tym bardziej intryguje pytanie: co mogła zawierać jego biografia spisana na podstawie rozmów z Kopernikiem przez jego jedynego ucznia, Jerzego Joachima Retyka. Ta relacja niestety zaginęła. Gość: prof. Jarosław Włodarczyk - historyk astronomii, Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie oraz UMCS w Lublinie.

23.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Joanna Sławińska

Młodzi zdolni polscy filmowcy opowiedzą uniwersalne historie o kondycji współczesnego człowieka. W audycji rozmowy z twórcami o tym, jak powstawały ich nagradzane krótkometrażowy fabuły: "Chodźmy w noc" w reżyserii Kamili Tarabury oraz "Dalej jest dzień" Damiana Kocura. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 od 15 do 26 lutego - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 01.02 do 21.02 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej. 

23.50 - od 08.02 do 21.02 - "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, Prószyński i S-ka.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W jazzowym "Poranku Dwójki" zaprosimy na wystawę "Leopold Tyrmand - o stylu bycia >w kontrze<". Sylwetka ideowa Tyrmanda przedstawiona na wystawie znacznie wykracza poza szablon "mężczyzny w kolorowych skarpetkach", jak pisał o nim Tadeusz Konwicki. Ideą nadrzędną był jego nieustępliwy protest przeciwko totalitarnym praktykom ustroju komunistycznego. O odwadze, niezależności intelektualnej i tytułowym stylu bycia "w kontrze" porozmawiamy z kuratorem tej wystawy - Mikołajem Wolskim z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz z Marcelem Woźniakiem - autorem książki "Tyrmand. Pisarz o białych oczach". Ponadto w "Jazzowej rozmowie" Andrzej Zieliński spotka się z Przemysławem Strączkiem. Gitarzysta opowie o swoim albumie "Fig Tree"; Łukasz Ojdana opowie o wydaniu winylowym albumu "Pieśni kuripowskie i medytacje" oraz o koncercie towarzyszącym tej płycie. Nie zabraknie też wizyty w Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - synowie Jana Sebastiana - w cieniu czy w blasku?

11.10-12.00 - Michał Bergson Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62, Wstęp do opery „Luisa di Montfort” op. 82, Luisa di Montfort - scena i aria na klarnet solo i orkiestrę, Il Ritorno na sopran i orkiestrę, wyk. Aleksandra Kubas-Kruk - sopran, Jonathan Plowright - fortepian, Jakub Drygas - klarnet, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz

12.05-12.45 - Karol Szymanowski Wariacje op. 10, wyk. Claire Hammond - fortepian

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Jadwiga Jankowska-Cieślak

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Róża Światczyńska 

Henryk Mikołaj Górecki II Symfonia op. 31 Kopernikowska na sopran i baryton solo, wyk. Stefania Woytowicz - sopran, Andrzej Hiolski - baryton, WOSPRiTV, Chór Pr i TV w Krakowie,  dyr. Andrzej Markowski (06.12.1973); Fryderyk Chopin  Nokturn Fis-dur  op. 15 nr 2, Walc As-dur op. 42; Berceuse Des-dur  op. 57, wyk Józef Hofmann - fortepian ; Wojciech Kilar IV Symfonia na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną do fragmentów „Boskiej komedii” Dantego „Sinfonia di motu” (fragment) wyk. Iwona Hossa - sopran, Jaroslaw Bręk - baryton, Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Antoni Wit (02.10 2005)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem będzie Stanisław Ruksza - pomysłodawca wystawy "Co sobie kto na swój temat wymyśli". Zapowiemy także premierę "Kruka z Tower" - nowego spektaklu Teatru Dramatycznego, opowiemy  o najciekawszych filmach, które dziś wejdą na ekrany kin i spotkamy się z pracującym w jednym z centrów NASA, Arturem B. Chmielewskim. W cyklu "Literackie witaminy" - Jacek Galiński.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Małgorzatą Foremniak i Michałem Sikorskim - aut. Beata Kwiatkowska

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Masecki / Domagalski / Rogiewicz

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Festiwal BBC Proms 2008 – koncert Chicago Symphony Orchestra pod dyrekcją Bernarda Haitinka, solista: Murray Perahia – fortepian (Londyn, 9.09.2008). Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy c-moll KV 491, Dymitr Szostakowicz IV Symfonia c-moll op. 43. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Kisielewski - Giedroyć - korespondencja - aud. Doroty Gacek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Andrzej Zawada "Pracownia literacka", czyta Adam Ferency, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 23.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 30.


logo

00.00-02.00 - "Sportowa trójka pod księżycem" - Krzysztof Łoniewski 

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda 

W Dzień Nauki Polskiej powiemy o polskiej badaczce, która opracowała metodę wykorzystywania materiałów budowlanych do oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. Opracowany przez nią fotokatalizator zostanie wprowadzony m.in. do farb. Jak to działa i w jakie produkty budowlane już wkrótce będą oczyszczać powietrze? Poza tym - o wynalazkach, które projektowaliśmy w dzieciństwie: co stworzyliśmy, jak miało to zmienić świat i czy chcieliśmy to opatentować? Skoro o tym mowa - jak opatentować swój wynalazek? Jak wygląda droga formalna (m.in. koszt) i co daje nam patent? Gość - Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. Ponadto w audycji: polska firma stworzyła innowacyjne testy wykrywające Covid-19. W zaledwie 10 sekund wykryją zakażenie z oddechu! Jak działa polski test i kiedy będziemy mogli z niego korzystać? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Krzysztof Gawkowski, Lewica (Wiosna).

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Arkadiusz Ekiert 

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed 

Tematem "Akademii rozrywki" będzie Dzień Nauki Polskiej, oczywiście w ujęciu satyrycznym. Zaprezentowane będą osiągnięcia naukowe na przestrzeni lat. Wspomnimy też aktorów i satyryków urodzonych w lutym. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

XII Dni Komedii dell’Arte w Krakowie wpisują się w obchody światowego dnia komedii, obchodzonego w ponad 60. krajach na sześciu kontynentach. Czy ten gatunek teatralny ma się wciąż dobrze? 19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, obchodzone w dniu rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czy polska nauka ma się dobrze, gdzie odnosimy sukcesy i czy polska nauka ma przed sobą dobre perspektywy? Z kolei na Marsa dociera kolejna misja - amerykański łazik Perseverance ma wylądować na Marsie. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie łazik, który do tej pory badał tę planetę. Kilka dni temu na orbitę Marsa weszła sonda wysłana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Polska również ma swój udział w badaniach Marsa. Opowie o tym - oraz o znaczeniu marsjańskich badań - dr Kamil Deresz z Centrum Nauki Kopernik. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

Niemal 20% par w Polsce jeśli się kłóci – to o pieniądze. Pojawiły się badania na temat finansów w związku i jakie można wyciągnąć z nich wnioski? Poza tym w audycji - puchar świata w skokach narciarskich – tym razem konkurs w Rumunii będzie mieszany– wystąpią w nim także panie – jakie są nasze skoczkinie narciarskie? O tym opowie Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. W niedzielę przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – o tym jakie najczęściej robimy błędy, czy przywiązujemy uwagę do tego jak mówimy i o konkursie Mistrz Mowy Polskiej - opowie Danuta Jakubowska, organizatorka konkursu Mistrz Mowy Polskiej. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

1. NAZYWAM SIĘ SŁOWO - Aleksandra Smerechańska : uczestniczka wielu konkursów poetyckich i wokalnych. Laureatka Festiwalu Poezji Współczesnej, autorka opublikowanego tomiku poezji ”ODDYCHAM SŁOWAMI”, opublikowanego w dwóch językach-polskim i rosyjskim, ze względu na białoruskie korzenie i znajomość języka rosyjskiego. Także Jej udziałem są melo-recytacje  i tytułowa piosenka w filmie dokumentalnym  „Ojciec i Pasterz - Kardynał Stefan Wyszyński”, uczestniczka IX edycji The Voice of Poland. Jej zainteresowania to muzyka, poezja, malarstwo, śpiew. Gość: Aleksandra Smerechańska - autorka wierszy.

2. NARODOWE CENTRUM KULTURY: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA  OJCZYSTEGO - "OJCZYSTY DODAJ DO ULUBIONYCH". Kampania społeczno-edukacyjna  przypominająca o roli i miejscu języka ojczystego  w życiu Polaków. Nowy cykl vlogów o języku polskim. Tematem nowej serii będą różne odmiany języka polskiego: o języku kaszubskim; gwarach : poznańskiej, śląskiej, krakowskiej, podhalańskiej, języku urzędowym, języku naukowym oraz o polskim języku migowym. Gość: Joanna Bancerowska - Narodowe Centrum Kultury.


logo

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

W Dniu Nauki Polskiej (19 lutego to data urodzin Mikołaja Kopernika) zapraszamy na rozmowę o młodych polskich naukowcach: jak mogą dziś rozwijać swoje pasje badawcze, na jakie wsparcie mogą dziś liczyć, jakie są programy stypendialne, granty i dofinansowania?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" Piotr Galus

Zimowe spływy kajakowe? Dlaczego nie? Jak się przygotować na spływ zimowy, jakie wybrać trasy i  jakich wrażeń się spodziewać? Zapytamy o to organizatora spływów Kamila Rzepeckiego.

17.00-18.00 - "Teraz Kpop!" - Klaudia Tyszkiewicz

Najlepsze "comebacki" ze stycznia i lutego 2021 - a jest ich naprawdę sporo! Od piosenek Dreamcatcher, przez Hyunę, aż po Super Junior. Dowiemy się też, co słychać w koreańskim show businessie.

19.00 - "Będzie głośno!" - retransmisja koncertu Goorala

Gooral stworzył niepowtarzalny styl, który ze względu na mieszkankę gatunków muzycznych nazwany został Ethno-elektro. Artysta muzykę klubową i elektroniczną łączy z polską góralszczyzną. Występował m.in. na Opener Festival, Exit, Sziget, Colours of Ostrawa, Orange, Coke, Woodstock i Audioriver. Koncertowo odwiedził ponad 20 krajów, większość krajów europejskich, a także Japonię, Kanadę i Azerbejdżan. Koncert Goorala odbył się w studiu Czwórki 30.11.2018.

22.00-00.00 - "Rock Blok" Bartek Koziczyński

Gośćmi w audycji będą Mikołaj Rękas i Gabek Rękas, czyli indie-rockowy duet Kosmodrom. Ich debiutancki album wydaje Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" Piotr true.dat Truszkowski

Po północy nowości z kręgu soul, rap i house, a w drugiej godzinie specjalny gościnny set od Maxa Tran-Vana. To polsko-francuski dj, producent i promotor znany z warszawskiego duetu Yoruba.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty opowiadania Brunona Schulza "Wichura" czyta Jędrzej Hycnar - laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Arete 2020" za najlepszy debiut aktorski.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Z okazji niedzielnego Międzynarodowego Dzień Języka Ojczystego, w audycji przyjrzymy się różnym słowom. Dziwnym, jak niedźwiedź, okrągłym i puszystym - jak obłoczek, albo kłującym jak igła. Będą zabawy ze słowami, szukanie słów ulubionych i zmienianie jednych słów w zupełnie inne.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" W Dniu Nauki Polskiej audycję opanuje Magister Sprężynka i inni sławni naukowcy i wynalazcy polscy.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Hawaje to archipelag wysp, które z każdej strony oblewane są przez Ocean Spokojny. Są to tereny pochodzenia wulkanicznego, które wypiętrzyły się z morza wskutek ruchów tektonicznych. W skład archipelagu wchodzi łącznie 137 wysp, a 7 spośród nich jest zamieszkane. Cała powierzchnia wysp pokryta jest górami, znajduje się tutaj także wiele czynnych wulkanów. O swoich wyprawach na Hawaje, tańcu hula, spotkaniach z Hawajczykami, pysznym jedzeniu i pięknych krajobrazach opowie Stefania Baranowska, która od dawna fascynuje się tym zakątkiem świata.​ 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Dlaczego dzieci są nadpobudliwe? O tym, jakie są objawy nadpobudliwości psychoruchowej, jakie są jej przyczyny i jak pomóc nadpobudliwemu dziecku i jego rodzicom. Gość: dr Magdalena Skotnicka-Chaberek, psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Antek Sojka. Syn Stanisława Sojki w 2018 roku wydał debiutancki album zatytułowany "Po Niebie". Płyta ta, to 11 utworów utrzymanych w ciekawej stylistyce, w której można odnaleźć wiele różnych "smaków i barw". Teraz Antek Sojka powraca z piosenką "Zabiorę Ciebie…", która zapowiada nowy album artysty. W utworze można też usłyszeć córkę muzyka.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Taniec kwiatków" Bronisławy Ostrowskiej, czyta Patryk Bartoszewski.​​


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Halina Czerny-Stefańska - zwyciężczyni IV Konkursu Chopinowskiego (1949), na którym zdobyła również nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Artystkę usłyszymy z repertuarze Chopinowskim oraz w interpretacji Sonaty Es-dur op. 31 nr 3 Ludwiga van Beethovena.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji usłyszymy polskie piosenki z Chopinem w tle. Czasem jest ich głównym bohaterem, a czasem nazwisko Chopina pojawia się jako kontekst.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Magdę Tagliaferro pamiętamy jako jurorkę kolejnych konkursów chopinowskich, znamy ją też z dość późnych nagrań, z których pamiętne są m.in. Polonez-Fantazja Chopina i V Koncert Saint-Saënsa. A jak francuska (choć urodzona w Brazylii) pianistka grała muzykę kompozytorów, w orbicie których się wychowała, których miała okazję znać osobiście? Przede wszystkim kolorową poezję Gabriela Fauré, ale też chwytliwego Reynaldo Hahna - albo obrazowego Debussy'ego, z którym wprawdzie nie miała okazji się przyjaźnić, lecz zapewne miała okazję słyszeć? Do tego jedno z najwcześniejszych nagrań koncertów fortepianowych Mozarta, kameralistyka z młodziutką gwiazdą Denise Sorian.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU