Polskie Radio

"Pierwsze słyszę" i "Chop-in-pop". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 18:00
Czym jest dziś męskość? Jaka jest rola mężczyzny w rodzinie i czy jego pozycja w związku jest nadal dominująca? O pierwszej w Polsce klasie o profilu vlogerskim i co to znaczy, że cierpimy na otyłość cyfrową. Wieczorem muzyka elektroniczna i klasyczna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/www-erzetich-com

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Po Dniu Kobiet - Dzień Mężczyzny. Czym jest dziś męskość? Jak to się przekłada na życie? Jaka jest rola mężczyzny w rodzinie? Czy pozycja mężczyzny w związku nadal jest dominująca? Kiedy nie jest - jak jest to odbierane? Wychowanie dzieci, obowiązki domowe, urlopy ojcowskie… Gość: Jarek Żyliński, psycholog wychowawczy, bloger, wykładowca, prywatnie ojciec.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

W magazynie m.in. o bohaterach drugiego planu w walce o niepodległość. W książce "Biografie godne pamięci" prof. Jolanta Załęczny przedstawia życiorysy Polaków urodzonych w dobie zaborów, którzy swoją działalność społeczną poświęcili sprawie odzyskania niepodległości. Na wielu polach szukali oni możliwości służby narodowi, reprezentowali różne środowiska i grupy społeczne. Mamy przykłady osób zaangażowanych w walkę zbrojną, duchownych, działaczy oświatowych, ludzi kultury i nauki. Stworzony został portret zbiorowy Polaków aktywnych w okresie walki o niepodległość. Kilka ważnych postaci (między innymi Józef Relidzyński, Józef Teodorowicz, Zofia Lipowicz) zostało również przedstawionych w Programie 1 Polskiego Radia w cyklu "Ludzie niepodległości". 

21.00-21.50 - "Moje książki" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

W programie m.in. rozmowa z Maciejem Płazą o jego nowej powieści "Golem", w której przywołuje obecną w tradycji i kulturze żydowskiej postać golema - istoty utworzonej z gliny, wyglądającej jak człowiek, ale pozbawionej duszy. Rzecz dzieje się na początku XX wieku w środowisku galicyjskich chasydów. Pewnego dnia w biednym sztetlu na Podolu zjawia się tajemniczy włóczęga. Maciej Płaza to jeden z najznakomitszych polskich prozaików, laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2016 za zbiór opowiadań "Skoruń" i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018 za powieść "Robinson w Bolechowie". 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 15 do 12 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" będzie wielokrotnie nagradzany dokumentalista - Tomasz Jurkiewicz. Porozmawiamy o jego debiucie fabularnym, wyróżnionym na FPFF w Gdyni filmie "Każdy ma swoje lato". Jak mówi reżyser: Niepisana zasada mówi, że pierwszy film trzeba nakręcić o środowisku, które najlepiej się zna. Jakie to środowisko, gdzie jest osadzona fabuła? Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Jurkiewiczem. Początek o godz. 9.30. W audycji opowiemy o nowej przestrzeni fotograficznej przygotowanej przez Muzeum Współczesne Wrocław. Zajrzymy też do serwisu internetowego będącego zbiorem filmów i lokacji związanych z Łodzią.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska 

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Monsieur de Sainte-Colombe i jego córki, wyk. Philippe Pierlot, Lucile Boulanger, Myriam Rignol - viole da gamba, Rolf Lislevand - lutnia, teorba

11.10-12.00 - Maurice Ravel Ma Mère l'Oye, wyk. Steven Osborne - fortepian, Paul Lewis - fortepiano; Feliks Mendelssohn Kwintet smyczkowy nr 2 B-dur op 87, wyk. Hausmusik London

12.05-12.45 - George Frederick Pinto Sonata na fortepian i skrzypce A-dur nr 2, wyk. Marek Toporowski - fortepian, Robert Bachara - skrzypce

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: prof. Jerzy Limon

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (10.03.2019)

Igor Szeligowski - waltornia, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza 

Stanisław Moniuszko Uwertura do opery Paria; Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert na róg i orkiestrę Es-dur nr 3 KV 447; Koncert na róg i orkiestrę nr 4 KV 495; Felix Mendelssohn IV Symfonia A-dur Włoska op. 90

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Będzie Persen, Mozart, Żeleński, Duchnowski, a także Maja Ratkje i Frode Haltli - O muzycznej podróży śpiewaczki Joanny Freszel i akordeonisty - Rafała Łuca w najbliższej Domówce z Dwójką opowie nasz gość - Joanna Freszel. Poza tym omówimy książki "M jak morze" - Joanna Concejo z ilustracjami jej autorstwa i Teatralia Karola Frycza, przyjrzymy się też rewitalizacji zagrody garncarskiej w Medyni Głogowskiej koło Łańcuta. W "Literackich witaminach" - Beata Chomątkowska. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Stefan Kisielewski - "Reakcjonista. Autobiografia intelektualna" - rozmowa z autorką wyboru i opracowania Małgorzatą Sopyło - aut. Wacław Holewiński

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncet symfoniczny (Bridgewater Hall, Manchester 07/03/2020)

Ludwig van Beethoven Symfonia nr 4 B-dur op. 60, Msza C-dur op. 86; wyk. BBC Philharmonic, dyr. Omer Meir Wellber

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Niemodne przyjemności - aud. Romana Dziewońskiego

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska

Elżbieta Sikora "Trzy tunele" muzyka konkretna na taśmę, Agata Zubel "W cieniu nieuronionej łzy" na orkiestrę, wyk. Orchestre Pasdeloup, dyr. Marzena Diakun

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk


LITERATURA W DWÓJCE:

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 36.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 43.


logo

00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ extra" - Grzegorz Hoffmann

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji odwiedzimy m.in. wystawę Young Design - młodzi projektanci wczoraj i dziś, gdzie można obejrzeć polskie, zwycięskie projekty w konkursie Young Design. Są to przedmioty sztuki użytkowej, m.in. krzesła czy głośniki. Powiemy również o tym, że prawie połowa nastoletnich dziewcząt uznała prowadzenie kanału w mediach społecznościowych (YouTube, Instagram czy TikTok) za atrakcyjne zajęcie zawodowe, w których widzą siebie w przyszłości. Sprawdzimy zatem czy zawód youtubera/ instagramera to "prawdziwy" zawód? Jakie nowe zawody pojawiły się w XXI wieku? W kalendarzu za to - Dzień Mario - "święto" jednej z najbardziej popularnych gier komputerowych na całym świecie - Mario Bros. Szef muzeum gier komputerowych opowie skąd wziął się fenomen tej gry? Jak dotarła ona do Polski? Jaki wpływ miała/ ma na popkulturę? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem: Piotr Müller, rzecznik rządu.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o pracy stacjonarnej w pandemii. Ciągle brak ujednoliconych zasad podziału kosztów między pracodawcą a pracownikiem. A 30 proc. tych ostatnich deklaruje, że granica między życiem prywatnym a zawodowym uległa zatarciu. Część europosłów chce wprowadzenia regulacji. Powiemy również o planach Komisji Europejskiej dotyczące wzmocnienia praw socjalnych w UE. Objąć ma przede wszystkim kwestie związane z poprawą zatrudnienia młodych ludzi i osób po 55 roku życia, regulacji płacy minimalnej, szkoleń dla pracowników i oczywiście pracy zdalnej. To plan wieloletni, zaplanowany do 2030 roku, a jego finałem ma być niemal 80 procentowe zatrudnienie dorosłych Europejczyków w przyszłości. 


15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W poniedziałek opublikowano wywiad Oprah’y Winfrey z księciem Williamem i Meghan Markle. W Wielkiej Brytanii zawrzało, społeczeństwo nie jest zadowolone z tego co usłyszeli w rozmowie. Pojawiły się pierwsze sondaże, które pokazują, że zaufanie wyspiarzy do Monarchii Brytyjskiej wciąż jest bardzo mocne. Odwiedzimy też Francję, gdzie trwa odbudowa katedry Notre Dame oraz Lublin, gdzie można podejrzeć online - życie sokołów wędrownych. Ptaki mieszkają w gniazdach na tamtejszej elektrowni i właśnie dorobiły się pierwszego jajka. Pisklę pojawi się w okolicach Świąt Wielkanocnych – informują ornitolodzy. Takich monitorowanych gniazd sokołów w Polsce jest kilka. W spotkaniu z reportażem - o Polskim Radiu dla Zagranicy.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Kiedyś było jasne, że "słabą płcią" są kobiety. To określenie (i przeświadczenie) uległo przewartościowaniu od czasów międzywojennych, kiedy panie masowo podjęły się zadań, wcześniej zarezerwowanych dla płci przeciwnej. Ale I wojna, a potem plaga hiszpanki - sprawiły, że Europa mogła funkcjonować w miarę normalnie, trzeba znaleźć siły nowe  przerobowe. Kobiety wkroczyły na teren profesji przedtem dla nich niedostępnych, a jednocześnie, zaczęły używać przyjemności i zażywać sportów ongiś uważanych za typowo męskie. Jednak społeczna pozycja kobiet wciąż plasowała się niżej, niż ta mężczyzn. Niewiele pomogły feministyczne zrywy, ani opracowania naukowe, mające na celu zmianę tego tradycyjnego układu. Jednak najlepszym argumentem są sytuacje ekstremalne, gdy kobiety dają dowody swej siły - psychicznej. Czy i jak pandemia zweryfikowała poglądy na temat "silniejszej płci"? Kto – kobiety czy mężczyźni – lepiej znoszą lockdown i ograniczenia? Kto częściej się załamuje, wpada w emocjonalne „doły”, sięga po środki ostateczne? Jak to wygląda z punktu widzenia tych, do których ludzie uciekają się po pomoc psychologiczną? Gościem będzie dr Halszka Witkowska, suicydolog z kampanii "Życie warte jest rozmowy", wykładowca UW na wydziale Artes Liberales. 

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

20.06-20.29 - "Terlikowski na froncie" - zaprasza Tomasz Terlikowski 

Dobiegła końca pierwsza, historyczna papieska pielgrzymka do Iraku. Jej najważniejsze punkty to spotkanie z wielkim ajatollahem Alim al-Sistanim oraz spotkanie międzyreligijne w Ur, miejscu narodzin Abrahama. O znaczeniu wizyty, a także o sytuacji irackich chrześcijan autor będzie rozmawiał z ks. dr. Przemysławem Markiem Szewczykiem, specjalistą od chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie.

23.35-23.58 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Marta Cugier na scenie debiutowała w wieku 6 lat. Od 1999 roku jest wokalistką zespołu Lombard. W rozmowie z Anną Popek opowie słuchaczom, jak to jest być kobietą w świecie show-biznesu. Nie zabraknie również historii związanych ze współpracą artystki z grupą Lombard.​

logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W audycji powiemy o zapisach do klasy o profilu vlogerskim w I Prywatnym Ogólnokształcącym Liceum w Słupsku i o projekcie studentów AGH, który pomoże oczyścić orbitę okołoziemską. Jeśli eksperymenty się powiodą, młodzi ludzie mogą zostać pionierami w tej gałęzi nauki!

09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Gościem autorki będzie Rosalie. Artystka, wspólnie z Chloe Martin, opublikowała własnie cover utworu O.N.A. "Kiedy powiem sobie dość". 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Mijamy ich, nawet nie zdając sobie z tego sprawy - osoby niesłyszące niczym się nie wyróżniają. Nie widzimy ich ani nie słyszymy. Zapraszamy na spotkanie z Wiktorią Wójtowicz, Agatą Szpilą i Marią Błażewską z projektu "migaMy". Jak się dogadać z osobą niesłyszącą? Co oznacza skrót PJM?

17.00-19.00 - "TOP" - Kuba Marcinowicz

Na konsumpcję cyfrowych mediów poświęcamy dziś blisko 8 godzin dziennie - godzinę więcej niż w 2019 r. I to wciąż nie jest limit naszych możliwości, jak donoszą najnowsze badania. Co można na to poradzić? Co to znaczy, ze cierpimy na otyłość cyfrową?

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

W RAUdycji kontynuujemy podróż po obszernej dyskografii Daft Punk - francuski duet zakończył działalność trzy tygodnie temu, pozostawiając po sobie niesamowite utwory, które zmieniły muzykę elektroniczną, i wielki smutek w sercach fanów, w tym autora audycji. Godzina z mistrzami elektroniki.

22.00-00.00 - "Noc Rezydentów" - Kacper Ponichtera

W audycji pojawią się elektroniczno-klubowe nowości płytowe z Izraela, Turcji i Indii.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Peruka, z języka francuskiego "perruque", ma długą, aczkolwiek dość burzliwą historię. Jej początki zaczynają się już w starożytności: choć niewielu o tym wie, mieszkańcy Egiptu, Grecji i Rzymu nosili peruki. Egipcjanie zakładali je powszechnie, aby poprawić komfort w gorącym klimacie, ułatwić ochronę przed wszami i insektami, a także jako symbol pobożności i statusu. Bogaci Grecy i Rzymianie maskowali procesy starzenia, nosząc drogie peruki z włosów naturalnych, a biedniejsi używali mieszanek z włóknami roślinnymi lub wełną owiec. Najubożsi obywatele mogli pozwolić sobie jedynie na najtańszą opcję całkowicie splecioną z włókien roślin, albo tylko na przedłużenia. Co ciekawe, peruka to przedmiot i ozdoba codziennego użytku tylko dla naszej cywilizacji - na Dalekim Wschodzie nie była popularna, perukę noszono wyłącznie w trakcie przedstawień teatralnych. W Poranku przybliżymy historię tego "nakrycia" głowy.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Toruń to nie tylko pierniki i planetarium. Miasto to kryje w sobie o wiele więcej atrakcji, a jego historyczne centrum wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jest to rejestr obejmujący najcenniejsze obiekty i regiony świata pod względem ich wartości historycznej, kulturalnej i przyrodniczej. O zabytkach, legendach i tajemnicach Torunia opowie Paweł Pilarski, licencjonowany przewodnik po tym mieście. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jednym z największych rodzicielskich marzeń jest doświadczenie chwili, w której dziecko staje się samodzielne. Jednak zanim to nastąpi, rodzic i dziecko wspólnie muszą pokonać długą drogę. Jak uczyć dziecko samodzielności, jak je wspierać w dążeniu do niej, a także jak doprowadzić do tego, aby dziecko potrafiło samodzielnie podejmować decyzje. O tym rozmowa z Małgorzatą Musiał - pedagogiem, żoną i mamą trójki dzieci, na co dzień pracującą z dorosłymi, którzy chcą lepiej rozumieć dzieci, ale i samych siebie oraz z Katarzyną Kowaluk, edukatorką pozytywnej dyscypliny.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - zespól Habiarjan - rozmowa i nagrania live. Zapowiedź koncertu online i podsumowanie życia w pandemii mniejszości narodowych: ormiańskiej, syryjskiej, kurdyjskiej. Do tego ciąg dalszy przeglądu czeskich nowości.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Biuro podróży nosorożki Papti. Papti i góra na horyzoncie" Marcina Mortki, czyta Wojciech Słupiński.​


.

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwony Puchalskiej

Kontynuując temat rozmaitych relacji wiążących Chopina i Mickiewicza, skupimy się w tym tygodniu na kontaktach emigracyjnych obu twórców, szczególnie zaś na wysuwanych z różnych stron zachętach do nawiązania między nimi współpracy w celu stworzenia opery narodowej.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji zabrzmią wiązanki dzieł Chopina w wykonaniu takich artystów, jak Armando Trovajoli, Marcel Worms czy Sophie Rivard. Posłuchamy także Nokturnu Des-dur op. 27 nr 2 w interpretacji Armando Sciascia Orchestra.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Odkładamy na bok ciekawostki: tym razem coś, co należy do najsłynniejszych nagrań w dziejach. Muzyka Debussy'ego w interpretacji Waltera Giesekinga. Klasyczne pozycje są po to, by do nich wracać.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU