Polskie Radio

Muzyka, nowości wydawnicze, reportaże. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 18:00
Jak zabezpieczyć materialnie emeryturę, dlaczego warto pomyśleć o tym jak najszybciej, a także jakie branże zapewniają dzisiaj dobrą przyszłość zawodową. Wieczorem dźwiękowy portret Aleksandra Żyznego w reportażu Ewy Michałowskiej. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/G-Stock Studio


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), czy może po prostu systematyczne odkładanie pieniędzy na przyszłą emeryturę? Które z tych rozwiązań wybrać, które jest najbardziej opłacalne i dlaczego warto pomyśleć o tym na wiele lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Gość: dr Edyta Wojtyla, ekonomistka z Wyższej Szkoły Bankowej. Co to takiego odczyn poszczepienny, jaką może przybierać postać i czy zawsze musi być groźny dla naszego zdrowia? Temat w kontekście szczepień przeciw COVID-19. Gość: lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

Po godz. 13.30 gość: Aneta Figiel, album "Zupełnie inna historia", czyli piosenki Kabaretu Starszych Panów na nowo. Po godz. 14.00 Halina Mlynkova i singiel "Szkło". PŁYTA TYGODNIA: "Kolor Cafe" - MICHAŁ BAJOR.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

1. Zbyś, Franek, Michael i Traper - cztery bociany z powiatu siedleckiego wracają z Afryki do Polski. Zimę spędziły na pograniczu Czadu i Sudanu. Każdy z boćków ma nadajnik, który pozwala obserwować trasę lotu i zachowania ptaków. Lecąc do Afryki, pokonały znaczny odcinek nad Morzem Marmara. Na ogół bociany trzymają się lądu. Jak zatem zachowują się w drodze powrotnej? Co czwarty bocian pochodzi z Polski. Dlaczego zebrane informacje o trasach lotów posłużą do ochrony gatunkowej bocianów? O tym przyrodnik Ireneusz Kaługa, prezes Grupy Ekologicznej Siedlce.

2. Syczy, świergocze, dudni, śpiewa jak chórki - dlaczego tak mówi do nas kosmos? I co mówi do nas kosmos? W Eurece odbędziemy niezwykłą podróż na falach radiowych. Usłyszymy kosmos nam najbliższy, z okolic Ziemi, ale i najdalszy - z okolic pulsarów, zwanych kosmicznymi latarniami. Najsłynniejszym, i do 2016 największym, radioteleskopem, który dostarczał dźwięków z kosmosu, był ten w Arecibo o średnicy 300 metrów. "Zagrał" w takich filmach jak np. Z Archiwum X, GoldenEye, Kontakt. W 2020 roku zawalił się, kończąc swój żywot po blisko 60 latach intensywnej pracy. To dzięki niemu w 1990 roku polski astronom prof. Aleksander Wolszczan odkrył wokół pulsara trzy pierwsze planety pozasłoneczne. Od 2016 roku największym radioteleskopem jest instrument o średnicy 500 metrów znajdujący się w Chinach. W Polsce też mamy takie urządzenie, w Piwnicach niedaleko Torunia. Ma średnicę 32 metrów. Dlaczego wymyślono radioteleskopy i czego można się dzięki nim dowiedzieć? Gość: Sebastian Soberski - kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

23.14 - "Olek" - dźwiękowy portret Aleksandra Żyznego w reportażu Ewy Michałowskiej

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 15 do 19 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W audycji zaprosimy na najbliższą "Domówkę w Dwójce", której gospodarzem będzie zespół Błoto. O sobotnim repertuarze opowie w Poranku Marek Pędziwiatr. Godzinę później spotkamy się z Rafałem Siwkiem. Z wybitnym śpiewakiem porozmawiamy m.in. o przygotowaniach do opery "Don Carlos" w Teatrze Wielkim w Łodzi. Ponadto wybierzemy się do CSW Kronika Bytom na wystawę "Życie ludzi" inspirowaną trylogią Maurycego Maeterlincka "Życie pszczół", "Życie termitów" i "Życie mrówek". Sięgniemy do książki "Historie filmu awangardowego", w której znawcy kina oraz sztuk wizualnych podsumowują twórczość dadaistów i surrealistów, a także omawiają nowe zjawiska związane ze sztukami wizualnymi. Jak co wtorek wysłuchamy felietonu "Nowa mowa".

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - Znacie, to posłuchajcie - Franciszek Schubert Sonata fortepianowa A-dur D 959, wyk. Tobias Koch - fortepiano

11.10-12.00 - Maurice Ravel Ma mère l’Oye - balet, wyk. Berliner Philharmoniker, dyr. Pierre Boulez; Claude Debussy Trois Ballates de François Villon, wyk. Alison Hagley - sopran, The Cleveland Orchestra, dyr. Pierre Boulez

12.05-12.45 - Fryderyk Chopin Pieśni op. 74 (wybór), wyk. Mariusz Kwiecień - baryton, Nelson Goerner - fortepian

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Sławomir Pietras

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Z koncertów Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus

Johann Sebastian Bach Koncert d-moll BWV 1043 na dwoje skrzypiec, smyczki i basso continuo, Koncert E-dur BWV 1042 na skrzypce, smyczki i basso continuo, wyk. Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Jarosław Żołnierczyk - skrzypce; Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal (Poznań, 2005-08-06 FE 989),

Ignacy Jan Paderewski Suita G-dur na orkiestrę kameralną, Fryderyk Chopin – wybrane Preludia z op. 28 - opr. na ork. Smyczkową (Festiwal Muzyki Polskiej, Kraków 2005-11-11, FE 1064)

Współczesne brzmienie instrumentów dętych – koncert Orkiestry Radia Norweskiego (Sala Koncertowa NRK, 31.10.2020)

Igor Strawiński Oktet, Kurt Weill Koncert na skrzypce i instrumenty dęte op. 12, wyk. Kolbjørn Holthe – skrzypce, Orkiestra NRK, dyr. Elena Schwarz

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszymi gośćmi będą Weronika Szczawińska i Sebastian Pawlak, którzy zapowiedzą premierę online spektaklu "Okna" w TR Warszawa. Odbędziemy również spacer po świeżo wyremontowanym Muzeum Narodowym w Lublinie, posłuchamy pieśni Mieczysława Karłowicza w oryginalnym opracowaniu na fortepian i... kontrabas, a także spotykamy się z Zuzanną Bartoszek - autorką wystawy "Autoportret (Anatomia poetki)". W cyklu "Literackie witaminy" - Krzysztof Mazurek.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Rozmowa z Wojciechem Chmielewskim o jego nowej powieści "Jezioro Dargin" - aud. Wacława Holewińskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Studio im. Arturo Toscaniniego, RAI (Turyn, 4.03.2021) Edward Grieg Koncert fortepianowy a-moll op. 16, Anton Bruckner VII Symfonia E-dur WAB 107, wyk: Jan Lisiecki - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna RAI, dyr. James Conlon

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Nocny konwój": Omar Sy i Virginie Efira - aud. Beaty Kwiatkowskiej

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Yan Lianke "Kronika Eksplozji", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 40.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 47.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

02.00 RIVERSIDE – retransmisja koncertu nagranego w studiu im. A. Osieckiej 27-go kwietnia 2014 r.

03.00 KIMBRA (NZ) - retransmisja koncertu nagranego w studiu im. A. Osieckiej 7-go września 2012 r.

04.00-06.00 - "Trójka budzi: post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o wyjątkowych kolekcjach - na przykład miłośniczka transportu publicznego uzbierała 15 tysięcy biletów autobusowych. Relacja Pawła Turskiego, który również jest fanem komunikacji miejskiej (w swojej kolekcji ma ponad 5 tysięcy biletów). Odwiedzimy również Poznań, gdzie absolwentka tamtejszej Politechniki opracowała program, który komponuje muzykę przy pomocy sztucznej inteligencji. Po wgraniu kilku akordów, program sam komponuje resztę utworu. Jego końcowa kompozycja zawsze pozostaje zagadką. Powiemy również o tym, że jeden z portali internetowych skomponował utwór na podstawie dźwięków wydawanych przez nowy model butów sportowych. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Joachim Brudziński, Prawo i Sprawiedliwość.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji o nowej "kulturze podróży" - w 2030 roku tak zwane inteligentne okulary wykorzystujące technologie VR i AR mają umożliwić teleportację do złudzenia przypominającą realną podróż. Technologia ma być tanią i ekologiczną alternatywą dla podróży w tzw. "realu". Powiemy również m.in. o dźwiękowo-wizualnym eksperymencie "Usłyszeć kolory i zobaczyć dźwięki" paryskiego Centrum Sztuki Pompidou. To nowatorski projekt w ramach wirtualnej wystawy "Sounds Like Kandinsky" zorganizowanej z okazji 155. rocznicy śmierci malarza Wassily'ego Kandinsky'ego. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji powiemy m.in. o tym, że Polacy wymyślili nowatorskie w skali świata, biodegradowalne maseczki jednorazowe, które mają wszystkie wymagane certyfikaty skuteczności i bezpieczeństwa. Na świecie zużywa się bowiem prawie 130 miliardów maseczek miesięcznie – to aż 3 miliony na minutę! Większość to jednorazowe maski z plastikowych mikrowłókien. Przed skutkami pandemii dla środowiska naturalnego przestrzegają badacze z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Południowej Danii. Uczcimy także 50 lat kolorowej TV w Polsce. 16 marca 1971 roku Telewizja Polska wyemitowała pierwszy program w wersji kolorowej, poza standardowymi tonami czerni i bieli. Do tego celu użyto francuskiego systemu SECAM. Jak to zmieniło TVP i jak to wpłynęło na widzów? 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron 

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" – Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski 

Najbogatszy człowiek świata Elon Musk chce "rozsiewać" internet z przestrzeni kosmicznej. Na razie kosmiczna sieć miałaby docierać do ciężarówek, okrętów i samolotów. Na taką usługę zgodziła się już Wielka Brytania. To ogromny postęp w dziedzinie internetu. Tym bardziej że jest on mocno zaangażowany w inwestowanie w kryptowalutę Bitcoin. Co oznacza jego strategia dla zwykłych ludzi oraz czy te ruchy nie dadzą mu władzy o jakiej do tej pory mogliśmy usłyszeć z powieści science fiction. 

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Paweł Młodkowski, paralotniarz i fotograf związany z National Geographic Polska wydał właśnie album fotograficzny "Woda". To autorska opowieść o samym artyście i o żywiole wody, widzianym z perspektywy lotu ptaka. To także zachwyt pięknem natury, nawet tym wynikającym z ingerencji człowieka. O swoim najnowszym albumie opowie w audycji.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Warszawska Galeria Foksal 1 kwietnia będzie obchodziła 55. urodziny. To najstarsza awangardowa galeria w stolicy. Czy uda się fetować jubileusz w czasach pandemii? Obecna wystawa Pawła Książka "Tablice" po raz drugi została zamknięta dla publiczności i po raz kolejny został wydłużony czas jej trwania. Gościem Polskiego Radia będzie Katarzyna Krysiak, dyrektor Galerii Foksal i kurator wystawy. ​


logo

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Studenckie Targi Pracy to okazja na poznanie potencjalnego pracodawcy, skorzystanie z doświadczenia zaproszonych prelegentów i wzięcia udziału w wykładach. Jakie branże zapewniają dzisiaj dobrą przyszłość zawodową? Jak przygotować się do pierwszych rozmów kwalifikacyjnych? Jakie pytania przygotować sobie na targi?  

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Środa minie, tydzień zginie? Okazuje się, że Szwedzi od lat praktykują początek weekendu już w środę. Lillördag to tak zwana mała sobota - sposób na relaks i naładowanie baterii. Czy u nas ta zasada by się przyjęła? A może - nieoficjalnie - w wielu wypadkach już tak jest, że w środku tygodnia czujemy powiew wolności?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Zapraszamy na set Patryka Macińskiego - członka dwóch kolektywów: Vinyl Is Back i Catch The DJ. Jest wielbicielem płyt winylowych - w jego setach można usłyszeć różne odmiany muzyki house.

00.00-02.00 - "Folk off" - Maciej Szajkowski

Spotkanie z liderką zespołu Wowakin Paulą Kinaszewską - skrzypaczką, pianistką - i rozmowa o premierze płyty zatytułowanej "Wiązanka".

 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" -  Chińczycy nazywają ją niedźwiedziem - kotem lub wielkim niedźwiedziem bambusowym... Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z chińskich kronik sprzed 3000 lat. Od 1939 roku objęta ochroną, jest jedynym przedstawicielem drapieżników, który żywi się wyłącznie roślinami. W Poranku przyjrzymy się pandzie. Dzień Pandy.

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - Nikola łyżwy pierwszy raz miała na nogach w wieku 3 lat. Od 5 roku życia jeździ w Figure Skating Academy trenując łyżwiarstwo figurowe. Dziś ma lat 10 i na koncie wiele nagród. Myszce Feli opowie o swoich łyżwiarskich początkach, o treningach, nauce piruetu oraz innych skomplikowanych łyżwiarskich figurach. 

17.15 - "Bezpieczny Maluch" Dowiemy się jakie warunki powinien spełniać kandydat na młodego rowerzystę. Kto wydaje kartę rowerową, kto przygotowuje młodych kandydatów na rowerzystów do egzaminów na kartę rowerową? Poznamy też kilka zasad bezpieczeństwa i kultury na drodze.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Królik i Lew przyjrzą się najróżniejszym herbom. Przypomnimy sobie symbole, dowiemy się, co oznaczają w herbach barwy i różne ozdobniki. Gość: Tadeusz Grajpel - heraldyk.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 1 temat: Alergia oznacza nadmierną reakcję organizmu przy kontakcie z alergenami (np. bakteriami, wirusami, środkami chemicznymi, pokarmami, lekami itp.); jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jak rozpoznać alergię? Czy odczulanie jest skuteczną metodą walki z alergią? Gość: dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog. 2 temat: Bruksizm jest to nieświadoma, zbyt wysoka aktywność mięśni żwaczy, prowadząca do zgrzytania zębami i ich mocnego zaciskania w nocy, jak i w ciągu dnia. Najczęściej pojawia się u osób z wadami zgryzu, ale może wystąpić także u ludzi narażonych na silny, długotrwały stres. Występuje zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jak rozpoznać bruksizm i z jakich powodów powstaje? Gość: Michał Chałubińki, stomatolog.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Biuro podróży nosorożki Papti. Papti i góra na horyzoncie" Marcina Mortki, czyta Wojciech Słupiński.​


.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W programie zabrzmią dzieła Feliksa Mendelssohna (dziecięcy jeszcze Koncert fortepianowy a-moll), Franza Schuberta (Rondo A-dur op. 107 D.951) i Ludwiga van Beethovena (Kwartet D-dur op. 18 nr 3). Na zakończenie zabrzmi Fuga i koda B-dur na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” Karola Kurpińskiego w wykonaniu Krzysztofa Książka na fortepianie historycznym.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

Audycję wypełnią dzieła Chopina i Krzysztofa Komedy. Wśród wykonawców: Lena Lendoff, Tomasz Stańko Septet, Adam Pierończyk Quintet, Simple Acustic Trio oraz Krzysztof Komeda.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Wychwalany przez Szymanowskiego, który dedykował mu też kilka swoich mazurków, Jan Smeterlin zszedł z estrady w 1967 r. jako wielki pianista, o którym pamięć prędko zaginęła. Odświeżamy ją dzięki nielicznym nagraniom, zebranym przez australijską Dekkę (wyłącznie z muzyką Chopina).


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU