Polskie Radio

Premiery filmowe i muzyczne. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 18:00
Wszystko o zmianach w teleporadach. Jak wygląda w praktyce recykling elektroniki i czy myślenie ma swoje granice? Ze szczepionkowymi mitami rozprawi się profesor Jacek Jemielity - biochemik z Centrum Nowych Technologii UW.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vagengeim

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Teleporady - zmiany od tego tygodnia, m.in. teleporada prawem pacjenta, a nie koniecznością. Jeśli pacjent nie wyrazi zgody na teleporadę, będzie musiała się odbyć normalna wizyta u lekarza w przychodni. Gość - rzecznik centrali NFZ, Sylwia Wądrzyk. Drugi temat: jakie są sposoby miast na walkę z nieuczciwymi kierowcami, którzy nie płacą za parkowanie? Ponadto "Smaki Polski" Małgorzaty Raduchy - chleb nasz powszedni - czyli jak wychodzi domowy chleb z mąki orkiszowej, żytniej razowej, płaskurki albo samopszy? Czy początkujący domowy piekarz powinien zaczynać od chleba na zakwasie, czy suchych drożdżach? Rozmówca - Olga Głębicka, blogerka i dziennikarka kulinarna.

19.30-20.00 - "Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

MATEMATYCZNY MÓZG

Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu porozmawiamy o… matematycznym mózgu, a dokładniej o neurobiologicznym podłożu umiejętności matematycznych i o dyskalkulii, czyli o zaburzeniach związanych z trudnością w uczeniu się matematyki, a także o możliwościach jej terapii. Tym właśnie zajmuje się dr Małgorzata Gut - biolog i psycholog - Kierownik Pracowni Poznania Matematycznego w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor Gut realizuje projekt "Neuronalne podłoże trudności w nauce matematyki oraz zmiany zarówno behawioralne, jak i neuroplastyczne wywołane treningiem zależności liczbowo przestrzennej". 

SZCZEPIONKOWE MITY

Najbardziej skuteczną szczepionką przeciwko COVID-19 jest szczepionka z zastosowaniem cząsteczek mRNA, czyli informacyjnego kwasu rybonukleinowego, która zadziała jak program dostarczający komórce instrukcji. Specjalnie zaprojektowany mRNA ze szczepionki trafia do komórki z przepisem, jak wyprodukować białko S znajdujące się w osłonie koronawirusa SARS-CoV-2, aby w organizmie szczepionego powstały przeciwciała. A więc dostarczone do komórek mRNA jest wykorzystywane do produkcji białka S, po czym jest degradowane. Technologia mRNA została uznana za ogromne osiągnięcie naukowe i trwają także próby nad zastosowaniem cząsteczek mRNA do wytworzenia różnych leków. Jednak w mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że mRNA zawarte w szczepionce wbudowuje się w DNA w jądrze komórki i może dojść do mutacji ludzkiego genomu. Czy te obawy są słuszne? Na to pytanie odpowie jeden z najbardziej uznanych na świecie badaczy mRNA - profesor Jacek Jemielity - biochemik z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor Jemielity jest pionierem badań nad terapeutycznym mRNA.

21.00 - "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Michał Montowski

Właśnie mija 10 lat od śmierci Elizabeth Taylor (23.03.2011) - jednej z największych gwiazd filmowych, legendarnej aktorki o fiołkowych oczach - jak o niej pisano. Zdobyła dwa Oscary za znakomicie zagrane role dramatyczne, ale wielką popularność przyniosła jej rola Kleopatry w słynnej produkcji hollywoodzkiej. To przykład jednej z największych i najdroższych produkcji gatunku, który nazwano "peplum", a który polscy krytycy określają jako "kino miecza i sandałów" lub wręcz jako "kino w sandałach". To popularne filmy kostiumowe, najczęściej przygodowo-romansowe. Minęło też 55 lat (11.03.1966) od premiery filmu "Faraon" Jerzego Kawalerowicza, a to z kolei obraz o ambicjach artystycznych, rzetelnie rekonstruujący realia życia w XI wieku p.n.e. Nasza wiedza o życiu w czasach przedchrześcijańskich znacznie się wzbogaciła i rozwinęła, a w ostatnim czasie powstało wiele bardzo interesujących filmów i seriali telewizyjnych osadzonych w starożytności, cieszących się i popularnością, i uznaniem krytyki (np."Gladiator", "Rzym", "Wikingowie"). Dlatego zaprosimy słuchaczy do rozmowy na temat obu typów filmów, których akcja dzieje się w starożytności. Przypomnimy sylwetkę Elizabeth Taylor oraz premierę "Faraona". Przedstawimy też wybrane premiery kinowe.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 od 15 do 12 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem "Poranka" będzie Piotr Beczała. Z wybitnym tenorem porozmawiamy o nowym albumie artysty - płycie z najpiękniejszymi pieśniami Czajkowskiego i Rachmaninowa. Opowiemy też o wyjątkowym koncercie nagranym w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, w programie którego znalazły się znane arie operowe w mistrzowskim wykonaniu Piotra Beczały. Ponadto w audycji: Janusz Zaorski o słuchowisku nawiązującym do wydarzeń Marca`68 - "Wielka improwizacja", spektakl "Propaganda. ucieleśnienie" zainspirowany historią powstań śląskich i plebiscytu na Śląsku oraz podsumowanie 5. odsłony programu dotacyjnego "Wspólnie dla Dziedzictwa" NID. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Camille Saint-Saëns I Sonata wiolonczelowa c-moll op. 32, wyk. Steven Isserlis - wiolonczela, Connie Shih - fortepian

11.10-12.00 - Aleksander Tansman Symphonie concertante (III Symfonia), wyk. Melbourne Symphony Orchestra, dyr. Oleg Caetani; Sir Arnold Bax Morning Song “Maytime in Sussex”, wyk. Piers Lane - fortepian, The Orchestra Now, dyr. Leon Botstein

12.05-12.45 - Fryderyk Chopin Pieśni op. 74 (wybór), wyk. Olga Pasiecznik - sopran, Kevin Kenner - fortepian

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Sławomir Pietras

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Kameraliści Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

Wolfgang Amadeus Mozart Adagio i fuga c-moll KV 546, Edward Elgar Serenada na orkiestrę smyczkową op.20, Guillaume Lekeu Les fleurs pãles du souvenir, Adagio pour quatuor d’orchestre, Wojciech Kilar Preludium chorałowe; wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Marcin Markowicz - prowadzenie od pulpitu

Koncert kameralny z Festiwalu im. Janačka (Teatr Reduta, Brno, 04.10.2020)

Gustav Mahler Kwartet fortepianowy a-moll, Leoš Janáček Trio fortepianowe JW X/22, Josef Suk Kwartet fortepianowy a-moll op. 1, wyk. Kwartet Fortepianowy im. Josefa Suka

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Andrzej Giza - dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, który opowiada o programie tegorocznego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Zapowiemy także premierę opery "The Golden Dragon" Péter Eötvösa w ramach festiwalu Opera Rara, zaprezentujemy album z muzyką Tadeusza Maklakiewicza wydany z okazji 25. rocznicy śmierci kompozytora i porozmawiamy o książce "Józef Oppenheim - przyjaciel Tatr i ludzi". W cyklu "Literackie witaminy" - Robert Mielhorski.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Różne narracje - jak rozmawiać o trudnych sprawach w relacjach polsko-żydowskich i jakie są różnice w spojrzeniu na II wojnę światową - aud. Michała Szułdrzyńskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotowska

Herkulessaal (Monachium, 28.01.2021) Giuseppe Verdi Ave Maria, Laudi alla Vergine Maria z Czterech utworów sakralnych, Joseph Haydn Symfonia nr 96 D-dur Hob. I:96, Franz Schubert III Symfonia D-dur D. 200, wyk: Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego, dyr. Zubin Mehta

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wykuwanie pokoju - aud. Wacława Holewińskiego


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Yan Lianke "Kronika Eksplozji", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 42.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 49.


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o tym, co zrobić i jak przygotować się do pierwszego noclegu na łonie natury. Powiemy też o Luxtorpedzie - czyli wagonie produkowanym w latach 30. XX wieku przez zakłady w Chrzanowie. Należał do najbardziej ekskluzywnych pociągów na świecie. Do dziś przejazd tego pociągu, między Krakowem i Zakopanem, jest najszybszym jaki odnotowano - 2 h 18 min. Pan Radosław Grec - rekonstruktor - podjął się rekonstrukcji cyfrowej pojazdu, przy pomocy techniki 3D. Pan Radosław do swojej pracy użył plany i zdjęcia z epoki, aby model wydawał się zgodny z oryginałem. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Błażej Spychalski, Kancelaria Prezydenta.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Sylwia Zadrożna 

W audycji o danych z rynku pracy oraz o propozycji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców -  umorzenie składek na ZUS dla przedsiębiorców, którzy mają kłopoty w wyniku pandemii. Gość: Jakub Sawulski, Polski Instytut Ekonomiczny. 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o tym, że w jaskini nad Morzem Martwym izraelscy archeolodzy znaleźli fragmenty Biblii z II wieku naszej ery. Zostały ukryte na Pustyni Judzkiej podczas żydowskiego powstania antyrzymskiego. Powiemy też o starzejących się emotikonach. Zmiany w kodzie komunikacyjnym, bez którego młodzież dziś niemal nie funkcjonuje – znika uśmiechnięta buźka ze łzami, uznana przez przedstawicieli młodego pokolenia za "passe". 

15.00-17.45 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Już prawie 21 proc. badanych Polaków deklaruje, że są wegetarianami. Największa grupa wcale nie mieszka w Warszawie, jak można by sądzić, a we Wrocławiu. To wnioski z raportu "Wegetarianie i mięsożercy pod lupą!". Bardziej skłonne do rezygnacji z mięsnych posiłków są kobiety. Stanowią 86% ankietowanych, którzy zadeklarowali stosowanie diety bezmięsnej. Skąd takie wybory? Powiemy też m.in. o tym, że pandemia sprzyja badaczom skorupy ziemskiej. Okazuje się, że na wstrząsy ma wpływ także człowiek. Teraz gdy się mniej przemieszczamy, a transport został ograniczony łatwiej badać naturalne ruchy tektoniczne. Poziom tzw. "hałasu sejsmicznego", wywołanego transportem czy ruchem ulicznym - zmniejszył się o połowę.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

Najcenniejsze są te pomysły i inicjatywy, które wzmacniają polską wspólnotę. Chyba wszyscy wiemy, że 3 maja przypada Święto Konstytucji 3 Maja, a równocześnie uroczystość NMP Królowej Polski, ale także Święto Wojska Polskiego. 26 maja przypada Dzień Matki, o którym pamiętają dzieci, te młodsze i te starsze, a 1 czerwca to z kolei matki i ojcowie pochylają się na swoimi dziećmi czyli w Dniu Dziecka. I można by tak mnożyć daty i święta przypadające w ciągu roku, te autentyczne, a nie te wydumane w czasach PRL-u, kiedy świętowano na przykład Dzień Odlewnika, czy pracownika przemysłu spożywczego. Dlatego kiedy pojawia się szansa, aby nasze święta dalej wzbogacać zgodnie z polską kulturą i tradycją to wypada się tylko cieszyć. Goście: ks. Przemysław Drąg - Krajowy Duszpasterz Rodzin KEP, Jerzy Kropiwnicki –  były prezydent Łodzi i poseł oraz Paweł Ozdoba – prezes Centrum  Życia i Rodziny. 

23.00-00.00 - "Dzika karta - NocHarmonia" - Julia Sawicka 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.05 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - Piotr Gociek i Łukasz Adamski

W audycji o produkcjach amerykańskich. Film "Biegnij!" to opowieść o poruszającej się na wózku inwalidzkim nastolatce, która zaczyna podejrzewać swoją nadopiekuńczą matkę o ukrywanie mrocznej tajemnicy. "Cherry. Niewinność utracona" to także produkcja z USA. Widzowie poznają losy lekarza wojskowego, który cierpi na zespół stresu pourazowego. Staje się seryjnym złodziejem - okrada banki po tym, jak uzależnił się od narkotyków i popadł w długi. W audycji usłyszymy również o dokumencie Netflixa "Szaleńczy wyścig Johna Deloreana". To historia motoryzacyjnego sukcesu i upadku amerykańskiego przedsiębiorcy. To także fascynująca opowieść o władzy, polityce, szybkich samochodach i narkotykach.

23.35 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

Na Wawelu po raz pierwszy możemy oglądać prawie całą zachowaną kolekcję 137 arrasów Zygmunta Augusta. To królewska wystawa, a wszystkie arrasy nigdy dotąd nie były prezentowane, pokazywano tylko ich wybór. Wystawa "Wszystkie Arrasy Kóla. Powroty 2021-1961-1921", pod patronatem medialnym Polskiego Radia, upamiętnia ważne dla Polski wydarzenia w 100. rocznicę powrotu arcydzieł z Rosji Sowieckiej na mocy traktatu ryskiego w 1921 r. i 60. rocznicę powrotu arrasów po II wojnie z Kanady w 1961 r. Gościem Polskiego Radia 24 będzie dyr. Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej.

"Angina" będzie budziła także pozytywne skojarzenia. To nazwa nowego singla wyprodukowanego przez Andy’ego Taylora ("Duran Duran"), promującego album "Something To Believe In" zespołu "Chemia". Płytę wydaje Agencja Muzyczna Polskiego Radia, a opowie o niej gitarzysta i założyciel zespołu Wojciech Balczun.

logo

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ania Hardej

Ostatnio głośno jest o wywiadzie z Meghan i Harrym, w którym krytykują oni królewską rodzinę. Porozmawiajmy zatem o języku arystokracji angielskiej. Czy język klas wyższych bardzo się różni od tego zwykłego? Czy na dworze królewskim używa się Received Pronunciation, języka, jakim mówią londyńczycy, czy jeszcze innego? Jakie słowa są zakazane?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Youtuberka, instagramerka, tiktokerka - to zawody, o których marzą nastolatki, wynika z badań "Aspiracje dziewczynek w Polsce". 48 procent dziewcząt w wieku 10-15 lat uznaje prowadzenia swojego kanału w mediach społecznościowych za atrakcyjne zajęcie zawodowe. O jakiej jeszcze pracy marzymy i jak zmieniają się nasze aspiracje zawodowe?  

17.00-19.00 - "TOP" - Kuba Marcinowicz

Jak wygląda w praktyce recykling elektroniki. Które urządzenia łatwiej się przetwarza, a które trudniej? Gdzie najlepiej oddawać elektrośmieci? W cyklu "Po Drodze" powiemy o tym, jakie przywileje mają kierowcy aut elektrycznych.      

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - Grubson

Gościem programu będzie Przemek Corso, autor właśnie wydanej książki pt. "Serca twego chłód", która była bezpośrednią inspiracją dla najnowszego singla GrubSona. Nie zabraknie oczywiście dobrej, nowej muzyki (m.in. Michał Anioł, C.S. Armstrong oraz Menahan Street Band).

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. Skąd się wzięło myślenie i czy nam się opłaciło? Czy myślenie ma swoje granice? Kiedy nasz mózg nie daje rady, a kiedy działa znakomicie? Dlaczego tak często myślimy na skróty? Twój mózg a ty - kto tu właściwe rządzi? Dlaczego nastolatki myślą inaczej? Sztuczna inteligencja - nowy przyjaciel czy groźny wróg? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziemy w książce "Mózg" z serii "To, o czym dorośli ci nie mówią". Gościem Poranka będzie jej autor Boguś Janiszewski. 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" Rozmowa z Pawłem Szymańskim, 14-letnim wokalistą, aktorem teatralnym i dubbingowym. Singiel "Własny szlak" jest zapowiedzią płyty, którą Paweł chciałby wydać w przyszłym roku. Po godz. 16.00 Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom.

17.15 - "Zbieraj z klasą" Światowy Dzień Recyklingu. W tak ważnym dla ekologii dniu nie możemy nie przypomnieć, czym jest recykling, jak ważne jest wdrożenie go w życie i w jaki sposób możemy wspierać nasze środowisko, wprowadzając recykling w nasze domowe życie i zwyczaje.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Chemia w szkole. Na ile powinna prowadzić do zrozumienia zasady działania i składu mydła lub proszku, a na ile przygotowywać na studia medyczne - to na pewno zależy od etapu edukacji. O programie, eksperymentowaniu, powiązaniach międzyprzedmiotowych. Gość: dr Aleksandra Pietkiewicz - Graczyk, nauczycielka chemii, doradca metodyczny.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Biuro podróży nosorożki Papti. Papti i góra na horyzoncie" Marcina Mortki, czyta Wojciech Słupiński.​


.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

Najbliższą audycję autorka poświęci Triu c-moll op. 186 Ferdinanda Hillera - przyjaciela Fryderyka Chopina. Polski kompozytor bardzo pochlebnie wyrażał się o jego twórczości kameralnej. Zabrzmią również fragmenty kantaty "Lorelei" Hillera.

18.00 - "Chopin osobisty" - Róża Światczyńska

Bohaterem audycji będzie wybitna pianistka Yulianna Avdeeva i jej pierwsze nagrania płytowe po zdobyciu I nagrody w XVI Konkursie Chopinowskim (2010). W audycji zabrzmią: Preludium cis-moll op. 45, 24 Preludia op. 28 oraz II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 z towarzyszeniem Orkiestry XVIII Wieku pod batutą Fransa Brüggena.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

John Kirby, Miles Davis, Benny Goodman Sextet... w dziełach inspirowanych klasyką. W audycji usłyszymy jazzowe aranżacje m.in. Minute Waltz - Walca Des-dur op. 64 nr 1, Preludium e-moll i c-moll z op. 28 oraz Etiudy E-dur op. 10 nr 3 Fryderyka Chopina.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU