Polskie Radio

"O wszystkim z kulturą" i "Dajesz radę". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 19:00
Konflikty i spory dotykają wiele rodzin, nie tylko te ze świecznika. Wówczas może pomóc mediator rodzinny - wszystko o jego pracy. Coraz więcej osób stawia na własne warzywa i zioła - o modzie na domowe ogrodnictwo. Wieczorem koncert w Dwójce i Czwórce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/kaboompics
logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Media żyły niedawno słynnym wywiadem, który w nie najlepszym świetle ukazał brytyjską rodzinę królewską, ale rodzinne konflikty i spory, to coś, co dotyka wiele rodzin, niekoniecznie tylko te na tzw. świeczniku i wówczas może pomóc mediator rodzinny. Kim jest, na czym polega jego praca, jakiego rodzaju konflikty rozwiązuje i w jaki sposób? O tym w rozmowie z Ewą Zdunek, mediatorką rodzinną, autorką książek, z których dwie "Mediatorka" i "Lekarstwo na żal", czytaliśmy swego czasu w Lekturach Jedynki. Gościem będzie również dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, z którą w Światowym Dniu Snu, przypadającym w tym roku właśnie 19 marca, porozmawiamy o problemach, które zaburzają nasz sen, jak choćby chrapanie i bardzo niebezpieczny tzw. bezdech senny. Ponadto jak w każdy piątek najnowsze notowanie Turystycznej Listy Przebojów i konkursy.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

To odkrycie właściwie nie miało prawa się zdarzyć. Poszukując miejsca pierwotnej lokalizacji niezwykle bogatego skarbu srebrnych monet znalezionych w 1935 r., archeolodzy natrafili na drugi, równie cenny depozyt. Nowy skarb liczył 6,5 tys. monet oraz 2 złote pierścienie i 2 złote obrączki. Na jednej z nich znajduje się napis cyrylicą. Oba skarby pochodzą z przełomu XI/XII w. i zostały znalezione w Słuszkowie koło Kalisza. Gość: prof. Władysław Duczko - archeolog, Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Niemal 2 tys. lat temu życie mieszkańców Pompejów zostało zamknięte w kapsule czasu. Miasto zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. zostało pokryte warstwa popiołów i lawy. I mimo że prace archeologiczne trwają tam już od połowy XVIII wieku, to stanowisko wciąż dostarcza unikatowych odkryć. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy włoscy badacze poinformowali o kolejnych sensacyjnych znaleziskach. Najpierw była szkatułka z wróżebnymi amuletami, potem uliczny stragan z jedzeniem pokryty malowidłami, a teraz w willi położonej na obrzeżach miasta odkopano... doskonale zachowany czterokołowy rydwan ceremonialny, wykonany z brązu, cyny i żelaza. Do przebadania zostało jeszcze ponad 20 ha miasta, ale coraz częściej pojawia się pytanie o los odsłoniętych już ruin, które niestety niszczeją i rozpadają się, zwłaszcza po ulewnych deszczach. Gość: prof. Piotr Dyczek- dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.

21.00-22.00 - "Kulturalna Jedynka" / Prof. Jerzy Limon - pożegnanie - zaprasza Michał Montowski

Prof. Jerzy Limon (24 maja 1950 - 3 marca 2021), anglista, literaturoznawca, tłumacz, teatrolog, profesor nauk humanistycznych, inicjator odbudowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i jego dyrektor, zmarł w wyniku choroby spowodowanej wirusem Covid-19. Wspominamy tego zasłużonego dla polskiej kultury i upowszechniającego wiedzę o niej w Europie i Stanach Zjednoczonych wybitnego humanistę o błyskotliwym umyśle i wysmakowanym poczuciu humoru. Z wybranych fragmentów rozmów z Profesorem składa się jego portret i kreśli się historia powstawania dzieła jego życia - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz historia osobista - człowieka dbającego o należną polskiej kulturze rangę w historii kultury Europy. Prof. J. Limon był m.in. laureatem Nagrody im. Anny i Erazma Jerzmanowskich, a królowa Elżbieta II nadała mu tytuł Oficera Imperium Brytyjskiego. Pogrzeb ma się odbyć 27 marca.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 od 15 do 26 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W Poranku Dwójki zaprosimy na Festiwal Nowe Epifanie. Jednym z elementów programu są warsztaty i wydarzenia kulinarne, o czym opowie ich kuratorka Monika Kucia. Rozmowa o godz. 9.30. W Jazzowej Rozmowie Andrzej Zieliński spotka się z Kubą Płużkiem, aby wspólnie posłuchać najnowszego albumu pianisty, kompozytora zatytułowanego "Book of Resonance". Ponadto w audycji: rozmowa z montażystą nominowanego do Oscara filmu "Aida" - Jarosławem Kamińskim, a Michał Znaniecki opowie o "Don Carlosie" w Teatrze Wielkim w Łodzi i reżyserowaniu podczas pandemii.

11.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Józef Haydn Kwartet smyczkowy B-dur op. 76 nr 4, wyk. Chiaroscuro Quartet

11.10-12.00 - Claude Debussy Primtemps – suita symfoniczna, wyk. The Cleveland Orchestra, dyr. Pierre Boulez; Maurice Ravel Gaspard de la nuit, wyk. Martha Argerich - fortepian

12.05-12.45 - Władysław Żeleński Pieśni (wybór), wyk. Urszula Kryger - mezzosopran, Concerto Avenna, dyr. Andrzej Mysiński

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Sławomir Pietras

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Andrzej Sułek i Piotr Metz

Z teki Piotra Perkowskiego (120 rocznica urodzin)
Kącik Chopinowski: Elżbieta Karaś-Krasztel
Niepublikowane nagrania radiowe zespołu Koman Band z lat 1974-75

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie prof. Błażej Brzostek - autor cyklu podcastów "Czy Warszawa jest…?", udostępnianych na stronie Muzeum Warszawy. Połączymy się także z Lidią Rosińską - kuratorką wystawy Józefa Wilkonia w Zakopiańskim Centrum Kultury, spotkamy się z twórcami premierowego spektaklu "Nora" w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, zapowiemy kinową premierę "Konwoju policyjnego" z Omarem Sy i posłuchamy albumu "Druga fala" wydanego przez Muzeum Gdynia. W cyklu "Literackie witaminy"- Artur Urbanowicz.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / W duecie z Bohdanem Łazuką - prow. Jakub Kukla

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Filharmonia w Kolonii (7.11.2020) Grażyna Bacewicz Scherzo na fortepian (trans. Krzysztof Urbański), Samuel Barber Koncert skrzypcowy op. 14, Felix Mendelssohn IV Symfonia A-dur „Włoska” op. 90, wyk: Augustin Hadelich - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Radia Zachodnio-Niemieckiego WDR, dyr. Krzysztof Urbański

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Seferis - aud. Doroty Gacek


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Yan Lianke "Kronika Eksplozji", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 43.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 50.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Majewski 

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS na RPO.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz  

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Joanna Lichocka o Jarosławie Marku Rymkiewiczu. "Rymkiewicz. Genealogia" to biograficzna opowieść, której bohaterem jest poeta i eseista. To również opis polskich losów, podróż w czasie i przestrzeni, która sięga niekiedy wiele wieków wstecz, w poszukiwaniu korzeni poety, które okazują się niezwykłe. Polskość, jak sam poeta wielokrotnie przyznawał, odkrywa swoje nieoczywiste źródła, staje się przedmiotem wyboru i wiary. Autorka biografii Joanna Lichocka będzie gościem Polskiego Radia 24.

W studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się wyjątkowy koncert "Cinema Boogie", podczas którego zaśpiewali m.in. Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Łukasz Zagrobelny i Wojciech Myrczek. Słuchacze i widzowie usłyszeli i zobaczyli najpiękniejsze piosenki oraz tematy polskiego kina. Naszymi gośćmi będą dyrektor Radiowej Jedynki Marcin Kusy i Piotr Kostrzewa, aranżer i muzyk.

Opera Na Zamku w Szczecinie zaprasza na niespotykany na polskiej scenie muzycznej recital online do muzyki Benjamina Brittena, Erika Satiego, Manuela Rosenthala, Claude’a Debussy’ego oraz tekstów Arthura Rimbauda. Recital, który przenosi do surrealistycznego świata snów i podświadomych myśli, świata, do którego klucz ma tylko ten, kto powołuje go do życia. O wydarzeniu opowie sopranistka Ewa Olszewska.


logo

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Dlaczego szalejemy za czerwienią jednego lata, a następnego uważamy, że jest już niemodna? Czy projektanci dyktują nam co mamy nosić, a może obecnie na tworzenie trendów mają wpływ zupełnie inne osoby i czynniki?

15.00-16.00 - "Ratujemy Świat" - Kasia Dydo

Zielony Rekord Polski - czy 30 kwietnia uda się pobić rekord w liczbie osób, które zasadzą dowolną roślinę? Porozmawiamy też o modzie na domowe ogrodnictwo, bo coraz więcej osób stawia na własne warzywa i zioła.

18.00 - "Będzie głośno!" - na scenie Czwórki w audycji zagra na żywo Tony White - artysta wyróżniony w 4. edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!"

Tony White to raper i beatmaker pochodzący z Łodzi. Jest autorem muzyki i tekstów do wszystkich swoich utworów. Niezależność i swoboda twórcza pozwoliły mu na wypracowanie własnego stylu. W lutym 2017 roku, w tłusty czwartek, ukazało się jego pierwsze EP pt. "Kiedyś wyjadę". Pół roku później wypuścił singiel "Tak jak chciałem", który został wyróżniony w konkursie radiowej Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno" i znalazł się na oficjalnej składance. Po tym sukcesie raper pracował intensywnie nad nowym materiałem i w ten sposób powstał kolejny singiel "Gubię zasięg" oraz EP "Kiedyś będziemy bogaci". Artysta może pochwalić się między innymi występem na łódzkich Artenaliach, koncertami w radiowej Czwórce oraz w Radiu Łódź w ramach festiwalu SoundEdit Spotlight.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - retransmisja koncertu z EBU Smith & Burrows - Acoustic Studio Sessio

Kiedy do pisania piosenek siada dwóch utalentowanych muzyków - jakimi są wokalista Editors, Tom Smith oraz były perkusista Razorlight, Andy Burrows - można się spodziewać czegoś więcej niż muzyki "wystarczająco dobrej".

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" Piotr true.dat Truszkowski

Przegląd najciekawszych wydawnictw z kręgu UK Garage z ostatnich kilku tygodni. Połamane rytmy zapewnią m.in. DJ Q, Jay Ward, Blak Habit czy BWK Project. Po północy zaprasza Piotrek true.dat Truszkowski.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 

logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Cztery żywioły - ziemia, powietrze, ogień i woda nie tylko pojawiają się w wielu piosenkach, ale same także wydają dźwięk, który dla jednych może być muzyką, a inni będą go unikać. Dzisiaj zanurzymy się w muzykę żywiołów i piosenki im poświęcone.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Na kiedy datowane są pierwsze wzmianki o klockach, z czego robiono je kiedyś, z czego robione są dzisiaj. Najbardziej znane klocki, układanki. Jakie umiejętności rozwija budowanie z klocków, czy jest to tylko zabawa, czy może stanowić początek czegoś poważniejszego. Gość: dr Jan Amos Jelinek, pedagog.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Każda sztuka jak malarstwo, czy rzeźbiarstwo wymaga określonego warsztatu. Podobnie jest ze sztuką przekazu ustnego. Opowiadanie to najstarsza i najbardziej bezpośrednia forma przekazu. Opowiadaczem może być każdy, kto pragnie słuchać innych oraz dzielić się tym, czego sam doświadczył. Czy sztuki opowiadania może nauczyć się każdy rodzic? Czy warto dzieciom opowiadać historie rodzinne, bajki i ustnie przekazywać rodzinne tradycje. Gość: Jerzy Szufa, opowiadacz.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Baranovski.

Pod pseudonimem Baranovski kryje się Wojtek Baranowski. Niektórzy pamiętają go z udziału w programie The Voice Of Poland, inni kojarzą go z koncertów grupy Xxanaxx, z którym przez kilka sezonów występował jako klawiszowiec i gitarzysta. Od stycznia 2018 roku Baranovski działa na własny rachunek z autorskim projektem znanym już doskonale z przebojowych singli oraz licznych występów na najważniejszych koncertowych i festiwalowych scenach w Polsce. Potwierdzeniem dotychczasowych sukcesów była tegoroczna nominacja dla Baranovskiego do Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Płyta zatytułowana "Zbiór" to zwieńczenie długoletniej pracy Baranovskiego nad materiałem idealnym, który w pełnej krasie prezentuje jego umiejętności jako autora piosenek, wokalisty i producenta.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Biuro podróży nosorożki Papti. Papti i góra na horyzoncie" Marcina Mortki, czyta Wojciech Słupiński.​


.

18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka

W premierowym odcinku audycji autorka kontynuuje opowieść o Fantazji A-dur na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina. Poza dziełem patrona naszej anteny, w programie zabrzmi fragment Symfonii c-moll „Charakterystycznej” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Fantazja polska op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

Premierowy odcinek audycji wypełnią dzieła Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena. W audycji usłyszymy m.in. Barkarolę Fis-dur op. 60 i Scherzo h-moll patrona naszej anteny w interpretacji Benjamina Grosvenora oraz II Symfonię D-dur op. 36 Beethovena w wykonaniu Isabelle Faust, Alexandra Melnikova i Jean-Guihena Queyrasa.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

"Jeżeli ta mała będzie pracować - zajdzie daleko" - powiedział o młodej Jeanne-Marie Darré Camille Saint-Saëns. "Mała" pracowała ze zdwojoną siłą. Niebawem została jedną z najwybitniejszych absolwentek Konserwatorium Paryskiego i wróciła do Saint-Saënsa na lekcje interpretacji jego muzyki. Mając 21 lat, jednego wieczoru wykonała wszystkich pięć (!) jego Koncertów fortepianowych, z młodej pianistki przemieniając się w młodą gwiazdę. W audycji słuchać jej będziemy w muzyce jej najbliższej: Liszta, Chopina i w II Koncercie Saint-Saënsa, pod tą samą błyskotliwą batutą Paula Paray, pod którą grała w pamiętnym dla niej roku 1926.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU