Polskie Radio

Wyśmienita muzyka i słuchowiska. Niedziela z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 19:50
O moralnych wyborach w grach komputerowych i mechanice oraz kulinarnej sztuce ulicznej. Przypomnimy radiowe koncerty Ireny Santor i zespołu Republika. Wieczorem transmisja z Filharmonii Narodowej Wielkanocnego Festiwalu Ludwika van Beethovena.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

logo

14.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka"

Przypomnimy, zarejestrowany 7 lutego 2012 roku w studiu im. Witolda Lutosławskiego, koncert Ireny Santor z okazji wydania przez Polskie Radio płyty "Kręci mnie ten świat". Artystce towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa pod dyr. Tomasza Filipczaka i Krzysztofa Herdzina.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 od 15 do 26 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

20.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

08.00-09.00 - Nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Reformowanego

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Piotr Moss - prowadzi Andrzej Sułek

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Małgorzata Boryczka "O perspektywach rozwoju małych miasteczek", Olga Hund "Łyski liczą do trzech"

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

17.00-19.00 - "Party-tur" - prowadzi Adam Sztaba

19.00-19.30 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - "Rekolekcje z ks. Baką"

Scenariusz: Wacław Tkaczuk, reżyseria: Janusz Kukuła, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski, wydaje: Małgorzata Szymankiewicz

Obsada: Ewa Wiśniewska, Marek Obertyn, Jarosław Gajewski, Zbigniew Zapasiewicz

19.30-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Transmisja z Filharmonii Narodowej

25. Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena 

Recital fortepianowy Łukasza Krupińskiego
Jan Sebastian Bach Preludium i fuga b-moll BWV 867, Ludwig van Beethoven
Sonata fortepianowa f-moll op. 57 „Appassionata”, Fryderyk Chopin Polonez-fantazja As-dur op. 61, Sergiusz Prokofiew III Sonata fortepianowa a-moll op. 28


logo

00.00-01.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

01.00-03.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko

03.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

XXANAXX - retransmisja koncertu nagranego w Studiu im. Agnieszki Osieckiej 22 stycznia 2017 roku. 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz, Marcin Witan - Redakcja katolicka

21.03 2020 roku zmarł niespodziewanie kaznodzieja i wieloletni współpracownik Polskiego Radia – ks. Piotr Pawlukiewicz. W przeddzień rocznicy śmierci przypomnimy muzyczne oblicze księdza, a w drugiej godzinie - opowiemy o koncertowych propozycjach na Wielki Post: od baletów i koncertów inspirowanych Requiem W.A. Mozarta po nowe twarze muzyczne Drogi Krzyżowej. 

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar 

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

O wiośnie w różnych zakątkach świata porozmawiamy z Małgorzatą Kunecką z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska 

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

12.00-13.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko 

Temat audycji - czarny romantyzm. Goście: profesor Jaroslaw Lawski, profesor Magdalena Rudkowska, profesor Mikołaj Sokołowski.

13.00-13.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"

13.15-14.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska 

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.05-17.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Katarzyna Cygler i Piotr Majewski 

W audycji m.in. o nominacjach do tegorocznych Oscarów oraz o gali wręczenia najważniejszych muzycznych nagród Grammy. Tematem wiodącym "Magazynu..." będzie omówienie ciekawej inicjatywy wydawniczej podjętej przez Muzeum Miasta Gdyni. Wydawnictwo stworzone zostało przez kolektyw muzyków z Gdyni oraz sympatyków Trójmiejskiej Sceny (m.in Maciej Werk z łódzkiego Hedone), dzieci muzyków Trójmiejskiej Sceny (m.in dzieci muzyków Irlandzkich Truskawek, Legendarnej Grupy Marilyn Monroe, Canady, Apteki) pod przewodnictwem Michała Miegonia (Kiev Office). 

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin 

Republika - retransmisja koncertu nagranego w Studiu im. Agnieszki Osieckiej 6 grudnia 1998 roku. 

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski 

"Bezdech" to historia powracającego po latach do Polski ze Stanów Zjednoczonych reżysera, Jerzego, który za oceanem odniósł ogromny sukces. Mężczyzna, poszukując kobiety, którą przed laty porzucił w ciąży ze swoim dzieckiem, spotyka ludzi ze swojej przeszłości. Niektórzy z nich z dużym entuzjazmem witają sławnego reżysera, mając nadzieję, że załatwią jakiś swój interes. Mężczyzna jednak sprawia wrażenie mało zainteresowanego tymi kontaktami. Ma swój cel, do którego dąży w aurze tajemnicy. 

Autor i reżyser:- Andrzej Bart. Obsada: Jerzy - Piotr Machalica, Barman - Krzysztof Kiersznowski, Młodziak - Modest Ruciński, Tomasz - Adam Ferency, Eli - Elisabeth Duda, Ojciec - Stanisław Brudny, Kerz - Henryk Boukołowski, Boss - Joachim Lamża, Wanda - Maria Pakulnis, Sandra / Pielęgniarka / Spikerka TV - Marta Markowicz, Kumaty - Marcin Troński, Teresa - Irena Karel, Producent - Leon Charewicz, Marek - Stanisław Jaskółka, Syn Patryk - Mateusz Rusin, Lucjan - Henryk Talar. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo

8.33 - "Rozmowa Kulturalna" - zaprasza Magdalena Piejko

Jakie strategie działania stosowały teatry podczas pierwszego lockdownu i tuż po nim oraz jak wyglądała ich obecność w przestrzeni online w ubiegłym roku? Instytut Teatralny prezentuje dwa pierwsze raporty z badań dotyczących życia teatralnego w Polsce w czasie pandemii COVID-19. Gościem będzie dyrektor Instytutu Teatralnego, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

20.33 - "W cieniu afer" - zaprasza Piotr Nisztor 

Józef Pinior ma za sobą bardzo ładną kartę w opozycji antykomunistycznej w latach 80. Z kolei w latach 90. próbował budować niekomunistyczną lewicę. Tymczasem Sąd Rejonowy Wrocław-Śródmieście skazał byłego senatora Platformy Obywatelski, za korupcję, na karę 1,5 roku bezwzględnego więzienia. Gościem Piotra Nisztora będzie korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz.


logo

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Hanna Dołęgowska

Muaythai, czyli boks tajski zadebiutuje na III Igrzyskach Europejskich, które za dwa lata odbędą się w Krakowie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą w 7 kategoriach wagowych. To z pewnością świetna promocja dla tej dyscypliny sportu w Polsce. O tym, dlaczego muaythai i co jest pięknego w tym sporcie, opowie reprezentant Polski Arkadiusz Krupa.

12.00-13.00 - "Stefa Gamingu" - Łukasz Chmiel

Mimo rosnącej popularności e-sportu nadal nie brakuje zwolenników grania w pojedynkę. Nawet wielu e-sportowców wspomina, że czasem warto odpocząć od rywalizacji na rzecz wciągającej i relaksującej rozgrywki. Zapraszamy na rozmowę o moralnych wyborach w grach komputerowych i mechanice.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Rozmowa o kulinarnej sztuce ulicznej. Te dwie sfery połączy Aleksander Baron, kiedyś twórca graffiti, dziś szef kuchni.

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

FUNKADELIA wiosnę wita i muzycznie do nowej pory roku się dostraja. Na plejliście m.in. Hiatus Kaiyote, Tiawa, Nubiyan Twist, boogie soulowa Saucy Lady, duet Shamis & Rebiere  południowoafrykańska wokalistka Sio i jej niepublikowany album z udziałem takich producentów jak Charles Webster, Kid Fonque, czy Dwson. "Momenty" również będą, bo rytmy połamie i już bardziej klubowo zagra Jamaszka FT (nowy materiał dla krajowego Domu Trojga Eltrona), a nową muzykę jungle zapewni Tim Reaper oraz brytyjska firma Western Lore. Zapraszamy.


logo

10.00-11.00 - "Dźwięk Dobry" - Gościem będzie Filip Jastrzębski, dziennikarz sportowy Programu 1 Polskiego Radia. Porozmawiamy o dźwiękach stadionów (wchodzimy w rozgrywki eliminacyjne do mistrzostw świata w piłce nożnej) oraz o tym, jak brzmią stadiony w pandemii. Filip opowie także o pracy komentatora sportowego i o swojej sportowej pasji, czyli szermierce.

12.00-13.00 - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Wiosna, Kulfon i Monika. Żaby, jak wiadomo, cieszą się na wiosnę, ale czy Kulfon też jest tak entuzjastyczny? Czy "ona" na pewno już jest? Skąd przyszła, jak długo szła? Po czym ją poznamy?

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - Dziś pierwszy dzień wiosny, zatem pora ruszyć do lasu i zobaczyć, kto taki budzi się z zimowego snu. Porozmawiamy o niedźwiedziach brunatnych, o świstakach, oraz o naszym ogrodowym jeżu, który również poczuł zapach wiosny.

16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Rozmowa z panem od muzyki, Marcinem Przytulskim - muzykiem, pedagogiem, nauczycielem muzyki. Czym są "audycje muzyczne", jak się je przygotowuje i co zrobić, aby takie spotkania muzyczne odnosiły sukces i wzbudzały zainteresowanie dzieci i młodzieży.​

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Autorka wierszy dla dzieci, pani Agnieszka Frączek, opowie nam o tym, jak powstają jej utwory i pomoże nam wyłonić zwycięzców konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy".

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Rozmowa z Andrzejem Markiem Grabowskim, autorem telewizyjnych programów dla dzieci, książek, scenariuszy filmowych oraz ponad 500 piosenek znanych dziś dzieciom i dorosłym.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" W audycji zabrzmią kompozycje z płyt akustycznych. W Polskim Radiu Dzieciom zagoszczą piosenki z nowej płyty Natalii Przybysz MTV Unplugged z gościnnym udziałem Hani Rani i Skubasa. Ponadto do grona artystów grających "bez prądu" dołączy Kasia Kowalska, Kayah, zespół Wilki i Hey.

.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

W kolejnej audycji weekendowego cyklu Małgorzaty Pęcińskiej jak zwykle rozmaitości. Posłuchamy m.in. I Koncertu brandenburskiego Jana Sebastiana Bacha, Sonaty skrzypcowej A-dur KV 526 Wolfganga Amadeusza Mozarta i poematu symfonicznego Mazepa Ferenca Liszta.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

„Wczoraj byłem u Cichockiego, tego grubego, na imieninach. Grałem Quintetto Spohra na fortepian, klarnet, fagot, waltornię i flet op. 52. Prześliczny” - pisał Chopin w liście do Tytusa Woyciechowskiego. Autorka zaprasza na spotkanie z muzyką kameralną Louisa Spohra.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - program z komentarzem Marty Jankowskiej

Pieśń nocy, fortepianowe bel canto… bohaterami kolejnych Romantycznych Weberianów, czyli antenowych powrotów Jana Webera będą nokturny Fryderyka Chopina. Redaktor Weber podzieli się ze słuchaczami świetnymi nagraniami Benno Moiseiwitscha. Usłyszymy m.in. utwory wydane przez Juliana Fontanę po śmierci Patrona naszej anteny – Nokturn e-moll op. 72 i Fantaisie-Impromtu cis-moll op. 66. Program z komentarzem Marty Jankowskiej.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU