Polskie Radio

"Będzie głośno!" i "Trójka pod księżycem". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 18:00
O dietach vege, a także o łączeniu się w pary na podstawie upodobań kulinarnych. Opowiemy o inicjatywie World Piano Day i wyjaśnimy, czym się charakteryzuje styl wystroju wnętrz - boho. Wieczorem Chopin w jazzowej aranżacji Włodzimierza Nahornego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Polskie Radio
logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

W Międzynarodowym Dniu Szpinaku felieton Małgorzaty Raduchy "na zielono", z przymrużeniem oka. O dietach vege, a także o nowym trendzie - pary łączą się na podstawie upodobań kulinarnych (a przy okazji propozycje wegetariańskie w trakcie Wielkiego Postu). Przed Wielkim Tygodniem o dobroczynności: dlaczego pomagamy innym, o akcjach przedświątecznych. Gość Ewa Błaszczyk, aktorka, prezes Fundacji "A kogo?". 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Założony w 1222 r. Uniwersytet w Padwie to jedna z najstarszych europejskich uczelni. Zbliżający się jubileusz osiemsetnej rocznicy utworzenia tej placówki był impulsem do zebrania wszystkich dokumentów i świadectw o studiujących tam Polakach i udostępnienie tych informacji w sieci. Okazuje się, że w XVI i XVII wieku, a zatem w czasach największego rozkwitu uniwersytetu, nasi rodacy byli drugą pod względem liczebności nacją na tej uczelni. Gość: prof. Mirosław Lenart - Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Tajne raporty policji paryskiej, a także rachunki z podróży i listy wskazują, że "shopping" był jedną z podstawowych aktywności polskich magnatów w stolicy Francji w XVIII w. Badania na ten temat prowadził dr Konrad Niemira - historyk sztuki i wynika z nich, że zamożni Polacy uwielbiali luksusowe zakupy. Przyjeżdżali do Paryża na co najmniej trzy miesiące i mieszkali w drogich hotelach, zlokalizowanych w pobliżu centrów handlowych. Na co wydawali fortunę i dlaczego brali towary na kredyt? Gość: dr Konrad Niemira - Instytut Historii Sztuki UW. 

23.10-23.30 - Reportaż "A jednak skrzypce" - Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Kochał Chopina i marzył o grze na fortepianie. Po egzaminach wstępnych w szkole muzycznej przyjęto go jednak do klasy skrzypiec. Rozczarowanie, na szczęście, szybko ustąpiło miejsca nowej pasji. Wojciech Niedziółka z Góry Kalwarii, choć ma dopiero 17 lat, to już nazywany jest wybitnym instrumentalistą. I duża w tym zasługa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie spotkaliśmy się przed jego recitalem.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 od 15 lutego do 26 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Odbywa się każdego 88. dnia roku - dokładnie tyle, ile klawiszy ma fortepian​. W "Poranku Dwójki" opowiemy o World Piano Day - inicjatywie powołanej przez pianistę, producenta i kompozytora Nilsa Frahma. Wydarzenie to powstało z potrzeby "celebracji fortepianu/pianina i wszystkiego, co się z nim wiąże: wykonawców, kompozytorów, tych, którzy te instrumenty konstruują, stroją, ich innowatorów, ale przede wszystkim słuchaczy". W Polsce również świętujemy - online - World Piano Day - podczas jubileuszowych 10. Spontanicznych Spotkań Kompozytorskich. Na tę odsłonę kompozycje przygotowuje sześć wspaniałych pianistek i pianistów. Szczegóły w rozmowie z Kubą Wójcikiem - szefem Fundacji KOLD organizującej SKS. W Jazzowej Rozmowie Andrzej Zieliński spotka się z Markiem Kądzielą. Z gitarzystą porozmawia o najnowszej płycie tria Hunger Pangs pt. "II". Twórczość zespołu jest przykładem na to jak razem mogą egzystować karkołomne struktury melodyczne i bezkompromisowy synkretyzm; jest w niej miejsce zarówno na sonoryzm, jak i elektronikę - opisuje twórczość Hunger Pangs wytwórnia Audio Cave. W audycji - dzień przed pogrzebem prof. Jerzego Limona - będziemy wspominać inicjatora i dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Zapowiemy również wydarzenia związane z Międzynarodowym Dniem Teatru.​ 

11.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Muzyka pisana na Wielki Tydzień

11.10-12.00 - Erich Wolfgang Korngold Koncert skrzypcowy D-dur op. 35, wyk. Jascha Heifetz, Los Angeles Philharmonic, dyr. Alfred Wallenstein

12.05-12.45 - Johannes Brahms Wariacje i Fuga na temat Haendla op. 24, wyk. Witold Małcużyński - fortepian

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Stanisław Lem

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Andrzej Sułek i Piotr Metz

Z nagrań Kai Danczowskiej i Ryszarda Baksta

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Na przedmieściach Gdańska pewien gangster odkrywa długo skrywany sekret swojej żony. Tajemnicę, która wiąże się z Drelichem -  zawodowym złodziejem, doskonałym w swoim fachu, którego nie da się zaskoczyć. Ta tajemnica wystawi zarówno złodzieja, jak i jego najbliższych na śmiertelne niebezpieczeństwo. O swojej najnowszej książce: Drelich Prosto w splot opowie w audycji jej autor - Jakub Ćwiek. Ponadto, Jeremie Renier opowie o swoim udziale w filmie Slalom i zajrzymy do Muzeum Osiedli Mieszkaniowych w Lublinie. W "Literackich witaminach" -  Aleksander Nawarecki.​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Janem Englertem - aud. Małgorzaty Szymankiewicz

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Joanna Duda

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Transmisja z Filharmonii Poznańskiej

25. Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena - Nieznane opery

Poznański Chór Kameralny i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, soliści: Katarzyna Hołysz - sopran, Anna Bernacka - mezzosopran, Anna Lubańska - mezzosopran, Justyna Ołów - mezzosopran, Krystian Krzeszowiak - tenor, Mariusz Godlewski - baryton

Paul Hindemith Sancta Susanna - opera w jednym akcie op. 21, Gustav Holst Sāvitri - opera kameralna w jednym akcie op. 25

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: W co wierzył Stanisław Lem - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

23.00 – 23.30 – Audycja specjalna - Koncert "Gramy dla Białorusi 2021" - prowadzi Andrzej Zieliński


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Yan Lianke "Kronika Eksplozji", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 5.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 55.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Majewski 

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Łodej  

Przy polsko-czeskiej granicy powstaje drewniana, wysoka na 60 metrów ścieżka widokowej w chmurach. Miała być główną atrakcją turystyczną regionu. Problem w tym, że świeradowska ścieżka może nie zostać otwarta, z powodu nie wybudowania do niej m.in. drogi dojazdowej. W audycji też o tym, że z soboty na niedzielę przestawimy zegarki. Przy okazji kolejnej zmiany czasu sprawdzimy czym de facto jest spóźnienie czy opóźnienie. Dowiemy się jakie jest m.in. opóźnienie między zegarem atomowym, a zegarem w Głównym Urzędzie Miar; jakie jest opóźnienie sygnału radiowego i kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z opóźnieniem na kolei? Z kolei pandemia zmieniła rynek branży kosmetycznej i fryzjerskiej. Szczególnie dotyczy to pracy zdalnej kobiet. Według ekspertek, kamerki telekonferencyjne "zabierają" nam około 20 procent wyrazistości – dlatego makijaż podczas spotkań online powinien być mocniejszy niż ten zwykły. Jak w dobie pandemii powinniśmy dbać o wygląd i cerę?


08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Małgorzata Kidawa-Błońska, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska).

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz  

Goście: ekonomiści dr Artur Bartoszewicz, Marcin Roszkowski i Andrzej Sadowski oraz Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów. W audycji powiemy o konkursie Polskiego Radia Innowacje 2021. Finał akcji wspierania najbardziej innowacyjnych rozwiązań wdrażanych przez polskie firmy - rozmowy z laureatami i jurorami. Poza tym - rozmowa z Markiem Niedużakiem, wiceministrem rozwoju na temat prowadzenia fundacji rodzinnych oraz sukcesji firm. 

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in. uczcimy jutrzejszą rocznicę śmierci Stanisława Lema. Autor zasłynął też śmiałymi koncepcjami rozwoju technologii, m.in. przewidział pojawienie się e-booków i tabletów, smartfonów, internetu czy wyszukiwarki typu Google. Jak powstają koncepcje science-fiction i na czym polega ich wiarygodność? Czym jest ekstrapolacja, którą z powodzeniem stosował już Juliusz Verne? Wkrótce na antenie radiowej Trójki będzie emitowane słuchowisko, stworzone na podstawie powieści detektywistycznej "Katar" autorstwa Stanisława Lema. Z kolei dziś 80-ta rocznica urodzin Wojciecha Młynarskiego. Poeta, reżyser, twórca tekstów i wykonawca piosenki autorskiej, a także satyryk i artysta kabaretowy. Był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej piosenki i mistrzem formy tego gatunku. Wiele jego utworów pozostało w pamięci Polaków, jak "Niedziela na Głównym", "W Polskę idziemy", "W co się bawić", "Jesteśmy na wczasach" czy "Ach ty w życiu". Materiał wspomnieniowy z wykorzystaniem nagrań archiwalnych Polskiego Radia.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o tym, co sprawia, że ulegamy sugestiom, dajemy się nabierać i wierzymy w teorie spiskowe, jakie mechanizmy tym rządzą, jak się przed tym bronić – np. o szkodliwości szczepionek czy o ukrytych w nich chipach – dr Piotr Sokołowski, psycholog z UW. Powiemy również o uprawach hydroponicznych czyli o roślinach w wodzie bez doniczek, z ziemią. Coraz częściej korzystamy z tej metody, w wielu krajach świata, Polacy też coraz częściej stosują te metodę także w Polsce, np. do uprawy warzyw w naszych ogrodach. Na czym to polega i czemu warto stosować tę metodę? 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Instytut Polonika wraz z Narodowym Centrum Kultury  zapraszają przed galerię Kordegarda, na plenerową wystawę podsumowującą Rok Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Specjalnie z myślą o tym wydarzeniu, pod auspicjami Poloniki, powstał towarzyszący wystawie film animowany „Hetman”, którego reżyserem jest Krzysztof Czeczot, narratorką zaś - Danuta Stenka. Oglądając kolejne plansze, widzowie poznają dzieciństwo, życie rodzinne i karierę polityczną jednego z najsłynniejszych polskich hetmanów w historii, mogą śledzić stoczone przez niego bitwy, a także spuściznę materialną oraz intelektualną. Na wystawie znajdują się obrazy, mapy, ryciny i wizerunki Stanisława Żółkiewskiego, pochodzące nie tylko z polskich muzeów i krajowych instytucji kultury, lecz także z placówek zagranicznych. Gościem będzie kurator wystawy dr Magdalena Gutowska. W drugiej części audycji - z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru - propozycje Teatru Polskiego Radia przedstawi jego dyrektor Janusz Kukuła.


logo

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Jeszcze nigdy nie spędzaliśmy tak dużo czasu we własnych domach, pokojach, przy własnych biurkach. Być może dlatego znudziła się nam moda na minimalizm. Zaczynamy fascynować się kolorami i wielobarwnym, egzotycznym i pełnym kwiatów doniczkowych stylem boho. Dzięki niemu wnętrza zmieniają charakter, są bardziej indywidualne i przyjazne. Co to za styl? Jakich nakładów finansowych wymaga?

15.00-16.00 - "Ratujemy Świat" - Kasia Dydo

Rozmowa na temat książki "Mniej Mięsa" Sylwii Majcher. Dla wielu osób obiad, którego składnikiem nie jest mięso, wydaje się niepełnowartościowy. Czy rzeczywiście tak jest? Sylwia Majcher udowadnia, że roślinne składniki zastępujące mięsne są równie pyszne oraz pożywne i proponuje podjęcie kulinarnego wyzwania: „zrób tyle, ile możesz. Ogranicz, jeśli nie chcesz porzucić. I przekonaj się, że zróżnicowanie diety przyniesie mnóstwo korzyści oraz satysfakcji”.

19.00 - "Będzie głośno!" - retransmisja koncertu JMS Band w audycji Damiana Sikorskiego

Zespół JMS (Jah Motorcycles Squad) Band powstał w styczniu 2014 roku w Radomiu. Grupę tworzy dziewięć osób. W grudniu 2016 roku został zarejestrowany debiutancki materiał w postaci trzech utworów: „Babilon runie”, „Pułapki Babilonu” oraz „Rozkładasz ręce”, do którego w styczniu 2017 roku powstał pierwszy teledysk. Grupa jest bardzo mocno związana z motocyklistami, dlatego występowała m.in. na Ogólnopolskim Zlocie Motocyklistów "Gryf Party" nad Jeziorem Zegrzyńskim w 2016 roku. Zespół koncertował także na znanych i cenionych festiwalach Reggae w Polsce: Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim oraz Reggaenwalde Festival w Darłowie. Utwór „Milicja” zespołu JMS BAND znalazł się na pierwszej składance audycji „Będzie głośno!”.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński

Pochodzący z Katowic zespół Hurrockaine opowie o albumie „Amantes Amentes”, czyli pierwszej w całości polskojęzycznej, długogrającej płycie, zawierającej 10 autorskich utworów, opowiadających historie młodych ludzi w czasach pandemii, zapisanych muzyką.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 

logo


15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Sztuka teatralna dla wielu z nas, jest nieznanym polem, na które czasami boimy się wejść w obawie, że czegoś nie zrozumiemy lub wykażemy się brakiem wiedzy i obycia. Dziś w Popołudniku przedstawimy zatem krótki słownik pojęć, które wyjaśnią meandry teatru oraz jego pojęcia.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - ​Reżyser to autor dzieła scenicznego lub filmowego odpowiedzialny za jego całokształt, inicjator spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Na czym dokładnie polega jego praca? Gość: Jerzy Jan Połoński - reżyser spektakli telewizyjnych, teatralnych oraz koncertów galowych na festiwalach.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Co nas nie zabije to nas wzmocni? Jak dzieci przeżywają życiowe traumy? Jak pomóc dzieciom radzić sobie z trudnymi doświadczeniami i emocjami? Gość: Marta Bąkowska, dziecięcy psycholog kliniczny w Centrum Zdrowia Dziecka.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Kalina Hlimi-Pawlukiewicz - wokalistka, aktorka teatralna i filmowa, a także kompozytorka, improwizatorka, scenarzystka, autorka tekstów. Mało kto wie, że Kalina ma również wykształcenie muzyczne, śpiewa, gra na harfie i fortepianie, a także komponuje. Wszechstronność jej zainteresowań i ścieżek, którymi podążała zaowocowały powstaniem piosenek płynących prosto z serca, tętniących rytmem wielkiego miasta, ale osadzonych głęboko w naturze. Album "Czyste sumienie" to piesza wędrówka pośród dźwięków, opowiadających romantyczne historie. Rozbrzmiewa w nich miejska baśń, do podróży po której słuchacz jest porywany przez niecodzienne aranżacje Maxa Skiby i uwodzący głos Kaliny - melancholijny, barwny, charyzmatyczny. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Ptaki-dziwaki" Patrycji Nowak, czyta Wojciech Słupiński​.


.

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W programie wysłuchamy Etiudy F-dur op. 25 nr 3 na fortepianie historycznym i współczesnym. Usłyszymy interpretację Benno Moiseiwitscha i Tatiany Szebanowej. Ponadto w audycji zabrzmią dwie interpretacje Marii João Pires Nokturnu fis-moll op. 48 nr 2 – pierwsza z 1996 r., a druga z 2015 r. Na zakończenie: Koncert f-moll op. 21 w wykonaniu Marii João Pires z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod batutą Christofera Warenna-Greena.

18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka

Ostatni odcinek z cyklu poświęcony Fantazji A-dur na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina. W dzisiejszym programie dzieło patrona naszej anteny zabrzmi w interpretacji Władysława Kędry, Dinny Yoffe oraz w jazzowej aranżacji Włodzimierza Nahornego.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Interpretator muzyki, jak filozof, zaangażowany jest w niekończące się poszukiwania  sensu ludzkiego życia – twierdził czeski pianista Rudolf Firkušny. W drugiej poświęconej mu audycji posłuchamy, jaki sens odnajdywał w wielkiej Fantazji Schumann, kameralistyce Brahmsa (z samym Williamem Primrosem), utworach Janáčka, Debussy'ego i Mozarta.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU