Polskie Radio

"Tu jest Muzyka" i "Stacja Kultura". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 21:00
Wspominamy pierwszą rocznicę śmierci maestro Krzysztofa Pendereckiego. Jak poprawić zasięg wi-fi w domu a także jak łapać równowagę psychiczną w czasie pandemii. Wieczorem retransmisja koncertu "Gramy dla Białorusi 2021". Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

20.00-21.00 - "Tu jest Muzyka" - Retransmisja koncertu "Gramy dla Białorusi 2021", będącego wyrazem solidarności z wolnościowymi dążeniami naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Udział w koncercie: orkiestra Filharmonii Narodowej, gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m. in.: Krystyna Prońko, Katarzyna Cerekwicka, Igor Herbut, Piotr Cugowski oraz artyści białoruscy. Organizator wydarzenia - Narodowe Centrum Kultury (NCK) przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Telewizji Polskiej S.A. oraz Filharmonii Narodowej. 

LITERATURA W JEDYNCE

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

"Tętniące serce", powieść pierwszej kobiety, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla (w roku 1909) opowiada o wielkiej ojcowskiej miłości, ocierającej się o szaleństwo. Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XIX wieku na szwedzkiej wsi. Kiedy ukochana córka dzierżawcy Jana przeprowadza się do Sztokholmu, ten pogrąża się w świecie marzeń, w którym jego córka jest cesarzową, a on sam cesarzem Portugalii. Jako cesarz zaczyna kwestionować relacje społeczne panujące w okolicy…

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. RADIOBOOK. 

logo

PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

W 1. rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego o swoich artystycznych spotkaniach z maestro opowiedzą dyrygent Łukasz Borowicz oraz pianista Szymon Nehring. Spotkania od godz. 9.00. Z Michałem Kluzą, dyrektorem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia porozmawiamy natomiast o wieczornym koncercie w ramach Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W programie m.in. kompozycje Krzysztofa Pendereckiego - Hymn do św. Daniiła i Psalmy Dawida. ​Posłuchamy też archiwalnego reportażu nagranego przed premierą opery "Diabły z Loudun".

Ponadto opowiemy o przygotowaniach do Festiwalu Szekspirowskiego. Jego organizatorzy pragną kontynuować dzieło zmarłego prof. Jerzego Limona.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Krzysztof Penderecki (1933-2020)

11.10-12.00 - Alessandro Scarlatti Passio Secundum Johannem, wyk Giuseppina Bridelli - mezzosopran, Chór kameralny w Namur, Millenium, dyr. Leonardo García Alarcón

12.05-12.45 - Antonio Vivaldi Concerti, wyk. Bolette Roed - flet prosty, Arte dei Suonatori

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Krzysztof Penderecki

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Krzysztof Penderecki Powiało na mnie morze snów… - Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, wyk. Iwona Hossa - sopran, Mariusz Godlewski - baryton, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Camerata Silesia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Krzysztof Penderecki (Akademia Muzyczna, Katowice, 6.05.2011); Krzysztof Penderecki 2. Koncert "Metamorphosen" - na skrzypce i orkiestrę, wyk. Anne-Sophie Mutter - skrzypce, Sinfonia Varsovia, dyr. Maciej Tworek (Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora, Teatr Wielki - Opera Narodowa, 23.11.2018); Krzysztof Penderecki Polskie Requiem cz. X Lacrimosa, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach; Chór Filharmonii Krakowskiej, dyr. Jacek Kaspszyk    

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Filharmonia Narodowa - Sala Koncertowa - transmisja

Krzysztof Penderecki Hymn do św. Daniiła, Psalmy Dawida, Olivier Messiaen Et exspecto resurrectionem mortuorum, wyk. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Robert Walser "Jakob von Gunten", czyta Michał Klawiter.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 6.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 1.


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

- Sportowe podsumowanie weekendu

- Białoruś została wyeliminowana przez Europejską Unię Nadawców z tegorocznej Eurowizji. Zgłoszona przez narodowego nadawcę piosenka łamała zapis o apolityczności utworu.

- Powstaje pierwsza polska mapa w popularnej grze Counter-Strike. W grę wg danych producenta w naszym kraju gra blisko 0,5 mln użytkowników. Na czym polega Counter-Strike i czemu zawdzięcza swój fenomen?

- "Mikropłatności w motoryzacji" – "płać albo Ci wyłączymy". Jeden z wiodących producentów samochodów planuje wprowadzenie miesięcznego abonamentu na zamontowane w swoich samochodach usługi. Abonament ma dotyczyć m.in. klimatyzacji. Nie zapłacenie będzie oznaczać wyłączenie jej przez producenta. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem będzie: Jadwiga Wiśniewska, eurodeputowana PiS.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

Gość: Dawid Piekarz, Instytut Staszica.

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

- Najmłodszy pisarz fantasy w Polsce - 15-letni Mateusz Cetnerski. Kiedy zaczął pisać, na kim się wzorował, co o jego pasji myślą szkolni koledzy? 

- "Niezła historia"

- Gustaw IV Adolf został królem Szwecji. 1809 - Gustaw IV Adolf został zmuszony do abdykacji po klęskach wojennych i utracie Finlandii na rzecz Rosji. Utworzono Wielkie Księstwo Finlandii. Dlaczego Gustaw IV Adolf został zmuszony do abdykacji? Czym było Wielkie Księstwo Finlandii? Kiedy Wielkie Księstwo Finlandii ogłosiło niepodległość? Jak przebiegała wojna domowa w Finlandii?

- "Trójkowy felieton kulturalny" 

- "Fajny film" o zauważonym już na światowych festiwalach francuskim dramacie "Slalom" z dziennikarką filmową Martą Balagą rozmawia Ryszard Jaźwiński.

- "Akademia rozrywki" 

- Obok nas  - Elżbieta Korczyńska - Wielkanocna Zbiórka Żywności. To akcja, którą Federacja Polskich Banków Żywności (OPP) prowadzi od wielu lat w całej Polsce. Podobnie jak w poprzednich latach, w wybranych sklepach można kupić i przekazać produkty, ale ze względu na pandemię ich liczba jest bardzo ograniczona. Pomóc więc można przede wszystkim online. Podczas zbiórki Banki żywności  zachęcają do przekazywania głównie artykułów z długą datą ważności oraz takich, które będzie można wykorzystać do świątecznych potraw. To mąka, olej, cukier ale też słodycze i owoce w puszkach.

- Pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego i zarazem trwający właśnie festiwal Beethovenowski, organizowany przez Elżbietę Penderecką. W rozpoczynającym się tygodniu szczególnie wspominamy wielkiego polskiego kompozytora, którego utwory usłyszymy także w czasie Festiwalu. – Monika Suszek

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

- Sytuacja epidemiczna COVID-19. Raport, decyzje, zalecenia.

- Zaczyna się Wielki Tydzień, którego finałem będzie Triduum i Wielkanoc. To najważniejszy czas dla Katolików. Pandemia – tak jak rok temu – mocno wpłynie na przeżywanie tych świąt. Na co się nastawiać, jak mogą wyglądać uroczystości? Rozmowa z Prymasem Polski, Abp. Wojciechem Polakiem

- Jaka pogoda czeka nas na Wielkanoc? Czy możemy liczyć na takie ciepło jak np. na Mazowszu w sobotę Gość Grzegorz Walijewski.

- Komentarz do bieżącej sytuacji epidemicznej; odpowiedź na pytania słuchaczy. Gość: dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i wykładowca Uczelni Łazarskiego.

- Kanał Sueski. W ubiegły wtorek kontenerowiec Ever Green obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie w jednopasmowym odcinku kanału, sześć kilometrów od jego południowego wejścia, w pobliżu Suezu. Dotychczasowe próby uwolnienia kolosa nie przyniosły skutku (stan na niedzielę godz. 17.00). Przez kanał przepływa 10% światowego transportu towarów. W kolejce do przeprawy czeka 300 statków. Jakie to przynosi straty i jaki my wpływ na gospodarkę? Kiedy się uda udrożnić przeprawę? Jeśli się już udało, kiedy wszystko wróci do normalności?

- 25 marca Komisja Europejska przyjęła pierwszy roczny program prac programu Erasmus+ na lata 2021 - 2027. Jego budżet w tym okresie ma wynieść 26,2 mld euro (w porównaniu do 14,7 mld euro w latach 2014 - 2020). Erasmus+ to głównie zagraniczne wyjazdy studenckie. Jak będzie w tym roku? Czy ci, którzy są w programie, mimo pandemii będą mogli wyjechać?

- Serwis podróżniczy Big 7 Travel stworzył listę 50. najbardziej "instagramowych" miast świata. Chodzi nie tylko o takie miejsca, które warto odwiedzić, ale i takie, z których zdjęcia w sieci zrobią furorę. Wśród nich jest też Warszawa. Co to znaczy, że coś jest „instagramowe” i ile ma to związku z rzeczywistą atrakcyjnością miejsca?, przyg. Józef Niewiarowski

- Reportaż - "Badacz uprzywilejowany" – Grażyna Wielowieyska

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Akordy alterowane" - Archie Shevsky (Konrad Biliński) 

20.00-21.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

"Białoruś - tak blisko i tak daleko"

Eskalacja postępowania władz białoruskich wobec zamieszkujących to państwo Polaków, prześladowania i niestabilność w bezpośrednim sąsiedztwie Polski - te i wiele innych spraw spędzają sen z powiek wielu Polakom. Jak wygląda sytuacja na Białorusi? Dlaczego Łukaszenko bierze białoruskich Polaków na zakładników i o wielu innych sprawach - Łukasz Jasina porozmawia z Adamem Eberhardtem - dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie i Anną Marią Dyner z PISM.

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

 

logo


22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

W magazynie twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" gośćmi są twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii. W najnowszej odsłonie audycji prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, będzie mówił o ogłoszeniu po raz pierwszy naboru wniosków w ramach Funduszu Patriotycznego. Nie zabraknie także rozmowy o tradycjach wielkanocnych.

23.35 - "Rozpruwacz kulturalny" - Jakub Moroz

Jak ważne wydarzenia historyczne i polityczne znajdują odbicie w dziełach kultury, a także w dzisiejszej rzeczywistości? O tym ze swoimi gośćmi rozmawia Jakub Moroz. Tym razem z socjologiem prof. Michałem Łuczewskim zastanowi się nad kryzysem Kościoła w kontekście wielkotygodniowej refleksji. Punktem wyjścia do rozmowy będzie najnowszy numer pisma "44 / Czterdzieści i Cztery"​.


logo

Płyta tygodnia - najnowszy album "Dubska" zatytułowany BDG Roots Rockers

"Dubska" czerpią z tradycji przekładając ją na dzisiejszy język muzyczny. Korzenne reggae przeplata się z pulsującym funkiem, afrobeatem i hiphopem i zaraża energią doświadczonego 8-osobowego składu. Płyta do zdobycia codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Zapraszamy na rozmowę z Arkadiuszem Andrejkowem - Laureatem Plebiscytu Nieprzeciętni 2020. Twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał. Maluje obrazy inspirowane starymi fotografiami dawnych mieszkańców podkarpackich wsi. Tworzy z wielkim szacunkiem do bieszczadzkiej przyrody, traktując ją jako bardzo ważny element kompozycji swoich realizacji.

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" - Kacper Kowalczyk

Pod jednych dachem w trakcie lockdownu z psem i kotem. Niektórzy futrzaści podopieczni przez wiele godzin zostają sami w domu na czas naszego wyjścia do pracy. Jednak obecna sytuacja epidemiologiczna to zmieniła. Wielu z nas pracuje z domu, a w związku z tym więcej czasu spędza ze swoim psem czy kotem. Jak zwierzęta odczuwają tę zmianę? Jak podchodzą do niej psy, a jak koty?

17.00-19.00 - "TOP" - Kuba Marcinowicz

Jak poprawić zasięg wifi w domu? Sprzęt od dostawców internetu rzadko kiedy potrafi objąć zasięgiem cały dom, a zakup własnego routera to spory wydatek. Często niestety zdarza się, że jakość domowej sieci bezprzewodowej nie jest dla nas satysfakcjonująca. Jak temu zaradzić? 

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Anja Kraft

Selekcja w klubowo-alternatywnej odsłonie. Zabrzmi muzyka takich wykonawców, jak m.in. Henry Green, SSYML, Two People.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Jajko - biało-żółta tajemnica zamknięta w skorupce. A do tego smaczna pod rozmaitą postacią i zbawienna m.in. dla naszej skóry. Warto dowiedzieć się o jajach nieco więcej, zwłaszcza, że będzie to temat na czasie (i na talerzu) już niebawem, w czasie Wielkanocy. W Poranku poszukamy też odpowiedzi na pytanie stare jak świat: kto był pierwszy "jajko czy kura"? ​

17.15 - "Skarbonka" - PIT, CIT, VAT to nie imiona słodkich kotków, które mruczą nam na kolanach. To podatki od dochodu, firmy czy konsumpcji. Posłuchajcie, a zaraz wszystko będzie jasne.

18.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak wygląda nauka gry na banjo, czy długo trwa; jak ten instrument współbrzmi z innymi, a może lepiej wykonywać na nim utwory tylko solo? O tym powiemy w audycji. Gość: Piotr Bułas.​

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak łapać równowagę psychiczną w czasie pandemii. Goście: Aleksandra Bohojło - autorka blogu "Esencja", z wykształcenia marketingowiec, z zamiłowania blogerka. Freelancerka, pasjonatka świadomego i zdrowego stylu życia, fanka spontanicznych podróży i inspirujących rozmów z ciekawymi ludźmi. Mama trójki dzieci, Wojciech Jurojć - podróżnik i pisarz, autor bloga "Conscious traveler" i Joanna Rek-Faber - couch, trenerka, przedsiębiorczyni i mentorka.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - Słuchowisko "Czerwony Kapturek" Braci Grimm w adaptacji Piotra Szwedowskiego. TPR z 1994 r. Wystąpili: Aleksandra Rojewska, Ewa Rączy, Tomasz Marzecki, Sylwester Maciejewski, Henryk Machalica, Jarosław Gruda i Krystyna Froelich.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Papiernik czyli skąd się biorą opowieści” Rocha Urbaniaka.


.

15.00 - Audycja specjalna z okazji pierwszej rocznicy śmierci Krzysztofa Pendereckiego - Magdalena Sawicka

W programie zabrzmią: Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę „Powiało na mnie morze snów” skomponowane przez Mistrza z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz VI Symfonia „Pieśni chińskich”, a także fragment VIII Symfonii „Pieśni przemijania”.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Japońskie wątki przewijały się już w "Chop-in-pop", ale teraz, na wiosnę, nie ma rady - trzeba jechać do Kraju Kwitnącej Wiśni. A zatem w najbliższej audycji cała godzina z j-popem (potańczymy), j-rockiem (policzymy nieparzyste metra), j-jazzem (w rytm Fantazji-Impromptu, ale nie tylko) i j-electro (marsz żałobny i fajerwerki), a to nie wszystko. Przy czym wszystko rzecz jasna z j-Chopinem w tle. Zaprasza jak zwykle ????·?????? - czyli Mariusu Guradofusuki.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie Van Cliburn - amerykański pianista, zwycięzca pierwszego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (1958). W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Etiudę c-moll op. 10/12 "Rewolucyjną" oraz  III Scherzo cis-moll Fryderyka Chopina, Sonatę h-moll Franciszka Liszta, Sonatę C-dur KV 330 Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także VI Sonatę fortepianową A-dur op. 82 Sergieja Prokofiewa.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU