Polskie Radio

"Po zachodzie słońca" i "Cichy piątek" w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 19:00
Czym dla chrześcijan we współczesnym świecie jest Wielki Piątek i jak młodzi ludzie radzą sobie z cierpieniem. Jak może wyglądać ekologiczna Wielkanoc w wersji wegańskiej oraz jak kobiety wzajemnie motywują się do wspólnego uprawiania sportów.
W Wielki Piątek w tradycji chrześcijańskiej nie odprawia się mszy. Wierni uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej
W Wielki Piątek w tradycji chrześcijańskiej nie odprawia się mszy. Wierni uczestniczą w nabożeństwach Drogi KrzyżowejFoto: PAP/EPA/Mariam A. Montesinos
logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Między innymi o tym, czym dla chrześcijan we współczesnym świecie jest Wielki Piątek? Jak będzie wyglądać droga krzyżowa w Watykanie w czasie pandemii? W jaki sposób można uczestniczyć w drodze krzyżowej, święceniu pokarmów w Wielką Sobotę czy w wielkanocnej mszy św. jeśli ktoś obawia się w trakcie pandemii wychodzenia z domu? Gość: ks. Krzysztof Ołdakowski, szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. 

18.00-19.30 - Transmisja Liturgii Męki Pańskiej z Bazyliki pw. Świętego Krzyża w Warszawie

20.00-21.00 - Rozważania Drogi Krzyżowej 2021

Tekst - Jacek Bursztynowicz, Muzyka - Tomasz Glanc 

Wykonawcy: Teresa Lipowska, Magdalena Zawadzka, Barbara Bursztynowicz, Brygida Turowska, Jolanta Glanc, Jerzy Zelnik, Jacek Bursztynowicz, Bogdan Dmowski, Tytus Wojnowicz, Benedykt Frąckiewicz, Tomasz Glanc, Kwartet jazzowy PLUS, Kwintet smyczkowy ArtMus.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Stabat Mater, sekwencja na Wielki Piątek

11.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

11.10-12.00 - Jerzy Fryderyk Haendel Pasja Brockesa, wyk. Sandrine Piau - sopran, Stuart Jackson - tenor, Konstantin Krimmel - baryton, Arcangelo, dyr. Jonathan Cohen

12.05-12.45 - Stanisław Sylwester Szarzyński Missa septem dolorum Beatae Mariae Virginis, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Krzysztof Penderecki

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Andrzej Sułek i Piotr Metz

Muzyka oratoryjna z archiwum Polskiego Radia
Marek Grechuta śpiewa wiersze Słowackiego, Przerwy-Tetmajera, Goethego, Kochanowskiego

16.00-18.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Misteria Paschalia 2021 (1.04.2021) - koncert zespołu Peregrina, dyr. Agnieszka Budzińska-Bennett (Komandoria Zakonu Joannitów Bubikon) 
Mulierum hodie/INTER NATOS; Inter natos V. Hic venit/Preparator Veritatis; Improwizacja instrumentalna; Mulierum hodie/MULIERUM; Prima dedit femina /MULIERUM; Mulierum hodie/Prima dedit femina/MULIERUM; Improwizacja instrumentalna; Precursor Domini V. Hic est enim propheta; Benedicamus/Hic est enim precursor; Prodit lucis radius/MULIERUM; S’ieu fos en cort (instr.); Alleluia. Tu puer propheta; Elisabeth ex opere V. Nullus defidat; Ut queant laxis hymn (wersja instrumentalna); La bele estoile/La bele, en qui/IOHANNE; Celui en qui/La bele estoile/La bele, en qui/IOHANNE; Peire Vidal S’ieu fos en cort;

Rostainh Berenguier de Marselha La dousa paria (instr.); Descendit angelus V. Ne timeas; Benedicamus/O quam sanctum

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułe

25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - Filharmonia Narodowa - Sala Koncertowa - TRANSMISJA

Krzysztof Penderecki Sinfonietta nr 3, Maurice Ravel Nagrobek Couperina, Gija Kanczeli Libera me (Quasi-Requiem), wyk. Magdalena Schabowska-Krawczyk - sopran, Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Bliska duchowa zażyłość. O Karolu Wojtyle i Cyprianie Kamilu Norwidzie - aut. Dorota Gacek

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Robert Walser "Jakob von Gunten", czyta Michał Klawiter.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 10.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 5.


logo

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk

"120 minut wyciszenia" - pod takim hasłem tuż przed wschodem słońca w Wielki Piątek Mateusz Tomaszuk zaprezentuje dźwięki, które skłonią do przemyśleń. Zanurzymy się w świat twórczości Pink Floyd, Marillion, Dead Can Dance, Petera Hammilla czy Petera Gabriela.

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda 

Wielki Piątek dziś i dawniej - znaczenie tego dnia dla katolików i o tym, jak Wielki Piątek wyglądał kiedyś. Przypomnimy też, jak w zeszłym roku podczas Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty przed sklepami spożywczymi ustawiały się długie kolejki klientów. W tym roku może być podobnie (obowiązują restrykcyjne limity klientów). Jak zrobić bezpiecznie i sprawnie świąteczne zakupy (m.in. o aplikacjach pokazujących liczbę klientów w sklepie). Sprawdzimy również jak podczas świątecznych zakupów rozpoznać polski produkt i w ten sposób pomóc polskim producentom?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

Z ekonomistami: Arturem Bartoszewiczem  i z Marcinem Roszkowskim porozmawiamy o ekonomicznych aspektach pandemii i programie szczepień. Gość specjalny - dr Mateusz Wichary, prezbiter Kościoła Chrześcijan Baptystów RP. 

10.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji powiemy m.in. o ogólnopolskim konkursie literackim dla dzieci i młodzieży (zgłoszenia do 10.06). Jak dzieci opisują czas izolacji i w jakim stopniu ten trudny czas paradoksalnie pomógł rozwijać talenty, np. literackie. Z księdzem Markiem Kotyńskim porozmawiamy o poście jako czasie refleksji, a z szewcem Jana Pawła II, w 16.rocznicę śmierci papieża, przedstawiamy sylwetkę Wojtyły w kontekście bezpośrednich relacji "ze zwykłymi ludźmi". 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

Z racji rozpoczętego już Narodowego Spisu Powszechnego - tym razem przyglądamy się mniejszości słowackiej mieszkającej w Polsce – rozmowa z młodym Słowakiem, który mieszka na pograniczu i ma polski paszport. Zajrzymy też na Litwę, gdzie tamtejsi księża, aby zachować reżim sanitarny, namawiają wiernych, aby na obrzędy liturgiczne przyjeżdżali swoimi własnymi samochodami i uczestniczyli we mszy bez wychodzenia z nich. Z kolei w innej miejscowości wystawa pisanek została przygotowana w oknach - żeby zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. W audycji także o tym, że do lasu wiosną można się wybrać nie tylko na spacer, ale też na grzyby. Co smacznego można znaleźć teraz w lasach i jak to robić bezpiecznie? 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

19.33 - "Świat w powiększeniu" - Antoni Opaliński

Audycja poświęcona tematyce międzynarodowej. To także bieżący komentarz do najważniejszych wydarzeń i przemian zachodzących na świecie. Konflikty, egzotyczne państwa, problemy społeczne świata. W najnowszej odsłonie magazynu, w związku ze zbliżającą się Wielkanocą, gościem będzie ks. bp Radosław Zmitrowicz z diecezji kamienieckiej na Ukrainie, który opowie o obchodach Wielkiego Piątku wśród Polaków mieszkających na terytorium naszego wschodniego sąsiada.

23.35 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wystawę "Arcydzieła Watykanu" w stulecie urodzin św. Jana Pawła II. To prezentacja siedmiu arcydzieł w tym obrazu Madonna z Dzieciątkiem oraz świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, które specjalnie zostały wypożyczone z Muzeów Watykańskich. Najnowszy i jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji - to obraz przedstawiający Tronującą Madonnę z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone. O wystawie opowie słuchaczom Polskiego Radia 24 jej kurator - Beata Gadomska.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka to największe górnicze muzeum na świecie, także wpisane na listę UNESCO. Kopalnia Soli i Zamek - to również kopalnia legend o patronce św. Kindze, kaplicach solnych m.in. Kaplicy św. Jana Pawła II. W tym roku przypada jubileusz 70-lecia placówki, czego wyrazem jest m.in. wystawa "70/70", czyli 70 najcenniejszych eksponatów na 70-lecie. Gośćmi Mai Kluczyńskiej będą etnograf Kinga Stabrawa-Powęska i Marek Skubisz, kurator wystawy.

logo

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Przyjaźń, która zrodziła się ze wspólnej pasji. Girls on Tour - dziewczyny, które motywują się do aktywnego spędzania czasu w górach. Rozmowa o kobiecym projekcie zrodzonym z miłości do gór i sportów górskich, oraz o tym, jak kobiety wzajemnie motywują się do wspólnego uprawiania sportów.

11.00-12.00 - "Cichy piątek" - Marta Goluch

Wiosenny chillout, świąteczna nostalgia i spokojne tempo. W audycji usłyszymy takie utwory jak: Moon - Byty, Bluish - Arlo Parks, Mysight - Mild Orange.

14.00-15.00 - "Polowanie na świt" - Oliwia Krettek

Tak jak Wigilia kojarzy się ze zmierzchem i pierwszą gwiazdką, tak Wielkanoc kojarzy się z wczesnym rankiem i wschodem słońca. Podpowiemy ile czasu przed godziną podaną w kalendarzu warto wyjść, żeby uchwycić najlepszy moment? Czy można policzyć czas wschodu na podstawie naszego położenia geograficznego? Gdzie znajdują się najlepsze miejsca na oglądanie wschodów słońca? Od czego zależą kolory na niebie?

15.00-16.00 - "Ratujemy Świat" - Kasia Dydo

Jak może wyglądać ekologiczna Wielkanoc w wersji wegańskiej? Majonez bez jajek, pasztet bez mięsa i "jajka" faszerowane bez jajek. O pomoc w skomponowaniu idealnego eko menu poprosimy autorkę bloga wegańskiego - Martę Dymek.

18.00-20.00 - "Czwórka Unplugged" - Damian Sikorski

Piosenki artystów, którzy potrafią nas zaskakiwać aranżacjami akustycznymi swoich utworów. Przychodzi taki moment w twórczości muzyków, że chcą wrócić "do korzeni". Po latach tworzenia płyt, zagranych trasach koncertowych z dużą ilością elektrycznych instrumentów, wyłączają prąd i sięgają po akustyczne instrumenty. Bez prądu zagrają między innymi Dawid Podsiadło, Brodka, Mikromusic i Julia Pietrucha.

20.00-22.00 - "Dokąd niesie ta Droga…" - Małgorzata Bartas-Witan i Sylwia Sułkowska

Audycja muzycznie głosem Stanisława Sojki i Antoniny Krzysztoń - zatrzymująca się na kolejnych "stacjach" - słowami o. Michała Legana. Po godz. 21.00 rozmowa o tym, jak młodzi ludzie radzą sobie z cierpieniem, co w przeżywaniu trudnych chwil jest dla nich najtrudniejsze, jak przetrwać ten czas. I co daje nadzieję na Zmartwychwstanie pragnień.

22.00-24.00 - "Dla każdej samotnej godziny" - Bartek Koziczyński

W wyjątkowy dzień - wyjątkowa odsłona gitarowego pasma. Podróż do krainy dźwięków, których nastrój wyznacza tytułowy utwór Armii.


logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W Poranku tworzymy "Urodzinową Bajkę" z udziałem Słuchaczy.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Zaduma, czyli głębokie zamyślenie. Nad czym i dlaczego ludzie się tak zamyślają? O tym dzisiaj podumamy.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - ​Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają obchody świąt Wielkiej Nocy w odległych krajach Ameryki Południowej? Dziś przybliżymy Wam kilka zwyczajów związanych z Wielkim Tygodniem w Ameryce Łacińskiej. Gość: Magdalena Guziejko - kulturoznawca.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Czy dziecko do komunii powinni szykować rodzice zamiast księży? Czym są "Baranki"? Na czym polega zaangażowanie rodziców w przygotowaniach do pierwszej komunii świętej? Goście: Justyna i Kuba Wójcikowie oraz Alma Molendys - koordynatorzy projektu "Baranki".

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - W Wielki Piątek audycja będzie w klimacie bluesowym/soft rockowym. Jak w każdy piątek pojawią się goście, tym razem będzie to duet Pola Chobot i Adam Baran. Pola Chobot & Adam Baran to jeden z najciekawszych głosów młodego pokolenia polskiej alternatywy. Dziki, nierozłączny organizm muzyczny. Pola jest wokalistką, pianistką, autorką słów i muzyki, Adam to gitarzysta i autor muzyki, spinający wszystko w całość. Zadebiutowali w listopadzie 2019 roku świetnie przyjętym albumem pt. "Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?". Ich muzyce towarzyszy aura nieoczywistości, transowości i niepokoju. Charakterystyczna przestrzeń łączy się z gitarowym riffem i poetyckością słów. Gra znaczeń, zabawa konwencją i ciągłe poszukiwanie nowych środków wyrazów. Koncerty duetu to improwizacyjna, wybuchowa dawka energii pełna skrajnych emocji. Pola i Adam to para w życiu i na scenie. Wyjątkowo w tej audycji porozmawiamy tylko o muzyce i nowym albumie zespołu.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in.Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści" Rocha Urbaniaka.


.

15.00 - "Romantyczne brzmienia" - Impresje Wielkanocne - Magdalena Łoś

Powtórkowe audycje specjalne na czas Wielkiego Tygodnia - nagrania koncertów z radiowego archiwum. W tym odcinku autorka przypomni m.in. wydarzenie z Festiwalu „Misteria Paschalia”, w którym artyści zaprezentowali Leçons de ténèbres François'a Couperina (wyk. Claire Lefilliatre, Camille Poul, Le Poème Harmonique, dyr. Vincent Dumestre).

18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka

Pierwszy odcinek cyklu poświęcony Triu fortepianowemu g-moll op. 8 Fryderyka Chopina. Dzieło usłyszymy w wykonaniu m.in. Władysława Szpilmana, Tadeusza Wrońskiego i Aleksandra Ciechańskiego. 

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Impresje Wielkanocne - Klaudia Baranowska

Powtórkowe audycje specjalne na czas Wielkiego Tygodnia - nagrania koncertów z radiowego archiwum. W tym odcinku autorka zaprezentuje m.in. dzieła liturgiczne Marca-Antoine’a Charpentiera (m.in. Troisieme Leçon de Ténebres du Vendredi Saint H.137, Miserere).

22.00 - "Audycja specjalna" - Krzysztof Teodorowicz

Audycja specjalna, w której autor zaprezentuje i omówi oratorium pasyjne „Passio Domini Nostri Jesu Christi seu Triumphus Evangelii” op. 65 Józefa Elsnera.


Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Propozycje wielkanocne w programach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:00
W Jedynce podczas Świąt Wielkanocnych - transmisje mszy św. i nabożeństw, w Dwójce - muzyczne odzwierciedlenie paschalnych wydarzeń a w Trójce audycje i muzyka niosące ukojenie i nadzieję. W Czwórce - wywiady z artystami, medytacja oraz ciekawostki naukowe. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transmisje wielkanocnych nabożeństw ze Świątyni Opatrzności Bożej w Polskim Radiu. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 07:30
Msze i nabożeństwa wielkanocne w wersji wideo - codziennie do obejrzenia na stronach Polskiego Radia: polskieradio.pl oraz polskieradio24.pl. 
rozwiń zwiń