Poniżej prezentujemy artykuły i serwisy historyczne, które pomogą przygotować się do matury z historii. Wiedza podana jest w atrakcyjny sposób, w formie infografik, materiałów interaktywnych i audycji z udziałem historyków. Materiały bazują na bogatych zbiorach nagrań Polskiego Radia.
W siódmym artykule z cyklu prezentujemy propozycje dotyczące dwudziestolecia międzywojennego. Wybór oparliśmy o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego i rozszerzonego) dla liceów i techników.
DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE
Europa i świat po I wojnie światowej
Postanowienia traktatu wersalskiego, cele Ligi Narodów, znaczenie układów z Rapallo i Locarno dla ładu międzynarodowego, wielki kryzys gospodarczy i sytuacja Niemiec w latach dwudziestych:
Narodziny i rozwój totalitaryzmów w okresie międzywojennym
Droga Hitlera do władzy w Niemczech:
Aparat terroru w ZSRS i III Rzeszy:
Walka o odrodzenie państwa polskiego po I wojnie światowej
Wszystkie niezbędne informacje na temat odrodzenia państwa polskiego można znaleźć w serwisie www.niepodlegla.polskieradio.pl. Serwis jest gotową lekcją o odzyskaniu niepodległości i kształtowaniu granic. Perłą serwisu jest to, że gromadzi głosy świadków wydarzeń przedstawione w formie filmów z transkrypcją. [kliknij obrazek poniżej]
Powstanie wielkopolskie, powstania śląskie i plebiscyty:
Kompletną lekcją na temat powstań śląskich jest serwis www.powstaniaslaskie.polskieradio24.pl. Infografiki, wspomnienia uczestników, nowoczesna i przejrzysta forma [kliknij obrazek poniżej]
Proces kształtowania się polskiej granicy wschodniej, wojna polsko-bolszewicka:
Dzieje polityczne II Rzeczypospolitej
Przewrót majowy, nowela sierpniowa, konstytucja kwietniowa z 1935 roku:
Życie polityczne w Polsce w czasie rządów sanacyjnych:
Społeczeństwo i gospodarka II Rzeczypospolitej
Kultura i nauka w okresie II Rzeczypospolitej