Polskie Radio

Historia, kultura i "morskie opowieści" - Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 19:00
O tym, jak zapobiec kryzysowi w związku i rozpadowi małżeństwa, z jakich powodów część uczniów woli naukę zdalną oraz o dobrych praktykach z zakresu feministycznego podejścia do projektowania. Muzycznie - dzieła, które powstały jako inspiracja zjawiskami atmosferycznymi.
Studio Programu 2 Polskiego Radia - zdjęcie ilustracyjne
Studio Programu 2 Polskiego Radia - zdjęcie ilustracyjne Foto: Grzegorz Śledź/PR
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Nawiązując do najgłośniejszego rozwodu świata, czyli rozstania Billa Gatesa z żoną Melindą,  porozmawiamy z prawnikiem oraz mediatorem rodzinnym m.in. o sposobach mediacji, aby zapobiec kryzysowi w związku i rozpadowi małżeństwa. Goście: mecenas Katarzyna Ludwig i mediator rodzinny Ewa Zdunek. 

Uczniowie i nauczyciele zgodnie narzekają, że z powodu zdalnego nauczania ucierpiały relacje z rówieśnikami - to jedna strona medalu, ale z drugiej strony ta forma nauki, zdaniem wielu, sprzyja lepszemu przyswajaniu wiedzy. Skupienie, praca w domu to atut zdalnego nauczania. Poza tym część uczniów z wielu powodów woli naukę zdalną w domu z jakich? O tym w rozmowie z dr Maciejem Dębskim, socjologiem z Uniwersytetu Gdańskiego, szefem Fundacji "Dbam o mój z@sięg", współautorem raportu o zdalnym nauczaniu. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Do 15 maja trwa 24 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "Klimat i my". Tegoroczna impreza, która rozpoczęła się 8 maja, odbywa się online. Na stronie pikniknaukowy.pl można uczestniczyć w setkach pokazów i doświadczeń przygotowanych przez ponad stu instytucji, uczelni, kół młodzieżowych, studenckich. O szczegółach w rozmowie z Katarzyną Nowicką z CN Kopernik. 

W 2021 roku przypada 450 rocznica wydania przez Komisję Morską zbioru przepisów, który stał się pierwszym polskim regulaminem służby okrętowej (rok 1571). Komisja Morska została utworzona przez ostatniego męskiego przedstawiciela dynastii Jagiellonów króla Zygmunta II Augusta w 1568 roku. Władca potrzebował floty, aby stać na straży interesów państwa nad Morzem Bałtyckim. Gościem audycji będzie dr Marcin Kłodziński z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, który potwierdził, że ten pierwszy polski regulamin służby okrętowej znajduje się w Archiwum Państwowym w Brukseli i sprowadził jego kopię do Polski. Dokumenty są napisane w języku łacińskim. Po raz ostatni polscy badacze widzieli je w latach dwudziestych XX wieku. Od tej pory wszyscy się na te ustalenia sprzed prawie stu lat powoływali, nie znając dalszych losów przepisów. Obecnie kopie są tłumaczone, aby dowiedzieć się, co dokładnie zawierają. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 26 kwietnia - Jan Potocki "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reż, Janusza Kukuły, realizacja Andrzej Brzoska; w roli Alfonsa van Wordena wystąpił Krzysztof Tyniec. 

21.45 - od 10 maja - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook).

23.50 - od 10 do 17 maja - "Refleksje" księdza Władysława Gurgacza kapelana Żołnierzy Wyklętych czyta Łukasz Lewandowski. Książka ukazała się nakładem IPN.

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" podsumujemy International Opera Awards 2020. W tym roku Polacy otrzymali aż pięć nominacji. Ogłoszone na gali w Londynie wyniki skomentujemy z krytykiem muzycznym i publicystą - Jackiem Marczyńskim. Początek rozmowy o godz. 8.30.

Po godz. 9.30 wybierzemy się na Bal Architektek i opowiemy o inicjatywie Barbary Nawrockiej i Dominiki Wilczyńskiej z MiastoPracownia oraz Dominiki Janickiej z Instytutu Dizajnu w Kielcach​. Celem jest stworzenie przestrzeni wymiany doświadczeń oraz bazy wiedzy o wybitnych architektkach i dobrych praktykach z zakresu feministycznego podejścia do projektowania. W audycji odwiedzimy też Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie pokazywana jest wystawa malarstwa holenderskiego i flamandzkiego z XVII wieku. Jak w każdy wtorek nie zbraknie felietonu Bartka Chacińskiego - "Nowa Mowa". 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Cudowne dzieci

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - W.A. Mozart V Koncert skrzypcowy A-dur K.219, wyk. Noa Wildschut - skrzypce, Netherlands Chamber Orchestra, dyr. Gordan Nikolic Noa Wildschut.

12.05-12.45 - Jacek Różycki O Maria stella maris, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Piotr Paleczny

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i Jego Europa" (2018-08-13)

Wolfgang Amadeus Mozart Kwartet na fortepian, skrzypce, altówkę i wiolonczelę g-moll KV 478, Gustav Mahler Kwartet fortepianowy a-moll; wyk. Jakub Jakowicz - skrzypce, Katarzyna Budnik - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela, Paweł Wakarecy - fortepian, Ignacy Feliks Dobrzyński Kwintet smyczkowy F-dur op.20; wyk. Jakub Jakowicz - skrzypce, Anna Maria Staśkiewicz - skrzypce, Katarzyna Budnik - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela, Andrzej Bauer. 

FE 5689

15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i Jego Europa" (2019-09-01)

Witold Lutosławski Wariacje symfoniczne, Mieczysław Weinberg Koncert skrzypcowy g-moll op.67; wyk. Alena Baeva - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko. 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Instalacje, wydarzenia performatywne, wykłady i spotkania - tak w skrócie przedstawia się tegoroczny program Biennale Sztuki Mediów WRO, który potrwa od jutra do grudnia, na żywo i w sieci. O imprezie porozmawiamy z Dagmarą Domagałą, która opiekuje się programem wideo tegorocznego festiwalu oraz z Pawłem Janickim - artystą medialnym, członkiem zespołu programowego Centrum Sztuki WRO. Przedstawimy także plany nowej dyrekcji Narodowego Starego Teatru w Krakowie, odwiedzimy wystawę "GRUPA ZERO 61: 1961–2021" w CSW w Toruniu i porozmawiamy z Joanną Puchalską - autorką książki "Z polskiego domu". W cyklu "Literackie witaminy" - Adam Poprawa.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Anthimosem Apostolisem - prowadzi Piotr Metz

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Ten, co zaznał wszystkiego. O Rafale Wojaczku w 50. rocznicę śmierci - aud. Doroty Gacek

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazuo Ishiguro "Klara i słońce", czyta Wiktoria Gorodeckaja.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz, odc. 2.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", odc. 2, czyta Danuta Stenka. 

logo

 

00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z poniedziałku - Łukasz Jasina 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o zmianach w systemie pracy, na przykład - propozycja czterodniowego tygodnia zajęć - coraz więcej państw przechodzi na ten system. Słuchaczy zapytamy też: czy po pandemii chciałby Pan/i wrócić do stacjonarnej pracy za biurkiem? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W "Bed&Breakfast" czyli historii jednej piosenki - Bob Dylan i "The Man in Me"; w "Informatorze ekonomicznym" - Marcin Jagiełowicz porozmawia z Piotrem Bujakiem, głównym analitykiem banku PKO BP o kolejnym wyroku w sprawie frankowiczów, a w "Fajnym filmie" - Ryszard Jaźwiński - o nietypowych rolach polskich gwiazd w filmie "Las" w reżyserii Joanny Zastróżnej porozmawia z montażystką filmu Sandrą Ksepką. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o badaniu emocji osób kupujących mieszkania, które ma pomóc w wycenie nieruchomości. Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli dopasować oferty mieszkań na podstawie emocji kupującego. Ma w tym pomóc aplikacja, która analizuje reakcje na twarzy osób oglądających zdjęcia domów i mieszkań. Będzie też o drewnianej, ekologicznej posadzce z ruchomych paneli w rzymskim Koloseum. Szczegóły przedstawiło właśnie Ministerstwo Kultury Włoch. Ruchome panele mają zarówno zapewnić możliwość dalszego ukazywania podziemi antycznego amfiteatru Flawiuszów, jak i niezbędną wentylację. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. - matura rozszerzona z matematyki. Jak do tego przedmiotu podchodzą maturzyści, co my pamiętamy z matematyki? Będzie też o Pikniku Naukowym - wydarzeniu Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, które trwa online do 15 maja. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko 

19.00-20.00 - "GH+" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michalina Szymborska 

"Bo Paryż częstą mody odmianą się chlubi, a co Francuz wymyśli, to Polak polubi" pisał Mickiewicz w "Panu Tadeuszu". W audycji - od Woltera do Michela Foucaulta - czy cokolwiek zmieniło się przez ostatnie 200 lat? Źródła współczesności. Kim jest dzisiejszy neopoganin? Goście - profesor Andrzej Zybertowicz i profesor Grzegorz Kucharczyk. 

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

logo

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska​

Józef Makal był cenionym fotoreporterem, legendą "Dziennika Zachodniego". Od końca lat pięćdziesiątych fotografował najważniejsze wydarzenia na Śląsku i nie tylko. Zrobił zdjęcia m.in. Jana Kiepury, Jurija Gagarina, Fidela Castro czy Charlesa de Gaulle’a. Był nagradzany w konkursie World Press Photo. Zmarł 25 kwietnia 2021 roku, przeżywszy 94 lata. O tym wyjątkowym twórcy opowie w audycji fotoreporter "Dziennika Zachodniego" Arkadiusz Gola. 


logo

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Jak będą wyglądały studia za granicą w kolejnym roku akademickim? Na niektórych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych już teraz mówi się, że warunkiem studiowania będzie szczepionka. Studenci i wszyscy wchodzący na kampus juz teraz są też regularnie badani na COVID 19. Z kolei pod koniec maja studenci Wysp Brytyjskich będą mogli wrócić na uczelnie. Nie zawsze oznacza to powrót do zajęć stacjonarnych. Chodzi o to, by żacy mogli korzystać z zasobów tj. biblioteka czy samodzielnie uczyć się na uczelni. Jak sytuacja może wyglądać w przyszłym roku? Gdzie szczepienie będzie obowiązkowe? Czy będzie można wynająć pokój w akademiku? 

19.00-20.00  - "12 cali na godzinę"

Ty razem wystąpi Sincz. DJ i producent z Warszawy, którego twórczość skupia się wokół gatunków house i techno. Jest polskim finalistą konkursu Burn Residency z 2014 roku, gdzie w ramach wygranej miał okazję szkolić się pod okiem legend sceny: Carla Cox’a, John’a Digweed’a i Pete'a Tong’a oraz grać w najlepszych klubach na Ibizie. W swoim dorobku ma występy na wspólnej scenie z takimi gwiazdami jak: Bicep, Adam Beyer, Tiga, Pete Tong, Joris Voorn, Guy Gerber, Loco Dice, Âme czy Paco Osuna. 

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Praca w modelingu to spełnienie marzeń wielu bardzo młodych ludzi. Jeżeli już się uda, mimo powoli zmieniających się norm i poglądów dotyczących ciała, wciąż trzeba nieustannie dbać o szczupłą sylwetkę, pracować od świtu do nocy i żyć na walizkach. Problemem jest jeszcze jedno - wiek. Właściwie po 26 roku życia modelki "odchodzą na emeryturę". Czy uroda wystarczy, żeby osiągnąć sukces? Jak psychicznie radzą sobie osoby uprawiające ten zawód? Jak wyglądają dzisiaj kulisy zawodu modelki w Polsce i za granicą?

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski

Mikołaj Sawicki - 21-letni siatkarz PGE Skry Bełchatów podsumuje zakończony niedawno sezon Plusligi i opowie o rywalizacji o miejsce w składzie z doświadczonymi gwiazdami.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciek Szajkowski

Piotr Kędziorek opowie o Festiwalu Nowa Tradycja, który odbędzie się już w najbliższy weekend.

LITERATURA W CZWÓRCE:

Godz. 10.40 "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego – pierwszy odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoita. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dostarcza nam niezbędnej witaminy D, poprawia nastrój i nadaje skórze piękny koloryt, ale słońce w nadmiarze może być również szkodliwe. O pozytywnych i negatywnych skutkach działania promieni słonecznych porozmawiamy w Poranku. Poszukamy też "słonecznych" piosenek i wierszy.

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - Kryształ teleportacji przenosi Felę nad jezioro. Myszka spotyka tam Marka, który opowiada jej o swojej pasji - wędkarstwie.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Historie słynnych malarzy a to za sprawą 117. rocznicy urodzin Salvadora Dalego.

17.15 - "Bezpieczny maluch" - O Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Światowym Tygodniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz o konkursie na opowiadanie lub bajkę dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - O atrakcjach przyrodniczych Drawieńskiego Parku Narodowego opowie przyrodnik Bartosz Popczyński.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"

1. Temat: ​W pierwszej części audycji porozmawiamy o onkologii dziecięcej, o tym, jak wiele w procesie rozpoznania choroby zależy od osób z najbliższego otoczenia dziecka. Gościem będzie Alicja Chybicka, lekarz medycyny, profesor, doktor habilitowany nauk medycznych, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

2. Temat: W drugiej części "Strefy Rodzica" z psychologiem Martą Chrościcką poszukamy prostych metod nauczenia dzieci wywiązywania się z obowiązków.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Misia i jej mali pacjenci. Złocista zagadka" Anieli Holewińskiej-Szkolik, czyta Beata Piechowska-Olszewska.

 

.
 

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

W najbliższej audycji autorka opowie m.in. o niesłusznie pomijanym wpływie pieśni i utworów wokalno-instrumentalnych Franciszka Schuberta na twórczość Fryderyka Chopina.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterami szóstej Lekcji są dyrygenci Nelo Santi i Wolfgang Sawallisch.

15.00 - Audycja specjalna "Klimat i my" - Małgorzata Pęcińska

Audycja specjalna z okazji Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W cyklu audycji redaktorzy będą prezentowali dzieła muzyczne, które powstały jako inspiracja zjawiskami atmosferycznymi lub takie, w których możemy odnaleźć motywy imitujące pogodę.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU