Polskie Radio

Emocje sportowe i nietypowe dźwięki. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 18:00
O (nie)uczciwym handlu, o rocznicy zamachu na Jana Pawła II i o opłacie reprograficznej dla twórców. Wieczorem koncert inauguracyjny Festiwalu Nowa Tradycja - zespół Fanfara Awantura i "Prawdziwie polskie techno" oraz emocje siatkarskie w meczu Polska-Belgia. Zapraszamy!
Muzycy nagrywający repertuar projektu Prawdziwe polskie techno
Muzycy nagrywający repertuar projektu "Prawdziwe polskie techno" Foto: Grzegorz Śledź PR

. .

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Według opublikowanego niedawno raportu co drugi(!) sklep wprowadza swoich klientów w błąd, umieszczając na półkach ceny towarów, które w rzeczywistości są inne od tych widniejących na paragonie. Jak postępować gdy zaskoczą nas ceny przy kasie i jakie kary grożą za to nieuczciwym sprzedawcom? Na ten temat opowie Agnieszka Kowalska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Porozmawiamy również o tym jak ważny w naszym życiu jest zapach i jakie mogą być przyczyny zaburzeń w jego odczuwaniu. Ostatnio wiele się mówi o utracie węchu jako jednym z objawów koronawirusa, ale powodów zaburzeń tego zmysłu jest znacznie więcej i o tym nasz kolejny gość laryngolog dr Małgorzata Buksińska. 

20.00-21.00 - Inauguracja Festiwalu "Nowa Tradycja 2021"

Koncert inauguracyjny zagra Fanfara Awantura, czyli "najprawdziwsze polskie techno o orkiestrowej mocy". Polskie melodie ludowe w rytmach techno, rave, czy psytrance, zagrane przez orkiestrę dętą były punktem wyjścia grupy do projektu zrealizowanego na 25-te urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej w 2019 roku. Album, który powstał na podstawie tego materiału – "Prawdziwie Polskie Techno" - zdobył trzecią nagrodę w konkursie na Fonogram Roku 2020. Już w czwartek odbiorcy będą mogli nie tylko usłyszeć ten niecodzienny występ Folkowy na antenie Jedynki Polskiego Radia, ale też zobaczyć go w wersji wideo na Facebooku Festiwalu i w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 26 kwietnia - Jan Potocki "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reż, Janusza Kukuły, realizacja Andrzej Brzoska; w roli Alfonsa van Wordena wystąpił Krzysztof Tyniec;

21.45 - od 10 maja - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook).

23.50 - od 10.05 do 17.05 - "Refleksje" księdza Władysława Gurgacza - kapelana żołnierzy wyklętych; czyta Łukasz Lewandowski. Książka wydana nakładem IPN. 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Gościem "Poranka Dwójki" będzie Jerzy Kornowicz. Z kompozytorem, szefem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" i prezesem Stowarzyszenia Kreatywna Polska porozmawiamy o opłacie reprograficznej - jak wpłynie na sytuację artystów w Polsce, dlaczego ludzie kultury są w związku z tym projektem atakowani, jak wprowadzenie tej opłaty wpłynęło na środowiska twórcze za granicą? (Opłata na rzecz podmiotów praw autorskich, np. autorów, w ramach tzw. "godziwej rekompensaty" za straty, które podmioty praw autorskich ponoszą z powodu kopiowania utworów na dozwolony użytek prywatny). Odpowiedzi m.in. na te pytania pojawią się po godz. 9.30. W audycji porozmawiamy także z Dominikiem Skoczkiem - dyrektorem Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych - o projekcie zakładającym pobieranie tantiem za eksploatację filmów na platforma​mach streamingowych.

13 maja obchodzimy 120-tą rocznicę urodzin Witolda Pileckiego. Z tej okazji Instytut Pileckiego przygotował specjalne wydarzenia, które o godz. 8.30. przedstawi z Tomasz Stefanek - pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytutu. ​W audycji także opowiemy o spektaklach przygotowywanych przez Teatr Żydowski w ramach "Sceny letniej".

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Europa Telemanna

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven V Symfonia c-moll op. 67, wyk. MusicAeterna, dyr. Teodor Currentzis.

12.05-12.45 - Ignacy Jan Paderewski Pieśni, wyk. Anna Radziejewska – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor, Agnieszka Hoszowska-Jabłońska - fortepian.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Piotr Paleczny

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert symfoniczny Polskiej Orkiestry Radiowej (21.05.2017)

Krzysztof Penderecki Drei Stücke im alten Stil na orkiestrę smyczkową, Jean Françaix Koncert poczwórny na flet, obój, klarnet, fagot i orkiestrę, Paul Hindemith Koncert na flet, obój, klarnet, fagot, harfę i orkiestrę, Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur KV 504 "Praska"; wyk. Artur Kasperek – fagot, Adrian Janda – klarnet, Agata Igras – flet, Sebastian Aleksandrowicz – obój, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"Od pierwszego kroku w podziemną ciemność nasz hipokamp, tak niezawodnie prowadzący nas przez świat na powierzchni, zaczyna szwankować jak radio, które straciło zasięg. (…) Nawet horyzont znika – gdyby nie grawitacja, ledwie wiedzielibyśmy, gdzie jest góra, a gdzie dół". – pisze Will Hunt w książce "Podziemie. Świat pod naszymi stopami", o której porozmawiamy z jej tłumaczką, Kają Gucio. Spotkmy się także z Wojtkiem Mazolewskim, który jutro wystąpi w ramach naszego cyklu koncertów JAZZ.PL, odwiedzimy wystawę "Rozspojone" w Galerii Studio i porozmawiamy o festiwalu Scena w Budowie. W cyklu "Literackie witaminy" – Anna Nasiłowska.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego

Biografia nieistniejącego kompozytora - rozmowa z Jakubem Kowalskim o Van den Budenmayerze.

18.00-19.00 - Nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (Wniebowstąpienie Pańskie)

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego (10.05.1993) J.S. Bach Kantata "Lobet Gott in einem Reichen" na święto Wniebowstąpienia Pańskiego BWV 11, Kantata "Sie werden euch in den Bann tun" BWV 44, Magnificat D-dur BWV 243, wyk: Barbara Schlick – sopran, Catherine Patriasz – mezzosopran, Christoph Prégardien – tenor, Peter Kooy – bas, Collegium Vocale, Gandawa, dyr. Philippe Herreweghe.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Biennale w Wenecji - aut. Aldona Łaniewska-Wołłk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazuo Ishiguro "Klara i słońce", czyta Wiktoria Gorodeckaja.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz, odc. 4. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka, odc. 4. 


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

W audycji wystąpią Eric Burdon, Steve Wonder, Van Morrison, Dire Straits, Procol Harum, New Order, Hedone, Marissa Nadler, Nicki Parrott i Joanna Vorbrodt. 

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska

04.00-06.00 - "Trójka budzi / Klub folkowy" - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o Holendrze spacerującym boso po Australii, a także o tym, dlaczego boimy się ciemności i cieni? Dlaczego nasz umysł kreuje obrazy, których tak naprawdę nie ma? Powiemy także, że prawie wszyscy (96%) użytkownicy smartfonów nie chcą być śledzeni przez zainstalowane aplikacje. Czy będzie to powód by znane serwisy społecznościowe wprowadziły płatności za ich użytkowanie? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem - Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny, w latach 2009–2011 - minister sprawiedliwości, w latach 2009–2010 - prokurator generalny, a w latach 2013–2019 - prezes Najwyższej Izby Kontroli. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W cyklu "Bed & Breakfast" czyli historii jednej piosenki - The Jam, "Town Called Malice". W "Informatorze ekonomicznym" Marcin Jagiełowicz porozmawia z Andrzejem Kubisiakiem z PIE o prognozach KE dla Polski, a w "Trójkowym felietonie kulturalnym" Mateusz Matyszkowicz opowie o książce Samuela Becketta "Eleutheria". Naszym gościem będzie też Katarzyna Bonda - najpopularniejsza polska autorka powieści kryminalnych, po niemal 10 latach przerwy, prezentuje kolejną część serii z psychologiem śledczym - Hubertem Meyerem. W audycji o premierze książki "Nikt nie musi wiedzieć". Nie zabraknie też świata filmu: duńska animowana komputerowo komedia fantasy "Skąd się biorą sny" na początku czerwca trafi do polskich kin. O filmie i pracy nad polską wersją. Goście: Aleksandra Kowalicka i Magdalena Herman, aktorki dubbingowe. Z kolei w "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński sprawdzi program 18-tego Międzynarodowego Festiwalu krótkometrażowych Filmów Studenckich "Węgiel Film Festiwal". O nim porozmawia z dr Anną Huth, koordynatorką festiwalu. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej  

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli dostępne w internecie narzędzie, które pozwala przedsiębiorcom łatwo oszacować, jak bardzo ich firma zagrożona jest niewypłacalnością/wystarczy tylko wpisać jej roczne wyniki finansowe. Będzie też o instalacjach, które chronią przed wtargnięciem zwierząt na autostradę. Siatki na nietoperze oraz najnowocześniejsze mechanizmy, które dźwiękiem sygnalizują zbliżającą się do jezdni zwierzynę. Powiemy również m.in. o sieci satelitów starlinków otaczających Ziemię, które mają dostarczać internet na cały świat; z punktu widzenia użytkowników sieci. 

15.00-17.45 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o kolejnych szczegółach powrotu dzieci do szkół oraz o Trybunale Konstytucyjnym, który ma orzec czy Polska powinna respektować postanowienia o środkach tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Powiemy też o sytuacji w Izraelu, o Kongresie Impact21 oraz o dwóch rocznicach: 40 rocznicy zamachu na Jana Pawła II oraz o 120 rocznicy urodzin Witolda Pileckiego. 

17.45-18.00 - "Puls Europy" - Beata Michniewicz 

Goście: Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS oraz Andrzej Halicki, eurodeputowany KE. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffman 

19.00-20.00 - "Kobiety mają głos" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina 

Z okazji 40 rocznicy zamachu na Jana Pawła II - omówimy i przypomnimy filmy poświęcone papieżowi. Pierwszy z nich - filmowa biografia papieża "Z dalekiego kraju" - powstał właśnie w roku 1981. Natomiast adaptacja sztuki Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" powstała kilkanaście lat później. Gościem będzie reżyser obu tych filmów - Krzysztof Zanussi. 

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Wystawa "Moc Muzeum" w Muzeum Narodowym w Krakowie, to eksperymentalna wystawa dla tych, którzy choć raz przyszli do muzeum. Opowieść o różnych czynnikach, które oddziałują na nasz odbiór świata. Mówi o sile muzeum i o nas wszystkich - zwiedzających. Gośćmi audycji będą: Anna Grzelak (kierownik Działu Edukacji) i Danuta Macheta (Dział Digitalizacji Zbiorów MN). 


logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Siłownia dla e-sportowców? W Tokio jej klienci mogą skorzystać z miesięcznego karnetu, aby regularnie szkolić się w ulubionych tytułach oraz wykupić trening pod okiem profesjonalistów. W audycji również zapowiemy Ogólnopolski Tydzień Wege -największą i najstarszą imprezę promującą wegetarianizm i weganizm w Polsce.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Opowiemy o tym, jak będzie przebiegała Noc Muzeów na uczelniach artystycznych, a w cyklu InstaKultura zajrzymy na profil niezwykłego ilustratora, który „namalował” na papierze, a później zbudował przedszkole w Tanzanii.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Norbert Borzym

W cyklu "Był sobie numer" Kuba Piątkowski opowie o kulisach powstania utworu Króla "Te smaki, te zapachy".

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - bruh, duh, skąd te dziwne onomatopeje? Niektórzy powiedzą, że z piosenki Billie Eilish (Bad guy), ale dobrze wiemy, że istniały już wcześniej. Czy mają jakiekolwiek znaczenie? Jakim typem jest człowiek, który posiada je w swoim słowniku? Kiedy ich używać?

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Dlaczego niektórzy nie potrafią przestać jeść? Z nadwagą mierzy się coraz więcej osób, ale poważny problem to też bulimia. Chore osoby po jedzenie sięgają, bo to je w jakiś sposób uspokaja. Nie dlatego, że są głodne. Żyją by jeść, a powinno się jeść by żyć. Przysmakiem rekompensują samotność, stres i nim też nagradzają się za sukcesy. Ostatecznie czują się jeszcze gorzej. Co można z tym zrobić?

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon

Jak zapowiada autor audycji: "Tym razem zaprezentuję muzykę instrumentalną. Pojawią się produkcje Pete Rocka, Jaya Dee aka J Dilla, a także takich wykonawców, jak El Michels Affair, Moods, czy choćby naszego Moo Latte (Bitamina). Tłuste Inspiracje idealne do podróży, czy na chillout".


LITERATURA W CZWÓRCE

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 

logo 


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Maj jest piątym miesiącem w roku, ma 31 dni. Ten miesiąc jest środkiem wiosny, kwitną wtedy kwiaty, drzewa i krzewy, budzą się do życia owady. Maj jest uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszy miesiąc w roku. Nazwa miesiąca wywodzi się od bogini Mai, matki boga Merkurego. Jedna ze starych legend mówi, że Bóg Ojciec w maju stworzył świat. Natomiast według ludowej tradycji, środek miesiąca maja (od 12 do 15 maja) powinien być zimny, deszczowy a nawet mroźny (tzw. trzej ogrodnicy i zimna Zośka).
W Poranku poszukamy przysłów, powiedzonek, piosenek i wierszy związanych z tym pięknym miesiącem.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Policzymy barwy w tęczy, opowiemy o tonach, blaskach, światłocieniu. Podpowiemy jak się przygotować by zostać malarzem i dowiemy się w jaki sposób pozyskiwano kiedyś kolory farb.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Łosie i ich świat. Gość: Paweł Średziński, autor książki „Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy"​. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 roku. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Misia i jej mali pacjenci. Złocista zagadka" Anieli Holewińskiej-Szkolik, czyta Beata Piechowska-Olszewska. 


.

13.00 - "Śpiewnik chopinowski" - Dorota Kozińska

W audycji liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni „Moja pieszczotka” Chopina do tekstu Adama Mickiewicza. Obok kilku jej najtrafniejszych interpretacji, m.in. Stefanii Woytowicz, Teresy Żylis-Gary, Bogdana Paprockiego czy Olgi Pasiecznik, zabrzmią też różne wykonania fortepianowej transkrypcji utworu autorstwa Ferenca Liszta (Józef Hofmann, Alfred Cortot i inni).

15.00 - Audycja specjalna "Klimat i my" - Małgorzata Pęcińska

Audycja specjalna z okazji Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W cyklu audycji redaktorzy będą prezentowali dzieła muzyczne, które powstały jako inspiracja zjawiskami atmosferycznymi lub takie, w których możemy odnaleźć motywy imitujące pogodę.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

Mistrz klawiatury Chick Corea i jego jazzowe "rajdy" po tematach z utworów Chopina, Mozarta oraz Rodrigo, a także jego własny Koncert fortepianowy.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU