Polskie Radio

Wyśmienita muzyka i ciekawe rozmowy. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 18:00
Rok Norwida, Dzień Pszczół, premiery kinowe i rocznica urodzin Marilyn Monroe. Wieczorem w Dwójce kolejna transmisja z Festiwalu Katowice Kultura Natura, a w Czwórce - muzykę zaproponuje Vito Bambino. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/STEKLO

. .

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

Hulajnoga elektryczna na chodniku, hulajnoga elektryczna na drodze. Czy to źródło problemów? O tym porozmawiamy z Mariuszem Kurczykiem z Komendy Głównej Policji.

21.00-22.00 - Słuchowisko w Jedynce

Zuzanna Talar - "Niemalowane". Reżyseria: Michał Wdowiak, muzyka: Grzegorz Żyłka, realizacja akustyczna: Maciej Kubera. Wystąpili: Stanisław Wyspiański - Henryk Talar, dziennikarz - Andrzej Mastalerz, Teosia - Ewa Konstancja Bułhak, Lucjan Rydel - Marcin Przybylski, Józef Mehoffer - Antoni Pawlicki, Tadeusz Boy-Żeleński - Grzegorz Małecki, Józef Kotarbiński - Krzysztof Wakuliński.

Rok 2021, Kraków. Stanisław Wyspiański zawieszony po śmierci gdzieś między światami, jeszcze nie przeszedł na "tamtą stronę". Niespodziewanie zjawia się Dziennikarz z jego "Wesela". Rozpoczynają rozmowę o życiu, które przeminęło, o twórczości, którą rozumiało niewielu, a której Wyspiański bronił nawet za cenę braku uznania. Wywiad rzeka przeradza się w rozliczenie Wyspiańskiego z przeszłością. Powracają wspomnienia i ludzie, dzięki którym i mimo którym Wyspiański pozostał wierny sobie. Wykorzystane w słuchowisku fragmenty autentycznych listów i recenzji dopełniają tę opowieść o wielkim, bezkompromisowym twórcy, który wyprzedził swój czas, ale swoje dzieło musiał pozostawić niedokończone.

23.00-00.00 - "Kulturalna Jedynka" / Magazyn bardzo filmowy - zaprasza Joanna Sławińska

W przeddzień otwarcia kin w wyniku złagodzenia obostrzeń związanych z pandemią, zapowiemy wybrane przez nas premiery kinowe, a będą to "Ojciec" - film z oscarową rola Anthony’ego Hopkinsa, "Ludzki głos" Pedra Almodovara oraz "Martin Eden" - film zainspirowany powieścią Jacka Londona.

W audycji także o zbliżającej się 95-tej rocznicy urodzin ikony popkultury, gwiazdy, która na zawsze przeszła do historii kina. Marilyn Monroe urodziła się 1 czerwca 1926. W tym roku także minęła 60. rocznica premiery filmu "Skłóceni z życiem" z jej udziałem, którym symbolicznie domykała swą karierę filmową, a który należał do schyłkowego okresu Złotej Ery Hollywood. Wielka uroda i charyzma, talent, nieszczęśliwe życie osobiste, wczesna tajemnicza śmierć (zmarła w wieku 36 lat) przyczyniły się do powstania mitu. Jaką byłą aktorką? O życiu i karierze Marilyn Monroe opowiemy w audycji. Naszych słuchaczy prosimy o wypowiedzi na temat amerykańskiej aktorki na facebooku, oraz o nagrywanie opinii o jej rolach, filmowym stylu, pod numerem czynnej cały czas sekretarki automatycznej: 22 645 22 05 Najciekawsze nagrane opinie wyemitujemy w audycji i nagrodzimy.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - od 10 maja - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz"(Radiobook). 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Trwa rok Cypriana Kamila Norwida, we wrześniu minie dwusetna rocznica jego urodzin. Z tej okazji w najbliższą niedzielę na naszej antenie zaprezentujemy premierę słuchowiska "Krakus" według nieukończonego dramatu poety. Reżyserem spektaklu jest Dariusz Błaszczyk, który będzie naszym gościem o godzinie 9.30. Ponadto w audycji porozmawiamy o "Braciach Karamazow" w reżyserii Marty Streker w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, omówimy Festiwal Grafiki projektowej Plaster w CSW w Toruniu i wystawę "Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki" w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" / Fortepian czy pianoforte?

11.10-12.00 - Piotr Czajkowski Koncert skrzypcowy D-dur op. 35, wyk. Saténik Khourdoïan - skrzypce, La Monnaie Symphony Orchestra, dyr. Alain Altinogl.

12.05-12.45 - Ignacy Feliks Dobrzyński II Symfonia c-moll op. 15 "Charakterystyczna", wyk. Wroclaw Baroque Orchestra, dyr. Jaroslaw Thiel.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Edward Linde-Lubaszenko

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Niemieckiej Orkiestra Symfonicznej i pianisty Alexandra Gavrylyuka (05.05.2021 Berlin, Filharmonia)

Claude Debussy La cathédrale engloutie, z I Preludiów; Sergiusz Rachmaninow II Koncert fortepianowy c-moll op. 18; Witold Lutosławski Koncert na orkiestrę. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Pandemia najpierw kulturę sparaliżowała, potem wypchnęła z budynków na zewnątrz, teraz - w reżimie sanitarnym - wraca do normalności. Przez ponad rok teatry musiały przystosować się do nadzwyczajnych warunków pracy. Wiele instytucji z konieczności postawiło na streaming, czyli emisję przedstawień na żywo w internecie, dziś mogą wrócić na deski sceniczne. Jak środowisko reaguje na kolejne zmiany – porozmawiamy z Grzegorzem Bralem - reżyserem teatralnym, twórcą Teatru Pieśń Kozła oraz Brave Festival. Ponadto w audycji "Sen Alicji" - słuchowisko Teatru Słowackiego w Krakowie, nowy serwis internetowy ZAIKS-u oraz rozmowa z kontrabasistą Franciszkiem Pospieszalskim przed koncertem Charles Mingus Group w ramach piątkowego cyklu w Dwójce - Jazz.pl

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Czy technologia nas wyzwoli czy staniemy się jej niewolnikami?​ - aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Transmisja z Katowic (początek: 19.30); Festiwal Katowice Kultura Natura - Tęsknota i pragnienie

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Domingo Hindoyana, solistka: Sonya Yoncheva - sopran

Gabriel Fauré Peleas i Melizanda - suita op. 80, Henri Duparc L’invitation au voyage, Au pays où se fait la guerre, Poème nocturne: 1 Aux étoiles - poemat symfoniczny, La vie antérieure, Chanson triste, Albert Roussel Bachus i Ariadna - II suita z baletu op. 43

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" Spotkanie z Wacławem Holewińskim - aut. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Zacznij od Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński 


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazuo Ishiguro "Klara i słońce", czyta Wiktoria Gorodeckaja.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz, odc. 4. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka, odc. 4. 


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska

04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o outdoor space – czyli nowym trendzie w miejscach pracy. Projektanci biurowców dodają więcej przestrzeni zewnętrznej, aby pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki na zewnątrz. Przebywanie na świeżym powietrzu zwiększa kreatywność pracowników. Powiemy również o Polskim Związku Krótkofalowców, który chce wskazać mocne i słabe strony krótkofalarstwa w kraju. Połączymy się także z Rafałem Brzozowskim przed kolejnym półfinałem Eurowizji. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak  

Gościem - Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji powiemy m.in. o e-Banku Talentów 2021 - pionierskim programie stypendialnym w formie kursu mistrzowskiego, realizowanego całkowicie on-line. Program jest skierowany do najwybitniejszej młodzieży z całej Polski oraz osób zainteresowanych promocją własnej działalności artystycznej. Jego celem jest wsparcie 40 najbardziej utalentowanych muzyków. Będzie także o rocznicy rozpoczęcia działalności przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. W związku z okrągłą, dziesiątą rocznicą, MOCAK otwiera dzisiaj dwie specjalne wystawy. W ten weekend w Krakowie rozpocznie się także Noc Muzeów. Powiemy również o kolejnej edycji Festiwalu Filmowego Wisła - największej w Rosji prezentacji współczesnego polskiego kina.

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej  

Powiemy o przepisach dotyczących korzystania z elektrycznych hulajnóg w miastach, a także o pasjonatach zabytkowych motocykli, którzy założyli w Gnieźnie Muzeum Techniki i starannie wyremontowali kilka starych Sokołów. Zajrzymy też do Chin, gdzie zaprezentowano prototyp pociągu-poduszkowca, który osiąga 640 km/h. Będziemy też we Frankfurcie nad Menem, gdzie powstaje osiedle na 1600 mieszkań ogrzewanych ciepłem odzyskiwanym ze stojących obok serwerowni. 

15.00-17.45 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W ostatni dzień pisemnych matur i tuż przed egzaminami ósmoklasistów - spróbujemy sprawdzić jak wypadną w dobie pandemii, gdy przez większość roku szkolnego praca odbywała się online? Wstępny sprawdzian w wielu miejscach wypadł dużo gorzej niż w poprzednich latach.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć 

19.00-20.00 - "Kobiety mają głos" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk 

Po co nam historia? - rozmowa z Karolem Nawrockim - dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - o tym czemu warto kultywować pamięć o ludziach i wydarzeniach. 

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.05 - "Nakręceni" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski

W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Jak co tydzień najgorętsze premiery zrecenzują Piotr Gociek i Łukasz Adamski. Tym razem wezmą pod lupę filmy "Ojciec", "Kobieta w oknie" i serial "Zbrodnia stulecia". 

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Kasia Moś & AUKSO to wykonawcy utworów na płycie "Moniuszko 200". O krążku wydanym przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia opowie Kasia Moś. 

W drugiej części audycji o projekcie "Graj o wolność - wygrasz pokój". To piąta edycja gry organizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. W tym roku przedsięwzięcie wyjątkowo w dwóch odsłonach: mobilnej gry miejskiej i gry online. Gościem będzie koordynatorka projektu Kinga Świstak. 


logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

O wierszach Cypriana Kamila Norwida tym razem porozmawiamy z raperem Biszem. Norwid towarzyszy mu od najmłodszych lat i słychać to w jego twórczości. Bisz opowie gdzie szukać Norwida w jego utworach i dlaczego jest mu bliski. Przedstawi również kilka wskazówek, jak czytać i jak polubić poezję, nawet jeśli ta wydaje się być dla nas trudna i niedostępna.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska

W cyklu "Był sobie numer" Marta Goluch przedstawi kulisy powstania kawałka "Wiersz ostatni" Kasi Lins.

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - z cliffhangerami większość z nas ma "love/hate relations". Z jednej strony, nienawidzimy twórców serialu za to, że każą nam czekać na ważną scenę aż do przyszłego sezonu, z drugiej - trzyma nas to przez telewizorami tak bardzo, że odliczamy dni do premiery. Czym jest typowy cliffhanger i czy występuje tylko w filmach i serialach?

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - Vito Bambino

Jak zapowiada autor audycji: "Zrobiło się ciepło. Na moment wraca oddech, nim miasta przejmie skwar... Wyjątkowy moment w roku. Moment trwającej transformacji krajobrazu. Jeszcze zanim przegonią nas komary - zatańczmy. Uzależniłem się od pewnego utwory i chciałbym zachęcić nim Was do audycji. Wystarczy. Jorja Smith - 'Addicted'. Słyszymy się w czwartek!". 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 

logo 


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Światowy Dzień Pszczół. Pszczółka Maja, miód, ule... to najczęściej pojawiające się skojarzenia z pszczołami. Tymczasem pszczoły to o wiele więcej niż pszczoła miodna. W Polsce mamy kilkaset przeróżnych gatunków tych owadów. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny. Umożliwiają w ten sposób roślinom zapłodnienie, a w rezultacie powstanie owocu. To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że ich gatunki są tak różnorodne, mogą zapylać różne rodzaje roślin i działać w różnych warunkach. W audycji zastanowimy się też, co zagraża pszczołom i jak im pomóc.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Jakie znamy pojazdy dwukołowe? Dlaczego nazywamy je jednośladami? Czym napędzane są rolki, hulajnogi, rowery, czy motory? Przypomnimy również zasady bezpieczeństwa przy poruszaniu się tymi pojazdami. A po 16:00 - Lista przebojów Polskiego Radia Dzieciom.

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - ...zostanę policjantem. Na czym polega praca policjanta, jakie działania wykonują funkcjonariusze na co dzień i czy dziewczyny też mogą ścigać przestępców? Zapraszamy na spotkanie z asp. szt. Robertem Niedbałko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak kształcić swój głos, jeśli myślimy o zostaniu wokalistą? Jakie ćwiczenia wykonywać? Do kogo się zwrócić pomoc? Jakie błędy najczęściej się popełnia ćwicząc emisję głosu i oczywiście czym jest emisja głosu. Gość: Adrianna Maja Kuśmierz - aktorka, wokalistka.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Pierwszy temat: Jak brak kar i nagród wpływa na dziecko? Rozmowa z Magdaleną Szcześniewską, która jest trenerem Montessori.

Drugi temat: Kiedy warto zgłosić się z dzieckiem do psychologa? Rozmowa z Joanną Węglarz, psychologiem, specjalistką psychologii klinicznej, wykładowcą akademickim, trenerem, terapeutą EDMR.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 roku. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Misia i jej mali pacjenci. Złocista zagadka" Anieli Holewińskiej-Szkolik, czyta Beata Piechowska-Olszewska. 


.
13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska [PREMIERA]

W najbliższej audycji m.in. o niesłusznie pomijanym wpływie pieśni i utworów wokalno-instrumentalnych Franciszka Schuberta na twórczość Fryderyka Chopina.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W audycji: Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w interpretacji Rafała Blechacza z towarzyszeniem Royal Concertgebouw Orchestra pod batutą Jerzego Semkowa, II Sekstet G-dur op. 36 Johannesa Brahmsa w wykonaniu Hausmusik London oraz III Symfonię B-dur D.200 Franciszka Schuberta (wyk. Hausmusik London, Basel Chamber Orchestra, dyr. Heinz Holliger), a także Polonez As-dur op. 53 patrona naszej anteny w interpretacji Rafała Blechacza.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Shura Cherkassky był jedną z największych postaci pianistyki II połowy XX wieku. W wykonaniu artysty zabrzmi recital z Festiwalu w Salzburgu: Partita e-moll BWV 830 Johanna Sebastiana Bacha, III Sonata f-moll op. 5 Johannesa Brahmsa, Preludia op. 28 Fryderyka Chopina oraz 5 Studien für Klavier Richarda Rodneya Bennetta.

Zapraszamy! 
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU