Polskie Radio

Kultura, historia i muzyczne emocje. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 17:00
W Dzień Kosmosu porozmawiamy z Mirosławem Hermaszewskim, a z okazji Dnia Herbaty - porozmawiamy o rodzajach i sposobach jej parzenia. Wyruszymy też śladami historycznej fabryki fajek na Śląsku i tropem komiksu o przedwojennej Warszawie. Wieczorem koncerty Agaty Karczewskiej, Franka Pospieszalskiego i opera "ahat-ilī - siostra bogów". Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shuterstock/Roman Voloshyn
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)


. .

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Światowy Dzień Kosmosu - ustanowiony z inicjatywy NASA i amerykańskich astronautów, aby upamiętniać wydarzenia związane z badaniami przestrzeni kosmicznej i zachęcać do zgłębiania tajemnic wszechświata. O tym porozmawiamy z Mirosławem Hermaszewskim - lotnikiem, kosmonautą, generałem brygady i pilotem Wojska Polskiego; pierwszym i jedynym w dotychczasowej historii Polakiem, który odbył lot w kosmos.

Wiosenne alergie, także w czasach epidemii - jak zapobiec, jak leczyć objawy jeśli mamy pewność, że to alergia? Jak odróżnić czy katar to objaw uczulenia np. pylenie roślin czy objaw innej choroby? Czy katar sienny i inne objawy uczulenia mogą być przeciwskazaniem do szczepienie przeciwko COVID-19?Gość - profesor Bolesław Samoliński - alergolog, otolaryngolog, specjalista zdrowia publicznego, kierownik Zakładu Alergologii i Immunologii szpitala klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka 

Śląska fabryka fajek glinianych w Zborowskiem powstała w 1753 roku i funkcjonowała przez kolejne sto lat. Zakład został uruchomiony przez 12 sprowadzonych z Holandii fachowców i rocznie produkował 2 miliony sztuk tych modnych wówczas fajek. Podczas dwóch sezonów badań archeologicznych przy manufakturze w Zborowskiem (w latach 2013-2014) wydobyto ponad 66 000 zabytków (z czego ponad 80% stanowiły fragmenty glinianych fajek). Teraz ukazała się monograficzna książka na ten unikatowy temat. Gość - Barbara Papaj - adiunkt w Dziale Nauki w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", uczestniczka badań i redaktor opublikowanej właśnie monografii.

Co starożytni wiedzieli o naszych ziemiach? W czasach antycznych wyznacznikiem była Wisła, która została uwzględniona już na mapie z 12 r p.n.e. Pół wieku później, na mapie rzymskiego geografa Pomponiusza Meli oddzielała krainy Sarmatów i Scytów. To tam po raz pierwszy zanotowano jej nazwę w formie "Vistula". Starożytni uczeni stopniowo zaludniali nadwiślańskie tereny rozmaitymi ludami, których nazwy etnograficzne pozostają dla nas zagadką. Czy z tego gąszczu da się wyłonić w miarę spójny obraz?  Co daje konfrontacja nieprecyzyjnych źródeł historycznych z wynikami prac archeologicznych ? I w jakim stopniu w ustaleniu stanu faktycznego mogą być pomocne wskazówki zawarte z pracy gockiego historyka Jordanesa z połowy VI w.? Gość: prof. Przemysław Urbańczyk - Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz UKSW w Warszawie. 

23.00-00.00 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Adam Rozlach 

W audycji gościć będziemy znakomitą śpiewaczkę - Katarzynę Dondalską, której głos niedawno podziwialiśmy w pieśniach Fryderyka Chopina. Mieszka od lat w Berlinie, ale występuje na wielu scenach operowych Europy i Ameryki Północnej. Artystka opowie nam m.in. o pracy pedagogicznej w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie Profesor Dondalska uczy sztuki śpiewu koloraturowego, w którym -z wielkim powodzeniem - specjalizuje się od lat. W audycji usłyszymy nie tylko słynnego "Słowika" Alabiewa i wokalizę kilarowskiego "Walca", ale i rockową wersję (autorstwa męża śpiewaczki), arii Królowej Nocy "Der Hölle Rache" z II aktu "Czarodziejskiego fletu" Mozarta. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - od 10 maja - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz"(Radiobook). 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W pandemicznej rzeczywistości sytuacja kin była bardzo niepewna. Problemy miały małe kina i gigantyczne multipleksy. W jakich warunkach będą funkcjonować w najbliższym czasie, jak i czy przygotowane są do powrotu do życia, jaki repertuar zaproponują, aby zachęcić widzów do powrotu do kin? – Z Marleną Gabryszewską szefową Stowarzyszenia Kin Studyjnych – porozmawiamy o 8.30. Godzinę później bohaterem Jazzowej rozmowy będzie Jan Emil Młynarski, który opowie m.in. o Mokotowskim Oberku z płyty "Skarałeś mnie Boże". Ponadto w audycji "Żywoty Świętych Osiedlowych" i wystawa w PGS w Sopocie: "Od Black Mountain College do Pop Artu. Powojenna sztuka amerykańska i dokumenty z Archiv der Avantgarden". 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska 

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" / Inspiracje z różnych stron świata 

11.10-12.00 - Ludwik van Beethoven VII Symfonia A-dur op. 92, wyk. MusicAeterna, dyr. Teodor Currentzis 

12.05-12.45 - Adolphe Gutmann Chambourcu, Grande Valse Brillante Es-dur op. 15, wyk. Maria Gabryś-Heyke, Dimiry Ablogin - pianoforte; Antonio Bertali Chiacona, wyk. Rachel Podger, Marcin Swiatkiewicz & Daniele Caminiti  

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesnośc" / Edward Linde-Lubaszenko 

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Andrzej Sułek i Piotr Metz 

Jerzy Katlewicz i Aleksander Michałowski

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Przed kilkoma dniami na rynku wydawniczym pojawił się pierwszy tom cyklu "Bazyliszki". Jest to komiksowa opowieść osadzona w realiach przedwojennej Warszawy, zaproszenie do barwnego świata lat 30. To historia o mieście na progu nowoczesności i o ludziach, którzy tworzyli kolorową mozaikę największej metropolii II Rzeczypospolitej. Autorem rysunków jest Wiesław Skupniewski, a scenariusza Tobiasz Piątkowski, który będzie Naszym gościem o godzinie 16.30. Ponadto w audycji: Festiwal Kontakt w Toruniu, płyta Wojciecha Ciuraja, związana z Powstaniami Śląskimi, premiera słuchowiska "Krakus" według nieukończonego dramatu Cypriana Kamila Norwida, w adaptacji i reżyserii Dariusza Błaszczyka, z muzyką Bastarda Trio i Felieton Widziane z Manhattaniu. W "Literackich witaminach" - Marcin Brykczyński. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - przed premierą "Krakusa" – aut. Małgorzata Szymankiewicz 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński 

Franek Pospieszalski i Charles Mingus Group

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Transmisja z Katowic (początek: 19.30) / Festiwal Katowice Kultura Natura - Tęsknota i pragnienie 

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, soliści: Urszula Kryger – mezzosopran (Ninszubur), Joanna Freszel – sopran (Inanna), Ewa Biegas – sopran (Ereszkigal), Jan Jakub Monowid – kontratenor (Dumuzi), Szymon Kobyliński – bas (Ojciec-Gramatyk/Kapłan), Bartłomiej Misiuda – baryton (Ojciec-Logik), Sebastian Szumski – baryton (Ojciec-Socjobiolog) 

Aleksander Nowak - "ahat-ilī – siostra bogów" – opera do libretta Olgi Tokarczuk (wersja estradowa)

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku - Strefa literatury" / Norwid a cywilizacja - aud. Anny Lisieckiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór - Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazuo Ishiguro "Klara i słońce", czyta Wiktoria Gorodeckaja.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - redakcja sportowa

02.00-03.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

Makoto Kuriya - Sylwester Ostrowski Quintet. RETRANSMISJA koncertu zarejestrowanego w studiu im. A. Osieckiej 06.04.2014 r. 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka z czwartku - Piotr Gontarczyk  

04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda  

W audycji m.in. o internetowych filmach i kanałach prowadzonych przez rolników oraz o końcu lockdownu dla kin i teatrów. Sprawdzimy jak świętować Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy oraz sprawdzimy trasę tegorocznego Tour de Pologne.  

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta RP. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

O Cyber Poland 2025 w Polskim Nowym Ładzie, walce z Covid-19 oraz o Nord Stream 2. 

10.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

O zbliżających się wydarzeniach kulturalnych w Opolu, z fotela w sali Teatru im. Jana Kochanowskiego. Będzie też o warszawskim Teatrze Syrena, który już w ten weekend zagra musical "Rock of Ages" oraz o ofercie kulturalnej Białegostoku i zbliżających się Dniach Sztuki Współczesnej. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

Autonomiczny robot zbada i pobierze DNA z najgłębszych zakamarków oceanu. Technologię wykorzystała już NASA do poszukiwania życia na Marsie. W Polsce zaś - poszukiwacze skarbów wspierają archeologów w Nowym Sączu. Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne od lat prowadzi poszukiwania z użyciem nowoczesnych wykrywaczy metali. Odwiedzimy też Puławski Park Naukowo-Technologiczny, Copernicus Festival oraz Łódź, gdzie kolejna linia tramwajowa zostanie zawieszona, bo torowisko wymaga remontu.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

Gastronomia powstaje po pandemii, ale z dużym trudem. Jednym z większych problemów jest np. brak ludzi do pracy. Powiemy też m.in. o tym, że dzieci wróciły do szkół, w tym także na lekcje wychowania fizycznego. W audycji również - polscy piłkarze i ich przygotowania się do EURO. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Zamek Królewski w Warszawie - weekendowa propozycja edukacyjna dla dorosłych i rodzin z dziećmi: spacery na zewnątrz wokół Zamku i po zamkowym ogrodzie z edukatorami. O tym opowie Monika Przypkowska - edukator placówki. 

Teatr Powszechny w Łodzi - polskie centrum komedii i prapremiera komedii "Dobra zmiana" w plenerze, na Rynku Manufaktury 22 i 23 maja. Spektakl w reżyserii Jakuba Przebindowskiego, którego bohaterką jest uwielbiana przez widzów pomoc domowa Nadia (to IV część widowiska). O tym porozmawiamy z reżyserem przedstawienia. 


logo

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Kuba Marcinowicz

Porozmawiamy o najlepszych i najgorszych matkach wśród zwierząt: jak wychowują swoje dzieci niedźwiedzie, wilki, borsuki, czy wiewiórki? W cyklu "Dobrze nakręcony" zajmiemy się teledyskiem Mikromusic "Operacja na otwartym sercu" - klip ostatnio wygrał nagrodę na New York Independent Cinema Awards w kategorii: Najlepsze zdjęcia. Na śniadaniowych talerzach pojawią truskawki - które odmiany są najsłodsze, jakie mają właściwości i w jaki sposób wykorzystać te owoce w kuchni? 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz 

Koniec z helem w balonach - i nie tylko tam? Na świecie coraz bardziej zaczyna brakować helu. To zła wiadomość nie tylko dla dzieci uwielbiających fruwające balony, w końcu hel potrzebny jest też w nauce, w medycynie. Jak pozyskuje się ten gaz? Czy faktycznie może go zabraknąć i czym to grozi?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus 

Jak zostać instruktorem fitness? 29 maja otwierają się kluby fitness i siłownie, ale okazuje się, że po tak długim czasie zamknięcia, branża straciła pracowników. Jakie kursy należy ukończyć, jakie posiadać umiejętności aby zostać trenerem? Czy to dobry pomysł na wakacyjną pracę i połączenie przyjemnego z pożytecznym? 

19.00-20.00 - Retransmisja koncertu zespołu Agaty Karczewskiej

Publiczność poznała Agatę Karczewską za sprawą telewizyjnego talent-show "Idol". W 2017 roku ukazała się jej debiutancka EP-ka z autorskim materiałem, zatytułowana "You’re Not So Special". Od momentu jej wydania Agata zagrała w kilkudziesięciu polskich klubach; na swoim koncie ma również występy w Portugalii, Niemczech, Słowenii, Francji i Czechach. Karczewska pojawiła się też na kilku znaczących festiwalach, a w marcu 2019 roku wydała debiutancką płytę "I'm Not Good At Having Fun". Koncert został wyprodukowany przez Liveurope, w ramach Dnia Europy, we współpracy z EBU.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w Międzynarodowy Dzień Herbaty - trochę o historii, rodzajach i sposobach parzenia. ​ 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - oprócz Dnia Herbaty obchodzimy też Światowy Dzień Kosmosu. Pytań o kosmos jest wiele: jak powstał? ile to trwało?​ z czego zbudowany jest kosmos? co tam znajdziemy? ​Odpowiemy na niektóre z nich. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - ​Roald Dahl i jego książki. Królik i Lew zagłębią się w krainę Charliego i fabryki czekolady, Wspaniałego pana Lisa czy Matyldy. Przyjrzymy się wszelkim wiosennym zagadnieniom i przysłowiom, jakie mamy w języku polskim. 

21.00-22.00 - "Strefa rodzica"Terapia tańcem i ruchem. Gość - Ada Kaczan, psychoterapeutka, absolwentka 4-letniego szkolenia w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem​. 

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem"Gościem audycji będzie Krzysztof Iwaneczko, z którym porozmawiamy o płycie Origami, która powstała przy współpracy z Krzysztofem Herdzinem.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Psiaki, pieski, psy" Marcina Przewoźniaka, czyta Leszek Filipowicz.​ 



.



18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - zaprasza Magdalena Sawicka

Trzecia audycja z cyklu poświęcona Wariacjom na temat "Là ci darem la mano" z opery "Don Giovanni" Mozarta op. 2 Fryderyka Chopina. W programie usłyszymy interpretację Jana Lisieckiego i NDR Elbphilharmonie Orchester pod dyrekcją Krzysztofa Urbańskiego, Wariacje na temat hymnu Haydna op. 73 Carla Czernego oraz fragment Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha. 

19.00 - Alternatywa Konkursowa - ogłoszenie wyników w kategorii: Walc

Wysłuchamy Walca Des-dur op. 64 nr 1 w interpretacji Aleksandra Michałowskiego, Mazurków op. 17 nagranych przez Dmitria Alexeeva, Sonaty fortepianowej c-moll op. 4 wykonanej przez Marię Wiłkomirską, a na fortepianie historycznym zabrzmi Ballada F-dur w interpretacji Wojciecha Świtały.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Piosenki z tekstami napisanymi do melodii chopinowskich, które wykonują Barbara Streisand, Fabian Rodriguez, Judy Garland czy Pery Como. 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU