Polskie Radio

"Kultura na weekend" i "Domówka w Dwójce". Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 17:00
W Jedynce odwiedzimy kopalnię Polkowice-Sieroszowice i hutę Głogów, w Dwójce Mazurek będzie słuchał Dariusza Gawina, w Trójce śniadanie z politykami, a w Czwórce idealne soundtracki na leniwe popołudnie. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Mike_shots

logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek

Jak wygląda świat ponad kilometr pod powierzchnią ziemi? Jak pracuje się w ciasnym zapylonym korytarzu tysiące metrów od szybu wyjściowego? W niesamowitym hałasie i temperaturze sięgającej czterdziestu stopni? Z naszymi mikrofonami zejdziemy do najdalszych zakamarków kopalni miedzi.

Odwiedzimy kopalnię Polkowice-Sieroszowice oraz hutę Głogów. Porozmawiamy z górnikami i ratownikami. Prześledzimy drogę urobku od kopalni do huty. Dotkniemy sztabek miedzi, ale też srebra i złota. Audycja sponsorowana przez KGHM Polska Miedź. 

14.45-15.00 - "Kultura na weekend" - zaprasza Martyna Podolska 

W "Kulturze na weekend" przegląd wydarzeń kulturalnych, przede wszystkim teatralnych i filmowych m.in. zapowiedź rozpoczynającego się Międzynarodowego Festiwalu Kontakt w Toruniu, zapowiedź Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie, zapowiedź spektakli teatralnych w Zakopanem, Olsztynie, Gliwicach, premiera filmu "Ludzki głos" Pedro Almodovara. 

logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show
  

Choć podobno najwięksi muzyczni geniusze już umarli, ich muzyka trwa, stając się łakomym kąskiem dla współczesnych twórców. I to zarówno akademików jak i kompozytorów rozrywkowych. Elektronika, różne gatunki i… muzyka Bacha w najróżniejszych opracowaniach! 

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." / Dariusza Gawina - prowadzi Robert Mazurek 

Gościem Roberta Mazurka - Dariusz Gawin - historyk idei, doktor filozofii, profesor socjologii i (niedoszły) muzyk rockowy.

15.00-17.00 - "Dwie do setki" /Ewa Szumańska - prowadzą Paweł Siwek i Roch Siciński 

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" - wiolonczeliści Magdalena Bojanowicz-Koziak i Bartosz Koziak 

Artyści zaprezentują utwory m.in. Haydna, Paganiniego i Duchnowskiego. 

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - "Kamienica w Samarze"

Słuchowisko Mariana Sworznia, którego akcja dzieje się w ostatnich dniach sierpnia 1893 roku w Samarze. Młodziutki, 23-letni prawnik, po zamknięciu swej kancelarii, jest już spakowany i gotowy do wyjazdu do Petersburga. Jednak nieoczekiwanie przychodzi do niego nieustępliwy klient. 


logo

00.00  - 02.00 W rytmie na trzy - Tomasz Dudek

Muzycznymi bohaterami nocy będą grupa Simply Red i George Michael. Na antenie Trójki pojawią się wypełnione tańcem przeboje z dyskografi tych artystów. W programie „W rytmie na trzy” ponadto wycieczka do Nowego Jorku. Przewodnikiem będzie Sting a swoje życiowe ścieżki na mapie muzycznej będzie odkrywał Shirazee.

Nie zabraknie klasyków: The Gap Band i Johnny Cash. A na deser nowa wersja słynnego standardu Sing Sing Sing. Benny Goodman w interpretacji projektu G-Swing

02.00 - 04.00 AnagrammarganA - Michał Margański

04.00 - 06.00 Trójka budzi: Jazz’n’bass - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji m.in.:

6.15 Jak branża turystyczna i przedsiębiorcy szykują się na sezon letni, w którym dużo Polaków planuje pobyt w Polsce. Gdzie Polacy zamierzają spędzić wakacje oraz jak odmrażanie gospodarki wpłynie na poprawę sytuacji w branży turystycznej. Czy jeden sezon wystarczy na to by nadrobić straty poprzedniego ?

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - zaprasza Beata Michniewicz 

Gośćmi audycji będą: Krzysztof Gawkowski, Lewica (Wiosna), Izabella Leszczyna, Koalicja Obywatelska, Jarosław Sellin, Prawo i Sprawiedliwość oraz Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. "Śniadanie w Trójce" jest transmitowane również online. Stream będzie dostępny na Facebooku i Twitterze Trójki, kanale You Tube Polskiego Radia oraz na stronie internetowej Polskiego Radia.  

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

cz.1 - OJCZULKOWIE

W maju przypada Dzień Matki, a o ojcach mało kto pamięta. Tak, wiem, jest jakiś Dzień Ojca, gdzieś w czerwcu w okolicach św. Jana, ale to już czas wakacyjny i nie znam nikogo, kto to święto obchodzi. Dlatego w czasie, gdy wszyscy opowiadają słodko o Mamusiach (i słusznie), ja opowiem o Ojczulkach.

cz.2 SYNALKOWIE

Dzień Matki niedługo, a z czym mamusie mają nieustający kłopot? Z synalkami. Z tym, że na kłopot można też patrzeć inaczej: Co z tego, że synalek ma słabe stopnie, skoro jednocześnie jest bardzo mądry, bystry, twórczy, a szkoła po prostu przeszkadza mu w twórczości. O takich synalkach będzie ta audycja; nie tylko dla mam.

12.00-13.00 - program kulinarny "Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

Kombucha - to napój uzyskiwany ze słodzonej herbaty poddanej fermentacji przez tzw. grzybek herbaciany. Adriana i jej goście opowiedzą jak przyrządzić ten rodzaj napoju i jakie korzyści dla zdrowia przynosi picie kombuchy.

13.00-14.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Gościem audycji - Marcin "Pan Ząbek" Połoniewicz, showman, iluzjonista. Z showmanem porozmawiamy o nauce iluzji, o polskiej edukacji cyrkowej oraz bieżącej sytuacji branży iluzjonistycznej. Przyjrzymy się także sztuce przedstawiania iluzji przed publicznością, w tym tą najmłodszą. Nie zabraknie też rozmowy o porażkach, czyli pomyłkach podczas przedstawień iluzjonistycznych (w tym o słynnej sztuczce z gwoździem). Swoją sztuczkę, na 100% udaną, zaprezentuje również Redbad. Ta jednak na razie owiana jest tajemnicą. 

14.00-15.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

MINIMALNIE ANIMALNIE

22 maja to Dzień Praw Zwierząt. Nawiązuje do uchwalonej przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt z 22 maja 1997. Wedle niej, zwierzę to istota zdolna odczuwać cierpienie. Nie ma w tej ustawie o zwierzęcych talentach muzycznych – a to niedopatrzenie.

My udowodnimy, że „the animals” (i nie mam na myśli brytyjskiego zespołu) są umuzykalnione bardziej, niż większość ludzi sądzi. Co więcej, muzykują bezinteresownie, nie oczekując gratyfikacji, ewentualnie poza karmą lub przytuleniem do serca. Nie wszystkie bestie mamy ochotę mieć w swoim otoczeniu – jak choćby insekty. Ale one też wydają interesujące dźwięki. I inspirują kompozytorów. Uświadomimy, jak wielki wpływ fauna ma na ludzką twórczość. Francuski Łącznik połączy dziś kreacje ludzkie i animalne.

16.05 - "Trójkowo, filmowo" - zaprasza Ryszard Jaźwiński

17.00-19.00 - "Trzy wymiary gitary" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - Departament rytmu - Łukasz Ciechański                    

22.00 - 00.00 Departament rytmu - Aleksandra Kaczkowska


logo 

08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta​​

Barbara Sadowska była polską poetką urodzoną w Paryżu w 1940 roku. Do Polski przyjechała po wojnie. ​W okresie PRL zaangażowała się w działalność opozycyjną, w okresie stanu wojennego udzieliła schronienia działaczowi NSZZ "Solidarność" Jerzemu Kawczyńskiemu. W 1983 roku dotkliwie pobita przez "nieznanych sprawców" - milicjantów z jednostki antyterrorystycznej.

Wkrótce potem, również przez "nieznanych sprawców" zamordowany został jej syn, poeta, licealista Grzegorz Przemyk.

Gościem audycji będzie dr Aleksandra Niemirycz, badaczka twórczości Barbary Sadowskiej i jej syna Grzegorza Przemyka.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

W pracy na planie filmowym jest wiele aspektów, które mogą zaskoczyć, wprowadzić zamieszanie.

O tym, jak na planie pracuje się z dziećmi, opowie Anna Siek, specjalistka od przygotowywania dzieci do pracy na planie i muzykoterapeutka w jednym.


logo

 

09.00-11.00 - "Sobotologia" - Patryk Kuniszewicz 

Zakładamy ogródki! Maj to świetny czas na sadzenie warzyw, ziół i owoców. O czym musimy pamiętać, jak uchronić nasze sadzonki przed ewentualną zmianą pogody, czy ogródek można uprawiać na balkonie? 

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Jakub Jamrozek 

Na prawdziwy skarb sprzed kilkuset lat można natrafić wszędzie. Historyczki sztuki - Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska, odnalazły skarb w małej miejscowości Kosowo Lackie. W starym płótnie rozpoznały obraz namalowany przez El Greco. Dzięki nim do Muzeum w Siedlcach trafił jedyny w Polsce obraz tego malarza - "Ekstazy św. Franciszka". Jak jest historia odzyskania i konserwacji dzieła? 

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Mateusz Tomaszuk

Autor zaprezentuje idealne soundtracki na leniwe sobotnie popołudnie z kubkiem ulubionej kawy czy herbaty – posłuchamy Billie Holiday, Peggy Lee, Emilie-Claire Barlow, Madeleine Peyroux, Frank Sinatra, Nat King Cole, Melody Gardot.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Maślany, złoty, rumiany, chrupiący, mięciutki – po prostu pyszny. Na słodko, wytrawnie a także saute – smakuje wybornie. Croissant - to o nim porozmawiamy.

logo

 

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - z okazji zbliżającego się Dnia Mamy- opowieści o dzielnych mamach. 

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F- pływanie , snurkowanie i nurkowanie. Zalety pływania, style pływackie i wczesne nauczanie pływania wśród dzieci i młodzieży. Rozmowa z płetwonurkiem Dawidem Kozłowskim. 

13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - jaką funkcję w starożytnym teatrze pełnił woźny i herold? Na część którego z bogów greckiej mitologii powstał teatr? Kulfon i Monika zaprezentują też ćwiczenia, dzięki którym poprawić będzie można dykcję i na podstawie opowieści o Jasiu i Małgosi przygotują przedstawienie teatralne.​

14.00-15.00 - "Akademia muzyczna" - Muzyka epoki romantyzmu. Romantyzm w muzyce zaczął się rodzić już w twórczości Beethovena. Najwyższym celem romantycznych kompozytorów było oddawanie uczuć za pomocą środków muzycznych. Idee romantyczne to: programowość, narodowość, historycyzm, fantastyka (baśniowość). 

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Rok 1918 w zaborze austriackim. Trzy różne zabory, trzy różnie systemy prawne, setki stronnictw i poglądów, do tego dziesiątki miast, które nie zawsze uważały, że to co się dzieje w odległej Warszawie należy do rzeczy najważniejszych. Trzeba pamiętać, że w listopadzie 1918 roku cały czas były tu trzy różne państwa i nie wszyscy Polacy wierzyli, że ich Ojczyzna wróci na mapę. Warto mieć także na uwadze fakt, że Europa Środkowa w tym czasie to miejsce zniszczone wojną i znajdujące się w samym centrum chaosu jej końca. Gość: dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.​ 

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Beata Sadowska i Paweł Kunachowicz - o wędrówkach z dziećmi po francuskich Alpach i wychowywaniu synów w małej wiosce pod Chamonix.  

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - zaprasza Adam Dobrzyński

Marian Lichtman wspomina Krzysztofa Krawczyka, opowiada o początkach Trubadurów. W "Pół pięknej płyty" - w całości z winyli - prezentujemy dwie pierwsze płyty Trubadurów odpowiednio z 1968 i 1969 roku czyli "Krajobrazy" oraz "Ej Sobótka, Sobótka". 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski. 


.

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski

Audycję wypełnią Etiudy op. 10 Fryderyka Chopina pod palcami Vladimira Ashkenazego i mazurki w interpretacjach Vladimira Sofronickiego. 

13.00 - "Chopinowskie wzorce i odkształcenia, czyli konkursowe retrospekcje" - Dariusz Marciniszyn 

Kolejna audycja poświęcona dwóm ulubieńcom publiczności z Konkursu Chopinowskiego w 1960 roku – Michela Blocka i Maurizia Polliniego. 

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera

Trzecia audycja o Andre Gretrym - mistrzu francuskiej opera-comique przełomu klasycyzmu i romantyzmu. 

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

U początków muzyki zwanej dziś poważną tkwiła zabawa i przyjemność, by nie rzec – rozrywka. I taki właśnie program zawierać będzie kolejna audycja. Słowo klucz: divertimento. W programie utwory braci Haydnów. 


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU