Polskie Radio

"Eureka" i "Serdeczne dźwięki". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 17:00
Powiemy co to znaczy być z bratem "za pan brat", a w Dzień Parków Narodowych - przyjrzymy się naturalnym skarbom Polski. Spojrzymy także na rynek nieruchomości oraz na polską rozwiązłość czasów PRL i lat 90. XX wieku. Wieczorem jazz w Trójce i Czeluść w Czwórce. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/arembowski
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

W audycji będziemy mówić o braterskiej więzi, która często bywa wyjątkowa i pełna skrajnych emocji. Kłótnie, zazdrość czy rywalizacja o względy rodziców? O tym wszystkim w przypadającym w materiale reporterskim Małgorzaty Abgarowicz i rozmowie z psychologiem dr Katarzyną Knop z UKSW. Po godz. 11, odnosząc się do wiadomości z Włoch, gdzie w jednym w z tamtejszych miasteczek burmistrz zakazał… szczekania psom, porozmawiamy o ewentualnych karach za ujadające, pozostawione bez opieki w mieszkaniach czworonogi. Swego czasu sąd w Elblągu ukarał właścicielkę psa za uciążliwe dla sąsiadów zachowanie jej pupila. Przyjrzymy się także tzw. "ciszy nocnej". Co mówią przepisy na ten temat ? Czy to pojęcie jest uregulowane w polskim prawie oraz jakie kary mogą grozić za jej zakłócanie? Gościem będzie mecenas Aureliusz Karczmarzyk. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Krzysztof Michalski

Jednym z najważniejszych programów realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB), których celem jest stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, prowadzących badania i prace rozwojowe na światowym poziomie.

Gościem programu "Ludzie nauki" będzie jeden z laureatów konkursu w tym programie – profesor Arkadiusz Piotrowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, uczelni, która wspólnie z Uniwersytetem w Uppsali w Szwecji – stworzyła Laboratorium Medycyny 3P, którego celem jest badanie anomalii genetycznych nabytych w ciągu życia i wykorzystanie tej wiedzy w medycynie np. w onkologii i neurologii. Na realizację projektu "Mutations acquired during lifetime that lead to increased risk for human disease, with focus on cancer" (3P-Medicine – Preventive, Personalized, Precision), którego drugim liderem jest profesor Jan Dumański z z Wydziału Immunologii, Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali, badacze otrzymali prawie 40 milionów złotych, a jego rezultatem mają być m.in. nowe biomarkery czynników ryzyka raka, które mogą stać się podstawą testów diagnostycznych, a także nowych terapii. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - od 10 maja - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz"(Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Za kilka dni (28 maja) rozpocznie się kolejna odsłona Kongresu Polska Wielki Projekt, który jest forum do dyskusji o przyszłości kraju. W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" o idei tego wydarzenia, a także tegorocznej tematyce, opowie Michał Łuczewski. XI Kongres Polska Wielki Projekt odbywa się w tym roku pod hasłem "XXI Wiek Bezpieczeństwo Kultura" i tradycyjnie łączy się z wręczeniem Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. O szczegółach opowie Michał Łuczewski. Spotkanie o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: odwiedzimy Galerię Władysława Hasiora w Zakopanem w nowej odsłonie, opowiemy o koncercie znakomitego zespołu Concerto Köln w siedzibie NOSPR oraz porozmawiamy z twórcami serialu "Terapia". Nie zabraknie również konkursu "Do 3 razy sztuka" oraz prezentacji Płyty Tygodnia. 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

12.45 - "Zapiski ze współczesności" - Jerzy "Duduś Matuszkiewicz 

Znakomity saksofonista, kompozytor, aranżer, ale też i świadek historii. Jeden z nestorów polskiego jazzu, który w kwietniu obchodził swoje 93 urodziny. Jego działalność obejmuje nie tylko swing, ale również muzykę filmową. To on skomponował muzykę do słynnych filmów i seriali, takich jak "Stawka większa niż życie", "Alternatywy 4", "Janosik", "Czterdziestolatek" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową". 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem "Wybieram Dwójkę" będzie Wojciech Przylipiak, który opowie o swojej najnowszej książce "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90". "W wymarzonych dżinsach z pierwszego w mieście sklepu Levi'sa, żując gumę Turbo i z walkmanem przy pasku, z własną składanką "the best of", jechało się na deskorolce oddać kasety video do wypożyczalni..." - tak o szczególnych latach 90. czytamy w nocie wydawniczej. O swoim reportażu z rzeczywistości lat 90. Wojciech Pilipiak opowie o godz. 16.30.

Ponadto w audycji: porozmawiamy także z prof. Andrzejem Stanisławem Kowalczykiem o kobietach Franza Kafki, spotkamy się z Kryspinem Plutą – reżyserem filmu dokumentalnego "Kapitan", który bierze udział w Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Ismailia oraz odwiedzamy wystawę poświęconą dziennikowi Jadwigi Ankiewicz w Muzeum na Majdanku.
W cyklu "Literackie witaminy" – prof. Michał Kuziak.

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite: "Zawodowe dziewczyny" - aud. Antoniego Dudka

Kim były "gruzinki", "mewki" czy "dewizówki"? Co w świecie pracy seksualnej zmienili ściągnięci przez Gierka wraz z zachodnimi inwestycjami biznesmeni? O prostytucji w Polsce Ludowej prof. Antoni Dudek porozmawia z Anną Dobrowolską - autorką książki "Zawodowe dziewczyny". 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazuo Ishiguro "Klara i słońce", czyta Wiktoria Gorodeckaja.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo


00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub Folkowy - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak.                                                                                                                       Gość: Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej

                    

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

9.30 – Gość: Mrozu. Artysta wraca po rocznej przerwie z nowym singlem. Premiera w PR3 utworu „Złoto”. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda 

O godzinie 17.45 zapraszamy na reportaż o tym -jak pandemia koronawirusa zmieni rynek nieruchomości i sytuację najemców. Główny Urząd Statystyczny podaje, że ceny nieruchomości w Polsce wzrosły w zeszłym roku średnio o 9 proc. Wiele osób nie mając szans na kupno własnego mieszkania, decyduje się na wynajem. O swoich doświadczeniach opowiedzą: Klaudia i Jakub - para przyjaciół wynajmująca mieszkanie w Warszawie, Bożena - mieszkanka Elbląga zainteresowana kupnem mieszkania w stolicy oraz Grażyna Gniado - agent nieruchomości z Elbląga, z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. O tym w reportażu autorstwa Antoniego Rokickiego "Mieszkanie od zaraz". 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Wieczorny przegląd myśli"- Michał Kirmuć

20.00-21.00 - "Nie tylko gitary" - Radosław Okrasko

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina 

Od kilku tygodni trwają walki w Izraelu i na terenie Strefy Gazy. Giną cywile i niszczone są budynki. Będziemy rozmawiali o tym dlaczego nastąpił kolejny paroksyzm konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Gość: Michał Wojnarowicz z PISM  

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman 

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii. 

23.35 - Rozpruwacz kulturalny - zaprasza Jakub Moroz 

W audycji o tym, jak ważne wydarzenia historyczne i polityczne znajdują odbicie w dziełach kultury. 


logo

Płyta tygodnia - album islandzkiego duetu GUS GUS "Mobile Home".

Płyta do wygrania od poniedziałku do piątku w audycji "Muzyczny lunch" między godz. 13.00 a 14.00. Oprócz płyty słuchacze Czwórki będą mieli możliwość zdobycia wejścia na premierowy koncert online. 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz 

Opowiemy o Studenckim Noblu - konkursie organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest wyróżnienie studentów o wybitnych osiągnięciach na różnych polach-zarówno naukowych, artystycznych jak i społecznych. Przed nami finał tegorocznej edycji.  

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - CZELUŚĆ 

Krakowski duet opowie nam o gorących momentach przygotowań do najważniejszego wydarzenia w roku, czyli festiwalu Czeluść. Podzieli się nowinkami ze świata "bookingów", przedstawi plany wydawnicze, a to wszystko z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru. 

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar 

Znamy już 10 finalistów wybranych przez Jury Plebiscytu NIEPRZECIĘTNI 2021. O tym, kto otrzyma tytuł NIEPRZECIĘTNEGO 2020 zdecydują słuchacze. Aby ułatwić im wybór, w kolejnych audycjach będziemy przedstawiać ich sylwetki. W poniedziałek połączymy się Sarą Bisping-Janiak, która ma 18 lat i za swoje największe osiągnięcia uważa projekty zrealizowane w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii,  Radosławem Rademenezem Blonkowskim, który freestylował bez przerwy przez 24 godziny i pobił tym samym swój rekord Polski oraz Mileną Cierniak – współtwórczynią projektu społecznego "Daltonizm Świata" o tematyce chorób psychicznych. 

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - Mirosław Dzięciołowski "Maken" 

Wywiad z producentem Skank Ranger, pochodzącym z Olsztyna czerpiącym z muzyki jamajskiej wszystko, co najlepsze. Na swoje dubowe wycieczki zabiera poznane na swej drodze osoby z przeróżnych muzycznych klimatów. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

Godz. 10.40 "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego – pierwszy odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Tym najstarszym europejskim parkiem narodowym jest szwedzki Sarek powołany  24 maja 1909 r. Obecnie na naszym kontynencie jest ponad 250 parków narodowych. W Polsce mamy 23 parki narodowe, które zajmują 1% powierzchni naszego kraju. Od kilku lat toczą się rozmowy na temat utworzenia 3 kolejnych parków: Mazurskiego, Turnickiego oraz Jurajskiego. Jakie warunki muszą być spełnione, by powstał park narodowy? Jakie zwierzęta są kojarzone z poszczególnymi parkami? Jak należy zachowywać się w takich parkach i jak je chronić? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w Poranku. 

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Spacer po Nowym Jorku - 24 maja 1883 roku został otwarty Most Brooklyński. Posłuchamy muzyki George'a Gershwina, Cole Portera i Leonarda Bernsteina.​ 

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś"  Leszek i dziadek Ignacy opowiedzą Michasiowi o słynnych budowlach świata: o Wielkim Murze Chińskim, PKIN w Warszawie, Tower Bridge w Londynie, Koloseum, Wieży Eiffela i Krzywej Wieży w Pizie. 

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W audycji "Starsi Panowie Dwaj", czyli nowa płyta Anety Figiel. Artystka opowie o akcji "Ślij dobre słowo", genezie powstania płyty, dzieciach, których reakcja na twórczość Kabaretu Starszych Panów zachęciła artystkę do dalszych opracowań, opinii 13 -letniego syna na temat jej twórczości. Poza tym mnóstwo premier na czele Morcheebą, St. Vincent, Deltą Goodrem czy Lisą Gerrard. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" "Psiaki, pieski, psy" Marcina Przewoźniaka, czyta Leszek Filipowicz.​ 

 


.

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterką audycji Anny Skulskiej będzie Elżbieta Tarnawska – finalistka IX Konkursu Chopinowskiego (1975), na którym otrzymała wyróżnienie, a także laureatka Międzynarodowego Konkursu im. M. Long i J. Thibauda w Paryżu w 1977 roku. W wykonaniu artystki usłyszymy m.in. Sonatę b-moll, Fantazję As-dur op. 61 Chopina oraz Consolation HS 172 Liszta. 

19.00 - Alternatywa Konkursowa – ogłoszenie wyników w kategorii: Mazurek 

Piąta audycja specjalna z cyklu Alternatywa Konkursowa, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą wyniki w kategorii Preludium, zaprezentują najciekawsze wykonania i opowiedzą o mistrzowskich interpretacjach Mazurków Fryderyka Chopina. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski   

Beethoven wraz ze swoją muzyką pochodził z innego świata: nie materialnego, lecz ideowego. Przypomni o tym dobór nadzwyczajnych, choć raczej niezbyt szeroko znanych interpretacji, który wypełni audycję Jakuba Puchalskiego. Wśród wykonawców "nowoczesny centaur [z XIX wieku]: pół-człowiek, pół-fortepian" Eugen d'Albert (V Koncert fortepianowy), niezauważony tytan Ernst Levy (Appassionata), zaskakujący romantyk Bela Bartók (Kreutzerowska z Josephem Szigetim) i piorunujący ekspresjonista – Józef Hofmann (Waldsteinowska). Zapraszamy na kolejny ukłon w kierunku ostatniego wiedeńskiego klasyka, obchodzącego niedawno 250. rocznicę swoich urodzin. 



Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU