Polskie Radio

Wywiady z twórcami, emocje muzyczne i teatralne. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 17:00
Sporo rozmów wokół dobrych książek i filmów. Muzycznie - koncert Alicji Majewskiej w Jedynce i grupy Blend w Trójce. Wieczorem w Jedynce słuchowisko o Witoldzie Pileckim, a w Trójce - "Teatr Manekinów wg Brunona Schulza". Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PrinceOfLove
logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski 

Rozmowa z satyrykiem Ryszardem Makowskim o płycie "Marsz, marsz Niepodległa". Wydawnictwo pod patronatem Polskiego Radia to autorskie spojrzenie Ryszarda Makowskiego na historię Polski po 1918 roku. W audycji także rozmowa z pisarzem, animatorem kultury. twórcą scenariuszy, słuchowisk radiowych i felietonistą - Dariuszem Rekoszem, którego działalność kulturalna łączy pokolenia. Z artystami "starej daty" jeździ po Polsce, organizuje spotkania z młodzieżą, pisze o nich książki. Przyjaźnił się z Bohdanem Butenką, Bronisławem Cieślakiem. Osoby, które prezentuje młodszemu pokoleniu, to nie tylko aktorzy - to także trener Antoni Piechniczek czy Stanisław Janicki. 

17.10 - koncert Alicji Majewskiej - retransmisja

Przypomnimy koncert z repertuarem z jej najnowszej płyty "Żyć się chce", a także parę z poprzedniej - "Wszystko może się stać". 

21.00 - Słuchowisko w Radiowej Jedynce - "W imię ojca" - opowieść o Witoldzie Pileckim w 120 rocznicę urodzin 

Autor, reżyseria, scenariusz i opracowanie muzyczne: Przemysław Wyszyński, realizator dźwięku: Paweł Szaliński. Obsada: Anna Cieślak, Lidia Sadowa, Piotr Bajtlik, Angelika Kurowska, Kamil Pruban, Otar Saralidze, Elżbieta Gaertner, Piotr Bandyra, Jan Aleksandrowicz, Stefan Knothe, Stanisław Brudny, Krzysztof Tymiński, Alicja Warchowska. 

Rotmistrz Witold Pilecki był oficerem kawalerii Wojska Polskiego, współtwórcą konspiracyjnej organizacji Tajnej Armii Polskiej oraz więźniem obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie również stworzył sieć konspiracyjną, której celem było niesienie pomocy moralnej i materialnej współosadzonym, a także przygotowywanie planu ostatecznego wyzwolenia obozu. Historia życia Witolda jest bardzo złożona, a motywacje jego decyzji mogą być niezrozumiałe dla współczesnego człowieka. Rotmistrz Pilecki miał bardzo silne poczucie obowiązku wobec kraju, ale również wobec rodziny, co było dla niego źródłem wewnętrznego konfliktu oraz głęboko skrywanego cierpienia. Niezwykle skuteczny jako konspirator chciał być dobrym ojcem i mężem. Szczęście osobiste poświęcił dla większej sprawy, ale zawsze tęsknił za rodziną. Na pograniczu walki o wolność i przyszłość Polski oraz doświadczenia rodzinnego życia rodzi się tragiczny konflikt pomiędzy miłością do ojczyzny, a miłością do najbliższych. Świat moralnych i duchowych przeżyć Witolda, motywacje podjętych przez niego decyzji, niekończąca się wewnętrzna walka pomiędzy poczuciem powinności wobec kraju i obowiązku wobec rodziny oraz ogrom uwarunkowań zewnętrznych, pod których wpływem musiał funkcjonować, wypełniać swoje zadania jednocześnie opiekując się i chroniąc ukochaną rodzinę będą tematem przygotowywanego słuchowiska.


logo


10.00-11.00 - "Cafe Muza" /  Marcin Zdunik - prowadzi Andrzej Sułek 

Marcin Zdunik to muzyk wykonujący dzieła właściwie z każdej epoki: od renesansu po dzieła najnowsze. Jest także znakomitym improwizatorem, aranżerem i kompozytorem, o czym niedawno mogliśmy się przekonać podczas jego koncertu na "Domówce z Dwójką". Wiolonczelista zapraszany jest również do udziału w znakomitych festiwalach muzycznych: BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. 

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - zaprasza Łukasz Modelski 

Książki kulinarne dla dzieci najczęściej składają się z przepisów dań, które mogą one przygotować samodzielnie bądź w towarzystwie dorosłych. Od kilku jednak lat w księgarniach pojawiają się publikacje z historii, etnologii i antropologii jedzenia, adresowane do najmłodszych. Naszymi gośćmi będą autorzy takich właśnie książek: Natalia Baranowska i Szymon Barabach.

12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" 


logo


00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański 

02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz

Zbliża się kolejna odsłona spotkań lednickich. W tym roku hasłem przewodnim jest słowo USŁYSZ. Z organizatorami, kompozytorami tegorocznego hymnu porozmawiamy o blaskach i cieniach jubileuszowej odsłony. Przypomnimy również 40 rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia pięć dni przed rocznicą. Przedstawimy próby muzycznej opowieści o Prymasie i historyczne okoliczności śmierci.

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

Zagadki i ciekawostki dla dzieci. O lotnikach i lotniczkach wokół książki "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników" Anny Litwinek.

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

12.00-13.00 - "Muzyczna podróże" - Łukasz Ciechański

13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka

Adam Mickiewicz - czy jego twórczość należy rozumieć dosłownie? Czy "Pan Tadeusz" jest bardziej zapisem faktów i opisem rzeczywistości, czy też może przeważa tam fantazja i na próżno szukać odniesień do prawdy? Czy "Stepy akermańskie" rzeczywiście opisują tęsknotę wieszcza za ojczyzną, czy też może - podobnie jak "Pan Tadeusz" - są jedynie wyrazem licentia poetica? Goście audycji: prof. Anna Nasiłowska i prof. Grzegorz Marzec. 

13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.00-17.00 - "Księga muzycznych olśnień" - Piotr Majewski

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz

19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin

BLEND – transmisja koncertu ze studia im. A. Osieckiej

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski 

"Teatr Manekinów wg Brunona Schulza" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Słuchowisko powstało prawie 40 lat temu, kiedy Teatr był jeszcze przy Myśliwieckiej. Wystąpili między innymi aktorzy, których już wśród nas nie ma, na przykład Ryszarda Hanin. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo


08.06 - "Temat dnia / Gość PR24" - zaprasza Błażej Prośniewski

O trudnościach, z którymi mierzą się dzieci wracające do szkół; o tym, jak mijający rok szkolny wpłynął na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży; oraz o programie bezpłatnych zdalnych porad psychologicznych dla dzieci i młodzieży, z którymi Fundacja Twarze Depresji rusza 1 czerwca, opowie prezes fundacji Anna Morawska-Borowiec​.

8.35 - "Rozmowa kulturalna" - zaprasza Magdalena Piejko

Noblowska powieść Władysława Reymonta "Chłopi" w wersji filmowej. Współczesna adaptacja powieści opowiedziana poprzez sztukę i malarstwo. Skończyły się zdjęcia, montaż, rozpoczęły się prace malarskie. FILM - 79000 klatek - ręcznie malować będzie 70 artystów z Polski, Ukrainy i Serbii. Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów. W sercu fabuły filmu - losy Jagny. Unikalny mikroklimat wiejskiej wspólnoty jest pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i aktualnej historii. Gościem audycji będzie Sean Bobbit, producent filmu.

22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert​

Autorzy audycji porozmawiają o nowej książce Joanny Lichockiej, dziennikarki i posłanki PiS, zatytułowanej "Rymkiewicz - Genealogia". 

logo

 

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Hanna Dołęgowska

Szymon Godziek na DarkFEST. To freeride’owa impreza organizowana w RPA, gdzie najlepsi zawodnicy na świecie spotykają się, aby zmierzyć się z największą linią hop na świecie. Z Szymonem porozmawiamy także o "Nie Pompujesz - Nie Jedziesz", czyli największym w Polsce cyklu zawodów na pumptrackach. 

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Film "Minari" (nagroda dla najlepszej aktorki drugoplanowej na tegorocznych Oskarach) będzie pretekstem do rozmowy o kuchni azjatyckiej. Z jednej strony jest wzorcowa pod względem wykorzystywania żywności, przez co w niewielkim stopniu wpływa na wskaźnik marnowania jedzenia. Z drugiej strony w Chinach dominuje efekt chibo, czyli  popularnych filmików, podczas których vlogerzy objadają się, pochłaniając ogromne ilości jedzenia, ten eksperyment ma też koreańską nazwę‘mukbang'.

15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Katarzyna Cygler 

Z okazji Roku Norwida porozmawiamy z młodymi twórcami - poetami i malarzami - o tym, czy Cyprian Kamil Norwid jest dziś dla nich inspiracją? Czy jego spuścizna artystyczna jest dla nich czytelna i aktualna? 

17.00-18.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

Sons of Kemet, znakomita krajowa grupa OvE, sporo słonecznej, głównie house'owej muzyki klubowej na ciepłe dni - takiej z duszą i dobrym groovem (m.in. SweatsonKlank, Earl Jeffers, Athlete Whippet dla Toy Tonics, nowa EP-ka Westcoast Goddess, Baltra dla Local Action, Dampé etc.). 

20.00-21.00 - "Muzyka dobrego słowa" - Przemek Goławski 

18 maja minęła 101. rocznica urodzin Jana Pawła II – papieża, który był również poetą, dramaturgiem i aktorem. Wiersze Karola Wojtyły ubrała w muzykę i zaśpiewała Weronika Korthals. Co sprawiło, że sięgnęła po taką twórczość? W "Muzyce dobrego słowa" porozmawiamy o jej płycie "Więcej wierzyć".-


logo

10.00 - "Dźwięk Dobry"Dźwięki przestworzy czyli opowieści o pilotach dawniej i dziś. Gościem audycji będzie Anna Litwinek, autorka książki Awiatorzy, podniebne przygody polskich lotniczek i lotników. 

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" 23 maja obchodzimy Dzień Żółwia, wiec wszystko o żółwiach. Również o tych, które mieszkają w Polsce.​ 

16.00-17.00 - "Łowcy dziecięcych przygód" - Gościem Łowców Przygód będzie Eryk Koszela, 14-letni, utalentowany pianista. 

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Wartka akcja, sensacyjne  zagadki,  trzymająca  w  napięciu  fabuła i barwni bohaterowie-czego chcieć więcej od kryminału dla młodych czytelników? W "Kulturotece" spotkanie wokół książki "Czarci Młyn" z jej autorką Agnieszką Płoszaj.

21.00-22.00 "Kulturalna strefa"Teatr Andersena to m.in  spektakle dla dzieci. W związku z lock downem Teatr Andersena postanowił przedłużyć sezon teatralny do końca lipca. Rozpoczynają od najbardziej wyczekiwanej premiery, czyli od spektaklu "Pippi Långstrump", Astrid Lindgren, reż. K. Rzączyński. będzie można ponownie zobaczyć spektakl "Dziewczynka z emocjami" w reżyserii B. Byrski, K. Kubiec, G. Jaskuła, A. Organista, "Historię naturalną czyli o niezwykłych żyjątkach" J. Piaskowskiego i H. Sulimy, "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy", w reż. D. Lasecki, K. Matusiak - Lasecka, N. Sacharczuk, Ł, Staniewski i K. Staniewska oraz "Zwierzęta Doktora Dolittle", reż. J. J. Połoński. O działaniach Teatru w Kulturalnej Strefie opowie Krzysztof Rzączyński. 

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica"23 maja 1976 w Gdańsku urodziła się Agnieszka Chylińska, polska wokalistka rockowa, która karierę rozpoczynała z zespołem O.N.A., a po rozwiązaniu grupy, od roku 2004, występuje z własnym zespołem - Chylińska. W audycji pojawią się kompozycje z różnych okresów twórczych wokalistki, ponadto nowości z Polskiego i zagranicznego rynku muzycznego. 


.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

Audycja specjalna z okazji dwóch jubileuszy: 170. rocznicy urodzin Antoniego Stolpego i 109. rocznicy urodzin Jeana Francaix. 

19.00 - Alternatywa Konkursowa – ogłoszenie wyników w kategorii Nokturn

Zapraszamy na czwartą audycję specjalną z cyklu Alternatywa Konkursowa, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą wyniki w kategorii Nokturn, zaprezentują najciekawsze wykonania i opowiedzą o mistrzowskich interpretacjach Nokturnów Fryderyka Chopina. 

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - pogram z komentarzem Marty Jankowskiej 

"Alfred Cortot w wojennych etiudach" – taki tytuł nosi kolejna audycja z cyklu "Wieczorów chopinowskich", którą przypominamy w "Romantycznych Weberianach". Po raz ostatni w cyklu przyjrzymy się działalności francuskiego artysty, zastanowimy się, dlaczego znaczną część jego repertuaru wypełniały dzieła Chopina i co łączyło go z patronem naszej anteny. Oprócz utworów z op. 25 zabrzmią również Trois Nouvelles Études oraz Walce op. 64 – te ostatnie w interpretacjach również innych pianistów. 


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU