Polskie Radio

"Cztery pory roku" i "Stacja Nauka". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 21:40
Będziemy łowić burze i porozmawiamy o naszej świadomości na temat właściwego postępowania z odpadami oraz o pladze śmieci w górach, na plażach, nad jeziorami, rzekami i w Parkach Narodowych. A wieczorem w Dwójce transmisja koncertu inaugurującego XVIII Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/George Rudy
logo

9.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Łowcy burz i zmiany klimatyczne. Niedawno mieliśmy dwa miasta z różnicą temperatury prawie 20 stopni! oddalone od siebie o... 70 km. Skutek - gwałtowna burza oraz podtopienia. Jak łowi się burze? Dlaczego tego łatwo nie da się przewidzieć  gdzie wystąpi burza? Czy czeka nas eskalacja takich gwałtownych zjawisk atmosferycznych?

Strzyżaki czyli tzw. latające kleszcze. Strzyżak jeleni, sarni wygląda bardzo podobnie ale to NIE jest kleszcz, a ludzie myślą, że tak. Idąc teraz do lasu lub parku na spacer to "coś" na nas siada, występuje bardzo licznie. Co to takiego, czy jest groźne? Bać się czy nie? Czy przenosi boreliozę? 

19.30 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

100 lat temu trwały ostatnie przygotowania do otwarcia I Targów Poznańskich 28 maja 1921 roku, niespełna dwa lata  po  zwycięskim dla Polaków  Powstaniu Wielkopolskim.  Cztery  lata późnej  były to już Targi Międzynarodowe.  Także w Poznaniu miała miejsce  Powszechna Wystawa Krajowa , która  trwała  138 dni od maja do końca września  1929 roku.   Odbyła się   w 10-tą rocznicę  odzyskania Niepodległości. Zorganizowana, aby pokazać dorobek  Polski Niepodległej. ”Pierwszy raz właściwie poczułem Zachód, kiedy byłem w Poznaniu na wystawie ogólnokrajowej, jeszcze będąc w szkole. Warszawa nie była Zachodem, ale Poznań już był” – to słowa  dorosłego Czesława Miłosza  rocznik 1911   o  Poznaniu z początków  lat dwudziestych  ubiegłego wieku.  Czym   w  początkach Rzeczypospolitej miasto zachwyciło późniejszego Noblistę? Jakie było na tle innych miast  Niepodległej Polski,   znane nie tylko z Targów Poznańskich ?  W Poznaniu już w roku 1921  -  96,1% domów było murowanych, , a  w Wilnie jeszcze dziesięć lat później tylko 27%, w Warszawie 69,1%, w Krakowie – 85,5%. Poza tym w tymże 1921 roku  78% budynków wyposażonych było w wodociąg, 68,2% w kanalizację, 63,5% w elektryczność i 56,3% w gaz.  Warszawa górowała nad stolicą Wielkopolski jedynie w stopniu elektryfikacji, który wynosił tam 67,8%, natomiast we wszystkich innych obszarach wypadała gorzej.

Poznań  okresu międzywojennego odkryje dla współczesnych historyk prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza dr hab. Przemysław Matusik - autor czterotomowego dzieła "Historia Poznania".

23.20 - Reportaż: "GUŁag - niekończąca się historia" - Maciej Jastrzębski, korespondent PR w Moskwie

Reportaż o losach rosyjskich opozycjonistów takich, jak Aleksiej Nawalny i o Rosji, w której rządzący coraz częściej korzystają z stalinowskich metod, aby utrzymać się przy władzy. W Związku Sowieckim stworzono GUŁag, czyli system obozów pracy, w których życie straciło niemal 20 milionów ludzi. Był to jeden z wielu elementów stalinowskiej machiny terroru. Od upadku ZSRR mija w tym roku 30 lat, a jednak rosyjscy obrońcy praw człowieka nadal walczą o poszanowanie wolności konstytucyjnych i wznoszą hasło, które od stu lat nie straciło na aktualności – „STOP dla GUŁagu!”. W reportażu Macieja Jastrzębskiego radzieccy dysydenci i działacze rosyjskiej opozycji próbują odpowiedzieć na pytanie, czy metody sprawowania władzy i walki z przeciwnikami politycznymi we współczesnej Rosji różni się od tych, które stosowano w Związku Sowieckim.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - od 10 maja - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz"(Radiobook). 


logo

07.00–10.00 – Poranek Dwójki – zaprasza Paweł Siwek

 Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zainauguruje dziś Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XVIII”. Program Festiwalu obejmuje trzy koncerty symfoniczne i dwa kameralne. Zabrzmią na nich wybrane kompozycje Witolda Lutosławskiego oraz powiązane z nimi arcydzieła XIX- i XX-wiecznej muzyki polskiej i obcej ― wśród nich utwory rzadko obecne na krajowych estradach. Szczegóły dotyczące prezentowanych utworów i wykonawców, którzy wystąpią podczas festiwalu poznamy w rozmowie z Andrzejem Bauerem – wiolonczelistą, Prezesem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego – organizatora Festiwalu. Ponadto w Poranku omówimy wystawę Włodzimierz Szpinger - Opticum Nowego Świata w Muzeum Miasta Gdańska, porozmawiamy na temat dokumentu Igora Mertyny o obrazie odnalezionym w parafii Konstantynów Srebrna, poznamy kolejne słowo w cyklu Nowa Mowa, z Anną Król porozmawiamy o jej książce  Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach i przyjrzymy się nowemu portalowi ZAiKSu. 

10.00–13.00 – Kanon Dwójki – zaprasza Andrzej Sułek

 10.00–11.00 – Znacie to posłuchajcie: o koncertowych rytuałach

George Frederick Handel kantaty włoskie, wyk. Sabine Devieilhe - soprano, Léa Desandre -mezzosopran, Agnieszka Rychlik – skrzypce, Le Concert d'Astrée, dyr. Emmanuelle Haïm

 11.10–12.00 – Joseph Haydn Symfonia nr 99 Es-dur, Franz Schubert Symfonia nr 5 B-dur D. 485, wyk. Concentus Musicus Wien       dyr. Stefan Gottfried

 12.05–12.45 – Joachim Kaczkowski Duety skrzypcowe op. 10 i 16, wyk. Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak – skrzypce

 12.45–13.00 – Zapiski ze współczesności: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

 13.00–15.00 – Koncerty w porze lunchu – zaprasza Marcin Majchrowski

Koncert Duńskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcja Fabia Luisiego, solista: Alessandro Taverna (Kopenhaga, 19.03.2021)

Camille Saint-Saëns II Koncert fortepianowy g-moll op. 22, Georges Bizet I Symfonia C-dur

Koncert WDR Sinfonieorchester pod dyrekcją Cristiana Măcelaru (Kolonia, 31.12.2020)

Wolfgang Amadeus Mozart Sinfonia concertante Es-dur KV 364

16.00–18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Koncert z okazji 20. rocznicy powstania zespołu ElettroVoce – to jeden z ważniejszych punktów programu tegorocznego festiwalu Musica Electronica Nova. O tym wydarzeniu i o zespole porozmawiamy z Agatą Zubel. Odwiedzimy także Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, gdzie pokazywana jest wystawa „Władysław Hasior. Prace z kolekcji Galerii Starmach”, zapowiemy premierę spektaklu “Tirza” w reżyserii Pawła Miśkiewicza i porozmawiamy z Pawłem Bujasem o zbieraniu materiałów do książki o działalności polskich architektów w Ameryce Południowej.

W cyklu „Literackie witaminy” - Aga Zano

17.30–18.00 – O wszystkim z kulturą: Concerto Köln - aut. Jakub Kukla 

18.00–19.00 – Teraz jazz – prowadzi Roch Siciński

19.00–22.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Joanna Grotkowska

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (retransmisja 22.05.2021)

Wyk.: Roksana Kwaśnikowska ― skrzypce; Agnieszka Kozło ― fortepian
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie; Monika Wolińska ― dyrygentka
Igor Strawiński Dumbarton Oaks Concerto na orkiestrę kameralną (1938); Witold Lutosławski Partita na skrzypce, fortepian i orkiestrę (1984/1988);
Konstanty Regamey Autograf na orkiestrę kameralną (1962); Sergiusz Prokofiew Symfonia klasyczna D-dur op. 25 (1917)

21.30–22.00 – Rozmowy po zmroku: Opowieści niesamowite – aut. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek 

22.00–23.00 – Muzyczny wieczór: Tematy operowe – prowadzi Aleksander Laskowski

23.00–00.00 - Nocna strefa – prowadzi Piotr Metz

 LITERATURA W DWÓJCE:

11.00–11.10 – To się czyta: Jiří Kamen „Świece w pogańskim gaju”, czyta Jacek Braciak

15.00–15.15 – Literacka sjesta: Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk”, czyta Krzysztof Globisz

19.15–19.30 – Książka do słuchania: Wirginia Woolf „Pani Dalloway”, czyta Danuta Stenka

logo

00.00 - 02.00 Od punka do Franka - Radosław Okrasko/wyd. Małgorzata Łukowska

02.00 - 03.00 Annały Migały - Michał Migała/wyd. Justyna Grabarz

03.00- 04.00 Klub Trójki - powtórka z poniedziałku – Łukasz Jasina /wyd. Jakub Sadowski

04.00 - 06.00 Trójka budzi: Soul, funk, r’n’b - Justyna Grabarz

06.00 - 08.45 Pora na Trójkę - Łukasz Ciechański/wyd. Małgorzata Łukowska

- Po 25 latach przeglądarka Internet Explorer przestaje działać

- Mieszkaniec Kartuz płacił w sklepach zabawkowymi pieniędzmi

- 1/3 fotelików rowerowych dla dzieci nie spełnia norm - tak wynika z raportu UOKIK

08.45 - 09.00 Salon polityczny Trójki – Beata Michniewicz /wyd. Paweł Turski

Gość: Witold Waszczykowski, eurodeputowany PiS

09.00 - 11.00 Trójka przed południem – Katarzyna Cygler /wyd. Jacek Pietrasik

Spektakl teatru Papahem pt. „Skłodowska Radium girl” (na podstawie „ Biagrafii” – dopiero co prezentowanej w PR3). Twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Gość: Helena Radzikowska, Mateusz Trzmiel, aktorzy

Trójkowy felieton kulturalny – /Mateusz Matyszkowicz/ o książce „Nieźle się zapowiadało”- lekkich, pełnych humoru wspomnień Jana Suzina o początkach Telewizji Polskiej i ludziach, którzy ją tworzyli.

"Sen Alicji czyli jak działa mózg" to słuchowisko na podstawie książki o tym samym tytule. Książka profesora Jerzego Vetulaniego skierowana jest do dzieci. Z niej dziecko dowie się, jak funkcjonuje mózg i jakie tajemnice w sobie skrywa. Jerzy Vetulani to polski psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik i profesor nauk przyrodniczych. Jest autorem wielu publikacji, w tym książek popularnonaukowych, głównie z dziedziny neurologii. Gość: Maria Mazurek i Jakub Roszkowski reżyser słuchowiska

Fajny film /Ryszard Jaźwiński/ -  Znowu możemy wybrać się na seans do kina, wciąż możemy korzystać z zasobów filmowych w sieci, ale pora roku sprzyja też oglądaniu filmów na świeżym powietrzu. Taką możliwość, w pięknym miejscu, mają chociażby mieszkańcy Krakowa. O kinie plenerowym w Dworku Białoprądnickim. 

11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej - Piotr Łodej/wyd. Magdalena Dercz

Okulary VR dla pacjentów onkologicznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Niezła historia - dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Piotr Łodej

Jak rozprzestrzeniają się fake newsy? Sposób funkcjonowania mediów społecznościowych, bańka informacyjna, komory echa, boty i trolle – przedstawiamy narzędzia dezinformacji

"Polska w technosferze przyszłości"

Trzy trendy będą kształtować rozwój gospodarczy i społeczny: sztuczna inteligencja, informatyka kwantowa i cyberbezpieczeństwo. Wszystkie bloki tematyczne będą prezentowane w kontekście twórczości Stanisława Lema. Jak naukowcy prognozują rozwój i jak pomaga im w tym S. Lem?

15.00 - 18.00 Zapraszamy do Trójki – Witold Lazar/wyd. Kuba Witkowski

15.20 Sytuacja epidemiczna Covid-19. Raport, decyzje, zalecenia. M. in. spodziewane szczegóły dot. zachęt skierowanych do osób, które nie chcą się szczepić.

Dziś Europejski Dzień Sąsiada (obchodzony w ostatni wtorek maja) Czy dobrze mieć sąsiada? Dzień Sąsiada ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jak twierdzą inicjatorzy pomysłu coraz bardziej osłabiają się więzi społeczne. Dlatego ten dzień ma zachęcać do integracji z osobami, które mieszkają obok nas. Jak wiadomo bliskie sąsiedztwo ma swoje plusy i minusy, przyg. Monika Chrobak

18.00 - 19.00 W tonacji Trójki – Radek Okrasko w zast. Piotra Barona/wyd. Marek Pawlukiewicz

19.00 - 20.00 GH+ - Grzegorz Hoffmann

20.00 - 21.00 Cały ten rock - Marek Wiernik/wyd. Marek Pawlukiewicz

 21.00 - 22.00 Apteka wieczorna - Jędrzej Kodymowski/wyd. Justyna Grabarz

22.00 - 23.00 Klub Trójki – Michalina Szymborska/wyd. Monika Suszek

Czy Europa ma szansę na odrodzenie – wyspy nadziei na Zachodzie


23.00 - 00.00 Dogrywka - Michał Grabkowski 

LITERATURA W TRÓJCE

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.05 - Głębia ostrości - zaprasza Iga Niewiadomska 

Fotograf, performer, twórca filmów wideo Tomasza Machciński od 1966 roku realizuje swój wielki życiowy projekt – wciela się w rozmaite postacie i tworzy fotograficzne autoportrety, zbiór obejmuje obecnie ponad 22 tysiące zdjęć.  Natomiast 700 fotografii Tomasza Machcińskiego można obecnie oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. O twórczości Tomasz Machcińskiego opowie Tomasz Gutkowski z Fundacji Sztuk Wizualnych.

23.35 - Kwadratura kultury - zaprasza Monika Małkowska 

Do końca wakacji w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" można oglądać mural Franciszka Maśluszczaka "Podziwianie", którego otwarcie odbyło się 21 maja. Mural odsłonięto w ramach projektu "Kadry pod napięciem". Malarz, rysownik i pedagog Franciszek Machciński będzie gościem Polskiego Radia 24. ​

logo

12.00-13.00 – „Stacja Nauka” – Patryk Kuniszewicz

Z organizatorami ogólnopolskiej kampanii „Śmieci? Kto to widział?!” porozmawiamy o naszej świadomości na temat właściwego postępowania z odpadami i o pladze śmieci w górach, na plażach, nad jeziorami, rzekami i w parkach narodowych. Powiemy też do kogo trafiła nagroda w konkursie Kokosy 2021.

 14.00-15.00 – „Strefa Studenta” - Weronika Puszkar

Na początku czerwca rozpoczynają się egzaminy w szkołach teatralnych. Wokół nich narosło już wiele mitów. Niektórzy musieli odegrać kajzerkę, inni przemienić się w słup soli, a jeszcze inni obrazić komisje. Jak jest dzisiaj? Jak się do tych egzaminów przygotować? Jak egzaminy do tych szkół przebiegają w dobie pandemii?

19.00-20.00  - „12 cali na godzinę”

MIHVU to poszukiwacz nowych dźwięków, zafascynowany deepowym oraz psychodelicznym brzmieniem. Tworzy muzykę balansującą między klimatami Downtempo oraz DarkDisco/Indie Dance, jako DJ jest fanem długich miksów oraz niestandardowej selekcji. Zaangażowany w takie projekty jak Dark Disco, Buszowisko i Shmer Gibona. Jego naturalne środowisko to leśne festiwale takie jak Tribalanga czy Las Festival, można go spotkać także na innych imprezach m.in. Deepersense, Deep Oriental, Masow, Małpie Figle. 

Zapraszamy na set MIHVU w Czwórce!

00.00-01.00 – „Folk Off” – Maciek Szajkowski

Pablopavo opowie o ostatniej płycie koncertowej – Tourne Warszawskie.

  

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 -  "Zbrodnia i kara"  Fiodora Dostojewskiego – kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 

 

logo

7.00-10.00 "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Nie oszukujmy się, każda dziewczyna – małoletnia, czy jedynie młoda duchem – ma swoją ulubioną księżniczkę z bajki, pozostającą dla niej wzorem i inspiracją pomimo upływu lat. Starsze pokolenie pamięta królewny, które zwykły czekać, by w ich życiu pojawił się książę i… po prostu je uratował. Bohaterki współczesnych bajek często biorą sprawy w swoje ręce i ratują świat. W Poranku poszukamy tych najbardziej znanych i najpopularniejszych. Pojawią się: Królewna Śnieżka, Mała Syrenka, Pocahontas, Elsa, Anna, Śpiąca Królewna, Roszpunka.

15.00-17.00 "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - W dzisiejszych czasach z każdej strony jesteśmy bombardowani tysiącem informacji, a zamiast naszego umysłu używamy np. aplikacji, kalkulatora i innych urządzeń które „myślą” za nas. Coraz częściej zdarza nam się zapominać o rzeczach ważnych, pojawiają się trudności z selekcjonowaniem informacji, zamiast pobudzać kreatywność i wyobraźnię, mamy narzucane schematy. Jak rozwijać „spryt” umysłowy, aby łatwiej odnaleźć się w otaczającym nas świecie?

18.00-19.00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Przygotowywanie charakteryzacji to zajęcie pochłaniające zazwyczaj wiele godzin oraz wymagające odpowiednich zdolności manualnych i wykształconego zmysłu estetycznego. Charakteryzator wykonuje makijaż, a także inne zabiegi dostosowujące wygląd aktora do wymogów danej roli. Zadanie to realizuje na podstawie wskazówek zawartych w scenariuszu oraz wykorzystując do tego swoją wiedzę oraz doświadczenie. Czym dokładnie zajmuje się charakteryzator w teatrze, kto może nim zostać oraz jak zdobyć ten zawód?

Gość: Emilia Mularczyk - charakteryzatorka w Teatrze Kamienica w Warszawie

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica":
1. Lubelski Program Wczesnego Wykrywania, Leczenia i Terapii Zaburzeń Komunikacyjnych u Dzieci Rozpoczynających Naukę Szkolną obejmuje badanie słuchu, mowy i głosu dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Program ma na celu wyrównać szanse edukacyjne uczniów. Jest to jedyny tak kompleksowy i bezpłatny program z którego może skorzystać ponad 30 tysięcy dzieci.
Gość: Łukasz Król - Logopeda-audiolog, główny wykonawca badań przesiewowych.

2. Jak ważny jest sen u dzieci i niemowląt? Porozmawiamy o jego właściwościach, działaniu i niedoborach oraz jak walczyć z jego zaburzeniami. Sen pozwala na regenerację w chorobie, odbudowę utraconych pokładów energii, pomaga zregenerować mięśnie i kości. To wszystko jest możliwe dzięki procesom zachodzącym właśnie podczas snu.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6:30 i 14:00 Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r.

Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

 19:10 "Książka do poduszki" – „Psy, pieski, pasiaki” Marcina Przewoźniaka, czyta Leszek Filipowicz

  

.
14.00 - "Lekcja mistrzowska" Andrzeja Ratusińskiego i Anny Skulskiej [PREMIERA]

W cyklu „Lekcja mistrzowska” Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim – pianistą i pedagogiem – o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterami ósmej Lekcji są amerykańscy pianiści Van Clibrun i Earl Wild.

19.00 - Romantyczne brzmienia Magdaleny Łoś

Audycję Magdaleny Łoś otworzą i zamkną dzieła Fryderyka Chopina, m.in. Ballada As-dur oraz Introdukcja i Polonez C-dur. Pomiędzy Chopinowskimi ramami znajdzie się zaś kameralistyka Beethovena, Dworzaka i Griega.

22.00 - Czarne na białych Jakuba Puchalskiego

Myra Hess była nie tylko największą gwiazdą pianistyki brytyjskiej, ale i jedną z najbardziej podziwianych pianistek światowych. W audycji Jakub Puchalski przedstawi jej grę w utworach Chopina, Bacha, Ravela i de Falli.

Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU