Polskie Radio

Kultura, nauka i muzyczne emocje. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 17:00
Badania nad szczepionkami na Covid-19 dla młodzieży, wywiad ze Skubasem, premiery teatralne i zaproszenia na wystawy. Wieczorem w Dwójce - jazowe RGG, w Czwórce hip-hop, a w Jedynce - poszukiwania nowego, polskiego, wakacyjnego przeboju Zapraszamy! 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Roman Voloshyn

. .

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Jak poskromić psa i kota? Czy psa można skutecznie układać tylko w wieku szczenięcym czy starszego tez się uda? Co i jak robić, aby dorosły pies odnalazł się w różnorodnych sytuacjach dnia codziennego? A co można osiągnąć w wypadku kota? Czy małe dzieci mogą pomóc w tresurze zwierząt i skorzystać na tym? Czy można wychować psa tak, aby nie szczekał - czy to niemożliwe?

Szczepionki przeciwko Covid-19 dla dzieci i młodzieży w wieku 12-16 lat - na jakim etapie są badania kliniczne i czy różnią się od badań na dorosłych? Czego mogą obawiać się rodzice? Kiedy jest szansa, że zostaną wprowadzone w Polsce? 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler 

Piątkową "Muzyczną Jedynkę" uświetni rozmowa z jednym z najwrażliwszych i najzdolniejszych muzyków polskiej tzw. popowej alternatywy. Skubas! Zaprezentuje swój najnowszy utwór, "Dobra Czarodziejka", a ponad pół roku po premierze ostatniego albumu zatytułowanego "Duch", namówimy artystę na podzielenie się wrażeniami, jakie ma wobec tego dzieła dziś i co zamierza artystycznie w najbliższym czasie.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka 

W Kenii znaleziono najstarszy, intencjonalny afrykański pochówek Homo sapiens. Grób liczy ok. 78 tys. lat i zawiera szczątki kilkuletniego dziecka. Dotychczas tak stare pochówki lokalizowano jedynie na Bliskim Wschodzie, co dziwiło, bo przecież to w Afryce - przez 300 tys. lat - kształtował się nasz gatunek, zanim wyruszył na podbój innych kontynentów.  Odkrycie z Kenii jest długo poszukiwanym elementem tej ewolucyjnej układanki. 

60 lat temu wydobyto z dna Bałtyku wrak "Vasy". Wiele lat trwała rekonstrukcja i konserwacja tego XVII-wiecznego żaglowca, aż w końcu statek został udostępniony dla zwiedzających w specjalnie wybudowanym dla niego muzeum w Sztokholmie. Ta placówka do dziś jest najsłynniejszym szwedzkim muzeum. "Vasa" poszedł na dno w 1628 r., tuż po opuszczeniu portu. W odmętach Bałtyku przeleżał ponad 300 lat i dopiero spektakularna akcja podniesienia go z głębokości 32 m, na powrót wzbudziła zainteresowanie jego historią. Dziś Szwedzi martwią się o stan galeonu, bowiem drewno zagrożone jest rozpadem. Powraca pytanie o sens wydobywania wraków z mórz, zanim nie zostanie opracowana sprawdzona metoda ich konserwacji. 

20.00-21.00 - "Tu jest muzyka" - zaprasza Damian Sikorski  

W audycji - Nowa Polska muzyka! Utwory artystów których doskonale znamy, teraz serwują nam nowe kompozycję na miarę wakacyjnego przeboju m.in Mrozu, Karaś i Rogucki, Natalia Zastępa i zespół Plastic. Pojawią się również debiutanci, którzy swoimi piosenkami mają szansę zdobyć serca słuchaczy. W Programie Pierwszym zaśpiewa Pola Miko, Kozyrska x Sieczak i Emil Szwajk. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - od 10 maja - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz"(Radiobook). 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Mateusz Smoczyński znany jest szerokiej publiczności jako skrzypek jazzowy, jeden z najbardziej aktywnych muzyków na polskiej scenie, współzałożyciel Atom String Quartet. Smoczyński jest również wziętym kompozytorem, który szczególnie upodobał sobie muzykę symfoniczną. Dziś i jutro w Filharmonii Narodowej zabrzmi jego I Koncert skrzypcowy z nim samym w roli solisty. Mateusz Smoczyński będzie naszym gościem w "Poranku Dwójki" o godzinie 9.30. Godzinę wcześniej bohaterem jazzowej rozmowy będzie natomiast Dominik Bukowski - dwukrotnie uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie JAZZ TOP według magazynu "Jazz Forum". Porozmawiamy z nim m.in. o jego najnowszej płycie - nagranej w duecie z Dominikiem Kisielem - Delta Scuti. Ponadto w audycji - akcja zbierania starych fotografii Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi oraz zapowiedź dwóch premier teatralnych - "Ancora Tu" w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu i "Uciekinierek" w Teatrze Ateneum w Warszawie. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek 

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" / Symfonia  leningradzka, czyli czego dowiadujemy się z reklam

Dymitr Szostakowicz Symfonia nr 7 "Leningradzka", wyk. National Symphony Orchestra, Kennedy Center, dyr. Mścisław Rostropowicz.  

11.10-12.00 - Nowa płyta: Łukasz Borowicz, BBC Scottisch Symphony Orchestra, Jonathan Plowright – Jerzy Gablenz i Ignacy Jan Paderewski 

12.05-12.45 - Władysław Żeleński Trio fortepianowe E-dur op. 22, wyk. Michał Francuz - fortepian, Joanna Konarzewska - skrzypce, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesnośc" / Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Róża Światczyńska 

Piotr Czajkowski Koncert fortepianowy b-moll op. 23, wyk. Martha Argerich- fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej dyr. Kazimierz Kord (Warszawa, 1980); Gustaw Mahler Pieśni do słów Ruckerta, wyk. Andrzej Hiolski – baryton, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, dyr. Tadeusz Strugała; Igor Strawiński Święto wiosny balet w dwóch obrazach, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Igor Markiewicz (Warszawa, 1962). 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek 

Naszym gościem będzie Wawrzyniec Kostrzewski, który przygotowuje premierę "Króla Leara" z Haliną Łabonarską w tytułowej roli. Zapowiemy także teatralny debiut Jagody Szelc, odwiedzamy wystawę "Zimna Rewolucja" w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki i rozmawiamy z twórcami filmu "Prorok" o Kardynale Stefanie Wyszyńskim. W cyklu "Literackie witaminy" - Joanna Olech. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - spotkanie z prof. Wojciechem Fałkowskim - aut. Paweł Siwek  

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Piotr Metz 

RGG. Wykonawcy: Maciej Garbowski - kontrabas; Krzysztof Gradziuk - perkusja; Łukasz Ojdana - fortepian. 

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Studio Arturo Toscaniniego RAI, (Turyn, 15.12.2019) Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo – muzyka baletowa, K. 367, Richard Strauss Koncert skrzypcowy d-moll op. 8, Robert Schumann II Symfonia C-dur op. 61, wyk: Alena Baeva, skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna RAI, dyr. Tomáš Netopil. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku - Strefa literatury" / Jerzego Pilcha sztuka opowieści – aud. Doroty Gacek 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór - Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Jiří Kamen "Świece w pogańskim gaju", czyta Jacek Braciak, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik, Piotr Majewski 

02.00-03.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Michał Margański 

O.N.A. - retransmisja akustycznego koncertu zarejestrowanego w studiu im. Agnieszki Osieckiej w marcu 1999 roku. 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka z czwartku - Wojciech Reszczyński  

04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Witold Lazar  

W audycji powiemy m.in. o inwazji owadów na Półwyspie Helskim oraz o kolejnej batalii z komarami.
Przypomnimy zasady jakie obowiązują w siłowniach i basenach, powiemy o dwudniowej konferencji Polska Wielki Projekt, nad którą patronat sprawuje Program III Polskiego Radia i odwiedzimy Opalenicę, gdzie trwa zgrupowanie Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Przyjrzymy się temu jak rozgłos towarzyszący zgrupowaniu próbuje wykorzystać 10-tysięczna miejscowość (m.in. włodarze specjalnie udekorowali miasto, aby zachęcić w przyszłości do przyjazdu zagraniczne drużyny). Odwiedzimy także Stadion Śląski, gdzie w weekend odbędą się drużynowe lekkoatletyczne mistrzostwa Europy. Polska reprezentacja będzie bronić tytułu Drużynowego Mistrza Europy.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Joanna Mucha, poseł niezrzeszona, reprezentującą ruch Polska 2050

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

W audycji o walce z Covid -19 i paszportach covidowych, o kopalni w Turowie, porwaniu na Białorusi i odwołanych lotach oraz o najnowszych danych z polskiego rynku pracy. 

10.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. zaprosmy na niedzielną transmisję online z finału konkursu Najlepszy Młody Mówca, a w związku z rozpoczęciem XI Kongresu Projekt Wielka Polska - zajmiemy się również tematami związanymi z kulturą narodową. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o problemie fake-newsów, problemie suszy w Polsce oraz o inicjatywie Stop korkom. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

Tu również zajrzymy na Kongres Polska Wielki Projekt – m.in. o bezpieczeństwie zdrowotnym i energetycznym kraju, powiemy o miejskich punktach szczepień, które zawieszają działalność oraz o otwieraniu się gospodarki po pandemii. Odwiedzimy także zgrupowanie kadry narodowej w piłce nożnej przed EURO i poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak wspierać dzieci i młodzież w pandemii zmagające się z depresją i zaburzeniami zachowania? Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisało umowę z dziewięcioma instytucjami w Polsce. 


18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

W audycji o wystawie "Look/Unlock: Popatrz/Odblokuj" w Warszawie - w przestrzeni wystawienniczej domu handlowego Mysia 3. To malarstwo współczesne, grafika, ceramika, sztuki wizualne. Wspólnym przesłaniem artystów jest otwieranie się po pandemii: relacje, widzenie świata i siebie jakby na nowo! O wystawie opowiedzą: Martyna Kliszewska - malarka, Bartosz Ivan - artysta malarz, grafik, Marek Działek - rzeźbiarz, malarz, twórca sztuk multimedialnych.

Z kolei w warszawskich Arkadach Kubickiego - majowe "Święto Kina Ocalonego od Zapomnienia". "Lalka", "Noce i dnie", "Pan Tadeusz", "Chopin. Pragnienie miłości" i wiele innych filmów, spektakli Teatru Telewizji oraz widowisk artystycznych zrekonstruowanych cyfrowo w TVP. O projekcie opowie Przemysław Herburt - dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych. 


logo

09.00-19.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Bieganie na czczo - czy warto? Głosy naukowców są podzielone, jedni zalecają śniadanie, inni tylko kawę. Co jest więc lepsze? 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska 

Ubrani w bieliznę? Obecnie nie wiadomo, gdzie kończy się bielizna, a zaczyna ubranie. Wystarczy, że na koronkowy biustonosz nałożymy marynarkę i całkowicie zmieniamy swoją stylizację. Nawet formalne ubrania są stylizowane na odzież bieliźnianą. Czy piżamy również przechodzą do naszego życia dziennego? 

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo 

"Kraków w zieleni" i ekocenzura w reklamach - to tematy piątkowej audycji. Porozmawiamy o zakazie reklamowania tanich lotów i samochodów z silnikiem diesla, a także o tym, jak utworzyć ogrody społeczne. 

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus 

Czy kolarstwo elektryczne może być sportem? A może elektryczny rower jest dla tych, którzy chcą być eko, ale nie mają ochoty pedałować? Czy e-rower pozwala przeżywać te same emocje co analogowy? Czy w Polsce rośnie popularność kolarstwa elektrycznego? 

19.00-20.00 - koncert na żywo zespołu N132N4NY 

W dniu premiery płyty "Będzie Głośno Vol.3" po godzinie 18 na scenie Czwórki wystąpi hip-hopowy zespół N132N4NY, którego utwór „Dzwonek” znalazł się na składance. Celem grupy jest wyrażenie się w sposób artystyczny, dobra zabawa oraz odniesienie sukcesu dzięki pasji.

Składanka "Będzie Głośno Vol.3" to wyselekcjonowany zbiór piosenek artystów, którzy zgłosili się do czwartej edycji konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno” w 2020 roku. 12 utworów nagranych przez finalistów konkursu Czwórki. Ta jedna płyta to zapis tego, co dzieje się „tu i teraz” wśród młodych polskich artystów, którzy działają poza głównym nurtem.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD"Porankowi będzie patronowała litera "U". Będzie nas obowiązywała Umowa, że wszystkie informacje, telefony i rozmowy mają wywoływać Uśmiech na naszych twarzach. Miś Michaś opowie o swoich Ulubionych potrawach i zabawach. Będziemy układać Uśmiechnięte zdania, przyjrzymy się Uszom i sprawdzimy czy mają je ptaki i gdzie są Uszy owadów. A po czym poznać, że Urośliśmy od ostatniego miesiąca? 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD"Laptop, telefon, maszyna do pisania, automaty i gry video. Tradycyjne i dotykowe. Klawiatury towarzyszą nam na każdym kroku każdego dnia. Jak jest ich historia, jak działają i kto je wymyślił. 

17.00-18.00 - "Rodzina pod żaglami" - ​Co znaczy słowo "Polako" w Chorwacji i czy Chorwaci naprawdę pochodzą z Polski? Podobno dawno temu obecni Chorwaci mieszkali w Polsce, język chorwacki jest podobny do polskiego. Ale jak to bywa z plotkami to nie cała prawda, a my to udowodnimy! 

21.00-22.00 - "Muzyka dla rodzica"

Gościem audycji będzie Pola Miko. ​Pola śpiewa od 10 roku życia. Zaczynała w musicalach tworzonych przez poznańską grupę artystyczną ‘Erato’, gdzie śpiewała aż do matury. Na studiach, które ukończyła w Warszawie, odkryła metodę ‘Speech Level Singing’ i wiernie szkoli się w niej do dziś. Po ukończeniu licencjatu wyjechała do Danii do szkoły "Oure- Sport & Performance". Była tam na linii muzycznej, gdzie głównie uczyła się songwrittingu. Szkoła trwała pół roku. Poznała tam Duńczyków, muzyków, z którymi założyła zespół Buy One Taller, w którym była solistką, i przeprowadziła się do Kopenhagi. Grali sporo koncertów, dużych koncertów. Głównie jako support przed większymi duńskimi artystami. Ale po dwóch latach band się rozpadł. Okazało się po prostu, że każdy z nich chce obrać inny kierunek muzyczny. Śpiewała dalej solowo. Wyjeżdżała regularnie do Londynu doskonalić warsztat, nagrywać single. Brała lekcje na skypie z Gregiem Enriquezem z Las Vegas -niesamowity trener wokalny. Latem 2016 roku wróciła do Polski. Śpiewa na różnych eventach, imprezach okolicznościowych, ceremoniach. Sama również uczy. We wrześniu 2018 roku zaczęła nagrywać swoją autorską płytę i ukończyła ją w sierpniu 2019 r. Stworzyła ją z Adamem Bieranowskim, który jest producentem, pianistą i na co dzień gra między innymi z Natalią Kukulską, Anią Karwan, Bovską, Łąki Łan; tworzy też dla Maryli Rodowicz. Za miks i mastering odpowiedzialny jest Mirek Wdowczyk - jest realizatorem dźwięku w zespole Lombard, pracował również razem z Maciejem Maleńczukiem nad płytą Psychodancing, która zyskała status złotej płyty a ostatecznie podwójnie platynowej. Nagrywając swój album dużo czasu poświęcała liniom melodycznym i jeszcze więcej tekstom. Czasem pisała prosto, czasem metaforycznie, zawsze szczerze. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler, w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Wystąpili: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" Przemysława Wechterowicza, Wydawnictwo Kinderkulka, 2019, czyta Leszek Filipowicz.



.



18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - zaprasza Magdalena Sawicka

Czwarta i ostatnia audycja z cyklu - poświęcona Wariacjom na temat "Là ci darem la mano" z opery "Don Giovanni" Mozarta. W programie usłyszymy m.in. interpretację Claudio Arraua z towarzyszeniem London Philharmonic Orchestra, pod dyrekcją Eliahu Inbala.

19.00 - Alternatywa Konkursowa - ogłoszenie wyników w kategorii: Improwizacja

Zapraszamy na siódmą audycję specjalną z cyklu, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą wyniki w kategorii Impromptu, zaprezentują najciekawsze wykonania i opowiedzą o mistrzowskich interpretacjach Impromptus Fryderyka Chopina.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Pełna niespodzianek audycja poświęcona chopinowskim motywom w szeroko rozumianej pop-kulturze. Wypełnią ją piosenki rockowe, hip-hopowe i popowe. Wśród wykonawców: Kaliber 44 czy Scylla. 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU