Polskie Radio

"Eureka" i "Serdeczne dźwięki". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 17:00
Muzyka, które pachnie, w Dniu Bociana o bocianich gniazdach pełnych szczęścia i nuty Chopina grane na dziecięcych zabawkach. Poza tym - wspomnienie Janusza Korczaka, romantycznych wieszczów i laureatów Konkursu Chopinowskiego. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Smit
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Jak wybrać dyscyplinę sportu dla dzieci? Piłkarz, kolarz czy może… tenisista? Co jest lepsze, co gorsze, co ile kosztuje? A może dać dziecku wybrać jak chce? Rodzic nie zawsze musi się wtrącać…

Czy zarobki powinny być jawne (jest nowa dyrektywa unijna, choć w kontekście równości płac kobiet i mężczyzn)? A może tylko w wybranych firmach lub działach gospodarki? Kto gdzie i jak to może ujawnić. Jakie są w tej sprawie doświadczenia innych krajów?

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

Historia naturalna narodziła się w starożytnej Grecji i dotyczyła żywiołów budujących wszechświat czyli ziemi, powietrza, ognia i wody. Arystoteles prowadził szerokie badania naukowe opisując dostępną faunę i florę. Kolejne wieki to czasy zdobywania wiedzy, porządkowania i klasyfikacji świata przyrody, tworzenia bestiariuszy, rycin i albumów przyrodniczych. Comte de Buffon, autor " Historii naturalnej" z XVIII wieku pisał: "niezwykły zbiór czworonogów, ptaków, ryb, owadów, roślin, minerałów i wielu innych składników zaspokaja ciekawość człowieka, ostateczny efekt jest tak złożony, że wydaje się nie do pojęcia w szczegółach."

Nowe techniki graficzne pozwalają na przedstawienie dorobku wielkich botaników w nowej odsłonie na wystawie "Rośliny i zwierzęta" ze zbiorów między innymi Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 

Dr Janusz Korczak mówił o sobie: "wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie". Był lekarzem, pisarzem, publicystą, działaczem społecznym i pedagogiem z powołania. Jego koncepcje wychowawcze wyprzedzały epokę -"nie ma dzieci, są ludzie", "prawo dziecka do szacunku" - te hasła trafnie pokazują idee korczakowskie. Przypomnimy postać Starego Doktora oraz jego współpracę z Polskim Radiem, którą wspomina Aleksander Hertz: "Co tydzień jako Stary Doktór wygłaszał pogadankę o dzieciach i ich sprawach.

Były to arcydzieła narracji radiofonicznej. Ich forma językowa, styl, sposób wygłaszania były czymś znakomitym. Stary Doktór jak mało kto umiał wyczuć warunki, jakie stawiała forma radiofoniczna. Tematem pogadanek było dziecko. A raczej świat widziany oczami dziecka, sprawy dziecka, jego kłopoty, cierpienia, radości". Wielu współczesnych pedagogów powołuje się na Janusza Korczaka, działają organizacje upamiętniające jego działalność oraz przypominające o Ostatnim Marszu z dziećmi z sierocińca.

23.00-00.00 - "Historia żywa" - zaprasza Dorota Truszczak 

Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński – zyskali miano Trójcy Wieszczów narodowych, duchowych przywódców narodu oraz  kapłanów tożsamości narodowej–  dziś przypomnimy ich w  naszej opowieści. Twórczość Trzech Wieszczów przypada na epokę romantyzmu. W Polsce przyjmuje się za jej początek  rok 1822, kiedy wydano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, a za koniec rok 1864, rok upadku powstania styczniowego.

Co było istotą naszej tożsamości u Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, do czego się odwoływali w czasach upadku państwowości polskiej po III rozbiorze Rzeczypospolitej, jak oceniali przeszłość i przyczyny niewoli, jakie mieli wizje walki o odrodzenie Królestwa, jak widzieli jego przyszłość i przyszłość Polski? Co ich w tym łączy, a co dzieli? Czy ich wizje się uzupełniały, czy jednak każdy głosił co innego i pozostawali w sporze ideowym? Jak wpłynęli na swoje pokolenie i pokolenia następne urodzone, tak jak oni, w niewoli? 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz"(Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Władysław Zołotariow, Aleksandr Nagajew i Albin Repnikow to wielkie nazwiska XX-wiecznej rosyjskiej literatury akordeonowej. Utwory tych twórców znalazły się na solowej płycie Klaudiusza Barana, niezwykle wszechstronnego, obdarzonego wyjątkową wrażliwością muzyczną artysty. Klaudiusz Baran będzie gościem Poranka Dwójki o godz. 9.30. Ponadto w audycji przedstawiamy wyniki raportu dotyczącego instytucji kultury w pandemii, omówimy wystawę  Bronisława Wojciecha Linke w CSW w Toruniu oraz zapowiemy premierę filmu "Położna" o Stanisławie Leszczyńskiej.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Rodzinne muzykowanie

Christoph i Julian Pregardien, Hagen Quartett, Kaja Danczowska i Justyna Danczowska…

11.10-12.00 - Camille Saint-Saens Koncert fortepianowy c-moll op.44, wyk. Alexandre Kantorow – fortepian, Tapiola Sinfonietta, dyr. Jean-Jacques Kantorow; II Symfonia a-moll op. 55, wyk. Orchestre Philharmonic de Liege, dyr. Jean-Jacques Kantorow.

12.05-12.45 - Wolfgang Amadeus Mozart Kwartet fortepianowy g-moll KV 478, wyk. Paweł Wakarecy – fortepian, Jakub Jakowicz – skrzypce, Katarzyna Budnik – altówka, Marcin Zdunik – wiolonczela.

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności / Henryk Miśkiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

13.00-14.00 - Ewa Podleś z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" w auli UAM w Poznaniu (14.12.2014, Poznań)

Ryszard Strauss - Metamorfozy na 23 instrumenty smyczkowe; Józef Haydn - Kantata "Ariadna na Naxos"; Henry Purcell - Lament Dydony z opery "Dydona i Eneasz".

Wyk. Ewa Podleś - kontralt, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" dyr. Agnieszka Duczmal.

14.00-15.00 - Wigmore Lunchtime Concerts

Johannes Brahms Sonata klarnetowa f-moll op. 120 nr 1; Sonata klarnetowa Es-dur op. 120 nr 2; Kurt Schwertsik (1935) - Haydn lived in Eisenstadt (premiera). 

Wyk. Timothy Ridout - altówka, Tom Poster - fortepian. 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"Galeria mody" to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Ekspozycja pokazuje związki mody i sztuki od czasów średniowiecza po czasy współczesne. Na wystawie zaprezentowane zostaną ubiory, akcesoria oraz obrazy. Więcej o wystawie opowie gość audycji -  kuratorka Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Spotkamy się także z podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Wandą Zwinogrodzką, oraz zdamy relacje z Enter Enea Festival w Poznaniu. W "Literackich witaminach" - Jarosław Sokół. ​

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

XVIII Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" - Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie / transmisja o godz. 19.30Pamięci Elżbiety Markowskiej (1943–2021) 

Wyk.: Karol Kozłowski - tenor; Orkiestra Sinfonia Varsovia; Alexander Liebreich - dyrygent 
Béla Bartók Molto adagio z Divertimenta na orkiestrę smyczkową (1939); Henri Dutilleux Mystère de l’instant na orkiestrę smyczkową, perkusję i cymbały (1989); Giacinto Scelsi Natura renovatur na 11 instrumentów smyczkowych (1967); Witold Lutosławski Paroles tissées na tenor i orkiestrę kameralną do słów Jeana-François Chabruna (1965).  

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wszystkie gatunki Lema: Lem pisze do Ewy Lipskiej – aud. Doroty Gacek 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian", czyta Jarosław Gajewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo


00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub Folkowy - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.:

6:50 Ule to nie tylko miejsca produkcji miodu, lecz także domy pszczół, które pomagają w odstresowaniu się. Uloterapia, bo tak to się nazywa, to nowa dziedzina apiterapii polegająca na przebywaniu osób w jednym pomieszczeniu razem z pszczołami oddzielonymi siatką. Jak to działa i jak pomaga?

7:15 Ogromne zainteresowanie paszportami. W kilku polskich miastach (m.in. w Poznaniu, Toruniu czy Szamotułach) brakuje wolnych terminów, aby móc złożyć wniosek o paszport. Urzędy zapowiadają otwieranie urzędów w weekendy i wydłużenie godzin otwarcia;


08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz    

Gość: Robert Biedroń, eurodeputowany, prezes "Wiosny"                                              

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

W audycji m.in.:

9.30. Ponad 40 wystaw w całym mieście, 2 centra festiwalowe oraz prezentacje ponad 150 artystów wizualnych - to kilka liczb programu 20. Międzynarodowego Fotofestiwalu, jaki odbędzie się na początku czerwca w Łodzi.

Goście: Franek Ammer i Marta Szymańska, kurator i współorganizator

10.30. Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to spotkanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Lublin zaprasza  w czerwcu na ósmą jego odsłonę;

Goście:  Rafał Chwała i Przemysław Głuchowski, dyrektor i koordynator wydarzenia

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

11.15 Problem hejtu internetowego. Jaka powinna być riposta na internetowy hejt? Ostra i zdecydowana, czy może grzeczna i empatyczna? Epidemiczny model hejtu opracowany w Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW pozwala zrozumieć, jak ludzie „zarażają się” w sieci nienawiścią.

Badacze wypracowali też model oddziaływania na hejterów, z którego wynika, że warto zwracać się do nich grzecznie i empatycznie. To może skutecznie obniżyć nienawistną aktywność w sieci;

11.25 Niezła historia - (cykl historyczny) dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Piotr Łodej

1732 - wielki pożar Zamku Królewskiego w Warszawie. Jakie były zniszczenia? Jakie były inne smutne wydarzenia z historii zamku? Kiedy i jak go odbudowano?

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in.:

15:40 Akcja „Lato z Polską” z udziałem prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego;

18:30 Studio Rollanda Garrosa - French Open 2021;

18:45 reportaż - Powrót do życia” – 29 maja obchodziliśmy Dzień Weterana. Artur Walczuk jest weteranem wielu misji policyjnych i aktywnie działa na rzecz ludzi, którzy po powrocie z misji potrzebują pomocy psychologicznej i nie tylko. Urszula Żółtowska-Tomaszewska​;

19.00 - 20.00 "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

20.00-21.00 - "Nie tylko gitary" - Radosław Okrasko

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska

Jak dodać dzieciom skrzydeł? Jak wspomagać ich rozwój, budować poczucie wartości, budzić ciekawość świata, pasje i chęć do zdobywania wiedzy. Przyjrzymy się temu przez pryzmat ponad 100 letnich doświadczeń Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. To najstarsza nie tylko w Polsce ale i w Europie organizacja działająca na rzecz dzieci.

To właśnie TPD zainicjowało w Polsce, a także koordynowało przez wiele lat obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka, które odegrały dużą rolę m.in. w upowszechnianiu pojęcia i idei obrony praw dziecka.

W stworzenie i działalność TPD od samego początku były zaangażowane wybitne postacie: m. innymi Stefania Sempołowska, Tomasz Arciszewski, przyjaciel Józefa Piłsudskiego, a po drugiej wojnie światowej, w Londynie, premier rządu RP na uchodźstwie, czy Bronisława Dłuska, wybitny lekarz, siostra Marii Skłodowskiej-Curie.

Goście:

-Jolanta Szklarska, pedagog, Zarząd Główny TPD

-Henryk Zabrodzki, Prezes Koszalińskiego Oddziału TPD, Kawaler Orderu Uśmiechu

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo


logo

Płyta tygodnia - składanka "Będzie Głośno Vol.3" 

Album zawiera 12 utworów nagranych przez finalistów konkursu Czwórki "Wydaj płytę z "Będzie głośno" w 2020 roku. Znajdziemy tam utwory w różnych gatunkach - od spokojnych ballad, przez rock progresywny, reggae, funk, aż po zespół Myasta, który zwyciężył w ostatniej edycji konkursu. Płyta do wygrania od poniedziałku do piątku w audycji "Muzyczny lunch" między godz. 13.00 a 14.00

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Anja Kraft

Ostatniego dnia maja w Wieczorze Rezydentów pojawi się Anja Kraft. Autorka znów zaprezentuje swoje alternatywne oblicze. Poruszy zmysły, rozbudzi wyobraźnię i opowie o muzyce, która… pachnie. 

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar 

W audycji porozmawiamy z finalistami Plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni". Tym razem zadzwonimy do Wioletty Fijałkowskiej, nauczycielki języka angielskiego i muzyki. Kiedy zauważyła, że w jej gminie, w Guzowie nie ma miejsca dla rozwijania artystycznych umiejętności, zaczęła prowadzić autorskie zajęcia muzyczne, których efektem było powstanie grupy Guzowianki.

Odezwiemy się też do Kamila Kmaka. Kamil od 2010 roku prowadzi stronę małego miasteczka - Grybów, pod nazwą Saga Grybów. To salon w którym spotykają się ludzie z całego świata po to, żeby zanurzyć się w pamięci wspomnień, odwiedzić miejsca w których czują się bezpieczni i szczęśliwi. 

Naszym trzecim gościem będzie Zofia Pawelska, która jest inicjatorką, założycielką i prezeską Fundacji Lab Rescue - Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych, która zajmuje się ratowaniem zwierząt z laboratoriów i szukaniem dla nich domów. 

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - Mirosław Dzięciołowski "Maken" 

Wywiad z Norbertem Wardawym, który stworzył  African Music School - szkołę w Afryce edukującą muzycznie dzieci. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

Godz. 10.40 "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego – pierwszy odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - "Szczęśliwy dom, gdzie boćki są" - bociany pojawiały się w wielu ludowych wierzeniach. Sądzono, że przylot bocianów ma magiczne znaczenie i z tej okazji ze specjalnego ciasta wypiekano "bocianie łapki". Wszystko to miało zapewnić urodzaj i dostatek. Bociany, jak sądzono, osiedlały się tylko tam, gdzie istnieje dobra energia. Uważano, że dom, na którym jest bocianie gniazdo, nigdy nie spłonie – bocianie gniazdo na dachu chałupy chroni ją przed piorunami i pożarem.

W Dzień Bociana Białego porozmawiamy o tym wyjątkowym ptaku.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" Dziś w audycji wybierzemy się do świata piosenek Jerzego Wasowskiego, kompozytora, pianisty, piosenkarza, współtwórcy słynnego Kabaretu Starszych Panów. Zabierzemy Was dziś w podróż w przeszłość chociaż jego twórczość jest bardzo dobrze znana również dzisiaj.

21.00 - "Strefa rodzica" - Jak nie zgubić dziecka w sieci? Czy zabraniać dziecku grać w gry komputerowe? Czy ograniczać czas ekranowy? Jakie pułapki czyhają na dziecko w internecie? Na czym polega współczesne cyfrowe dzieciństwo i czym jest cyfrowe rodzicielstwo? Jak nowe technolo­gie zmieniają nas samych i świat wokół nas? Jak wpływa­ją na sposób, w jaki się uczymy? I przede wszystkim: jak nie zgubić swojego dziecka w sieci?

O tym porozmawiamy z Zytą Czechowską Nauczycielką Roku 2019, oraz Mikołajem Marcelą, eksperta w dziedzinie nauczania, autorami książki Jak nie zgubić dziecka w sieci. Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska,  Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" Przemysława Wechterowicza, Wydawnictwo Kinderkulka, 2019, czyta Leszek Filipowicz. 

 


.

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Ewa Pobłocka - laureatka Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku, na którym została również uhonorowana nagrodą Polskiego Radia na najlepsze wykonanie mazurków. 

19.00 - Alternatywa Konkursowa – ogłoszenie wyników w kategorii: Scherzo 

Zapraszamy na dziewiątą audycję specjalną z cyklu Alternatywa Konkursowa, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński - przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą wyniki w kategorii Preludium, zaprezentują najciekawsze wykonania i opowiedzą o mistrzowskich interpretacjach Scherz Fryderyka Chopina.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski  

Granie na fortepianie to może być dobra zabawa. Fortepian bywa traktowany jak zabawka. Bywa też zabawką. A co gdy taką zabawkę potraktować poważnie? I na toy piano zagrać - jako prawdziwy toy pianista - muzykę najróżniejszą, i tą żartobliwą, i tę rozmarzoną, i tę najpoważniejszą, jak Marsz z Sonaty b-moll Fryderyka Chopina? Zadanie karkołomne, ale zespół Małe Instrumenty od dawna pokazuje, że wśród zabawek tego świata, znajdują brzmienia, które potrafią oddać wszystko. Także ducha muzyki Fryderyka Chopina. To ich wykonania wypełnią najbliższą audycję "Chop-in-pop", w której tym razem "pop" dotyczy tylko materii (zabawkowe, miniaturowe fortepiany i pianina dla dzieci), z ducha będzie za to zgoła najwyższych lotów, dalekich od komercji. 

Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU