09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Sława Bieńczycka
Czterdziestolatek czyli inżynier Stefan Karwowski - ten popularny do dziś serial Jerzego Gruzy spełnia ważną dla Warszawy rolę jako swoista kronika stolicy epoki PRL. Wśród nich sztandarowa inwestycja PRL, czyli Trasa Łazienkowska. W jej ciągu jest jeden z mostów na Wiśle, którym przyjrzymy się w czasie audycji. Będzie też kilka kart z historii, niespełnione podkładanie bomby i wiele innych, jedynych takich historii.
15.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Rola wojewodów w walce z pandemią koronawirusa. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że epidemia koronawirusa w Polsce słabnie, a życie wraca do normy. Nie byłoby to możliwe bez masowych szczepień i wielkiej odpowiedzialności różnego rodzaju służb - państwowych czy samorządowych. Szczególną odpowiedzialnością jednak w ostatnich miesiącach musieli wykazać się wojewodowie. Gośćmi: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i wojewoda lubelski Lech Sprawka.
10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show
Jak rewolucja francuska wpłynęła na muzykę? "Jedna zmiana, a jednocześnie zmiana całego świata. Zapraszam Państwa serdecznie, żeby zorientować się, jak muzyka, nie tylko francuska, potraktowała ową zmianę" - mówi gospodarz audycji.
12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." / Prof. Grażyny Majkowskiej - prowadzi Robert Mazurek
Językoznawczyni ciągnięta za język: konsuli czy konsulów? Czy atencjusz może mieć anielskie włosy? Albo miedziane czoło? Albo anielskie włosy i miedziane czoło? Co czytać? Których lektur unikać?
13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemyslaw Psikuta
Alan Loveday debiutował na radiowej antenie jako czteroletnie dziecko. Odkrył go Yehudi Menuhin. Należał do elity londyńskich muzyków sesyjnych. I to w dobie złotej ery fonografii. Neville Marriner uważał go za jednego z najwybitniejszych muzyków, z jakimi miał okazję pracować.
15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Zamek Królewski - prowadzą Andrzej Zieliński i Jakub Kukla
17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Wojciecha Michniewskiego i Andrzeja Sułka
Wolfgang Amadeusz Mozart - 39 Symfonia Es-dur KV 543 (dawne instrumenty).
19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" - Resina
"Zagramy dość nietypowy set, prezentujący przekrojowo materiał z trzech płyt: dwóch wydanych i tej, która powinna się ukazać jeszcze w tym roku" – mówi Karolina Rec, występująca pod pseudonimem Resina. Artystce towarzyszyć będzie perkusista Mateusz Rychlicki.
19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - "Zadrżyj z miłości pośmiertnej" według poezji Bolesława Leśmiana
Słuchowisko wyprodukowane w 2006 roku; adaptacja i reżyseria - Krzysztof Zaleski, realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne - Małgorzata Małaszko.
20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Chór i Orkiestra Metropolitan Opera, dyr. Alexander Soddy, Donald Palumbo (przygotowanie chóru)
Giacomo Puccini La Bohème (Cyganeria) - opera w 4 aktach do libretta Luigiego Illici i Giuseppe Giacosy według powieści Henry Murgera Scènes de la vie de bohème - Sceny z życia cyganerii (Nowy Jork, Metropolitan Opera, 2.10.2017)
23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / Nienawiść - aud. Michała Nowaka
00.00 - 02.00 W rytmie na trzy - Tomasz Dudek
02.00 - 04.00 AnagrammarganA - Michał Margański
04.00 - 06.00 Trójka budzi: Jazz’n’bass - Michał Grabkowski
06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan
W audycji m.in. o Tour de Polonge - po 12 latach turniej wraca na Lubelszczyznę. Poznamy również duńskie przysmaki. Powiemy także, że zmiany klimatu widać nie tylko po lodowcach ale również po tym, że w obrębie naszego miejsca zamieszkania możemy znaleźć gatunki owadów, które były uważane za wymarłe.
09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - zaprasza Beata Michniewicz
Gośćmi: Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta).
10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski
13.00-14.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki
Tym razem zajrzymy za kulisy scen teatralnych i muzeów. Nie będziemy jednak wchodzić do magazynów i innych pomieszczeń technicznych, lecz poznamy tajniki projektowania wnętrz muzeów, scenografii teatralnych oraz filmowych. Z Karoliną Fandrejewską, scenografką i kostiumografką, porozmawiamy również o obecnych trendach w scenografii oraz o współpracy na linii scenograf- reżyser-aktorzy. Nie zabraknie także wątku o relacji autor-dzieło.
14.00-15.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska
Które części ciała są najważniejsze wizualnie? Na jaką część ciała - i garderoby - należy zwrócić największą uwagę, żeby stać się obiektem – niekoniecznie mrocznym - pożądania?
16.05 - "Trójkowo, filmowo" - zaprasza Ryszard Jaźwiński
"Wolka", koprodukcja polsko-islandzka w reżyserii Arniego Olafura Asgeirssona, zagości na kinowych ekranach. W "Trójkowo, filmowo" spotkanie z Olgą Bołądź, odtwórczynią głównej roli. Ponadto w audycji: premiera polska: "Amatorzy" w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej - wypowiedzi twórców oraz 61. Krakowski Festiwal Filmowy (30.05-6.06.2021) – zapowiedzi programowe.
17.00-19.00 - "Trzy wymiary gitary" - Jędrzej Kodymowski
19.00-22.00 - Departament rytmu - Łukasz Ciechański
22.00 - 00.00 Departament rytmu - Aleksandra Kaczkowska
08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Kobiety często są przez historię pomijane lub zapominane. Audycja "Polki" ma to zmienić. "Polki", to rozmowy o najwybitniejszych kobietach w historii naszej ojczyzny. Tym razem o postaci Ligii Iłłakowicz-Grajnert w Polskim Radiu 24 opowie prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler
11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska
Zapraszamy na spotkanie z Kubą Jasieckim - maturzystą z Pomorza, który pasjonuje się astronomią i takie są właśnie jego plany na studia - na maturze zdawał zarówno fizykę i chemię, a także matematykę na poziomie rozszerzonym.
16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski
Najbliższą podróż rozpoczniemy w Szwajcarii od wysłuchania utworu zespołu Panda Lux. Następnie przeniesiemy się do Włoch i wysłuchamy utworów z repertuaru zespołu Maneskin - zwycięzcy tegorocznej Eurowizji. Odwiedzimy także Meksyk, Argentynę i Francję.
17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik
Najpopularniejszy niemiecki fast food, przekąska, którą znajdziemy i na ulicznych straganach i w menu restauracji? Potrzebne składniki to kiełbaski, sos pomidorowy, przyprawa curry i już możemy zacząć przygotowywać currywurst.
00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"
Po północy w BASSTIONIE: oj będą tańce! Breakbeat, juke, footwork i jungle wymiesza i bardzo energetycznie zagra berlińska DJ-ka Sarah Farina, natomiast fryzury solidnie rozwieje, lekcję klubowej historii zapewni oraz porywającą muzykę rave i hardcore - tuż przed pojawieniem się gatunku jungle - miksować będzie legendarny Grooverider (będzie to zapis jego klubowego występu z początku lat 90).
10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Nie tylko na bieżniach, stadionach, basenach - sport jest także obecny w muzeach, gdzie można poznać historię różnych dyscyplin. My zajrzymy do właśnie otwartej Strefy motosportu w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie po której oprowadzi nas pan Kamil Siemiradzki.
14.00-15.00 - "Akademia muzyczna" - Kompozytorzy epoki Młodej Polski. W 1905 roku czterech kompozytorów, tj. Ludomir Różycki, Apolinary Szeluto, Karol Szymanowski i Grzegorz Fitelberg mając finansowe wsparcie księcia Władysława Lubomirskiego założyło Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich pod nazwą Młoda Polska. Siedzibą spółki był Berlin. Działali wspólnie mniej więcej do wybuchu I wojny światowej. Kompozytorem, który nie należąc formalnie do Młodej Polski, tworzył w stylu, który uważany jest za "młodopolski", jest Mieczysław Karłowicz. Stylistycznie muzyka młodopolska najbardziej zbliżona jest do muzyki Richarda Straussa. Do wysłuchania audycji o kompozytorach epoki Młodej Polski zaprasza Iza Żukowska.
21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Ekipa audycji Dziecko w Drodze wyrusza na Wyspy Owcze. Archipelag na Atlantyku uważany jest przez National Geographic za cud świata. A właśnie teraz przyleciały tam maskonury, czyli najciekawsze i – naszym zdaniem – najpiękniejsze ptaki północy. O życiu na Wyspach Owczych, wychowywaniu dzieci i pewnych mocno kontrowersyjnych metodach wychowawczych (np. dlaczego dzieci na Wyspach Owczych dostają od rodziców papierosy) opowie nam Sabina Poulsen – Polka, od 15 lat mieszkająca na Wyspach Owczych.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tajemniczy ogród" na podstawie powieści Frances Hodgson Burnett. Reżyseria: Jan Warenycia. Produkcja: Teatr Polskiego Radia, 1994r.
08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska
Tym razem zestaw arcydzieł: od przebojowej uwertury Rossiniego do Sroki złodziejki, przez tajemniczą symfonię Schuberta zwaną "Niedokończoną", po jedną z najbardziej wzruszających sonat skrzypcowych romantyzmu - pierwszą Brahmsa. Dopiero na koniec zabrzmi fortepianowy koncert Czajkowskiego w G-dur, który jakoś nie mógł się przebić na estrady, przytłoczony niebywałą popularnością słynnego b-moll. O tym, że równie piękny i atrakcyjny przekonuje ponadczasowa interpretacja Emila Gilelsa.
14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera
Kontynuując temat chopinowskiej fascynacji operą, zapraszamy na czwartą audycję o Andre Gretrym - mistrzu francuskiej opera-comique przełomu klasycyzmu i romantyzmu.
17.00 - "Chopin. Odloty-przyloty" - Krzysztof Teodorowicz
W najbliższej audycji posłuchamy m.in. opracowań utworów Fryderyka Chopina na flet i harfę oraz muzyki Maksa Regera i Karola Szymanowskiego.
Zapraszamy!