Polskie Radio

"Nocna strefa" i "Chop-in-pop". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 19:00
Jak polscy moderniści wpłynęli na architekturę Ameryki Południowej oraz jak zmienił się sport przez pandemię. Porozmawiamy o ukrywaniu emocji przez kobiety oraz dlaczego youtuber i influencer to nowe zawody marzeń. Wieczorem - muzyka dla każdego gustu. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/arembowski
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

To kolejny dzień, gdy rozdajemy kolorowanki dla dzieci, ale będziemy również mówić o bezpieczeństwie najmłodszych. Jak rozmawiać z dzieckiem by nigdy, pod żadnym pozorem nie oddalało się z obcą osobą? Jak uczulić je na nietypowe zachowania dorosłych nieznajomych, które powinny je zaniepokoić. Jak nauczyć dziecko odruchów, które powinny zaalarmować otoczenie w sytuacji, gdy czują one zagrożenie? Wreszcie czy i jak wpajać dzieciom informacje o tym, że są wyjątkowe sytuacje, w których mogą nawet fizycznie bronić się przed dorosłymi? O tym nasz gość psycholog behawioralny dr Izabela Gontarek. Poza tym jak w każdą środę Poradnik językowy.

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik. Każdy ogród na dachu jest trochę tajemniczy: dachy są zwykle niedostępne, wymagają zdobycia. Co kryje zielona przestrzeń na budynku Kopernika? Ogród na dachu Kopernika przypomina niektórym krajobraz wulkaniczny, innym nadrzeczny teren ulegający erozji, jeszcze innym - japońskie ogrody skalne. Ścieżki spacerowe wiją się między kraterami pełniącymi funkcję świetlików. Wokół mijamy klomby i donice z różnokolorowymi roślinami, a w tle rozpościera się piękna panorama Warszawy. Spacer w naturalnym otoczeniu to wspaniały relaks, ukojenie dla zmysłów i miłe oderwanie od zgiełku miasta. Ten dach to również świetny punkt obserwacyjny nieba, można prowadzić wspólne obserwacje przez teleskopy.

20.00-22.00 - "Tu jest muzyka" / Wieczór z operą i operetką - zaprasza Robert Kamyk

Głównym bohaterem audycji będzie tym razem najsłynniejszy polski tenor - Jan Kiepura. Występował na najważniejszych scenach operowych świata, grał w popularnych filmach muzycznych, udzielał się w różnych akcjach charytatywnych. Był niezwykle komunikatywny, potrafił szybko zdobyć serca słuchaczy na całym świecie. Posłuchamy go zarówno w ariach operowych, operetkowych, jak i w popularnym repertuarze. W drugiej godzinie audycji, obszerne fragmenty III i IV aktu "Wesela Figara" W.A. Mozarta.

23.00-00.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

Jan Kochanowski zachwyca się hat trickiem Roberta Lewandowskiego, Bolesław Leśmian duma nad zapachem Facebooka, Szekspir pisze o pandemicznym zdalnym nauczaniu, a Mikołaj Sęp-Szarzyński przeraża się warszawskim metrem. "Nowe wiersze sławnych poetów" to facebookowa strona, gdzie pisarz i poeta Grzegorz Uzdański prezentuje pastisze utworów znanych, zwykle już nieżyjących poetów, komentując jednocześnie naszą współczesność. Teraz część tych wierszy i sporo nowych znalazło się w książce pod tym samym tytułem. Są tu także parodie z gatunku "jak poeta czy pisarz X napisałby książkę Y" (np. jak Małgorzata Musierowicz napisałaby "Władcę pierścieni" Tolkiena, a Joseph Conrad - "Wojnę polsko-ruską" Doroty Masłowskiej). O humorystycznej i edukacyjnej roli "Nowych wierszy sławnych poetów" opowie autor Grzegorz Uzdański. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz" (Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Tej odsłonie towarzyszyć będzie szczególna radość - po dwóch latach, w tradycyjnej formie wracają Warszawskie Spotkania Teatralne. W jednym miejscu i w tym samym czasie spotkają się teatry z całej Polski oraz publiczność. Pandemia spowodowała, że życie teatralne mocno spowolniło i organizatorom WST trudniej było dokonać selekcji. Część spektakli sięga do literackiej klasyki, inne są odbiciem przeżyć związanych z pandemią. O szczegółach 41. Warszawskich Spotkań Teatralnych porozmawiamy z ich kuratorem i kierownikiem literackim Teatru Dramatycznego Wojciechem Majcherkiem. Początek rozmowy o godz. 9.30. W audycji także: Edyta Jungowska o pracy nad audiobookami​, "Iwona, księżniczka Burgunda" w Teatrze Ludowym w Krakowie oraz nowa atrakcja Srebrnego Miasta - trasa "Podziemny Olkusz".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Dolce far niente - m.in. Eric Satie Gymnopedie, Astor Piazzolla Pory roku w Buenos Aires, Howard Shore The Forest;

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven Serenada D-dur na flet, skrzypce i altówkę wyk. Emmanuel Pahud - flet, Daishin Kashimoto - skrzypce, Amihai Grosz - altówka; Ryszard Strauss Burleska d-moll na fortepian i orkiestrę, wyk. Nelson Goerner - fortepian, Orchestre Philharmonique de Radio France, dyr. Miko Franck

12.05-12.45 - Władysław Żeleński Trio fortepianowe E-dur op.22, wyk. Michał Francuz - fortepian, Joanna Konarzewska - skrzypce, Rafał Kwiatkowski - wiolonczela; Franciszek Maklakiewicz Pieśni, wyk. Olga Pasiecznik - sopran, Joanna Maklakiewicz - fortepian

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności / Henryk Miśkiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert Marthy Argerich i Alexandre’a Rabinovicha w Auli UAM w Poznaniu (18.06.1995)

Rabinovitch Alexandre Musik populaire na 2 fortepiany i orkiestrę, Ludwig van Beethoven II Koncert fortepianowy B-dur op.19, Siergiej Rachmaninow Suita op.5 "Fantasie-Tableaux" na 2 fortepiany, Johannes Brahms Variationen uber ein Thema J. Haydn op. 56b

wyk. Alexandre Rabinovich i Martha Argerich - fortepian, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Andrzej Boreyko

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Jak polscy moderniści wpłynęli na architekturę Ameryki Południowej? O tym będziemy rozmawiać z Piotrem Bujasem. Chciała, ale się bała. Dlatego, choć zauroczona brzmieniem altówki od lat, zdecydowała się na skrzypce. Do czasu. Dziś Katarzyna Budnik jest jedną z najbardziej cenionych altowiolistek. O jej kunszcie będą mogli się Państwo przekonać podczas najbliższej Domówki z Dwójką. O szczegółach tego wyjątkowego koncertu opowiemy z artystką o 16.30. W "Literackich witaminach" o książkowych olśnieniach i odkryciach opowie Andrzej Franaszek. Po godz. 17.00 porozmawiamy z twórcami komiksu poświęconego Janowi Pawłowi II. Przybliżymy też Nagrody Virtus et Fraternitas.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Jak filozoficznie i socjologicznie zmienił się sport przez pandemię - aud. Michała Szułdrzyńskiego

Gość: Stefan Szczepłek

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

75 lat Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - z Festiwali Muzyki Polskiej PWM w Krakowie
Koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Tomasza Bugaja (11.11.2009)
Zygmunt Noskowski Odgłosy pamiątkowe - fantazja polska na orkiestrę, Stojowski Zygmunt Konzertstuck na wiolonczelę i orkiestrę D-dur op.3 wyk. Tomasz Strahl - wiolonczela
Koncert Academy of St. Martin-in-the-Fields pod dyrekcją Kennetha Sillito 10.11.2005
Krzysztof Penderecki I Sinfonietta per archi, Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu, Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę smyczkową, Wojciech Kilar Orawa

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Clint Eastwood - aud. Michała Nowaka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska

Mikołaj Laskowski, 5 Things That Really Matter, wyk.Ulysses Ensemble; Atlantis & **, wyk. Ensemble Adapter; 

FIRE UP / ZAPAL SIĘ, wyk. Zespół Spółdzielnia Muzyczna;
Safe&Sound® , wyk. Ensemble Adapter

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian", czyta Jarosław Gajewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka Arkadiusz Gołębiewski

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o reprezentacji Polski w koszykówce 3x3, która po raz pierwszy w historii wyjedzie na igrzyska olimpijskie. Sprawdzimy również czego w życiu nie mówimy szefowi i zgłębimy tajniki magnetoterapii. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak  

Gościem - Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka 

W audycji m.in. o nagrodach programu Polska Wielki Projekt, o wystawie malarzy niezależnych oraz o najnowsza adaptacja głośnej powieści Jacka Londona "Martin Eden". Przypomnimy także historię polskiego chłopca uratowanego z piekła II wojny światowej, dzięki indyjskiemu maharadży. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o szkoleniu psów tropiących oraz o nowinkach technicznych w przemyśle filmowym. Sprawdzimy również, po co kosimy trawniki, skąd wziął się krawat i czym zajmuje się Fundacja Pszczoła. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji o dużym zainteresowaniu paszportami, o wymaganiach uczelni, by studenci zaszczepili się przeciw Covid-19 oraz o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Powiemy również o opłatach za autostrady, rywalizacji o tytuł rowerowej stolicy Polski oraz o tym co słychać na Turnieju Roland Garros. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Polski express" - Michał Grabkowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Jak w ciągu ostatniego półwiecza zmienił się polski balet? Czy nadążamy za światową awangardą? Jaki styl dominuje w naszych teatrach baletowych? Kto jest kontynuatorem najbardziej odkrywczych trendów XX-wiecznego baletu? Goście: Emil Wesołowski - tancerz, choreograf, reżyser i pedagog oraz Jacek Marczyński - krytyk muzyczny i baletowy, publicysta "Rzeczpospolitej"

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo


22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Tym razem prowadzący zrecenzują powieść "Jakob van Gunten" Roberta Walsera oraz zbiór opowiadań "Świece w pogańskim gaju", którego autorem jest Jiří Kamen.

logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Jakie kolory widzi ptak? Ludzie widzą 3 kolory podstawowe, ptaki 4 - a bywa, że i 5. Dużo ptaków ma plamki widzialne w świetle UV, ale niewidoczne dla drapieżników. Powiemy też, czym jest Vantablack - najczarniejszy materiał na świecie.

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

W RAUdycji rap z kategorii true school - posłuchamy produkcji takich legend tworzenia bitów jak The Alchemist, Madlib czy Griselda, a jeszcze bardziej skupimy się na ich sposobie dobierania sampli i charakterystycznych technikach produkcji.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Dlaczego youtuber i influencer to nowe zawody marzeń? Jak zmieniło się postrzeganie przez młode pokolenia przyszłości i projekcja tego, czym będą się zajmować? Czy wszystko przeniosą do sieci? Jak reagują na takie pomysły rodzice? Czy w ogóle można mówić, że są to zawody?

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

W audycji przypomnimy piłkarskie początki Roberta Lewandowskiego w Varsovii, a o trudnym życiu szermierza porozmawiamy z aktualnym mistrzem Polski w szabli - Mateuszem Knezem.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


logo


07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Dzień bez krawata. Teorii dotyczących daty wynalezienia krawata jest wiele. Jedni twierdzą, że już w III w. p.n.e. chińscy żołnierze nosili "krawatopodobne" chusty. Inni z kolei twórcami krawata mianują starożytnych Rzymian, jako dowód rzeczowy podając wzniesioną w roku 113 roku kolumnę Trajana, na której przedstawiono legionistów ubranych w focale, czyli chroniące przed zimnem szale zawiązane w węzeł. Zgodnie z trzecią wersją, ozdoby męskiej garderoby najbliższe współczesnym krawatom pojawiły się dopiero w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) za sprawą, wspierających francuską armię, pułków kawalerii chorwackiej, noszących kolorowe chusty. Historia krawata to przykład jednej z najbardziej spektakularnej z karier w świecie męskiej elegancji. Warto podkreślić, że coraz częściej noszą je także kobiety.

16.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - 2 czerwca przypada Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Podstawowym celem tego wyjątkowego święta jest poznanie i zapamiętanie zasad prawidłowego udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej dla zwierząt, zarówno wolno żyjących, jak i tych udomowionych. Dzień ten powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #Usta-Pysk.

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica" 

1. Porozmawiamy o kobiecych emocjach, ich ukrywaniu przed dziećmi i skutkach nie okazywania emocji. KAMPANIA #wkobiecejGŁOWIE to kampania edukacyjno-społeczna, której misją jest zwrócenie uwagi na zdrowie kobiet, jako grupy społecznej szczególnie narażonej na zaburzenia psychiczne. Gość: Zuzanna Bieńko - współtwórca kampanii.

2. Nauka trudnych emocji - największy prezent na Dzień Dziecka - Rozmowa na podstawie książki "Aliaszka". To bajki-baśnie, które uświadamiają, ale przede wszystkim niosą nadzieję. Książka powstała w wyniku konsultacji z dr Anną Szczepaniak, psycholog i psychoterapeutką dziecięcą. Poruszane są tematy braku czasu rodziców, przenoszenie na dzieci ambicji rodziców czy wykorzystywanie technologii do gnębienia rówieśników w szkole. Gość: Magdalena Górska - autorka​​.

23.00-01.00 - "Muzyka dla rodzica" - Muzyczna podróż do Nashville - najnowsze hity zza oceanu na czele z Blakem Sheltonem, Travisem Trittem, Alanem Jacksonem, Erikiem Churchem i Morganem Wallenem. W Plenerowym Studiu PRD Karolina Jastrzębska opowie o swojej miłości do bluegrassu, gry na banjo i najnowszej płycie Carolina& The Lucky Ones (to chyba jedyna w Polsce przedstawicielka tego rdzennego nurtu country). Będzie też skandynawskie country - za sprawą R.E. Drenga - jednej z najważniejszych postaci norweskiej sceny country - blues.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" Przemysława Wechterowicza, Wydawnictwo Kinderkulka, 2019, czyta Leszek Filipowicz. 

 

.
   

14.00 - "Chopina dzieła wszystkie" - prof. Mieczysław Tomaszewski

W audycji pt. Piękne niebo i smutno na sercu prof. Tomaszewski opowiada o Fantazji f-moll op. 49 Chopina, którą kompozytor ukończył i opublikował w 1841 r. Utwór patrona naszej anteny usłyszymy w interpretacji Witolda Małcużyńskiego. W programie zabrzmią również wybrane mazurki (wyk. Artur Rubinstein) oraz Polonez As-dur op. 53 (wyk. Martha Argerich).

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

Kontynuując temat rozmaitych relacji wiążących Chopina i Mickiewicza, skupimy się w tym tygodniu na kontaktach emigracyjnych obu twórców, szczególnie zaś na wysuwanych z różnych stron zachętach do nawiązania między nimi współpracy w celu stworzenia opery narodowej. 

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Audycja tym razem przebiegać będzie pod szyldem CHOPINESQUE. Czeka nas prawdziwa feeria stylów, gatunków i nastrojów. Wśród artystów, tak spolaryzowane artystycznie osobowości i zespoły, jak John Batiste, Adam Shulman, Alberto Pizzo, Michael Hennagin Duo, Don Friedman Trio czy Jacobien Vlasman Quintett.​


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU