Polskie Radio

Wawel i majolika z Nieborowa. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 19:00
Z Jedynką wyruszamy do Nieborowa i Parku Arkadia, w Dwójce świętujemy 80 urodziny wybitnej pianistki Marthy Argerich, w Trójce śniadanie w towarzystwie polityków, a Czwórka zaprasza do Zamku Królewskiego w Warszawie i na Wawel. 
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na WaweluFoto: DzidekLasek/pixabay

logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek

Nieborów. To jedno z najpiękniejszych ale też najbardziej zagadkowych miejsc w Polsce. Tu kręcono m.in. Lalkę, Karierę Nikodema Dyzmy oraz Akademię Pana Kleksa. Tu można zobaczyć portret najpiękniejszej kobiety doby baroku, która jeździła konno, paliła papierosy, piła alkohol i szokowała współczesnych romansami. A wszystko wokół musiała mieć na niebiesko. Tu na siedem tysięcy kafli, zdobiących ściany i sufit, jeden jest odwrócony! Tu w nocy straszy kardynał z dzwoneczkiem.

Jedyne Takie Miejsce i Pałac w Nieborowie oraz Park w Arkadii. Będzie o rodzie Radziwiłłów, cudem odnalezionym obrazie Siemiaradzkiego, który właśnie po 130 latach wrócił do Polski, manufakturze majoliki oraz Operze Faust, bo ma z tym miejscem wiele wspólnego.

logo

80. urodziny Marthy Argerich

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show  

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." / o. Paweł Kozacki - prowadzi Robert Mazurek 

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemyslaw Psikuta 

15.00-17.00 - "Dwie do setki" /Wiesław Michnikowski  - prowadzą Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Wojciecha Michniewskiego i Andrzeja Sułka 

Wolfgang Amadeusz Mozart - 39. Symfonia Es-dur KV 543 (wielcy mistrzowie)

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" - Katarzyna Budnik

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Jerzy Górzański "Życie do końca życia"

Prod. 2004, reżyseria Janusz Kukuła, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski
Obsada: Wiesław Michnikowski, Adam Ferency, Marzena Trybała, Tomasz Sapryk

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Andrzej Sułek

Gaetano Donizetti Roberto Devereux (MET 16.04.2016)

Sondra Radvanovsky - sopran, Elżbieta I, królowa Anglii

Elīna Garanča - mezzosopran, Sara, księżna Nottingham

Matthew Polenzani , tenor, Roberto Devereux, hrabia Essex

Mariusz Kwiecien , baryton, książe Nottingham

Brian Downen , tenor, Lord Cecil

Christopher Job , bas, Sir Walter Raleigh

Yohan Yi , bas, paź

Paul Corona , bas, służący Nottinghama

Metropolitan Opera Chorus and Orchestra, dyr. Maurizio Benini

23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" - aud. Łukasza Modelskiego i Łukasza Kozaka


logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Mateusz Drozda

W audycji m.in:

6:25 Wakacje Polaków 2021. Wraz z odmrażaniem gospodarki odmraża się również turystyka. Według najnowszych danych, Polacy pragną spędzić wakacje w spokojnych, zacisznych miejscach. Gdzie dokładnie i co jest  powodem takiej decyzji?

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - zaprasza Beata Michniewicz 

Gośćmi:  Anna Maria Żukowska (Lewica), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta). 

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

Cz.1 Tym razem będzie to audycja ZOOLOGICZNA.

Bo mężczyzna został stworzony jako ideał, a potem... zrobiły się z facetów PAWIE, ROGACZE, WYJCE i MIĘCZAKI.

Cz.2 PIOSENKI UROCZE - CACUSZKA

W tej godzinie wyłącznie takie piosenki - urocze. Co wcale nie znaczy, że każda będzie o uroczych aspektach życia.

12.00 - 13.00 Program kulinarny Gorąca płyta - Adriana Marczewska

Opowiemy o miejskich pasiekach , rodzajach miodów oraz o tym, co można z nich przygotować. Powiemy także w jaki sposób możemy zadbać o to, żeby pszczoły nie wyginęły.

13.00-14.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Scena to nie tylko aktorzy czy muzycy. To również mówcy. I to właśnie o związanej z nimi sztuce, czyli retoryce porozmawiamy w tym tygodniu. Przy okazji zakończenia konkursu na Najlepszego Młodego Mówcę, którego patronem medialnym jest Trójka, poznamy tajniki ładnego i poprawnego przemawiania oraz odkryjemy tajniki pisania porywających mów.

Porozmawiamy również o tym, dlaczego dzisiaj przez wielu retoryka uważana jest za przestarzałą sztukę i o tym, w jaki sposób znaleźć w sobie wenę, która pozwoli nam napisać porywającą mowę.

Goście: Anna Głowacka, prezes Akademii Retoryki oraz Aleksandra Pela, laureatka konkursu Najlepszy Młody Mówca

14.00-15.00 - "Trójka żąda debiutów" - Michał Kirmuć

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

KRĘCI MI SIĘ W GŁOWIE

Stan, który nazywamy „zakręceniem” ma wiele znaczeń.

Jesteśmy „zakręceni” – bo nam się wciąż spieszy, nie mamy relaksu, nie dajemy rady ze wszystkim. Może omotała nas jakaś idea, pomysł, koncept i nie potrafimy wyzwolić się z jej władzy – czujemy nieustanny przymus zajmowania się tym problemem i wsiąkamy weń bez reszty. Lub jeszcze inaczej – jakoś nie pasujemy do rzeczywistości, jesteśmy odklejeni, oderwani od realiów. Trochę stuknięci.

Albo – wpadł nam ktoś w oko i serce i na jego/jej punkcie straciliśmy głowę.

Och, miłosny zawrót głowy to stan bardzo przyjemny. Działa jak endorfiny, wewnętrzna morfina. Można nie jeść, nie spać, ma się niespożyte siły fizyczne…

Prawie zapominamy, że powody „zakręcenia” mogą być czysto fizyczne: w tańcu, na karuzeli, przy spontanicznym przytuleniu i uniesieniu kogoś ukochanego (choćby dziecka) i zrobienia z nim kilka obrotów wokół własnej osi.

16.05 - "Trójkowo, filmowo" - zaprasza Ryszard Jaźwiński 

W audycji m.in:

- Premiera w kinach: „Śniegu już nigdy nie będzie” – wywiad z twórcami filmu Małgorzatą Szumowską oraz Michałem Englertem;

- 61 Krakowski Festiwal Filmowy (do 6.06.2021) – rozmowa z dokumentalistą Tomaszem Wysokińskim, autorem zrealizowanego w RPA filmu „Spacer z aniołami” (w Konkursie Międzynarodowym krakowskiego festiwalu);

18.30 – Studio French Open – kolejne potyczki najlepszych tenisistów świata na kortach Rolanda Garrosa – autor Adam Malecki

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański                    

22.00-00.00 - "Departament rytmu" - Aleksandra Kaczkowska


logo 

08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Druhna Hanna Szczepanowska ps. "Heban" była jedną z łączniczek w poprzek Alej Jerozolimskich, o których znaczeniu mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w swoim przemówieniu na placu Krasińskich w Warszawie. W audycji przypomnimy postać harcerki Szarych Szeregów, w Powstaniu Warszawskim łączniczki w zgrupowaniu "Żywiciel" na Żoliborzu. Naszym gościem będzie Adam Lewandowski, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej i wychowanek Hanny Szczepanowskiej. 
 
23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

Od 12 marca do 30 maja 2020 Zamek Sielecki w Sosnowcu zaprasza na wystawę czarno-białej fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego. Znajdują się na niej doskonałe zdjęcia mistrza kojarzonego najczęściej z malarstwem. "Punkt bieli. Punkt czerni. Fotografia Zdzisława Beksińskiego" to obowiązkowa wystawa dla wszystkich tych, którzy interesują się fotografią. Naszym gościem będzie kuratorka wystawy Małgorzata Malinowska-Klimek.

logo

 

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Grupa tarnobrzeskich uczniów I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego postanowiła sukcesywnie rozwijać geocaching w Tarnobrzegu. Gra pozwala poznać topografię i historię Tarnobrzegu. Licealiści zrealizowali pomysł w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady "Zwolnieni z teorii" i opowiedzą o tym w audycji.

15.00-16.00 - "Klucz Kulturowy" - Justyna Majchrzak

Dokąd się udać, żeby oglądać arrasy... wiemy - na Wawel. Ale z odpowiedzią na pytanie skąd się tam wzięły, może być już problem. O tym, kiedy przybyły do Krakowa, ile ich jest, jak przetrwały różne historyczne zawieruchy porozmawiamy w Kluczu kulturowym. Odwiedzimy też Zamek Królewski w Warszawie, a w nim wystawę  "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II".

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Mateusz Tomaszuk

Posłuchamy muzyki Rachida Tahy - jednego z najwybitniejszych twórców muzyki RAI oraz utworów Dominique A. Wspaniałą mieszankę muzyki arabskiej, hinduskiej i zachodniej zaprezentuje gitarzysta Radiohead: Jonny Greenwood oraz Shye Ben-Tzur. Pojawi się również Toumani Diabate - jeden z najlepszych instrumentalistów grających na korze.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Corn dog nie jest u nas tak popularny jak hod dog, a niektórzy zapewne nigdy o nim nie słyszeli. Jest za to bardzo znany w Stanach Zjednoczonych i bez problemu można go kupić na ulicznym straganie. Zanim jednak polecimy za wielką wodę, spróbujemy zrobić go w domu.

00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"

Po północy w BASSTIONIE za biodra chwyci Londyńczyk Roska, czyli król muzyki UK funky - tym razem jednak w ramach swojego perkusyjnego, techniczno-tribalowego projektu Bakongo. Za to solidnie już łupnie, rytmy połamie i fryzury rozwiewać będzie nasz człowiek Riff, czyli czołowy twórca muzyki jungle w naszym kraju (i nie tylko). Będzie bang, zapraszamy. 


logo

 

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - W audycji zajrzymy do naszego prywatnego bajkowego ogrodu i sprawdzimy czy już teraz możemy skorzystać z jego skarbów aby przygotować sobie coś do jedzenia. I tak oto... Zerwiemy młodą pokrzywę, żeby cześć z niej wysuszyć a z reszty zrobić pesto, wyciągniemy młodziutkie rzodkiewki z ziemi. Gałązki tymianku cytrynowego dodamy do zielonej herbaty żeby nabrała aromatu. Zerwiemy trochę cząbru, pietruszki i lubczyku. Z mięty i kalamondyny zrobimy lemoniadę. Taki smaczny bajkowy ogród​.

14.00-15.00 - "Akademia Muzyczna" - Szkoła Muzyczna I st. i Akademia Muzyczna w Gdańsku - co to za miejsca, czym się różnią i jak można zostać uczniem tych szkół, szkół muzycznych. Gość: Magdalena Darska - Szpakiewicz - pianistka i akompaniatorka.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - 41 lat temu, w 1980 roku w leśniczówce, we wsi Pranie na Mazurach otwarto Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z tej okazji przybliżymy naszym słuchaczom twórczość i życie poety. Gość: Jagienka Kass - adiunkt Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Będziemy rozmawiać o tym jak z dziećmi bezpiecznie zwiedzać jaskinie, lochy i bunkry. Gość: ​Albin Marciniak, dziennikarz i speleolog, autor książek o polskich podziemiach.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Smog nas zje" Marty Fox, muzyka i reżyseria: Artur Gotz, Fundacja Kultury i Sportu 44, ekologiczne słuchowisko muzyczne dla dzieci.


.

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Sobotnie Weekendowe potpourri zaczniemy nieco sentymentalnie, jednym z najpiękniej zapisanych w dźwiękach romansów pióra samego Beethovena, z Anne Sophie Mutter na skrzypcach, będą też wzruszające Sceny dziecięce Schumanna w niezrównanej kreacji Vladymira Horowitza, nieznana u nas III Symfonia zapomnianego kompozytora irlandzkiego późnego romantyzmu sir Charlesa Villiersa Stanforda oraz II Koncert fortepianowy Prokofiewa w najnowszym nagraniu duetu rosyjskich artystów - Trifonow - Giergiew….

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski

Audycję wypełnią m.in. Preludia op. 28 Fryderyka Chopina pod palcami Daniela Barenboima i Barkarola Fis-dur w interpretacji Friedricha Guldy.

19.00 - "Audycja specjalna" - Krzysztof Teodorowicz

Zapraszamy na audycję specjalną Krzysztofa Teodorowicza poświęconą Stanisławowi Moniuszce. W programie retransmisja Koncertu Finałowego z Festiwalu Muzyki Sakralnej St. Moniuszki z 2017 r.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Specjalny odcinek audycji poświęcony wybitnej argentyńskiej pianistce, Marthcie Argerich, w dniu jej 80. urodzin.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU