21.00-22.00 - "Słuchowisko w Jedynce" - "Bohiń" Tadeusz Konwicki
"Bohiń" Tadeusza Konwickiego uznawana jest za jeden z najpiękniejszych romansów dworkowych, jakie powstały w polskiej literaturze powojennej. Adaptacja - M. Rebzda, reżyseria - W. Modestowicz, realizacja akustyczna - A. Brzoska, muzyka - P. Moss.
"Przedzieram się przez zaułki czasu, przez drętwotę wyobraźni, przez moją własną rzekę jakiegoś bólu i muszę się przedostać na tamten brzeg, do mojej babki, Heleny Konwickiej, starzejącej się powoli panny w smutnym czasie, w posępnej epoce, w beznadziejnej chwili beznamiętnej historii, co płynie jak powódź za nami, obok nas, przed nami - pisze Tadeusz Konwicki, będący jednocześnie narratorem powieści. "Bohiń" jest próbą (re)konstruowania opowieści o nieznanej pisarzowi babce, Helenie Konwickiej, pannie z podupadłego dworku na Wileńszczyźnie, która mieszka z ojcem, od 1863 roku pogrążonym w milczeniu. Główny wątek powieści stanowi romans bohaterki z młodym Żydem, powracającym po tułaczce do pobliskiej mieściny. Trzydziestoletnia Helena Konwicka do momentu spotkania Eliasza Szyry siłą nawyku trwa w żałobie po narzeczonym, który poległ w powstaniu styczniowym. Tadeusz Konwicki bardzo sugestywnie kreśli obraz Heleny, kobiety pięknej i wrażliwej, pełnej sprzecznych uczuć osobistych i równie sprzecznych zachowań społeczno-obywatelskich, zdeterminowanych trudną sytuacją narodową po powstaniu styczniowym.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska
09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Terapia - prowadzi Beata Kwiatkowska
10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Daniel Cichy - prow. Róża Światczyńska
11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" / O jedzeniu przyszłości - prowadzi Łukasz Modelski
11.30-12.30 - "Ten cały musical"
12.30-13.00 - "Czytelnia" / Jaga Słowińska "Czarnolas", Jakub Żulczyk "Informacja zwrotna" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta
13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk
Girolamo Frescobaldi Canzoni (wybór), wyk. Les Basses Réunies, dyr. Bruno Cocset; Jan Sebastian Bach Höchsterwünschtes Freudenfes BWV 194, wyk. Ruth Holton – sopran, Paul Agnew - tenor, Peter Harvey - bas, Monteverdi Choir, English Baroque Soloists, dyr. John Eliot Gardiner; Mauro Giuliani Wielki kwintet C-dur op. 65, wyk. Paolo Pugliese - gitara, Ensemble Ottocento, dyr. Andrea Rognoni; Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy Es-dur KV 271 "Jeunehomme", wyk. Olga Pashchenko - fortepian, Il Gardellino
15.00-16.00 - "Płytomania" - prowadzi Jacek Hawryluk
16.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Róża Światczyńska
17.00-18.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin
18.00-19.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
Koncert jubileuszowy na 75-te urodziny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (start 18.05).
19.30-20.30 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / PREMIERA: Wojciech Kudyba "Michał Sobiesław Śmierciak"
Reżyseria Andrzej Mastalerz, realizacja akustyczna Maciej Kubera, muzyka Hipolit Woźniak
Obsada: Andrzej Mastalerz
20.30-22.00 - "Dawno niedawno – prowadzi Magdalena Łoś
Airs serieux et a boire, wyk. Les Arts Florissants, dyr. William Christie; Sigismondo d’India Lamenti & sospiri, wyk. Julie Roset, Mariana Flores – soprany, Cappella Mediterranea, dyr. Leonardo García Alarcón
22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Piotr Metz, wyd. Aleksandra Myczkowska
Breakout - Blues - 1971 Polskie Nagrania Muza Dżamble - Wołanie o Słońce nad Światem - 1971 Polskie Nagrania Muza
00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański
02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski
04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann
06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan
Spotkanie z MateO poświęcone jego nowej płycie "Pentakoste".
08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan / Raf Uzar
09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk
Potęga przyrody, która właśnie teraz najbardziej spektakularnie wybucha życiem. Jej tajemnice i przesłania. Gość: Wojciech Mikołuszko, znakomity popularyzator nauki i autor książek dla dzieci.
10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska
11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek
12.00-13.00 - "Muzyczna podróże" – Łukasz Ciechański
13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka
Dzisiaj pochylimy się nad postacią Stanisława Grzesiuka. Czy pisarz-naturszczyk zasługuje na wpisanie do panteonu polskich pisarzy, a jego twórczość uznać można za ważną dla polskiej literatury? Jaki wpływ miał Stanisław Grzesiuk na rozwój powojennej kultury w odbudowywanej po powojennej pożodze Polsce? Goście: Prof. Anna Nasiłowska, Janusz Kasprowicz - projekt Wołodia (zespół grający utwory Stanisława Grzesiuka).
13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza"
14.00-15.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński
15.00-16.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz
16.00-17.00 - "Księga muzycznych olśnień" - Piotr Majewski
17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz
19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Darek Kozakiewicz LIVE – transmisja ze Studia im. Agnieszki Osieckiej.
20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski
Wojciech Fułek - "Dżez Baba Ryba" - o politycznym także kontekście narodzin polskiego jazzu. W obsadzie m.in. K Krzysztof Stelmaszyk, Krzysztof Wakuliński (Walicki), Zdzisław Wardejn (sekretarz), Marcin Troński (Tyrmand); reżyseria - Jan Warenycia. Powtórka - (premiera w 2018 roku w Pr I).
21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska
08.35 - "Rozmowa kulturalna" - zaprasza Maja Kluczyńska
W Kordegardzie można podziwiać blisko 60 prac z bogatych zbiorów chełmskiej Galerii 72, która w ciągu ostatniego półwiecza zdobyła trwałą pozycję na polskiej mapie sztuki. Na wystawę składają się prace przedstawicieli światowej awangardy ubiegłego wieku i dzieła wybitnych polskich twórców, rzadko pokazywane w Polsce, m.in. Ryszarda Winiarskiego, Jana Tarasina, Aleksandry Jachtomy, Romana Opałki, Kajetana Sosnowskiego, Janusza Orbitowskiego, Henryka Stażewskiego, Mieczysława Wiśniewskiego, Wandy Gołkowskiej, czy Danuty Lewandowskiej. Gościem Polskiego Radia 24 będzie dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski.
22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
Ina Benita to jedna z najbardziej tajemniczych i intrygujących przedwojennych aktorek. Gwiazda kina i kabaretu tamtego okresu, a także scenarzystka i autorka tekstów piosenek. Przez Niemców oskarżana o współpracę z polskim podziemiem i więziona na Pawiaku, przez Polaków oskarżana o kolaborację z Niemcami. Po wojnie ślad po niej zaginął. W książce "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci", Marek Teler odkrywa tajemnicę jej życia i powojenne losy artystki. Dziennikarz i popularyzator historii będzie gościem Polskiego Radia 24.
09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Mateusz Kulik
Karol Majchrzak, youtuber, opowie o amerykańskiej kulturze połowy XX wieku. Jego kanał to amerykański folklor - historia przedmiotów codziennego użytku, ikon designu przemysłowego, elementów ubioru, moteli, bezdroży, stacji benzynowych i kultowych produktów w USA.
13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska
"Stambuł do zjedzenia”- książka Bartka Kieżuna jest nominowana do nagrody Gourmand World Cookbook Award.
W książce Bartek Kieżun zabiera nas do miasta o trzech nazwach zdeterminowanych trzema okresami ich funkcjonowania. Stambuł. İstanbul. Constantinopolis. Kolejna kulinarna wyprawa Bartka Kieżuna odkrywa przed nami bogactwo pełnego kontrastów Stambułu. Smakowaniu orientu towarzyszy autorowi sztuka. Literackie śniadanie najlepiej "serwowano" na podstawie powieści Orhana Pamuka. W rozmowie nawiążemy też do filmu. Pamuk ma swoją własną receptę na pisanie, która brzmi bardzo prosto i kulinarnie : „Napisz rano swoje pierwsze zdanie”. Przy śniadaniu, którego główny składnik stanowią owoce. Przy okazji wspomnienia zdobywcy literackiego Nobla wrócimy do słynnych noblowskich kolacji, które serwuje się zwyczajowo na początku grudnia.
15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Katarzyna Cygler
Zapraszamy na spotkanie z laureatami Grand Prix Festiwalu Teatrów Studenckich START. To cykliczne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych. Misją festiwalu jest promowanie artystycznej działalności studentów, którzy wybrali inną drogę życiową niż studia na akademiach teatralnych, jednak nieustannie pielęgnują w sobie miłość do teatru.
17.00-18.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"
W programie m.in. nowa składanka oficyny BBE z coverami utworów Davida Bowiego (m.in. Khruangbin, Kit Sebastian), antologia nagrań amerykańskiej jazzowej firmy Strata, nasz człowiek Naphta i jego ludowy rave dla wytwórni Tańce, legendarny elektroniczny twórca Mike Paradinas i jego nowa płyta jako μ-Ziq.
09.00-10.00 - "Dźwięk dobry" - Czy dźwięki, które słyszymy w zamkach zawsze muszą być tajemnicze i przerażające? Sprawdzimy jakie dźwięki wybrzmiewają w Zamku Królewskim w Warszawie.
12.00-13.00 - "Radiowe Figliki Kulfona i Moiniki" - Co to jest ta ekologia, o której teraz jest tak głośno? Ekologiczne produkty, ekologiczne zachowania, ekologiczne pojazdy.. co jeszcze jest ekologicznego?
13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - 8 czerwca obchodzimy Dzień Oceanów, wiec porozmawiamy o oceanach, o zwierzętach, które je zamieszkują, o zagrożeniach i na koniec o tym co każdy z nas, każdego dnia może robić aby dbać o oceany.
22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - W audycji będą królowały piosnki gigantów rocka! Zagrają m.in Led Zeppelin, The Rolling Stones i Deep Purple, którzy tego dnia obchodzą wyjątkową rocznicę. W 1969 roku wykrystalizował się najsłynniejszy skład Deep Purple - Richie Blackmore, Ian Gillan, Jon Lord, Ian Paice, Roger Glover, który nagrał legendarne albumy "In Rock", "Fireball" czy "Made In Japan". W tym składzie muzycy spotkali się ponownie w latach 80., czego efektem była między innymi znakomita płyta "Perfect Strangers". Polscy fani mogli zobaczyć grupę w jej najsłynniejszym składzie tylko raz, w Zabrzu na początku lat 90.
09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska
Tym razem w programie Weekendowego potpourri w sporej dawce: Bach koncertowo ze Staierem, Haendel w jednym z przepięknych Concerti grossi op. 6 z Akademią Muzyki Dawnej, a do tego szczypta Haydna w zwariowanej Arietcie pod palcami Ronalda Brautigama, marzycielskie Trio waltorniowe Brahmsa - to The Nash Ensemble, I Symfonia Mendelssohna przerobiona na kwartet, a w finale nieustające figle, psoty, niewybredne żarty pewnego szelmy sowizdrzała, które tak zabawnie podchwycił w swoim słynnym poemacie Ryszard Strauss…
19.00 - Alternatywa Konkursowa - ogłoszenie laureata: Grand Prix
Ostatnia audycja specjalna cyklu, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński - przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą nazwiska wszystkich wyróżnionych uczestników Konkursu oraz laureata Grand Prix.
21.00 - "Romantyczne Weberiana" czyli antenowe powroty Jana Webera z komentarzem Marty Jankowskiej
Kolejne Romantyczne Weberiana rozpoczniemy dźwiękami utworu, który wypełniał poprzednie archiwalne spotkanie z Redaktorem Weberem. Ballada f-moll op. 52 wybrzmi tym razem w mistrzowskiej interpretacji Światosława Richtera. Przed nami "Wieczór chopinowski" pełen wyśmienitych nagrań koncertowych tego artysty (w tym Etiuda E-dur z op. 10 Fryderyka Chopina wykonana dla warszawskiej publiczności). Na program zaprasza Marta Jankowska.
Zapraszamy!