Polskie Radio

Wysoka kultura i czyste dźwięki. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:00
Teatralne rozmowy z Mikołajem Grabowskim, Tomaszem Schuchardtem - w Dwójce i z Wawrzyńcem Kostrzewskim - w Polskim Radiu 24. Poza tym - wszystko o szczepieniach dzieci w Jedynce i o nauczaniu hybrydowym w Polskim Radiu Dzieciom. Wieczorem muzyka elektroniczna w Czwórce oraz gitary i jazz w Trójce. Zapraszamy!  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay/kaboompics/dom. publiczna
logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Szczepienia dzieci - za i przeciw: czy rodzice słusznie się obawiają? Czy dziecko ma wrodzoną odporność, a jeśli przeszło Covid-19, czy powinno być zaszczepione? Jaka jest różnica w szczepieniu dziecka kilku i kilkunastoletniego? O tym pediatra, dr Łukasz Durajski. Poza tym w audycji: konkursy "Od małego dla dużego" i "Gdzie ja jestem?"; bony wakacyjne - jak długo są ważne, co w przypadku bonu z ub. roku, co obejmuje taki bon? Gość - przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Zioła, maliny i borówki to główne menu saren, ale to tylko dodatek w znacznie bogatszym jadłospisie jeleni. Czy to dlatego w Słowińskim Parku Narodowym jest więcej jeleni niż saren? - wyniki czteroletnich obserwacji opublikował zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, kierowany przez prof. Jakuba Borowskiego z Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu we współpracy ze Słowińskim Parkiem Narodowym.

Kto odkrył Amerykę? - nasza wiedza szkolna podsuwa natychmiastową odpowiedź na to pytanie: Krzysztof Kolumb. Ale są tacy badacze dziejów, którzy kwestionują sławę i zasługi żeglarza w służbie hiszpańskiej. Na liście odkrywców Nowego Świata wymieniają Chińczyków, Wikingów a nawet Polaka. W tym roku w sierpniu będziemy obchodzić 570. rocznicę urodzin Krzysztofa Kolumba, zaś w maju obchodziliśmy 515. rocznicę jego śmierci. Spór na pewno znów odżywa. Ale może zamiast niego warto postawić ciekawsze i ważniejsze pytanie: skąd wzięli się w Ameryce nasi praprzodkowie, czyli ci, którzy jako pierwsi ludzie (homo sapiens) dotarli do tych rejonów Ziemi? Kiedy to było? Dlaczego obie Ameryki były ostatnimi lądami, które zasiedlili przedstawiciele naszego gatunku po "wyjściu" z Afryki, kolebki ludzkości? W jakim stopniu odpowiedzi na te pytania ułatwiają odkrycia genetyki? O tym dr Andrzej Krasnowolski - antropolog kultury.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz"(Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gośćmi audycji będą: reżyser Mikołaj Grabowski oraz aktor Tomasz Schuchardt. Porozmawiamy o premierze "Don Juana" w Teatrze Ateneum. Początek spotkania - 9.30. Godzinę wcześniej połączymy dwa instrumenty - fortepian i akordeon - i spotkamy się z Julią Wolańską-Gajdą oraz Michałem Gajdą. Na swoim debiutanckim albumie "Transkrypton" zarejestrowali własne aranżacje arcydzieł muzyki klasycznej. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Wenecja Tomasa Albinoniego (350*)

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert fortepianowy G-dur nr 17 K.453, wyk. Olga Pashchenko - fortepian, Il Gardellino

12.05-12.45 - Girolamo Fantini Sonaty, wyk. Andrzej Szadejko - organy, Paweł Hulisz - trąbka

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite - aud. Antoniego Dudka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór: Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Zośka Papużanka "Kąkol", czyta Lidia Sadowa.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo


00.00-01.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

01.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub folkowy - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o sprzedaży w sieci mięsa kurczaka za prawie 100 tys. dolarów - ze względu na "niesamowite podobieństwo" do postaci z gry wideo. Będzie też o rycerskich starciach, pierwszej w Polsce klasie sportowej o profilu ultimate (siedmioosobowa odmiana frisbee) oraz o Szkole Lokalnych Murali. 


08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem - Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe.                        

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

W audycji m.in. o wystawie "Anna Dymna/336 kobiet" w muzeum MICET, o danych GUS o bezrobociu oraz o spektaklu "Rozmowy niekontrolowane" łódzkiego Teatru bez Granic. Będzie także o roli kultury w pandemii i przyszłości zastosowania nowoczesnych technologii w realizacji wydarzeń kulturalnych oraz o kinach studyjnych po pandemii. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W Dzień Zdrowej Żywności zapytamy o najnowsze metody kontroli żywienia. Sprawdzimy także skąd wziążł się Dzień dachówek oraz powiemy o badaniach genetycznych do ustalenia pochodzenia żeglarza Krzysztofa Kolumba. 


15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o szczepieniach dzieci w wieku 12-15 lat. Powiemy także o zmianach w komunikacji miejskiej - można już korzystać z niej przy obłożeniu 75%. Odwiedzimy również III Kongres Zdrowia Psychicznego i powiemy o kolekcji płyt gramofonowych z Archiwum Polskiego Radia, z września 1939 roku, które zostały wpisane na listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata". Będziemy także na Międzynarodowej konferencji "Autonomiczna przyszłość transportu drogowego. AV-Poland 2021" oraz odwiedzimy Studio French Open.


19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

20.00-21.00 - "Nie tylko gitary" - Radosław Okrasko

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina 

W trzydziestą rocznicę podpisania traktatu polsko-niemieckiego, regulującego relacje między obydwoma państwami - jak wiele się nam udało? Czy jesteśmy wobec siebie uczciwi - jak wiele trzeba zmienić lub też czego zmieniać nie należy. Goście: Aleksandra Rybińska - publicystka (Nowa Konfederacja, wpolityce.pl) oraz Krzysztof Rak, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

23.35 - "Rozpruwacz kulturalny" - zaprasza Jakub Moroz

Na Scenie im. G. Holoubka Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy odbyła się premiera spektaklu "Król Lear" Williama Shakespeare’a. Mroczna tragedia sprzed kilkuset lat została przeniesiona przez reżysera, Wawrzyńca Kostrzewskiego, w nieokreśloną przyszłość. Gościem audycji będzie wspomniany Wawrzyniec Kostrzewski. ​


logo

Płyta Tygodnia - Solomun, "Nobody Is Not Loved" 

Na drugim oficjalnym albumie Solomuna - artysty urodzonego w Bośni, wychowanego w Hamburgu - usłyszymy rozmaite wpływy i inspiracje, od electroniki, przez synthpop oraz new wave i post punk po, charakterystyczne klubowe brzmienie Solomuna. Płyta do wygrania od poniedziałku do piątku w audycji "Muzyczny lunch" między godz. 13.00 a 14.00

17.00-19.00 - "TOP - Trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

Zbliża się czas składania prac semestralnych, licencjackich i magisterskich na uczelniach. Jak przesyłać duże pliki? Czy można to zrobić bezpłatnie korzystając z popularnych stron do przesyłania danych?

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kuba Sojka

W programie zabrzmią kolejne nowości ze świata polskiej elektroniki. Tym razem sprawdzimy jak brzmią nowe produkcje projektu Casiopepe, a także czym tym razem zaskoczy nas Deas. Kuba zaprezentuje również swoje nowe autorskie nagrania, stworzone w ramach zupełnie nowego electro-wcielenia o nazwie Poly Face.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

W audycji porozmawiamy z finalistami Plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni 2021". Odezwiemy się do Bartosza Mamaka, który tworzy plakaty i za ich pomocą komentuje obecne wydarzenia, porusza istotne tematy społeczne. Dzięki plakatowi miał też okazję prowadzić warsztaty artystyczne z osobami niepełnosprawnymi oraz z młodzieżą z domu dziecka. Zadzwonimy też do Zosi Pawelskiej, która zajmuje się ratowaniem zwierząt z laboratoriów i szukaniem dla nich domów, jest inicjatorką, założycielką i prezeską Fundacji Lab Rescue - Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych.

LITERATURA W CZWÓRCE:

Godz. 10.40 "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - radiopowieść w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


logo


21.00 - "Strefa rodzica" - Edukacja hybrydowa to pojęcie, które w ostatnich miesiącach zrobiło się bardzo modne. Wymieniali je często nauczyciele, rodzice i uczniowie, ale chyba każdy rozumiał je nieco inaczej. W poniedziałkowej audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, tuż po godzinie 21.00, spróbujemy je zdefiniować. Czy chodzi o proste podzielenie szkoły na klasy, które w jednym tygodniu uczą się w szkole, a w drugim w domach? A może o takie rozłożenie zajęć, by optymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje nauka stacjonarna i ta prowadzona w trybie on-line? Czy edukacja hybrydowa to tylko doraźna forma organizacji szkoły w czasach pandemii? A może to tak naprawdę przyszłość edukacji w ogóle, w której nowe technologie są wreszcie sprzymierzeńcem, a nie wrogiem nauczania? O tym wszystkim porozmawiamy z naszymi gośćmi, tworzącymi inicjatywę pod nazwą "Hybrydowa Szkoła": Aleksandra Rodzewicz - dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgorzewie, trenerka kompetencji kluczowych dla kadry zarządzającej szkół i placówek oraz pracowników instytucji wspomagania i Michał Wiktor Żmijewski - przedsiębiorca działający w branży IT. Pomysłodawca konferencji "Koderek" przybliżającej nowe technologie i wyzwania edukacyjne, propagator przedsiębiorczości i wolontariatu wśród młodzieży. Oboje w czasie kwarantanny pomagali wdrażać zdalne nauczanie w wielu placówkach edukacyjnych, a teraz w ramach założonej przez siebie fundacji przygotowują rozwiązania, które być może już na stałe odmienią oblicze szkoły. Zapraszamy na dwugodzinną dyskusję na temat szkoły przyszłości. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska,  Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" Przemysława Wechterowicza, Wydawnictwo Kinderkulka, 2019, czyta Leszek Filipowicz.  



.
 

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterką audycji - Katarzyna Popowa-Zydroń, artystka wyróżniona w IX Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1975 roku, znakomita interpretatorka utworów Fryderyka Chopina, kameralistka, ceniony pedagog. Prowadzi katedrę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a do jej wychowanków należą m.in. Rafał Blechacz i Paweł Wakarecy.

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W audycji interpretacje wybranych utworów Chopina wykonanych na instrumencie historycznym i współczesnym. Usłyszymy m.in. Etiudę Ges-dur op. 10 nr 5 w wykonaniu Maurycego Rosenthala, Mazurka G-dur op. 67 nr 1 w interpretacji Henryka Sztompki, a także Nokturny op. 15 w wykonaniu Tobiasa Kocha. 

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski  

Czy znają Państwo karcianą grę w kierki? W pewnym momencie rozgrywki pojawia się rozbójnik: czas, w którym jednocześnie pojawiają się wszystkie wcześniejsze obostrzenia: robi się ciekawie, a wszystkie chwyty zaczynają być dozwolone. I taka też będzie dzisiejsza audycja Chop-in-pop: bez podziału na style, na gatunki, będzie i tanecznie, i rockowo, i hip-hopowo, i akustycznie, eksperymentalnie, a i reggae się trafi. Będzie tryptyk ojcowski po polsku, rosyjsku i po słowacku, będą Ogromne Szczeniaki i Wszystkie Zjawiska. 


Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU