Polskie Radio

Historia, nauka i nowe technologie. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 19:00
O materiałach dźwiękowych Polskiego Radia ocalonych w wojennej zawierusze. O znaczeniu dogoterapii dla bardzo chorych dzieci. O kampanii #StolenMemory, czyli popularyzacja wiedzy o milionach ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Guillem
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagranymi we wrześniu 1939 roku w Polskim Radiu przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". To pierwszy przypadek, kiedy na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe. Odnaleziony w 1979 roku zbiór 93 płyt, to niespełna połowa z wyniesionego z radia we wrześniu 1939 roku zbioru stalowych krążków do tzw. bezpośredniego zapisu dźwięku, czyli metalofonów i decelitów. Zawierają one m.in. przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkownika Wacława Lipińskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy. Są też komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy - czytane m.in. przez Jeremiego Przyborę. Płyty te, oczyszczone i zdigitalizowane, stanowią dziś ważną lekcję historii kraju, jak również polskiej i światowej radiofonii. Goście: Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia, Stefan Kruczkowski, reżyser dźwięku z Działu Realizacji, Konserwacji i Digitalizacji Archiwum Polskiego Radia.

Dogoterapia - 15 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Psy najbardziej pomocne są dzieciom autystycznym, z porażeniem mózgowym, z chorobami centralnego układu nerwowego i niedowładem kończyn. Wspomagają też rozwój emocjonalny, motoryczny, komunikatywność, ogólną edukację, uczą zachowań społecznych. Jak w każdy wtorek także rekomendacje kulturalne Małgorzaty Raduchy.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Dlaczego mózgi nastolatków, którzy zrezygnowali z lekcji matematyki, gorzej się rozwijają niż mózgi ich rówieśników zdobywających wiedzę matematyczną? W Wielkiej Brytanii 16-letni uczniowie mogą zdecydować o rezygnacji z uczestnictwa w tych lekcjach. Badania były przeprowadzone przez psychologów brytyjskich z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wyniki opublikowało czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". O tym dr Paweł Boguszewski - neurofizjolog (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN).

Annobot - rozmowa z maszyną o ludzkich emocjach. Emocje to naturalna cecha człowieka. Jeszcze do niedawna jedynie w filmach i książkach science fiction roboty potrafiły odczytywać strach lub szczęście. Wydawało się, że w realu maszyny nie mogą rozpoznawać ludzkich emocji. Klasyczna teoria Paula Ekmana amerykańskiego psychologa, pioniera w dziedzinie badań emocji, wskazuje sześć podstawowych emocji spotykanych we wszystkich kulturach: szczęście, smutek, strach, złość, zaskoczenie i obrzydzenie. Badacze z Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych w Ośrodku Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytucie Badawczym (OPI PIB) opracowali narzędzie, które wykorzystując sztuczną inteligencję, usprawnia tworzenie systemów do rozpoznawania emocji. Jak można nauczyć maszynę rozpoznawania emocji? Już teraz maszyny coraz częściej reagują na emocje ludzi i dostosowują do nich reklamy, muzykę czy obrazy. Przyszłość to nawiązywanie kontaktu z robotami czy asystentami głosowymi np. w celach terapeutycznych. Kiedy?


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 - "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz" (Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji będzie Beniamin Bukowski - zastępca dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Porozmawiamy m.in. o planach i wizji prowadzenia teatru w czasach pandemii. Rozmowa o godz. 8.30. ​O godz. 9.30 spotkamy się z Bartkiem Wąsikiem. Wszechstronny pianista powraca z autorskim cyklem koncertów w Królikarni. Repertuar nie jest przypadkowy - artysta przykłada ogromną wagę do tego, aby propozycje programowe były spójne z miejscem, w którym zabrzmią. W 2021 roku będą to koncerty, które skupią się wokół ważnych i rzadko prezentowanych w Warszawie nazwisk kompozytorów. Ponadto w audycji opowiemy o kampanii #StolenMemory i towarzyszącej jej wystawie "#StolenMemory - skradziona pamięć" - czyli o poszukiwaniach rodzin i zwróceniu pamiątek po ofiarach represjonowanych przez Rzeszę Niemiecką oraz popularyzację wiedzy na temat milionów ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Kolekcjonerstwo w muzyce - kontynuacja

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert fortepianowy d-moll, KV 466, wyk.Leif One Andsnes - fortepian Mahler Chamber Orchestra

12.05-12.45 - Karol Kurpiński Koncert klarnetowy B-dur, wyk. {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Lorenzo Coppola; Jerzy Filip Telemann Uwertura-Suita B-dur TWV 55:B1, wyk. {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Lars Urlik Mortensen

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Leszek Długosz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Duńskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Fabia Luisiego, solista: Martin Helmchen - fortepian (Kopenhaga, 16.03.2021)

Bent Sørensen Evening Land, Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy G-dur KV 453, Ludwig van Beethoven VIII Symfonia F-dur op. 93

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Przyciągający rzesze letników Sopot, szokujące nagością Chałupy, malowniczy Kazimierz, zimowe Zakopane oraz roztańczony Ciechocinek. I goście tych miejsc: Agnieszka Osiecka i Andrzej Łapicki, Leopold Tyrmand i Zbigniew Cybulski, Maria Koterbska i Bogumił Kobiela. Z opowieści Krystyny Gucewicz "Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan" dowiadujemy się, dokąd jeździli i gdzie bawili się znani, lubiani i niekoniecznie bogaci, słowem: artystyczna elita Polski Ludowej. O książce porozmawiamy z autorką o 16.30. Ponadto w audycji wystawy: Jacka Adamasa Idź w CSW Zamek Ujazdowski, obrazów i rysunków Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN oraz "Fotografia na rozdrożach. Prace z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego" w Państwowej galerii Sztuki w Sopocie. W "Literackich witaminach" - Agnieszka Papieska.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Mistrzowskie spotkanie z Januszem Zaorskim - aud. Wacława Holewińskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

11 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (18.09.1967) Dymitr Szostakowicz VI Symfonia h-moll op. 53, Isang Yun Re-ak, Krzysztof Penderecki Dies irae, wyk: Stefania Woytowicz, sopran, Wiesław Ochman, tenor, Bernard Ładysz, bas, Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Krakowie, dyr. Henryk Czyż

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wojenne losy "Balladyny" - aut. Paweł Siwek

Do Biblioteki Narodowej trafił w 1937 roku. Dwa lata później został wypożyczony na wystawę poświęconą Juliuszowi Słowackiemu. W Krzemieńcu zastała go wojna, a przed pożogą dramatycznego roku 1939 uchroniła go rodzina botanika Oktawiana Dudy. Rękopis "Balladyny" podczas drugiej wojny światowej miał jednak o wiele więcej szczęścia, w przeciwieństwie do wielu tysięcy rękopisów spalonych przez Niemców dotrwał do naszych czasów, a w ubiegłym tygodniu został wpisany na Listę Krajową UNESCO "Pamięć świata". Został także zaprezentowany w siedzibie Biblioteki Narodowej. Joanna Duda-Gwiazda, córka krzemienieckiego profesora, mogła po kilkudziesięciu latach przyjrzeć się z bliska arcydziełu ocalonemu przez jej rodziców. A radiowa Dwójka - jako jedyne medium - mogła obserwować ten poruszający moment.  

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Jacek Pomorski "Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego", czyta Przemysław Bluszcz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stefan Grabiński "Opowiadania", czyta Tomasz Borkowski, odc. 2.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo


00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z poniedziałku Elżbieta Korczyńska 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji powiemy m.in. o milenialsach, którzy niemal połowę majątku trzymają w kryptowalutach. Będzie też o psach, które lubią słuchać muzyki, próbach opóźniania procesów starzenia się oraz o cyfrowym dziele - "memie z piesełem", sprzedanym za 4 miliony dolarów.  

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Łukasz Mejza, poseł niezrzeszony.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler  

W audycji m.in. o międzynarodowym konkursie dla wschodzących fotografów i fotografek w wieku od 16 do 35 lat z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Ukrainy. Będzie też o jubileuszowej, dziesiątej edycji krakowskiego tygodnia sztuki oraz o filmie "Spacer z aniołami" - jednej z kinowych premier ostatniego tygodnia. Pełnometrażowy dokument Tomasza Wysokińskiego podejmuje szokujący temat masowych porwań i zabójstw dzieci oraz przenosi nas w najbardziej niebezpieczne rejony Republiki Południowej Afryki. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. modele matematyczne, które pomagają prognozować pandemię. Czy da się też matematycznie zaplanować wyniki meczów i zwycięzcę EURO? Powiemy też o starożytnej arenie w Weronie, która przygotowuje się do inscenizacji z wykorzystaniem wirtualnej scenografii. Za to w Światowy Dzień Wiatru - przyjrzymy się polskiej energetyce wiatrowej: gdzie mogą powstawać elektrownie wiatrowe i jakie jest ich znaczenie dla gospodarki? Zajrzymy także na plan filmowy i sprawdzimy, jak aktorzy zapamiętują tekst tuż przed nagraniem sceny.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Zaczęli go budować, potem chcieli go burzyć. Po 12(!) latach kończy się rozbudowa szpitala w Gnieźnie. Powiemy też o miastach na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu, problemie nielegalnych imigrantów na granicy Litwy z Białorusią (głównie z Iraku) oraz o 25-leciu pierwszej w kraju Specjalnej Strefy Ekonomiczna w Mielcu - czyli o tym, jak z montowni przeszliśmy na przemysł 4.0. Będzie także o akcji "Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje", o Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii oraz reportaż z oglądania meczu ze Słowacją - w towarzystwie piłkarza starszej generacji z kibicami.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Michał Kirmuć 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski 

Jak uczyć się opowiadania historii w filmie? Jak napisać poprawnie scenariusz? Na to i wiele innych pytań można odpowiedzieć podczas takich spotkań jak Pitching Forum. Pitching to krótka publiczna prezentacja projektu filmu przed gronem potencjalnych inwestorów, sponsorów, dystrybutorów i nadawców. Służy pozyskaniu finansowania na projekty będące jeszcze w fazie przygotowań lub już w trakcie realizacji. O kulisach powstawania produkcji i prac nad filmami porozmawiamy z reżyserem Grzegorzem Packiem oraz z producentem filmowym Dariuszem Diktim. 

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Książka "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek" to opowieści dziesięciu fotografek, które w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn miały siłę mówić własnym głosem. Pokazywały różne oblicza Polski - od peerelowskich dekad, przez okres transformacji ustrojowej, po współczesność. Gościem Polskiego Radia 24 będzie autorka książki Monika Szewczyk-Wittek.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Muzeum Karykatury zaprasza na wystawę czasową "Stasys - rysunki refleksyjne", która prezentuje fragment twórczości rysunkowej Stasysa Eidrigevičiusa – grafika, malarza, twórcy pasteli i plakatów. Jego prace były pokazywane na wielu indywidualnych wystawach w Polsce i na świecie. Artysta za pomocą swojej sztuki porusza uniwersalne problemy każdego człowieka, takie jak samotność, poczucie bezradności oraz pragnienie wolności. Gościem Polskiego Radia 24 będzie kurator wystawy Piotr Kułak.​

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Powstaje przygodowa gra na podstawie filmu Alfreda Hitchcocka. Za Alfred Hitchcock - Vertigo stoi hiszpańskie Pendulo Studios, znane z przygodowej trylogii Runaway. Najnowsza produkcja studia będzie luźną interpretacją kultowego kinowego klasyka nakręconego przez mistrza suspensu. Który film będzie kanwą gry? Powiemy też, czym jest kombucha i jaki pomysł na ten napój mają naukowcy z Politechniki Łódzkiej.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

W Międzynarodowym Dniu Wiatru porozmawiamy z Kamilą Tarnacką z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. 

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podzielą się wrażeniami z sześciodniowego rejsu technicznego flagowym jachtem uczelni o nazwie Nest. Podczas rejsu zostały sprawdzone wszystkie mechanizmy i urządzenia jachtu. Jak wyglądało życie na statku? Czy podobne rejsy studenci planują w wakacje?

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciek Szajkowski

Spotkanie z Milo Kurtisem, dyrektorem artystycznym Festiwalu Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" 15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Wiatru. Wiatr jako żywioł potrafi być zarówno naszym sprzymierzeńcem, jak i wrogiem. Czasem przybiera postać orzeźwiającej bryzy, czasem niszczycielskiego tornada. W Poranku zastanowimy się, czym jest wiatr i co nam daje. Spróbujemy zrobić latawce i rakiety ze słomek, dowiemy się, jak zbudować wiatrowskaz i wiatromierz czaszowy. Wiatru poszukamy też w poezji i muzyce.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - tym razem zapraszamy w podróż do Norwegii i poznamy muzykę "Chopina północy", czyli norweskiego kompozytora Edwarda Griega (ur. 15.06.1843).

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" W Światowym Dniu Wiatru porozmawiamy o tym niesamowitym żywiole - czym jest wiatr, co nam daje, przyjrzymy się zarówno tym lekkim, przyjemnym i orzeźwiającym podmuchom wiatru, po bardzo silne i niebezpieczne tornada. Podpowiemy również jak się zachowywać podczas wichur, żeby zachować bezpieczeństwo. Połączymy się również z Kamilą Tarnacką, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, które z okazji Dnia Wiatru stworzyło projekt "Szkoła z Wiatrem".

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Jakimi środkami możemy podróżować na letni wypoczynek i podczas pobytu na wakacjach. Jak podróżować bezpiecznie na hulajnogach, rowerach, motocyklach, rikszach, w pociągach, autobusach, samolotach, samochodach.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"

1. Temat: Ciąża, poród i współczesne standardy okołoporodowe. Gość: położna Jolanta Parafiniuk.

2. Temat: Ciąża i poród bliźniaków. Gość: prof. Przemysław Oszukowski, kierownik Kliniki Perinatologii i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Tarmosia" Tomasza Samojlika, czyta Leszek Filipowicz.

 

.
   

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterem Lekcji będzie Daniił Trifonow.
 
21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji usłyszymy jazzowe aranżacje dzieł Fryderyka Chopina, Carla Philipa Emanuela Bacha, Franciszka Liszta, Piotra Czajkowskiego oraz Erica Satie.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Autor nakreśli sylwetkę niemieckiego pianisty, kompozytora i pedagoga Emila von Sauera. W programie wybrane utwory, które grywał podczas swojej niezwykle długiej kariery scenicznej, m.in. Franciszka Liszta, Roberta Schumanna i Ludwiga van Beethovena.

 

Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU