Polskie Radio

"Eureka" i "Głosy z przeszłości". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 19:00
Czym jest Nadgoplańska Kooperatywa i jakie ma cele oraz w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać lekarzy w procesie diagnostycznym. O pracowniach artystycznych jako przestrzeni budowania społeczności międzyludzkich.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: Jakub Kukla
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Daniel Wydrych

Reporter w drodze: Czy wg historii i tradycji Gopło to jeszcze Kujawy, czy już Wielkopolska? Czym się różnią "pyry" od "pyrków"? Co jadał król Popiel? Jak smakują nadgoplańskie miody z ziół i kwiatów z tamtejszych łąk - opowiedzą twórcy i pomysłodawcy Nadgoplańskiej Kooperatywy, którzy chcą promować tamtejszy potencjał przyrodniczy i bogactwo kulinarne: Patryk Kowalski, Andrzej Nowinowski, Paweł Drzewiecki oraz Wiesława Drzewiecka - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Ostrówek nad Gopłem.

1. To na nadgoplańskich terenach rodziła się polska państwowość. Jak głosi legenda, na Mysiej Wieży w Kruszwicy myszy zjadły złego króla Popiela, po którym rządził Piast Kołodziej, protoplasta królewskiego i książęcego rodu Piastów.
2. Co łączy Gopło ze szlakiem św. Jakuba? Tędy przebiega polska część trasy pielgrzymkowej Camino de Santiago.
3. Dokładnie nad Gopłem przebiegał szlak bursztynowy wiodący z Cesarstwa Rzymskiego w głąb Europy.
4. Jesteśmy w Ostrówku! A Ostrówek znajduje się na półwyspie Potrzymiech, dzielącym Gopło na 2 części. Z uwagi na liczne siedliska ptaków uznawany przez ornitologów za najdzikszą część Gopła. Spotkać tu można m.in. gęś gęgawę (symbol Parku).
Kulinarnie: o miodach nadgoplańskich, o pyrkach nadgoplańskich i tamtejszych tradycjach kulinarnych.

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.30-20.00 - "Eureka" / Wieczór odkrywców - zaprasza Krzysztof Michalski

Ludzie nauki

Międzynarodowe Agendy Badawcze to renomowane ośrodki, w których pracują wybitni naukowcy z Polski i z zagranicy, prowadzący badania na światowym poziomie. Placówki te zostały utworzone dzięki grantom przekazanym w drodze konkursu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, ze środków pochodzących z programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Jedną z Agencji, która działa już w Krakowie, jest Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej - Sano. Medycyna obliczeniowa to nowa gałąź nauki, będąca połączeniem medycyny z informatyką. Dzięki metodom obliczeniowym możliwe staje się zastosowanie coraz bardziej spersonalizowanego leczenia, które jest skuteczniejsze i obarczone mniejszą liczbą działań niepożądanych.

Projekt Sano realizowany jest przez Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH wraz z czterema partnerami: Klastrem LifeScience Kraków, Uniwersytetem w Sheffield oraz niemieckimi: Towarzystwem Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych i Centrum Naukowo-Badawczym Julich. Jak zaawansowane algorytmy, metody modelowania, symulacje komputerowe oraz sztuczna inteligencja mogą wspierać lekarzy w procesie diagnostycznym i w leczeniu obarczonym minimalną liczbą skutków ubocznych.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Lord Jim" Josepha Conrada (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Współczesne pracownie artystyczne to nie tylko miejsce tworzenia, ale też przestrzeń budowania społeczności międzyludzkich. W Poranku Dwójki uchylimy drzwi niedostępnych na co dzień pracowni krakowskich twórców, podpatrzymy warsztat pracy artystów i opowiemy o fotograficznym projekcie "Pracownie do wglądu".

Szczegóły w rozmowie z jego autorkami: fotografką Anną Stankiewicz oraz historykami sztuki Agnieszką Jankowską-Marzec i Martyną Nowicką. Początek spotkania o godz. 8.30. W audycji także: 

- relacja z Gali Muzyki Poważnej Fryderyk 2021 w Operze na Zamku w Szczecinie

- Maja Komorowska w Łódzkiej Alei Gwiazd

- "Art'em all!" - Wielki przegląd prac studenckich ASP w postoczniowej hali Plenum

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / Diamentowe Batuty Jan Krenz - Chopin, Lutosławski, Brahms, Haydn  wyk. Artur Rubinstein, Witold Małcużyński, WOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Symfoniczna PR i TV w Krakowie

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Czesław Miłosz, opr. z nagrań archiwalnych Małgorzata Szymankiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

13.00-14.00 - Kaleidoscope Chamber Collective w Wigmore Hall (Londyn, 29.03.2021)

Mel Bonis Trio fortepianowe op. 76  Soir et matin; Lili Boulanger D'un soir triste; Gabriel Fauré Kwartet fortepianowy g-moll  op. 45

14.00-15.00 - transmisja z Wigmore Hall

Consone Quartet

Wolfgang Amadeusz Mozart Kwartet smyczkowy d-moll K. 421; Feliks Mendelssohn Kwartet smyczkowy Es-dur op. posth.

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Dwa słynne obrazy Rembrandta, pochodzące z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, jego ryciny, dzieła innych holenderskich mistrzów ze zbiorów polskich i zagranicznych, a także cenne artefakty rodem z XVII-wiecznych Niderlandów znajdą się na wystawie Świat Rembrandta Artyści Mieszczanie Odkrywcy w Zamku królewskim w Warszawie.

Opowie o niej kuratorka - Alicja Jakubowska (godz. 16.30).

Ponadto omówimy X Triennale Sztuki Sacrum. Świętość natury w Toruniu, 19. Przegląd Sztuki Survival, podczas którego prace artystów zaprezentowano w kotłowni, będącej częścią byłej Państwowej Fabryki Wagonów Pafawag we Wrocławiu i zapowiemy spektakl Teatru 8 dnia - "Pierwszy strzał" - spektakl w 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Letnia promenada - prowadzi Róża Światczyńska

Jakub Józef Orliński i Capella Cracoviensis na Festiwalu Bachowskim (20.06.2021 Kraków, Teatr im. J. Słowackiego)

Christoph Willibald Gluck Sceny i arie z opery Orfeo ed Euridice; Joseph Haydn Symfonia D-dur nr 57  Hob.I:57 ; Joseph Haydn Symfonia F-dur nr 58 Hob.I:58

Wyk. Jakub Józef Orliński - kontratenor, Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wszystkie gatunki Lema: W wersji komiksowej - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - John le Carre "Agent w terenie", czyta Przemysław Stippa.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza" (wybrane fragmenty), czyta Marek Kondrat.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-01.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

01.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub folkowy - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.:

6:20 W Choszcznie (woj. Zachodniopomorskie) posadzono… palmy! Mają przybliżyć mieszkańcom klimat Los Palmas lub Egiptu. Sęk w tym, że obecnie mają tylko 1m wysokości;

6:50 Od początku wakacji w pociągach nie obowiązuje limit zajętych miejsc. Nie oznacza to jednak, że możemy jechać każdym pociągiem bez wykupienia wcześniej miejscówki;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak  

Gościem Jakub Kulesza (Konfederacja)

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

W audycji m.in.:

10.30 Premiera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - „Cardillac” Paula Hindemitha (1926) to jedna z najciekawszych oper XX wieku. O tej premierze i planach na nowy sezon

Gość: Waldemar Dąbrowski,  dyr. Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in.:

11.30 Niezła historia - dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Piotr Łodej

1569 - Zakończyły się negocjacje w sprawie Unii lubelskiej - porozumienia pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego (podpisana została 1 lipca, a ostatecznie ratyfikowana przez króla Zygmunta II Augusta 4 lipca tego roku). Czego dotyczyły negocjacje? Co zawierało to porozumienie?

1651 - W czasie Powstania Chmielnickiego rozpoczęła się bitwa pod Beresteczkiem, jedna z największych bitew lądowych XVII wieku. Jakie były przyczyny i przebieg bitwy. Dlaczego była jedną z największych bitew? Pod jakim względem?

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

15:40 wakacje – jakie obostrzenia czekają nas w hotelu, na plaży, na koncercie. Co z dziećmi na koloniach?

16:45 W ramach akcji sprzątanie świata dzieci i młodzież porządkują lasy – z miejskiego lasu w Gnieźnie wywieziono właśnie 24 tony śmieci, niektóre bardzo niecodzienne;

18:45 Reportaż: "Ostry gość" - Magda Skawińska

Miał zostać artystą, a został rzemieślnikiem. Pan Jan jest ślusarzem i ostrzy narzędzia: noże, tasaki, nożyczki, brzytwy. Trafiają do niego przedmioty z odległych zakątków, a nawet zza granicy. Swoje narzędzia powierzają mu szefowie najlepszych restauracji i renomowani fryzjerzy. Pan Jan pracuje na skonstruowanych przez siebie maszynach. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik 

20.00-21.00 - "Nie tylko gitary" - Radosław Okrasko

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00 - 23.00 Klub Trójki – Elżbieta Korczyńska

Wakacje to czas, kiedy szukamy oddechu na łonie natury. Czy jednak potrafimy uszanować to, co mamy w Polsce? 
Śmieci pozostawiane w parkach narodowych, lasach ale również nad jeziorami i rzekami, czy też nadmorskich plażach to prawdziwa plaga. To nie tylko problem estetyczny, ale też zagrożenie dla dzikiej przyrody. Co można zrobić, aby to powstrzymać? Jak sprawić aby turyści zaczęli dbać o środowisko naturalne?

Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną "Śmieci?!Kto to widział?!", której celem jest budowanie świadomości ekologicznej. 

25 czerwca wystartowała też letnia edycja Operacji Czysta rzeka, w ramach której setki wolontariuszy będą sprzątać 30 rzek w Polsce z poziomu kajaka. Jaka jest szansa na zmianę zachowań Polaków w tej dziedzinie?

Goście: Izabela Sałamacha - rzecznik Operacji Czysta Rzeka

Jan Krzeptowski-Sabała z Działu Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Towarzystwo Niepokornych" -  Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman 

Magazyn twórców największego polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.

23.35 - "Rozpruwacz kulturalny" - Jakub Moroz​ 

W audycji o tym, jak ważne wydarzenia historyczne i polityczne znajdują odbicie w dziełach kultury. 


logo


Płyta Tygodnia - Paula & Karol "Life Strange"

"Life Strange" to najnowszy album duetu Paula & Karol. Fani musieli czekać na nowe wydawnictwo aż 4 lata. Słuchanie albumu Lifestrange może przywoływać na myśl trylogię "Before" Richarda Linklatera. Są spotkania i rozstania, tęsknota i przesyt, momenty stresu oraz ulgi i wreszcie - wspomnienia.

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Robert Grzędowski

Wielki sukces uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem. Zwyciężyli oni w ogólnopolskim konkursie tworzenia gier edukacyjnych "Geek". Stworzona przez nich gra Lorem Ipsum zajęła pierwsze miejsce w Polsce.

19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - duet CZELUŚĆ

Autorzy swoją audycję zapowiadają tak: "Nasi rezydenci zasiądą ponownie w studiu, by poopowiadać Wam trochę o trudnościach organizacyjnych w dobie pandemii, ulubionych kawałkach z woluminów i artystach grających na ich autorskim festiwalu. Jak zwykle nie zabraknie szczypty nowinek ze świata muzyki basowej". 

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Niedawno w sieci głośno było o poście aktorki Joanny Opozdy, która napisała, że w wieku 20 lat padła ofiarą sutenerów. Przyznała w nim, że niewiele myśląc, pojechała z obcymi ludźmi do Francji, gdzie miała pracować jako hostessa. Okazało się zupełnie inaczej. W najbliższej Strefie Prywatnej porozmawiamy o tym, jak dzisiaj wygląda sutenerstwo. Jak poznać, że ktoś ma wobec nas złe zamiary? Czego na pewno nie powinniśmy robić? Co dzieje się z dziewczynami, które jednak trafią do domów publicznych? Jak im pomóc? 

logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna wyprawa na Kubę. 28 czerwca 1514 roku założono drugie co do wielkości miasto na Kubie - Santiago de Cuba.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek i Miś Michaś wybierają się w podróż po Oceanie. Ile na Ziemi jest oceanów, jak powstały i w jaki sposób możemy się po nich przemieszczać.

17.15 - "Skarbonka" - Wakacyjny cykl podróży ze Skarbonką zostaje otwarty. A wiecie ze 31% z nas myśli o wakacjach pół roku wcześniej i już od tego czasu odkłada pieniądze na wyjazd? W audycji kilka statystyk i porad.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Tarmosia" Tomasza Samojlika, czyta Leszek Filipowicz.



.
       

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Halina Czerny-Stefańska - zwyciężczyni IV Konkursu Chopinowskiego (1949), na którym zdobyła również nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Artystkę usłyszymy w repertuarze chopinowskim oraz w interpretacji Sonaty Es-dur op. 31 nr 3 Ludwiga van Beethovena.

19.00 - Romantyczne brzmienia - Magdalena Łoś

W audycji usłyszymy m.in. Kwintet smyczkowy Es-dur i Koncert skrzypcowy g-moll Maxa Brucha oraz Koncert wiolonczelowy B-dur op. 2 nr 1 Bernharda  Romberga. W programie nie zabraknie dzieł patrona naszej anteny - usłyszymy Sonatę h-moll w interpretacji Charlesa Richard-Hamelina.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski  

Muzyka Stinga, Charlie Parkera i temat z filmu "Mission Imposible" w Polskim Radiu Chopin? Nie ma misji niemożliwych, gdy gospodarzem programu jest Mariusz Gradowski. Posłuchajmy, jak udowodni związki znanych z popkultury tematów muzycznych z twórczością Fryderyka Chopina.

 

Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU