09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zapraszają Joanna Racewicz i Sława Bieńczycka
Roman Czejarek odwiedzi zamek w Książu. Są tacy, którzy mówią, że to najpiękniejszy i najbardziej zagadkowy zamek w Polsce. Jest w tym dużo racji. Trzeci co do wielkości po Wawelu i Malborku. Tu mieszkała słynna księżna Daisy. Historia jej życia to gotowy scenariusz na kilka filmów. Na początku XX wieku była to jedna z najbogatszych rodzin Europy. Zatrudniali ponad 400 ludzi służby dla zaledwie pięciu osób! Co wiemy o dramatycznych losach Daisy? Jakie sekrety skrywa zamek? Książ od kuchni - wspomnienia związane z historią Lata z Radiem przeplatać się będą ze współczesnością - zaprosimy na piątkowy koncert M. Rodowicz i H. Vondrackovej z zamku Książ.
Nasze kultowe konkursy Skojarzenia oraz Karuzela, a także przygotowane specjalnie z okazji 50-lecia Lata z Radiem - #mojelatozradiem. Które atrakcje w Polsce warto odwiedzić w trakcie wakacji - podpowie Turystyczna Lista Przebojów PL, a także specjalna mapa z atrakcjami TLP w naszej nowej aplikacji. Słuchowisko - "Klub wielbicieli Agaty Ch.".
LATO Z RADIEM 2021 >>
19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska
W Międzynarodowy Dzień Owoców - wybierzemy się na owocowy targ.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.
21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - "Lord Jim" Josepha Conrada (Radiobook).
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
Gra zawsze dla przyjemności i zawsze w słusznym celu. Składa się z ludzi różnych profesji, którzy spotykają się po pracy, by poprzez muzykę pomagać innym osobom. W Poranku Dwójki porozmawiamy o Orkiestrze Społecznej. Grają w niej naukowcy, dziennikarze, inżynierowie, nauczyciele, księgowi. Wrócili do gry na instrumencie, ponieważ orkiestra dała im kontekst społeczny do wykorzystania ich muzycznych umiejętności, możliwość użycia swoich talentów w szczytnym celu. Poza tym na próbach spotykają się w gronie osób o podobnej wrażliwości. Szczegóły o godz. 8.30 w rozmowie z Wojciechem Walczakiem - muzykiem i działaczem społecznym, wieloletnim dyrektorem Polskiej Orkiestry Młodzieżowej. Ponadto w audycji: "Spróbujmy skoczyć do studni" - dokumentalny portret procesu twórczego Krystiana Lupy w reż. Piotra Stasika i Doroty Wardęszkiewicz; recenzja spektaklu "Vatzlav" Sławomira Mrożka w reżyserii Jarosława Gajewskiego; "Klimaks" w Muzeum Emigracji w Gdyni.
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Andrzej Sułek
10.00-11.00 - Na południe od El Paso: Argentyna - tanga i musical Evita
11.10-12.00 - Daniel Barenboim, Martha Argerich, Nelson Goerner
12.05-12.45 - Płyta na lato: Karol Szymanowski Hagith - opera w wersji koncertowej, Chodowicz, Minkiewicz, Lampert, Machej, Rosiak, Chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza
12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Czesław Miłosz
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś
Koncert zespołu Collegium 1704, dyr. Václav Luks na Festiwalu Praska Wiosna (Praga, 12.05.2021)
Bedřich Smetana Moja ojczyzna
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Róża Światczyńska
Transmisja z XVIII Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" (Katowice, sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego)
Witold Lutosławski Preludium I z cyklu "Preludia i fuga" na 13 instrumentów smyczkowych (1973); Chantefleurs et Chantefables na sopran i orkiestrę do słów Roberta Desnosa (1990); Torū Takemitsu How Slow the Wind na orkiestrę (1991); Frank Martin Koncert na skrzypce i orkiestrę (1951)
Wyk. Joanna Freszel - sopran; Jakub Jakowicz - skrzypce; Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Na piechotę - aud. Aldony Łaniewskiej-Wołłk
Historia Mateusza Waligóry - podróżnika, o którym było głośno, gdy jako pierwszy człowiek w historii przeszedł samotnie mongolską część Pustyni Gobi. Kolejne wyzwanie już za nim - jesienią 2020 r. Mateusz Waligóra ruszył na nieistniejący Szlak Wisły. W ciągu 46 dni przeszedł wzdłuż brzegów największej polskiej rzeki prawie 1200 km. Podróż zaczął u jej źródeł na Baraniej Górze, a skończył przy ujściu w Morzu Bałtyckim. Po drodze przyglądał się Wiśle i pytał napotkanych ludzi o jej kondycję, przeszłość i przyszłość. Z Mateuszem Waligórą porozmawiam m.in.: o sensie podróżowania i szukaniu swojego miejsca na ziemi.
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - John le Carre "Agent w terenie", czyta Przemysław Stippa.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza" (wybrane fragmenty), czyta Marek Kondrat.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.
00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk
02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska
04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W audycji m.in. o tym, jak poprawnie odmieniać imiona i nazwiska pochodzenia obcego, z czego wynikają tak intensywne opady nad Polską i jak wpływają m.in. na rolnictwo oraz o jodze z alpakami. Powiemy także o żołnierskich Mistrzostwach Wojska Polskiego w Sporcie Powszechnym oraz o nowych, obowiązujących w całej UE - paszportach covidowych.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem - Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska).
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
W audycji m.in. o tym, że Łódź może się pochwalić unikatową w skali świata kolekcją murali, o Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie wystawa "Polskie style narodowe" rozpoczyna cykl "4× nowoczesność" oraz o radomskich Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych "Kameralne Lato".
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
W audycji m.in. o tym jak odegrać emocje - aktorzy o swojej pracy na planie filmowym; w labiryncie nowych technologii - nowości na targach elektroniki w Barcelonie; krakowscy naukowcy opracowali system monitoringu i odzysku ciepła ze spalin.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar
W audycji m.in. o paszportach covidowych, deklaracjach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz o tym, jak można pomóc osobom narażonym na wstrząs anafilaktyczny. O tornadach, które dają się we znaki nie tylko mieszkańcom Polski, o Nagrodach Gospodarczych Polskiego Radia oraz o 50-leciu "Lata z Radiem".
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć
20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk
Jak wygląda sytuacja w Armenii po wyborach i czy ma ona wpływ na stabilność polityczną w krajach Południowego Kaukazu? Jak bardzo Armenia liczy na wsparcie swojej diaspory? Gość: Arkadiusz Legieć, PISM, analityk ds. Kaukazu i Azji Centralnej.
23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".
22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - Łukasz Adamski i Piotr Gociek
W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne portale filmowe.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
1. Narodowe Centrum Kultury - "Dziedziniec Kultury 2021: Lemisja"
W każdy piątek od 2 lipca do 27 sierpnia przed siedzibą Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu będą miały miejsce wyjątkowe koncerty. Józef Skrzek, Renata Przemyk, BOKKA, Urszula Dudziak, Ścianka, Krystyna Prońko, Natalia Kukulska, Sławek Uniatowski, Atom String Quartet, Małe Instrumenty, Rysy - między innymi ci znakomici artyści wystąpią podczas czwartej edycji Dziedzińca Kultury - wydarzenia organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Motywem przewodnim wszystkich koncertów jest twórczość Stanisława Lema - futurologa, filozofa i pisarza, patrona roku 2021. O wydarzeniu będzie mówić w PR24 Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy NCK.
2. "Woda jest przyszłością" - wystawa artystyczno-edukacyjna na Bulwarach Wiślanych / Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Łatwo zapominamy, jak cennym zasobem jest czysta, nadająca się do użycia woda. Wystawa ma na celu poddać refleksji nasze codzienne nawyki związane z używaniem wody, ale także uświadomić, że woda jest potrzebna do wytworzenia wielu dóbr czy jedzenia, które kupujemy. Gościem audycji będzie Dominika Cieślar - autorka projektu wystawy.
07.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Paszport covidowy w aplikacji mObywatel. Dokument, który podczas kontroli drogowej potwierdza fakt zaszczepienia się przeciwko COVID-19, jest już dostępny dla Polaków. Można go pobrać m.in. z aplikacji mObywatel. W jakich sytuacjach paszport będzie potrzebny i jakie inne dokumenty znajdziemy w mObywatel?
12.00 -13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar
Na pierwszy ogień bierzemy pod lupę sprawę przeciągów. Nasz słuchacz zastanawia się, jak to się dzieje, że przy otwarciu okna z obu stron domu, w środku strasznie wieje. Tak bardzo, że wszystko zwiewa z biurka i regałów. Pora naukowo wyjaśnić, w czym tu tkwi problem?
14.00 -15.00 - "Dajesz radę" - Anna Hardej
W wakacje ruszamy w Polskę. Zaczniemy od kultowego schroniska Chatka Puchatka w Bieszczadach. Znajduje się 1228 m n.p.m. "W 1952 roku na jednym ze szczytów Połoniny Wetlińskiej wojsko zbudowało posterunek obserwacyjny dla celów obrony przeciwlotniczej. Kiedy opuściło go cztery lata później, zawładnęli nim harcerze z Krakowa, nadali mu nazwę Tawerna" - tak zaczyna się historia tego miejsca. Co można zwiedzić w okolicy? Jak się tam dostać?
15.00 – 17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Po intensywnych tygodniach sesji i całorocznej nauce online przyszedł czas na odpoczynek. A dla każdego oznacza to coś innego. Czy wiemy, co nas relaksuje? Czy odpoczynek jest sztuką?
21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Norbert Michalak
Polscy tenisiści stołowi sprawdzili olimpijską formę startem w mistrzostwach Europy w Warszawie. Jak się zaprezentowali i z jakimi nadziejami jadą do Tokio?
22.00 - 00.00 - "TŁUSTY czwartek" - Vito Bambino
Muzyczna podróż przez emocje, gatunki oraz wyjątkową dźwiękową wrażliwość samego autora audycji. Będą nowości, będą również starsze nagrania oraz sporo utworów dostrojonych do sezonu wakacyjnego.
08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dzień Psa. Pies od zawsze jest najlepszym przyjacielem człowieka - początki udomowienia tego zwierzęcia sięgają kilkunastu tysięcy lat wstecz. Od niedawna czworonogi mają natomiast swoje oficjalne, polskie święto - Dzień Psa, który przypada 1 lipca. W ten dzień warto więc spędzić więcej czasu ze swoim pupilem. Pójść na dłuższy spacer, kupić mu jakieś przysmaki czy nową zabawkę. Czworonogi to nie tylko wierni przyjaciele, ale też świetnie wpływają na małe dzieci, starsze zaś mogą nauczyć sumienności i odpowiedzialności. No i pies zawsze poprawi człowiekowi humor - kto pierwszy jest przy drzwiach, kiedy właściciel wraca ze szkoły lub pracy? W programie wszystko o tych miłych czworonogach.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Światowy Dzień Architektury. Palcem po mapie poszukamy na świecie miejsc, w których znajdują się najciekawsze budowle. Dowiemy się kto, kiedy i w jaki sposób je zaprojektował, a być może staną się one celem naszych wakacyjnych podróży? Zapytamy również o najbardziej nietypowe budynki, które widzieli nasi słuchacze.
15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - W najbliższym odcinku zapraszamy do kina, gdzie poznamy zawód biletera. Czy wiąże się on z możliwością oglądania wszystkich premier filmowych? Jak zacząć pracę w miejscu, gdzie wszyscy chodzą dla rozrywki i czy to może być ciekawe zajęcie?
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Gdzie w Polsce można obejrzeć najciekawsze i najstarsze pociągi, gdzie możemy odbyć podróż parowozem. Jakie trasy pociągów są warte zobaczenia i dlaczego. Gość: Michał Teodorowicz, historyk.
21.00-23.00 "Strefa rodzica"
1. Temat: Z jakimi emocjami wiążą się konkursy talentów. Czy udział dzieci wymaga poświęceń od pozostałych członków rodziny. Jak właściwie przygotować dziecko do porażki, i czy jest to możliwe. Jak sprawić, aby udział był zabawą i radością, a nie napięciem. Gość: Anna Tracz - mama Ali Tracz, zwyciężczyni pierwszej edycji Konkursu Dziecięcych Talentów PRD.
2. Temat: Rola położnej. Czy jest ważna, na jakim etapie najbardziej, i jakiej pomocy od położnej może oczekiwać mama w połogu. Gość: Iga Kowalska - położna z wieloletnim doświadczeniem, autorka bestsellerów: "Rodzić można łatwiej" oraz "Pierwsze chwile z noworodkiem".
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.
19.10 - "Książka do poduszki" - "Tarmosia" Tomasza Samojlika, czyta Leszek Filipowicz.
15.00 - "Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach" - Marcin Gmys i Marcin Majchrowski
Bohaterem odcinka audycji będzie Franciszek Lessel. W programie zabrzmią m.in. Wariacje a-moll op. 15 nr 1 w wykonaniu Doroty Cybulskiej-Amsler oraz Koncert fortepianowy C-dur op. 14 w interpretacji Howarda Shelleya i Concerto Köln, pod dyrekcją pianisty.
20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński
Leszek Kułakowski w jazzowych interpretacjach dzieł Chopina. Ponadto w programie usłyszymy wybitną wokalistkę jazzową Camille Bertault w wokalnych kreacjach dzieł Johanna Sebastiana Bacha i Maurice’a Ravela.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Wychwalany przez Szymanowskiego, który dedykował mu też kilka swoich mazurków, Jan Smeterlin zszedł z estrady w 1967 r. jako wielki pianista, o którym pamięć prędko zaginęła. Odświeżamy ją dzięki nielicznym nagraniom, zebranym przez australijską Dekkę (wyłącznie z muzyką Chopina).
Zapraszamy!