09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek
Jak w każdy piątek na naszej antenie "Peleton Lata z Radiem". Tym razem Patryk Michalski wyrusza rowerem nad morze. Przemierzy Mierzeję Wiślaną i odwiedzi takie miejscowości jak Mikoszewo, Jantar i Stegna. Nasze kultowe konkursy Skojarzenia oraz Karuzela. Turystyczna Lista Przebojów PL, a także specjalna mapa z atrakcjami TLP w naszej nowej aplikacji. Słuchowisko - "Klub wielbicieli Agaty Ch.".
LATO Z RADIEM 2021 >>
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Jest ona przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. O laureatach tegorocznej - 20. edycji nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej” - dr Jarosław Szarek - Prezes IPN.
Stara Dongola była stolicą Makurii, jednego z 3 chrześcijańskich królestw Nubii (dzisiejszy Sudan). Miasto zostało założone pod koniec V w. prawdopodobnie przez jednego z pierwszych królów, który zbudował tu warownię z masywnymi fortyfikacjami. Na cytadeli wzniesiono pałace i budynki użyteczności publicznej. W połowie VI wieku, wraz z przyjęciem chrześcijaństwa, rozpoczęła się dalsza rozbudowa miasta, która objęła także tereny poza cytadelą. Powstały tam m.in. dwa klasztory, w tym okazały Klasztor Świętej Trójcy, na którego ścianach zachowało się ponad sto unikatowych kompozycji malarskich.
Prace badawcze polskich specjalistów zaczęły się w Dongoli w 1964 r. i trwają do dziś. Sensacją ostatniego sezonu jest odkrycie na terenie cytadeli prawdopodobnie największego kościoła tego regionu. Ściany absydy, która była najświętszym miejscem w kościele, ozdobione są malowidłami przedstawiającymi dwa rzędy monumentalnych postaci. To największa absyda dotychczas odkryta w Nubii: ma średnicę 6 m, zaś szerokość kościoła, do którego należała, to ok. 26 m. Czy odsłonięty budynek jest dongolańską katedrą? Za katedrę uważano dotąd jeden z kościołów poza cytadelą. Jeśli zatem przypuszczenia naszych badaczy się potwierdzą, trzeba będzie zrewidować poglądy na temat sakralnej architektury Nubii. Jak zatem to odkrycie zmieni naszą dotychczasową wiedzę nie tylko o samym mieście, ale i o historii kościoła nubijskiego? O tym szef naszej misji - dr hab. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.
21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - "Lord Jim" Josepha Conrada (Radiobook).
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
Gościem audycji będzie Artur Dutkiewicz - pianista jazzowy i kompozytor. Porozmawiamy o "Comets Sing" - nowym albumie Artur Dutkiewicz Trio. Na płycie wyraźne są nawiązania do tradycji jazzu, obecne elementy free jazzu, muzyki współczesnej, ale też znajdziemy ślady polskiej kultury ludowej i muzyki świata. Opowieść o płycie o godz. 9.30. W audycji także: Zbigniew Namysłowski Quintet, RGG Trio, Jeremy Pelt Quintet, Stefano Bollani Trio - to tylko niektóre gwiazdy startującego w sobotę Festiwalu Jazz na Starówce. Szczegóły w Jazzowej Rozmowie po godz. 8.30; "Art`em" - wielki przegląd prac studenckich ASP w postoczniowej hali Plenum; "Swingujące 3 - miasto".
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Andrzej Sułek
10.00-11.00 - Na południe od El Paso: Muzycznym tropem Inków
11.10-12.00 - Peru: Juan Diego Florez
12.05-12.45 - Płyta na lato: 95-lecie Polskiego Radia
12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Czesław Miłosz
13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Róża Światczyńska
Orkiestra Taneczna Polskiego Radia - nagrania Jana Cajmera i Edwarda Czernego z archiwum Polskiego Radia
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
Droga krajowa numer 106 - to reporterskie śledztwo odkrywające nieznane karty mafijnej historii i książka drogi opowiadająca o regionie, w którym kult męskości, broń, narkotyki i osmalone na brzegach obrazki Matki Boskiej nie są lokalną legendą, lecz tragiczną codziennością. O tej książce z jej autorem Antonio Talią, porozmawiamy o godz. 16.30. Ponadto zapowiemy premierę baletu Świecie Dziwny w Operze na Zamku w Szczecinie, koncert na Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej transmitowany tego wieczoru na naszej antenie i przedstawimy felieton Widziane z Manhattanu.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Czesław Miłosz - opr. Dorota Gacek
18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzą Piotr Metz i Andrzej Zieliński
Bracia Oleś feat. Wojciech Jachna i Irek Wojtczak (Free Bop)
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Róża Światczyńska
Transmisja z 43. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej - koncert z Kościoła św. Elżbiety - Ego dormio et cor meum vigilat
Wyk. Profeti della Quinta (Szwajcaria), kier. art. Elam Rotem
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Kanoniczny Konwicki - aud. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
22.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - John le Carre "Agent w terenie", czyta Przemysław Stippa.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza" (wybrane fragmenty), czyta Marek Kondrat.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik
02.00-03.00 - "Nocne Żądze" - Tomek Żąda
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka z czwartku - Łukasz Jasina
04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski
W audycji m.in. o fenomenie Jana Brzechwy w rocznicę śmierci pisarza, o tłumach turystów nad morzem oraz o Festiwalu Muzyczne Ogrody. Powiemy także o tym, że Wrocław rozdaje 1-klasistom szczoteczki soniczne, a w Światowy Dzień UFO - opowiemy o łazikach marsjańskich.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gość - Marek Suski, Prawo i Sprawiedliwość.
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka
W audycji m.in. o 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu oraz o widowisku "Orzeł i krzyż" - opowieści o losach Polski i Polaków od legend i założenia Państwa Polskiego przez tryumfy husarii, Potop Szwedzki, aż po odzyskanie niepodległości i Solidarność. W inscenizacji bierze udział niemal 400 aktorów wcielających się w ponad 1500 postaci. Będzie też o piątej edycji festiwalu muzyki filmowej Arena Festival oraz o filmie "Lato 85".
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan
W audycji m.in. tkanie rękawic furmańskich, najstarsze polskie windy platformowe oraz nietypowe rowery z Podlasia.
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar
18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski
19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Michał Kirmuć
22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema - pisarza science fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm obecny rok ustanowił Rokiem Lema. O tym, w jaki sposób wielki pisarz wyobrażał sobie przyszłość, na antenie PR24 będzie mówił dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
07.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Jan Olejniczak
Jednym z największych klubowych przebojów pierwszej dekady XXI wieku było nagranie My Vision. Stworzył je Brytyjczyk Dave Lee, znany do niedawna jako Joey Negro. Artysta jednak porzucił ten pseudonim. Dlaczego? W audycji sprawdzimy także, jak powstawał nowy klip Kwiatu Jabłoni? Cała koncepcja teledysku została oparta na spontanicznych reakcjach ludzi. Ten eksperyment społeczny mógł się nie udać, pokazał jednak, jak bardzo publiczność tęskni za spotkaniem ze swoimi ulubionymi artystami.
09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni
Zapraszamy na spotkanie z "Trenerami Kolarstwa". Jak zacząć przygodę z kolarstwem? Rok solidnej pracy przynosi postępy i rewelacyjne rezultaty.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Agata Nowotnik
Co ma wspólnego Einstein z żeglowaniem? Uczony był pasjonatem pływania jachtami. Na jeden z rejsów po Jeziorze Genewskim zaprosił nawet Marię Skłodowską-Curie. Ale to nie główny powód, dla którego żeglarstwo jest, jak żaden inny sport, tak mocno związane z fizyką. Co sprawia, że jacht płynie szybciej? Dlaczego płynie do przodu, skoro wiatr wieje z różnych stron? Dlaczego powinno się mówić, że jacht jest ciągnięty, a nie pchany przez wiatr?
15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Katarzyna Dydo
Głośno o problemie hałasu. Czym jest klimat akustyczny? Pracując czy ucząc się w mieście, jesteśmy ciągle narażeni na hałas. Wracając do domu, chcemy odpocząć od zgiełku dnia. Niestety, jeżeli dane jest nam mieszkać w pobliżu głównej ulicy, to i w domu nie zaznamy ciszy. Ilu mieszkańców żyje w hałasie w Warszawie, Gdańsku lub Berlinie?
18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski
Zadebiutuje zespół, który zgłosił się do 5. edycji Wydaj płytę z Będzie Głośno - zespół Cukrowe Dziady.
Po godz. 19.00 zapraszamy na retransmisję koncertu zespołu Yelram - zwycięzców Czwórka Reggae Contest w 2019 roku. Początki grupy sięgają grudnia 2006 roku i garażu jednego z czwórki kolegów ze szkolnego boiska. Zespół zagrał blisko 300 koncertów klubowych i występował m.in. na festiwalach: "Reggae na Piaskach", "Reggaenwalde", "Stolica Reggae Festiwal". W 2013 r. ukazał się debiutancki krążek zespołu pt. "Reggae Power". Koncert odbył się 16 grudnia 2019 roku.
08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Wakacyjna wycieczka do lasu wcale nie musi być nudna! Wchodząc do lasu, przenosimy się do magicznego świata pełnego zieleni, świeżych zapachów, śpiewu ptaków, spokoju i piękna. Z lasu nadawać dla słuchaczy będą: Justyna Majchrzak i Miś Michaś.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Tym razem w Popołudniku porozmawiamy o przyjemnym odpoczynku od nieprzyjemnych rzeczy. Jakie rzeczy, czynności czy obowiązki zaliczają się do nieprzyjemnych? Nie brzmi za dobrze, prawda? Na szczęście mamy 2 miesiące odpoczynku, które uwolnią nas od tych przykrości… no chyba że ktoś nie lubi myć uszu…
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Czym jest e-sport? Jakie dyscypliny są obecnie najpopularniejsze? Czy dzieci mogą uczestniczyć w takich rywalizacjach opowiedzą Królik i Lew.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak przygotować wyjazd taty z dziećmi. Czy mama powinna pomagać, a może zostawić tacie wolną rękę. Czy zacząć od krótkich wyjazdów, czy od razu wskoczyć na głęboką wodę i wyjechać na dłużej. Czy każdy tata potrafi zorganizować wyjazd dla dzieci tak, aby nie tęskniły za mamą? Gość: Michał Alicki, bloger.
23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Patryk Wroński - raper związany z krakowską sceną hiphopową. Na co dzień tata i muzyk w zespole Spajku i Dziunek. Dziunek (właściwie Patryk Wroński) - pochodzi z Tarnowa, ale mieszka w Krakowie. Producent muzyczny i raper, połowa składu Spajku/Dziunek, lider zespołu Mango Collective łączącego rapowane teksty z tzw. żywymi instrumentami (legalny materiał grupy ukazał się w 2013 roku nakładem wydawnictwa Luna Music). Za nagraną ze Spajkiem i mającą właśnie swoją premierę płytę "Za świeży skład" otrzymał niedawno wyróżnienie w konkursie "Będzie głośno!" Radiowej Czwórki.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.
19.10 - "Książka do poduszki" - "Tarmosia" Tomasza Samojlika, czyta Leszek Filipowicz.
18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka
Ostatnia audycja z cyklu poświęcona Koncertowi fortepianowemu e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W odcinku usłyszymy nagranie tego dzieła na instrumentach historycznych w wykonaniu Dang Thai Sona i Orkiestry XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena.
21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski
Inauguracyjny odcinek audycji. Pierwszym gościem będzie dr Mariusz Gradowski, który podzieli się ze słuchaczami swoją wiedzą na temat inspirowanej Chopinem muzyki z całego świata.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Audycja poświęcona niewystępującemu już z koncertami guru pianistyki II połowy XX i początku XXI wieku, Alfredowi Brendlowi, w jego najbardziej bezdyskusyjnych osiągnięciach: muzyce Ferenca Liszta. Początek będzie wprawdzie należał do niekojarzonego z artystą Chopina (Polonez As-dur), później jednak wysłuchamy Sonaty h-moll jego węgierskiego kolegi, Sonetów Petrarki (w których dla porównania sięgniemy też po ucznia kompozytora, Frederica Lamonda) oraz fragmentów cyklu Harmonie poetyckie i religijne.
Zapraszamy!