22.00-23.00 - "Klasyczne lato z Radiem" / XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju - zaprasza Adam Rozlach
Wśród wykonawców kolejnego buskiego Festiwalu znajdujemy Alicję Węgorzewską-Whiskerd, Philippa Giusiano, Włodka Pawlika, Janusza Wawrowskiego, zagra też Chopin University Big Band pod dyr. Piotra Kostrzewy, który weźmie udział w benefisie znakomitego twórcy muzyki filmowej Henryka Kuźniaka pt. Cinema Boogie. Wystąpi też "Camerata Silesia" - Zespół Śpiewaków Miasta Katowice prowadzony przez Annę Szostak. Honorowym Gościem Festiwalu będzie Wiesław Ochman, który poprowadzi finałowy koncert, w którym weźmie też udział Krystian Ochman. W Festiwalu wystąpi Justyna Steczkowska.
W części muzycznej audycji posłuchamy fragmentów pierwszych festiwalowych koncertów, wystąpią też zaproszeni Goście Festiwalu.
LATO Z RADIEM 2021 >>
09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / "Niepamięć" w reżyserii Christosa Nokou - prowadzi Beata Kwiatkowska
10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Jadwiga Rappe - prowadzi Andrzej Sułek
11.30-12.30 - "Ten cały musical" - prowadzi Jacek Mikołajczyk
12.30-13.00 - "Czytelnia" / Sławomir Shuty "Nowy wspaniały smak", Katarzyna Michalczak "Mam na imię nie mam" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta
13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk
Michał Haydn Divertimento C-dur na obój, altówkę i kontrabas, wyk. Piccolo Concerto Wien; Franciszek Lessel Sonata fortepianowa A-dur op. 2 nr 3, Dorota Cybulska-Amsler - fortepian; Vivaldi: Concerti Particolari - fragmenty płyty, wyk. Academia Montis Regalis, dyr. Enrico Onofri; Johann Melchior Molter Koncert wiolonczelowy C-dur MWV 6.7, wyk. Vladimir Waltham - wiolonczela, Die Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens; Jan Sebastian Bach Meine Seel erhebt den Herren BWV 10, wyk. Lisa Larsson - sopran, Daniel Taylor - kontratenor, James Gilchrist - tenor, Stephen Varcoe - bas, Monteverdi Choir, English Baroque Soloists, dyr. John Eliot Gardiner
16.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Róża Światczyńska
17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin
19.00-19.30 - "Słuchowisko na lato" - Bohumil Hrabal "Aferzyści", prod. 1986, reż. Andrzej Zakrzewski, realizacja Andrzej Złomski, wydaje Małgorzata Szymankiewicz
Obsada: Roman Wilhelmi, Zdzisław Wardejn, Jerzy Bończak, Bogusz Bilewski, Krystian Tomczak
19.30-22.00 - "Dawna promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska
Transmisja z 43. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej (Stary Sącz, Kino Sokół)
Amor i Mars
Wyk. Ensemble Thélème (Szwajcaria), kier. art. Jean-Christophe Groffe
22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski, Przemysław Psikuta
00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański
02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski
04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann
06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan
08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar
09.00-10.00 - "Zagadkowa Niedziela" - Katarzyna Stoparczyk
Zagadki i ciekawostki dla dzieci - tajemnice nieba i planet. Gość - Karol Wójcicki, astronom.
10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek
Joanna Szumańska o Łazienkach Królewskich; Amadeusz Majtka o polskich skarbach i tajemnicach; Alicja Węgorzewska o festiwalu Mozartowskim oraz Hanna Bakuniak o bezpieczeństwie nad wodą.
11.00-13.00 - "Muzyczne podróże" - Raf Uzar & Gosia Jakubowska
13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka
Z naszym gościem - Tomaszem Komedą, autorem biografii Marka Hłaski - pochylimy się w programie nad postacią pisarza. Porozmawiamy o jego stosunku do PRL oraz m.in. o wpływie USA oraz Izraela, w których mieszkał na jego twórczość.
13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz
14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński
16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Mateusz Tomaszuk
17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz/Krzysztof Łoniewski
19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin
"Metalowe ballady" Comy na bis w Trójce. Szósty w dorobku Comy album ukazał się jesienią 2017 roku. Kilka miesięcy później muzycy ruszyli w Polskę. 4 marca 2018 roku zagościł również w radiowej Trójce.
20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski
"Von Bingen. Historia prawdziwa" - premiera radiowej wersji sztuki Sandry Szwarc odbyła się w 2015 roku w Programie 1 Polskiego Radia. W 2016 roku słuchowisko zostało nagrodzone Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. W tym samym roku inny dramat młodej autorki - "Supernova live" - miał swoją premierę na Scenie teatralnej Trójki. Oba dramaty Sandry Szwarc wyreżyserował Waldemar Modestowicz.
21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska
19.06 - "Życie z duszą czy bez" - zaprasza Filip Memches
Gościem będzie filozof i publicysta Paweł Milcarek. Spróbuje on odpowiedzieć na pytanie: czy człowiek współczesny może na serio traktować Pismo Święte? Rozmowa będzie dotyczyła także teologii biblijnej papieża Benedykta XVI.
22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
O swojej książce "Arabska awantura" opowie Monika Luft.
PlenAir w Czwórce 3 - 4 lipca 2021
Trwają II Mistrzostwa Polski Stand Up Paddle w Gdańsku. Na miejscu, a dokładniej na Plaży Brzeźno, można spotkać dziennikarzy Czwórki, którzy rozmawiają z organizatorami i uczestnikami, zapraszają do wspólnego kibicowania, a także sprawdzają, jakie inne aktywności wodne czekają nad Bałtykiem.
Ekipę Czwórki będzie można spotkać na Plaży Brzeźno w niedzielę 4 lipca już od godz. 10.00.
Ci, którzy nie dadzą rady dotrzeć do Gdańska, a chcą wiedzieć, jak przebiega impreza, mogą włączyć Czwórkę. Słuchać można w Internecie na czworka.online, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych przez aplikację Polskiego Radia.
Czwórka objęła II Mistrzostwa Polski Stand Up Paddle patronatem medialnym.
09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Aleksandra Jasińska
Zmieniają obraźliwe graffiti na inspirujące murale, odczarowują stereotypy o imigrantach czy tłumaczą młodzieży zawiłości związane z pandemią koronawirusa - takie projekty realizują uczniowie w całej Polsce z pomocą nowych technologii w ramach programu "Mam swoje Alle" fundacji Zwolnieni z Teorii. Kilkanaście projektów m.in. w Toruniu, Warszawie, Ostrowie Wielkopolskim i innych miastach miało wpływ na ponad ćwierć miliona odbiorców. Jak do tego doszło?
11.00-12.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz Chmiel
W 2001 roku zadebiutowało GTA III, które przeniosło popularną grę w trójwymiar i wyznaczyło nowe standardy w produkcjach z otwartym światem. Co stoi za fenomenem wiekowej już gry oraz czemu Rockstar nie spieszy się z wydaniem kolejnej części?
14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Błażej Hrapkowicz
Zapraszamy na rozmowę o filmie "Cudak". Roman Cudakowski, dla przyjaciół Cudak, gra w kapeli na weselach i miejskich imprezach. W czasie okupacji muzykowi nie wiedzie się dobrze. Szansą na zarobek stają się wstępy w lokalu dla Niemców. Ci nie wyobrażają siebie jednak orkiestry bez skrzypka. Wówczas Cudak na koncerty wyprowadza z getta uzdolnionego Szymona Akermana, z którym przed wojną nie żył w zgodzie. W nowej rzeczywistości obydwaj nawzajem siebie potrzebują… Jak potoczą się ich losy?
17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"
Żegnamy Amerykanina Gift Of Gab, jednego z najwybitniejszych raperów, członka doskonałej hiphopowej ekipy Blackalicious, który zmarł niedawno w wieku 50 lat. Kłaniamy mu się nisko, słuchamy jego nagrań, a przy okazji przypomnimy sobie, jak brzmi prawdziwa muzyka hip-hop. Sprawdzimy także, co Tyler, The Creator zaproponował na swoim nowym krążku pt. "Call Me If You Get Lost".
10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - W ubiegłą niedzielę sprawdzaliśmy, jak brzmią miejsca w Polsce, które warto odwiedzić w wakacje. 4 czerwca powędrujemy po świecie. Sprawdzimy, co słychać w Gruzji, Wenezueli i Japonii. Goście: Tamar Lortkiphanidze - młoda ambasador Gruzji w Polsce i Joanna Ficińska, dziennikarka.
13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - Wyruszymy do królestwa węży. Porozmawiamy o naszych rodzimych gatunkach, które możemy spotkać w lasach, górach, łąkach. Opowiemy o tym, czy jest się czego obawiać, jak się przygotować na ewentualne spotkanie i czy wszystkie węże są jadowite.
16.00-17.00 - "Łowcy dziecięcych przygód" - Jak powstaje film i z jakich elementów się składa jego przygotowanie. Goście: Mateusz Woźnica, Mikołaj Brzezicki - instruktorzy zajęć filmowych dla najmłodszych. Prowadzą - Jagoda i Mikołaj.
17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha w Poznaniu. To multidyscyplinarny, artystyczny projekt skierowany do dzieci od zera do pięciu lat oraz ich opiekunów.
21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - O X Międzynarodowym Festiwalu Teatralna Karuzela, który wystartował 2 lipca i potrwa do 11 lipca.
22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - W audycji m.in. kompozycje piosenkarza rhythm'n'bluesowego i soulowego Barry'ego White'a w rocznicę jego śmierci. Artysta sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Szczyt jego popularności miał miejsce w erze disco lat 70., gdy nagrał takie hity jak: "Can't Get Enough of Your Love, Babe", "I'm Going to Love You Just a Little Bit More, Baby" oraz "You're the First, the Last, My Everything".
09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska
Wdzięcznie brzmią nazwiska włoskich kompozytorów, których muzykę przywoła w niedzielę autorka: Cherubini, Giuliani, Platti, a pomiędzy nimi dwaj wiedeńscy klasycy - Haydn i Mozart.
18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka
W audycji dwaj artyści, którzy stali się poniekąd symbolami swoich instrumentów - i odchodzącego romantyzmu. Sergiej Rachmaninow i Fritz Kreisler.
21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej
Audycja poświęcona Witoldowi Małcużyńskiemu, zarejestrowana w 15. rocznicę jego śmierci. Wieczór chopinowski rozpocznie Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, usłyszymy też Etiudę op. 10 nr 12 "Rewolucyjną" oraz Nokturn f-moll op. 55 w wykonaniu pianisty. Przypomnimy też wypowiedzi córki pianisty - Pierret Małcużyńskiej oraz samego artysty.
Zapraszamy!