Polskie Radio

Nauka, kultura, rozrywka. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 17:00
Jak życiorysy gwiazd futbolu mogą inspirować w rodzicielstwie oraz do czego służy medyczny fantom opracowany przez polskich uczonych i inżynierów. Wszystko o tegorocznym Warsaw Summer Jazz Days i Akademii Filmowej Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/welcomia
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Daniel Wydrych

Przed nami kulinarna wyprawa na Mazowsze. Tym razem Małgorzata Raducha odwiedzi Rycharcice w gminie Gozdowo koło Płocka, gdzie członkinie tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich będą piec słynne mazowieckie sodziaki (placki na sodzie), a także nauczą nas, jak tworzyć obrazy z… ziaren zbóż!
Poza tym codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", rzut oka na Turystyczną Listę Przebojów.PL i kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch.".

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.30-20.00 - "Eureka" / Wieczór odkrywców - zaprasza Krzysztof Michalski

Ludzie nauki: Profesor Tomasz Szumlak, lider konsorcjum powołanego w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizującego projekt, którego celem jest stworzenie detektora do precyzyjnego określania dawki promieniowania podczas radioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów. Medyczny fantom opracowany przez polskich uczonych i inżynierów pozwala przygotować indywidualne plany leczenia pacjentów onkologicznych, co w znacznym stopniu ogranicza negatywne skutki oddziaływania promieniowania. Profesor Szumlak od kilkunastu lat uczestniczy w pracach Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN (modernizacja detektora LHCb - Large Hadron Collider beauty) i zajmuje się wykorzystaniem wyników badań tam prowadzonych i technologii opracowanych na potrzeby prowadzonych eksperymentów - w medycynie. Genewski ośrodek jest liderem rozwoju technologii detekcji i obrazowania, które można wykorzystać w zastosowaniach aplikacyjnych, także jako technologie medyczne. I o tym także rozmowa z laureatem programu TEAM-NET FNP.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Lord Jim" Josepha Conrada (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Koncerty dla wymagającej publiczności, silna obecność liderek zespołów jazzowych, najlepsi światowi jazzmani, koncerty gwiazd jazzu europejskiego, laureaci konkursu "Jazzowy debiut fonograficzny" - tak w skrócie przedstawia się Warsaw Summer Jazz Days 2021. Szczegóły w rozmowie z jego szefem - Mariuszem Adamiakiem. O godz. 8.30 posłuchamy rozmowy z Łukaszem Borowiczem - nowym dyrektorem muzycznym Poznańskich Filharmoników. W audycji także: dorobek jednego z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni: "Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci" oraz wizyta w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - Rzym

11.10-12.00 - Nino Rota Nonetto, wyk. Daishin Kashimoto - skrzypce, Joaquín Riquelme García - altówka, Claudio Bohórquez - wiolonczela, Emmanuel Pahud, Paul Meyer - klarnet, François Meyer - obój, Gilbert Audin - fagot, Benoît de Barsony - waltornia, Olivier Thiery - kontrabas

12.05-12.45 - Płyta na lato: Lautten Compagney - Time Zones 

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Jitka Stokalska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" / Bohdan Wodiczko - 110 rocznica urodzin - prowadzi Marcin Majchrowski

13.00-14.00 - George Gershwin Amerykanin w Paryżu - poemat symfoniczny, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Bohdan Wodiczko (Warszawa, 30.12.1955)

Sergiusz Rachmaninow III Koncert fortepianowy d-moll op. 30, wyk. Witold Małcużyński - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Bohdan Wodiczko (Warszawa, 7.02.1958)

14.00-15.00 - transmisja z Wigmore Hall - koncert kameralny: Rachel Podger - skrzypce, Daniele Caminiti - fortepiano

Wolfgang Amadeus Mozart Fragment Sonaty B-dur na fortepiano i skrzypce; Sonata skrzypcowa e-moll KV 304, Fragment Sonaty G-dur na fortepiano i skrzypce, Fragment Sonaty A-dur na fortepiano i skrzypce

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Artystka, dla której zbrodnia stała się kolejną sceną. Śpiewaczka Eliza Kantecka jest największą gwiazdą Opery Nova w Bydgoszczy. Właśnie przygotowuje się do głównej roli w Tosce Pucciniego. Artystka robi jednak coś, czego nie spodziewa się nikt. Popełnia zbrodnię. Teraz stara się uniknąć kary. Kto rozwikła sprawę śpiewaczki? - o tym porozmawiamy o godz. 16.30 z autorem książki - psychiatrą i biegłym sądowym - Maciejem Klimarczykiem. Ponadto omówimy premierę "Czarnego mnicha" z Janem Peszkiem na Festiwalu "Śleboda/Danutka", podsumujemy Międzynarodowy Festiwal Filmowy TofiFest w Toruniu i zapowiemy Lato w Krakowie.

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Joanna Grotkowska

Bohdan Wodiczko - 110 rocznica urodzin. Filharmonia Narodowa, 17.12.1955. Ludwig van Beethoven Missa solemnis D-dur op.123, wyk.: Stefania Woytowicz - sopran, Krystyna Szczepańska - alt, Jerzy Kobza - tenor, Edmund Kossowski - bas, Tadeusz Jarzębski - organy, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chór Państwowej Filharmonii w Krakowie, dyr. Bohdan Wodiczko

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wszystkie twarze Anny Bilińskiej - rozmowa z Renatą Higersberger, kuratorem wystawy Anny Bilińskiej w Muzeum Narodowym - aud. Wacława Holewińskiego

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - George Orwell "Folwark zwierzęcy" w przekładzie Szymona Żuchowskiego, czyta Olaf Lubaszenko, opr. Małgorzata Szymankiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza" (wybrane fragmenty), czyta Marek Kondrat.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-01.00 - "Nocny przegląd myśli" - Jędrzej Kodymowski 

01.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub folkowy - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" Michał Kirmuć 

W audycji m.in. wybieramy się więc na jedną z małopolskich wsi sprawdzić stan tegorocznych prac polowych. Będziemy także w Lublinie, gdzie powstał nietypowy plac zabaw: dzieci rządzą się tam własnym prawem. Zdradzimy wyniki rankingu najbardziej zmotoryzowanych polskich miast, powiemy o boomie na karty rowerowe oraz powiemy o wakacyjnych kontrolach autokarów. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak   

Gościem - Michał Kobosko, przewodniczący Polski 2050. 

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. odwiedzimy Park Wilanowski, gdzie stanęła scena, na której prezentowana jest najsłynniejsza miłosna sztuka Szekspira "Romeo i Julia". Zajrzymy także do Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi, które zaprasza na wernisaż wystawy "Korowód. Edward Dwurnik i widma historii". Powiemy również o filmie "Wróg doskonały" z Tomaszem Kotem. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o zielonej energii Krakowa, o tym, jak bezpiecznie spakować rodzinę na wakacyjny wyjazd samochodem oraz o kapeluszach, które wracają do łask. Ruszymy także niezelektryfikowaną trasą kolejową Nowy Sącz-Chabówka - jedną z najbardziej malowniczych tras w Polsce. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o wynikach tegorocznych matur, skutkach pandemii i o sytuacji na Białorusi. Powiemy również o katowickich neonach, kraksach na Tour de France oraz o szczepieniach różnymi preparatami przeciw Covid-19 w Niemczech. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik 

20.00-21.00 - "Nie tylko gitary" - Radosław Okrasko

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman 

W audycji o Akademii Filmowej Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Gościem będzie koordynator programowy Akademii - Grzegorz Pacek.


logo


Płyta Tygodnia - "4GET" to spektakularny powrót duetu RYSY na scenę po kilku latach nieobecności. Wojtek Urbański i Łukasz Stachurko połączyli ambitną klubową elektronikę z nutą nostalgii, która charakteryzowała ich już na poprzednim wydawnictwie "Traveler". Teraz w swoich muzycznych poszukiwaniach zapuścili się jeszcze dalej, stawiając na minimalizm oraz organiczność, która przebija z każdego utworu na krążku.

07.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Praca marzeń? Poszukiwani fani "Kajka i Kokosza" do pomocy w tworzeniu nowych gier. RedDeerGames, niezależne studio deweloperskie, rozbudowuje zespół odpowiedzialny za stworzenie i rozwój gier osadzonych w uniwersum kultowych komiksów "Kajko i Kokosz”. Jakie są wymagania i oczekiwania wobec kandydata do pracy?

14.00-15.00 - "Po kolei" - Oliwia Krettek

Jak działa infrastruktura kolejowa? Do czego służy boczny tor? Jak to się dzieje, że pociągi na siebie nie wjeżdżają? Kto oprócz maszynisty, konduktora i biletera pracuje na kolei?

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kuba Sojka

Zagramy wiele ciekawych nowości ze świata polskiej muzyki elektronicznej. Nie zabraknie dubowych i przestrzennych brzmień od Mesbrutah, czy hipnotycznego techno od OTHK.

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Angelika Sarna wyszła z cienia. To jest sezon jej życia. Specjalizująca się w biegu na 800 metrów lekkoatletka przez lata była w cieniu bardziej doświadczonych i utytułowanych koleżanek. W tym roku to jednak ona została mistrzynią Polski, wywalczyła też olimpijską kwalifikację na igrzyska w Tokio, gdzie postara się potwierdzić swoją wysoką formę.

logo

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek i Miś Michaś rozpoczynają wakacje od wyjazdu nad Bałtyk. Będą poznawać wodoloty, statki, oraz inne maszyny, którymi poruszamy się po wodzie dzisiaj i którymi poruszano się kiedyś, w dawnych czasach.

17.15 - "Skarbonka" - Wakacyjny cykl podróży ze Skarbonką otwarty. A wiecie, że 31 proc. z nas myśli o wakacjach pół roku wcześniej i już od tego czasu odkłada pieniądze na wyjazd? W audycji kilka statystyk i porad.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Opowieści o lipcu. Skąd wywodzi się nazwa polska, a skąd nazwy zagraniczne? Ważne lipcowe wydarzenia na świecie. Lipcowe obserwacje nieba. Lipcowe przysłowia i powiedzenia.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Kampania, która zachęca osoby po czterdziestce do robienia regularnych przeglądów zdrowia. Gość: Jan Walaszek - inicjator akcji #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne.

2. Temat: Jak życiorysy gwiazd futbolu mogą inspirować nas w rodzicielstwie. Gość: Yvette Żółtowska-Darska - dziennikarka telewizyjna i pisarka, autorka biografii piłkarzy dla dzieci.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W audycji nowe płyty od Gutka (debiut), Dziadów Kazimierskich, Witka Muzyka Ulicy. Zaprezentujemy również premierowy song Krystyny Prońko. W Plenerowym Studiu Polskiego Radia Dzieciom pojawi się Jacek Rodziewicz ze swoim solowym debiutem. Na płycie wielu gości, a wśród nich Kayah. Opowie o przeprowadzce, przemeblowaniu w życiu, i o tym, że "kobiety są motorem działania, wspaniałą mądrością".


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Tarmosia" Tomasza Samojlika, czyta Leszek Filipowicz.



.
         

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Bella Dawidowicz - laureatka I nagrody ex aequo z Haliną Czerny-Stefańską na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1949 roku. Uhonorowana wieloma nagrodami. 

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek

W swoim najnowszym paśmie Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis", przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Pierwszy odcinek audycji poświęcony będzie Chopinowi Stanisława Przybyszewskiego.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski  

Punktem wyjścia dla kolejnej części popkulturowych przygód Chopina jest woda, a konkretnie Preludium Des-dur op. 28. Wśród wykonawców: Guitar4mation, The Doors, Martha Argerich, Peter M. Murray. 

Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU