Polskie Radio

Letnie festiwale oraz nowości w muzeach. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 19:00
Opowiemy o trzydniowym święcie poezji, czyli Festiwalu Miłosza, oraz o Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej. Wszystko o artyście zawodowym i mistrzach kamuflażu. Wieczorem emocje sportowe: transmisja meczu półfinałowego Euro 2020 Włochy-Hiszpania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Sława Bieńczycka

Kontynuujemy cykl przygotowań do Igrzysk Olimpijskich - tym razem Maciej Walecki liźnie wioślarstwa, a będziemy we Włocławku. Będą również konkursy: "Skojarzenia" i "Karuzela", oraz kolejny odcinek powieści.

20.50-23.00 - "Sport w radiowej Jedynce" / Studio EURO - zaprasza Rafał Bała

Transmisja meczu półfinałowego Włochy-Hiszpania.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Trzydniowe święto poezji, szereg najważniejszych literackich nazwisk z Polski i z zagranicy, debaty i wieczory poetycko-muzyczne, pasmo filmowe i awangardowy OFF - w "Poranku Dwójki" przedstawimy pełny program Festiwalu Miłosza. Szczegóły o godz. 9.30 w rozmowie z Olgą Brzezińską, dyrektorką festiwalu, oraz Krzysztofem Siwczykiem, dyrektorem artystycznym wydarzenia. 

W audycji opowiemy też o bezcennym darze przekazanym Muzeum Powstania Warszawskiego przez anonimowego darczyńcę: w muzeum można oglądać blisko 400 legitymacji Powstańców Warszawskich. Szczegóły po godz. 8.00.

W tym tygodniu rozpoczyna się także największy w Polsce i jeden z największych na świecie Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator". Na treść programu 14. odsłony znacząco wpłynęły zmiany w relacjach międzyludzkich spowodowane przez pandemię. Stąd hasło wiodące: "Between Us" i trzy sekcje festiwalowe: "W nas i między nami", "Lęki i marzenia naszej przyszłości", "Przebłyski jutra". Szczegóły po godz. 8.30.​

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - Andaluzja

11.10-12.00 - Jean Sibelius Pelléas et Mélisande op. 46, wyk. Lise Davidsen - sopran, Bergen Philharmonic Orchestra, dyr. Edward Gardner 

12.05-12.45 - Płyta na lato: Dorothee Mields & Die Freitagsakademie - Handel’s Tea Time

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Jitka Stokalska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Stanisław Wisłocki - Setna rocznica urodzin

II Festiwal Muzyki Symfonicznej - koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego, solista: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce (Poznań, 26.08.1980)

Johannes Brahms Uwertura d-moll op. 81 "Tragiczna", Koncert skrzypcowy D-dur op. 77, I Symfonia c-moll op. 68

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej funkcjonuje na kulturalnej mapie Warszawy od 1992 roku. MLAMD łączy kurs polegający na prowadzeniu klas mistrzowskich i festiwal, odbywający się w salach Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałacu w Wilanowie, Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i w warszawskich kościołach.

Wykłady i ćwiczenia w tym roku poprowadzą m.in Olga Pasiecznik, Simon Standage, Daniël Brüggen. Organizatorzy szczególnie polecają dwa wykłady online: Annabelle Blanc, prezentacja choreografii i tańca barokowego, oraz Catherine Cessac, o zgodności historycznej i stylistycznej interpretacji dzieł Charpentiera.

O szczegółach wydarzenia opowie na naszej antenie Agata Sapiecha (dyrektor artystyczna Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej) o godzinie 16.30. Ponadto w audycji przyjrzymy się kilku wystawom, a wśród nich ekspozycji "Polskie Style Narodowe" w Muzeum Narodowym w Krakowie, wystawie "Julian Klamerus. Pasja" w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju oraz wystawie zatytułowanej "Oblicza Teatru" w Galerii Gardzienice w Lublinie.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Minister Wanda Zwinogrodzka o opłacie reprograficznej - aut. Jakub Kukla

W czerwcu zakończyły się konsultacje dotyczące opłaty reprograficznej i uprawnień artysty zawodowego. W trakcie toczącej się od lat dyskusji z trudem, ale jednak udało się wypracować konsensus między ministerstwem a sporą częścią środowiska artystycznego. Wiceminister Wanda Zwinogrodzka liczy, że ustawa wejdzie w życie w przyszłym roku, niemniej, jak wskazuje, półprawd i niejasności cały czas jest niemało. Słychać też ciągle głosy krytyki dotyczące planowanych zmian. Do projektu ustawy i związanych z nim kontrowersji wiceminister Wanda Zwinogrodzka odniesie się we wtorkowej audycji.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Joanna Grotkowska

Stanisław Wisłocki - w setną rocznicę urodzin. Filharmonia Narodowa w Warszawie, 28.10.1960 Antoni Szałowski Uwertura, Sergiusz Prokofiew II Koncert fortepianowy g-moll op. 16, Felix Mendelssohn IV Symfonia A-dur "Włoska" op. 90, wyk.: Margot Pinter - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Stanisław Wisłocki

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Z wizytą u Zofii Witowej - aut. Monika Zając

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - George Orwell "Folwark zwierzęcy" w przekładzie Szymona Żuchowskiego, czyta Olaf Lubaszenko, opr. Małgorzata Szymankiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza" (wybrane fragmenty), czyta Marek Kondrat.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo


00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z poniedziałku Łukasz Jasina 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Tomasz Żąda

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Michał Kirmuć

W audycji m.in.:

6:15 - Niedźwiedź z Zakopanego coraz częściej pojawia się w okolicach zamieszkałych terenów. W śmietnikach szuka pożywienia. Mieszkańcy są zaniepokojeni;

6:20 - Coroczny problem oddawania psów do adopcji - powstało przytulisko dla zwierząt, które kiedyś funkcjonowało jako hotel dla psów. Właścicielkę poruszyły narastające sygnały porzucania psów w lesie; schronisko o problemie oddawania zwierząt w wakacje;

8:20 - Mandat za zbyt powolną jazdę - bezpieczna szkoła jazdy (ekspert); sonda

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gość: Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość).

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji m.in.:

10.30 Teatr Druga Strefa rozpoczął projekt „Polacy Robią Teatr”. O projekcie i repertuarze

Gość: Sylwester Biraga , dyrektor i organizator

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan

W audycji m.in.:

11.15  Nowe technologie w walce z żywiołami. W Polsce wdrażany jest projekt połącznia czujników i kamer zamontowanych przy rzekach z centrami ochrony przeciwpożarowej. Dzięki temu monitoring zagrożenia powodzią będzie można częściowo zautomatyzować i znacznie przyśpieszyć. A to pozwoli na skuteczne zapobieganie podtopieniom;

11.30 Niezła historia; Historia dolara.

Dziś (6.07) mija 236 lat od przyjęcia dolara jako narodowej waluty Stanów Zjednoczonych.  O historii pieniądza i jej nazwy opowie dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

13.15  Biwakuj w lesie pod czujnym okiem kamery. Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe serwisowi czaswlas.pl każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną na łonie natury w ulubionym zakątku Polski. 

Ale nie zapominajmy o tym, że nowoczesne technologie takie jak: drony, kamery, fotopułapki będą strzegły bezpieczeństwa zarówno nas samych, jak i lasu.

Gość: Honorata Galczewska rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Toruniu.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

15.40 Część samorządów ma duże kłopoty finansowe. Dlatego desperacko szuka dodatkowych wpływów i oszczędności, m.in. ogranicza oświetlenie uliczne. Wyłączenie latarni to może dobry pomysł? Zanieczyszczenie świetlne to nowy problem który wpływa na zdrowie. Badania pokazują też, że jasne ulice nie przyczyniają się wcale do mniejszej przestępczości;

16.50 Konferencja PKOL - prezentacja polskiej reprezentacji olimpijskiej. Jak idą ostatnie przygotowania do wyjazdu? Jaki wpływ wywiera sytuacja epidemiczna?

18.45 Reportaż "Ekstremalni" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska Szymon jest pasjonatem sportu. Trening wytrzymałościowy, narciarstwo, wakeboard i biegi,  to jego codzienność. Siła, wytrwałość i determinacja to cały on. Wygrał dwukrotnie Wheelmageddon. Sławek od najmłodszych lat trenował różne dyscypliny sportowe. Wielokrotny medalista w wyciskaniu sztangi leżąc.

Spełnia swoje sportowe marzenia biorąc udział w Mistrzostwach w parakolarstwie oraz zawodach handbike. Przed nim jeszcze zdobycie pasm górskich w Beskidach.  Udowadniają sobie i innym, że sporty ekstremalne osób z niepełnosprawnościami są możliwe. I to w mistrzowskim wydaniu.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00 - 23.00 "Klub Trójki" – Michalina Szymborska

Protestantyzacja Kościoła i kontrrewolucja kulturowa.

Goście: ksiądz profesor Andrzej Kobyliński oraz red.  Tomasz Rowiński

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Do tej pory Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zrealizowało ponad 1000 filmów; twórcy otrzymali ok. 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Dzięki nim od 1963 roku na ekranach pojawiają się najpopularniejsi bohaterowie polskiej animacji - Bolek i Lolek. Konkurencją dla nich stał się Reksio, byli też profesor Baltazar Gąbka, Pampalini, Marceli Szpak… i inni. 

Od 1 maja 2021 roku funkcję dyrektora SFR pełni Maciej Chmiel. Jakie ma plany? Podobno Reksio znów zamacha ogonem. Jak obecnie wyglądają zespół i praca w studio? Na ile komputeryzacja zmieniła charakter pracy?​ Maciej Chmiel będzie gościem Polskiego Radia 24.


logo


10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Zapraszamy na spotkanie z Kasią Lins, która rusza w "Boską Trasę". Ponad rok po premierze świetnie przyjętego albumu "Moja wina" autorka tekstów, pianistka, wokalista i kompozytorka przemierzy Polskę z dziewięcioma scenicznymi występami. Kasię można też usłyszeć w Czwórce w audycji "Dziewczyny grają" w czwartki po godz. 19.00.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Na czym polega serwis "Korona Gór Polski 3D" na smartfony opracowany przez studentów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz dr. inż. Łukasza Halika? Zapytamy też o to, co "trza wciepać do taszki przed taką mini rajzom", czyli o czym na Śląsku trzeba pamiętać, wybierając się nad wodę.

21.00-21.30 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski

Rozmowa z Katarzyną Matyją - reprezentantką Polski i zawodniczką BHT GRU Piotrków Trybunalski w piłce ręcznej plażowej - o sezonie Summer Superligi, który niedawno się rozpoczął, oraz o wyzwaniach roku 2021 na arenie międzynarodowej.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciek Szajkowski

Premiera polsko-francusko-afrykańskiego zespołu Batik. Jak udaje im się połączyć różne kultury i dźwięki?

logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Prawdziwymi mistrzami kamuflażu są zwierzęta. Naturalnie wykształcają w sobie zdolność do wtopienia się w tło. Robią to głównie w celu ukrycia się przed drapieżnikami lub kiedy same polują. Ich kamuflaże bywają spektakularne. Często nie jesteśmy w stanie ludzkim okiem zobaczyć, że rzeczywiście na danym obrazku jest jakiś zwierzak.

Egzotyczne gatunki, które mają zdolność kamuflowania się, wprawiają w zdziwienie. Żeby w to uwierzyć, trzeba najpierw zobaczyć. W "Poranku" przyjrzymy się kameleonowi, ćmie, gekonowi madagaskarskiemu, sowom, pasikonikom i... ośmiornicom.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Wspomnienie jednego z najważniejszych zespołów rockowych świata. Prześledzimy historię zespołu, poznamy bliżej jego członków i największe hity.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Zakochaj się w Polsce - Region Małopolska - Kraków. Odbędziemy radiową wycieczkę do Krakowa, wsłuchamy się w jego dźwięki, poznamy gwarę, pospacerujemy po Wawelu, zwiedzimy teatry i inne atrakcje turystyczne.

17.15-17.45 - "Bezpieczny maluch" - Wakacje to czas odpoczynku i zabawy, ale przy tym wszystkim musimy pamiętać oczywiście o bezpieczeństwie i reagować odpowiednio w razie potrzeby. Kulfon i Monika zaprosili dziś do rozmowy ratownika medycznego. Pan Ariel Szczotok opowie o tym, co powinna zawierać wakacyjna apteczka oraz jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak żyją pszczoły, skąd się bierze miód, dlaczego miód ma różne nazwy, czym się od siebie różnią. Gość: Magda Kozierska - Fundacja "Kochajmy Pszczoły".


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, czyta sama autorka.


.
           

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Doroty Kozińskiej

Tym razem autorka weźmie na warsztat pieśń Wojak Fryderyka Chopina do słów Stefana Witwickiego. Kilka najtrafniejszych interpretacji utworu, m.in. Hany Blazikovej, Andrzeja Bachledy czy Diany Damrau, zostanie wzbogaconych o szerszy kontekst kulturowy w postaci tradycyjnych, anonimowych pieśni wojennych.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński  i Anna Skulska

W cyklu "Lekcja mistrzowska" Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem 13. Lekcji jest Alexandre Kantorow.

20.00 - Chopin na ludowo - Kuba Borysiak

W premierowej audycji porozmawiamy o źródłach muzyki ludowej w dziełach Chopina. Gościem pierwszego odcinka będzie wybitny etnomuzykolog prof. Piotr Dahlig, który opowie m.in.: o wyjątkowej syntezie polskiej muzyki tradycyjnej w mazurkach, poszukiwaniach wzorów ludowych oraz ulubionych interpretacjach. W kąciku ludowym słuchać będziemy nagrań Jana Kmity z Przystałowic Małych. Oprócz tego: nagrania mazurków m.in. w wykonaniu Adama Harasiewicza i Henryka Sztompki.

 

Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU