Polskie Radio

Rozrywka, rocznice i sport. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 19:00
Podpowiemy, jakie gry zabrać ze sobą na wakacje. Rocznicowo wspominać będziemy muzyków: Szpilmana, Stańkę i Wisłockiego. Wieczorem sportowe emocje zapewni transmisja meczu półfinałowego Euro 2020 Anglia-Dania. Zapraszamy!
Wakacyjne gry i zabawy
Wakacyjne gry i zabawyFoto: East News / Glow Images
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

Tym razem reporterka "Lata z Radiem" Sława Bieńczycka zajmie się odmierzaniem czasu - odwiedzimy Muzeum Zegarów Słonecznych im. Przypkowskich w Jędrzejowie, woj. świętokrzyskie, a tam jedna z największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych. W jej zbiorach znajduje się ponad 600 eksponatów, w tym prawdziwe perełki z XV w. Ta niezwykła kolekcja została zapoczątkowana w XIX w. przez Feliksa Przypkowskiego, który był z wykształcenia lekarzem, ale interesował się astronomią i gnomoniką.

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

VIII Rabka Festival: 7-10 lipca 2021 (patronat Jedynki i Polskiego Radia Dzieciom)

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki. Gośćmi Festiwalu są wybitni twórcy polscy i zagraniczni, dla których jest to nie tylko czas spotkań z czytelnikami, ale także możliwość wzajemnych rozmów i inspiracji, z których rodzą się ciekawe projekty artystyczne.

20.50-23.00 - "Sport w radiowej Jedynce" / Studio EURO - zaprasza Sylwia Urban

Transmisja meczu półfinałowego Anglia-Dania.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Mimo że odszedł 3 lata temu, cały czas jest silnie obecny w pamięci i nieustannie pozostaje źródłem inspiracji. W hołdzie wielkiemu artyście każdego roku wznoszony jest muzyczny Toast urodzinowy dla Tomasza Stańki. W tym roku 10 i 11 lipca w mieście rodzinnym artysty - Rzeszowie, a 11 lipca w miejscu, w którym mieszkał - Warszawie - usłyszymy opowieść wokół muzyki Tomasza Stańki. Stworzy ją m. in. znakomity nowojorski trębacz Ambrose Akinmusire wraz ze swoim kwartetem. Szczegóły tego muzyczno-słownego wydarzenia w rozmowie z gościem Poranka Dwójki - Anną Stańko o godz. 9.30.

Ponadto w audycji porozmawiamy o Festiwalu Filmowym w Cannes oraz o wydarzeniach kulturalnych we Francji i obostrzeniach związanych z pandemią. Zaprosimy też na wystawę "Stocznia ludzi! Stocznia 1980 - historia zwykłych ludzi, którzy zmienili Polskę, Europę i świat".​​

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - Praga

11.10-12.00 - Sergiusz Rachmaninow Koncert fortepianowy c-moll op. 18 nr 2, wyk. Światosław Richter - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Stanisław Wisłocki

12.05-12.45 - Płyta na lato: Reinhard Goebel - Beethoven’s World - Wranitzky, Vorisek, Beethoven, Schubert

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Jitka Stokalska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego, soliści: Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Roman Jabłoński - wiolonczela (Warszawa, 21.01.1983)

Johannes Brahms Uwertura d-moll op. 81 „Tragiczna”, Koncert podwójny a-moll op. 102, I Symfonia c-moll op. 68

W tym tygodniu przypominamy postać Stanisława Wisłockiego - wybitnego dyrygenta i cenionego kompozytora, którego 100-lecie urodzin mija w środę 7 lipca. Laureat Diamentowej Batuty Polskiego Radia współtworzył i prowadził przez 11 lat Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej.

Od 1961 roku współprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej, której był przez sześć sezonów drugim dyrygentem. W latach 1978 - 1982 pozostawał dyrektorem artystycznym i dyrygentem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach (dziś NOSPR).

Prowadził jednocześnie aktywną działalność pedagogiczną - wykładał początkowo w poznańskiej, a od 1955 roku jako profesor w warszawskiej PWSM, w której objął Katedrę Dyrygentury.

Do jego uczniów należą: Tomasz Bugaj, Jacek Kaspszyk, Szymon Kawalla, Wojciech Michniewski, Ruben Silva, Andrzej Straszyński, Tadeusz Wojciechowski i Henryk Wojnarowski.

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Ze względu na pandemię Covid-19 XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski został przełożony o rok. Jego inauguracja planowana jest na 2 października tego roku. Przed nami Eliminacje do Konkursu, które rozpoczną się już w poniedziałek 12 lipca w Filharmonii Narodowej. Weźmie w nich udział ponad 150 pianistów z całego świata. Jak będą przebiegały, co znajdzie się w repertuarze młodych pianistów - o tym porozmawiamy z Aleksandrem Laskowskim z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Ponadto w audycji przegląd kina włoskiego w Kinie Muranów w Warszawie, pociąg retro na trasie Nowy Sącz - Chabówka. Ustka nieznana oczami dziennikarza i historyka - Marcina Barnowskiego oraz makabi - sport po żydowsku. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Poezja i przyjaźń - rozmowa z Jerzym Illgiem - aut. Dorota Gacek

Tematem rozmowy będzie książka Jerzego Illga "Mój przyjaciel wiersz" - osobista antologia poetycka, połączona z opowieściami o przyjaźniach i spotkaniach autora z poetami, m. in. Miłoszem, Brodskim, Zagajewskim, Krynickim, Gustaffsonem, Walcottem.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Joanna Grotkowska

Inauguracja Festiwalu "Muzyka Polska odNowa". Koncert w 100. rocznicę urodzin Stanisława Wisłockiego - retransmisja z Filharmonii Krakowskiej (3.07.2021).

Stanisław Wisłocki Suita polska na orkiestrę symfoniczną, Koncert fortepianowy, Ballada symfoniczna, Koncert fortepianowy "Rapsodia polska" op. 14 (prawykonanie), wyk: Piotr Sałajczyk - fortepian, Michał Drewnowski - fortepian, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, dyr. Sebastian Perłowski, Przemysław Zych

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Anną Kazejak - reżyserką filmu "Cudak" - aut. Beata Kwiatkowska

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - George Orwell "Folwark zwierzęcy" w przekładzie Szymona Żuchowskiego, czyta Olaf Lubaszenko, opr. Małgorzata Szymankiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza" (wybrane fragmenty), czyta Marek Kondrat.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka Arkadiusz Gołębiewski  

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Michał Kirmuć

W audycji m.in.:

6:15 - Ruszyły kolonie i obozy dla dzieci. Nie wszystkie maluchy cieszą się z wyjazdu. Często tęsknią za rodzicami i chcą wracać do domu. Co zrobić, by przekonać pociechy do wyjazdu albo pozostania na kolonii? Jak wybrać odpowiedni obóz dla dziecka? Jak przygotować je do samodzielnych wakacji? ROZMOWA Z PSYCHOLOGIEM + SONDA jak wspominają Państwo pierwsze kolonie?

6:40 - Na rynku hotelarskim i gastronomicznym brakuje rąk do pracy. Pocovidowy popyt na te usługi przewyższył liczbę chętnych do pracy. Luki nie chcą wypełnić nawet młodzi ludzie, którzy często dorabiają w tych sektorach. Czy problem z kelnerami, kucharzami, recepcjonistami czy pokojówkami naprawdę istnieje - sprawdzi PAWEŁ TURSKI.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Michał Wójcik, minister w KPRM.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka

W audycji m.in.:

09.30 Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wystawę Anny Bilińskiej-Bohdanowicz ,pierwszej polskiej artystki, której twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniana była przez krytyków sztuki z wielu krajów.

Gość: Renata Higersberger, kuratorka 

10.25 Spektakl baletowy do muzyki Ewy Demarczyk, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Frederica Rzewskiego przygotowała Opera na Zamku w Szczecinie.

Gość: Jerzy Wołosiuk, dyrygent


11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda

W audycji m.in.:

11.30 Niezła historia - dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Piotr Łodej.

1572 – W Knyszynie zmarł bezpotomnie król Polski i wielki książę litewski Zygmunt II August, co oznaczało wymarcie linii męskiej polskiej gałęzi dynastii Jagiellonów. Jak można ocenić okres panowania Zygmunta II Augusta? Co śmierć władcy oznaczała dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów?

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in.:

15:50 Wręczenie medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

17:15 Jaki jest dzisiejszy turysta? Jak zmieniają się turyści - pytamy przewodników turystycznych; 

18:20 „W sezonie ogórkowym” - zbieranie ogórków – w Wielkopolsce robi się to „samolotami” – używa się wielkich ciągników ze skrzydłami, na których leżą zbierający;

18:45 reportaż - Malowanie Ikon – Monika Chrobak- Amatorzy- uczestnicy warsztatów pisania ikon w Nowicy w Beskidzie Niskim poznają  historyczną technikę malarską. Całości towarzyszy wspólna modlitwa;​

19.00-20.00 - "Kobiety Mają głos" - Radek Okrasko

20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Nowoczesność po polsku.

Kiedy Polski nie było na mapach świata, polscy artyści usiłowali stworzyć polski styl narodowy. Dotyczyło to zarówno muzyki, jak różnych dyscyplin sztuk wizualnych i architektury. Nie były to poszukiwania odnoszące się do europejskich, kosmpolitycznych tradycji, lecz oryginalne, nowatorskie. Czy można je nazwać nowoczesnymi – w swoim czasie?

Muzeum Narodowe w Krakowie zamierza pokazać w czterech odsłonach, jak tworzył się polski kod kulturowy i jak w różnych czterech epokach pojmowana była/jest nowoczesność.

Pierwsza wystawa z tej serii „Polskie style narodowe 1890 – 1918” została otwarta 2 lipca i potrwa do 2 stycznia 2022. Autor scenariusza i pomysłodawca serii „4 x nowoczesność”, prof. dr hab. Andrzej Szczerski , w pierwszej odsłonie koncentruje się na okresie Młodej Polski, kiedy idee modernizacyjne wiązały się z odrodzeniem narodowym.

Inspiracje często czerpano ze sztuki ludowej i nie zmienianej przez wieki tradycji, nie uformowanej przez europejskie trendy, a przede wszystkim przez imperia zaborców. Twórcy, pracujący w ostatnich dekadach zaborów, kreowaniem nowego stylu chcieli podkreślić naszą kulturową odrębność.

W czym przejawiała się nowoczesność na przełomie XIX i XX wieku?

Jakie style były rdzennie polskie, swojskie?

Jakie idee promowało Towarzystwo „Polska Sztuka Stosowana”?

O tym z gościem, którym jest:

prof. Andrzej Szczerski,  dyrektor MNK, historyk sztuki, kurator wielu wystaw

23.00-00.00 - "Łagodne Takty" - Roman Dziewoński


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Prowadzący tym razem zrecenzują publikowany po raz pierwszy w polskim przekładzie "Dziennik z Folwarku" George'a Orwella oraz zbiór jego nieznanych w Polsce opowiadań i esejów "Czy naprawdę schamieliśmy".​

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Ludzie marzą o rzeczach wielkich, niemal nierealnych, bo nie obawiają się, że stracą swoje marzenia wskutek ich realizacji. Jak spełniać marzenia? Gościem Anny Popek będzie anglistka i artystka Katarzyna Borkowska.


logo


06.00-07.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W książce "Nowe przygody Krasnoludków" Włodek Dembowski z zespołu Łąki Łan porusza tematy, które często umykają nam w pędzie codzienności. Co było inspiracją dla Paprodziada?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Gramy na zielonym - podpowiemy, jakie gry zabrać ze sobą na wakacje lub piknik.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

W cyklu "Co każdy kibic wiedzieć powinien" przed igrzyskami w Tokio wyjaśnimy tajemnice oszczepu - dlaczego kiedyś przesunięto środek ciężkości, ile zależy od wiatru w rzucie oszczepem, ile waży oszczep i dlaczego tak mało, pod jakim kątem należy wyrzucić oszczep aby wylądował jak najdalej i z czego robi się oszczepy?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Cukier jest jedynym smakiem, który każdy człowiek zna prawie od urodzenia. Uwielbiamy go w przeróżnych postaciach. Ciasteczko do kawy, lody na ochłodę, tort na urodziny. Każda okazja jest dobra, by sięgnąć po coś słodkiego. Dlatego całkowite wykluczenie cukru z diety może być dla wielu z nas zbyt trudne, ale ograniczenie jego spożycia - to już da się zrobić.

logo


11.00-12.00 - "Co w smoku piszczy?" - Jak pewna sprzeczka między Wojtkiem a Smokiem Adasiem dorowadziła do podróży "palcem po mapie" i o tym, jakie symbole mają niektóre polskie miasta.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Światowy Dzień Czekolady. Jak na tak bogatą historię, może dziwić że jej smakosze dopiero w 2009 roku wpadli na powołanie oficjalnego święta. Data 7 lipca odnosi się do wprowadzenia czekolady do Europy, choć znali ją już Majowie. Dzisiaj chyba żadnego łakomczucha nie trzeba zachęcać do świętowania.​

Dla dorosłych:

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Wędrujemy na południe do Czech i poznajemy najświeższe premiery. Będzie muzyka Vojtaano, Tata Bojs, Jiri Kotacha, Sex Deviants, blues countrowe płyty Bily Tesak i Sasa Niklickova. Rozpakujemy również wakacyjny hit, płytę grupy Bez Smokingu.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, czyta sama autorka.


.

13.00 - "Audycja specjalna" - zaprasza Dorota Kozińska

Z okazji 184. Rocznicy urodzin Władysława Żeleńskiego program poświęcony jednej z kluczowych dziedzin twórczości Władysława Żeleńskiego - pieśniom.

16.00 - "Audycja specjalna" - zaprasza Magdalena Sawicka

Audycja specjalna z okazji 21. rocznicy śmierci wybitnego pianisty, kompozytora i wieloletniego pracownika Polskiego Radia, Władysława Szpilmana.

18.00 - "Audycja specjalna" - zaprasza Marta Jankowska

Audycja specjalna z okazji 184. rocznicy urodzin Władysława Żeleńskiego. Program poświęcony poświęcony "Goplanie" - cieszącej się największym powodzeniem operze kompozytora.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W audycji zaskakujące mariaże muzyki Chopina z muzyką rockową i musicalową. Wśród artystów Alice Cooper, Charly Garcia, Jordan Rudess i Electric Light Orchestra.


Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU