09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Sława Bieńczycka
"Lato z Radiem" wyrusza w kolejną wakacyjną podróż. Tym razem odwiedzimy Gliwice, gdzie będziemy gościć m.in. w Muzeum Radiostacja Gliwice. W audycji opowiemy o historii tego wyjątkowego miejsca, ale też będziemy mówić o samym mieście, Kanale Gliwickim, Parku Chopina i innych atrakcjach turystycznych.
LATO Z RADIEM 2021 >>
15.10-15.30 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Polska sztuka na przestrzeni dziejów doznała ogromnych strat. Te wywołane II Wojną Światową i grabieżą dokonaną przez Niemców i Rosjan - wciąż jest wyrwą nie do zasypania. O tych niepowetowanych stratach porozmawiają: dr Justyna Napiórkowska - historyk sztuki oraz dr Łukasz Nawrocki - autor rekonstrukcji "Portretu młodzieńca".
10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show / Liszt w Italii - prowadzi Waldemar Malicki
12.00-13.00 - "Mazurek na wynos" / Andrzej Mietkowski - prowadzi Robert Mazurek
13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta
15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu - Z biegiem lat, z biegiem rzek" / Słupia - prowadzą Monika Zając i Jakub Kukla
Przez ponad 500 lat jej bieg i brzegi chronił specjalny dokument, ograniczający inwestycje na rzece od Słupska do ujścia rzeki w Ustce. Rzeka Słupia - mimo że nizinna, to jednak płynąca wartkim nurtem - jest kolejnym celem podróży dziennikarzy Dwójki.
W wakacyjnym cyklu "Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek" zgłębimy historię tego miejsca. Sięgniemy do 1337 roku, gdy dwaj rycerze ze Sławna i z Darłowa sprzedali słupskim rajcom cały i niepodzielny port Ustka, położony po obu stronach rzeki Słupi oraz wszystko, co tamże się znajduje i w przyszłości znajdować się może, a także do historii II wojny światowej, gdy przy ujściu rzeki Niemcy budują fortyfikacje zwane Bunkrami Bluchera.
Przyjrzymy się przyrodzie; Słupia to tradycyjne miejsce tarła ryb - troci wędrownej i łososia. Odwiedzimy park krajobrazowy Dolina Słupi, gdzie poznamy charakterystykę dorzecza Słupi, ryby zamieszkujące rzekę, jak również obejrzymy grodzisko wczesnośredniowieczne i stary park podworski przy skarpie nad Słupią z monumentalnymi drzewami.
Odwiedzimy elektrownię pobudowaną na początku XX wieku i nadal działającą. Przyjrzymy się zabytkom największego miasta usytuowanego nad rzeką - miasta Słupsk. Tutaj szczególnie interesuje nas największa kolekcja dzieł Witkacego, która znajduje się w Muzeum Pomorza środkowego. Obraz tego miejsca uzupełni spotkanie z pisarzem - Danielem Odiją, którego twórczość wyrasta z historii i uroku tego miejsca.
17.00-19.00 - "Koncerty à la carte" - prowadzi Andrzej Sułek
Wielki powrót Vladimira Horowitza - Carnegie Hall, 9 maja 1965 r.
19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" - Agata Szymczewska
19.30-20.00 - "Słuchowisko na lato" - Krzysztof Bizio "Kreska", prod. 2015, reżyseria Janusz Kukuła, realizacja Tomasz Perkowski, opr. muz. Marian Szałkowski
Obsada: Anna Dereszowska, Adam Woronowicz, Krzysztof Banaszyk
20.00-23.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Marcin Majchrowski
Carl Maria von Weber Der Freischütz - opera w trzech aktach op.77 (Monachium, 13.02.2021), wyk. Boris Prýgl - baryton (Ottokar), Christian Rieger - baryton (Cuno), Golda Schultz - sopran (Agathe), Anna Prohaska - mezzo-sopran (Ännchen), Kyle Ketelsen - bas (Caspar), Pavel Černoch - tenor (Max), Tareq Nazmi - bas (Hermit), Milan Siljanov - barytone (Kilian), Chor der Bayerischen Staatsoper, Die Bayerische Staatsoper Orchester, dyr. Antonello Manacorda
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Magdalena Tejchma
Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebooku i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.
00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek
02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański
04.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz’n’bass" - Michał Grabkowski
06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan
W audycji m.in.:
06.15 Ranny bocian – uratowany - Ranny bocian w woj. Podlaskim przez tydzień błąkał się w okolicach Sasin. Dzięki interwencji jednej z mieszkanek i urzędników trafił pod opiekę weterynarza. Trzeba było jednak najpierw go schwytać i dowieźć do Białegostoku. Bocian przeżył dzięki pani Małgorzacie.
09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz
Goście: Andrzej Halicki, Koalicja Obywatelska, Bartosz Kownacki, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Mucha, Kancelaria Prezydenta, Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe.
10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski
cz.1 – THE USA - Ludzie z całego świata pchają się do USA. Co tam takiego jest, że ciągnie przez granice i oceany? Opowiem co, pokażę i objaśnię.
cz.2 – WAKACJE KONTRA ROBOTA - To stały konflikt - jest robota do zarobienia, jest pensja do zarobienia, jest kredyt do spłacenia i.. z tego powodu często unikamy wakacji. Ja tu będę zachęcał na odwrót.
12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra
gość: Jakub Snochowski, aktor, przedsiębiorca
Można poszukiwać i odkrywać. Można gubić się i znajdować, ale koniec końców i tak się powróci na deski teatralne. W tym tygodniu w Trzech gramach Redbada zatoczymy takie swoiste koło. Wraz z gościem Jakubem Snochowskim porozmawiamy tradycyjnie o edukacji teatralnej.
Tym razem, popatrzymy na nią jednak z innej strony - usłyszymy o zwątpieniu po ukończeniu szkoły teatralnej. Dowiemy się również jak umiejętności wyniesione z edukacji, również tej teatralnej przenieść na grunt przedsiębiorstwa. Nie zabraknie również wątku edukacji teatralnej od drugiej strony, jako pedagoga.
13.00-15.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomek Żąda
15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska
GORĄCO, GORĄCO- Cały rok czekamy na lato i wysokie temperatury – a gdy w końcu przygrzewa, to narzekamy, że za bardzo. Francuski Łącznik spróbuje dogodzić wszystkim. Pogrzeje, ale poda coś na ochłodę. Serwujemy lody i lemoniadę.
I będzie leniwie, letnio, wakacyjnie – co nie znaczy, że nudno. Można będzie poruszać się w rytm orzeźwiającej muzyki, porozmawiać w różnych językach, poflirtować. Że może być jeszcze goręcej? Trudno, jeszcze za takim upałem zatęsknimy zimą!
16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński
- Premiera w kinach: „Lokal zamknięty” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego, rozmowa z autorem filmu (zarazem współscenarzystą)
- 14 Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu i online (9-15.07.2021) – rozmowa z Marcinem Giżyckim dyrektorem artystycznym festiwalu, zapowiedzi programowe
- Rozmowa z Bartłomiejem Topą o nowych rolach aktora – filmy i seriale w produkcji
- W kinach: „Magnezja” w reżyserii Macieja Bochniaka – rozmowa z Magdaleną Boczarską, wspomnienia z planu filmowego polskiego westernu
- piosenki z filmów, muzyka filmowa
17.00-19.00 - "Pora na rytm" - Leszek Adamczyk
19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Tomasz Dudek
22.00-00.00 - "Wydział rytmiki stosowanej " - Aleksandra Kaczkowska
08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta
Święta Jadwiga Andegaweńska to jedna z dwóch kobiet w historii naszego narodu, które zostały wybrane na króla Polski. Jej życie było bardzo krótkie, pomimo tego zdążyła wiele osiągnąć. Postać Jadwigi Andegaweńskiej przybliży historyk dr Małgorzata Żaryn.
20.33 - "Vademecum Norwidowskie" - zaprasza Krzysztof Wołodźko
Uchwałą Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej wybitny Polak, twórca romantyczny, humanista, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik Cyprian Kamil Norwid został patronem 2021 roku. W 2021 roku minie też dwusetna rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Gościem Polskiego Radia 24 będzie prof. Wojciech Kudyba, pisarz, krytyk literacki, kierownik Katedry Literatury XX wieku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
09.00-10.00 - "W poszukiwaniu umami" - Martyna Matwiejuk
Muschi poiana, mici, sarmale, ciorba de burta. Zapraszamy na przysmaki kuchni rumuńskiej, czyli jedzenie na styku Bałkanów i dawnych Austro-Węgier. Czy mamałyga faktycznie jest paskudna? Dlaczego kwaśna zupa jest rumuńską królową street foodu? Co mógł jeść Vlad Palownik, pierwowzór hrabiego Draculi? I z jakiego powodu w transylwańskich górach nie wolno objadać się na świeżym powietrzu?
10.00-11.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski
Ten weekend Czwórka spędza, jak co roku, na Festiwalu Reggae w Ostródzie. Co poza muzycznymi atrakcjami oferuje Ostróda i ostródzkie jezioro? Zajrzymy też do kuchni Friza, Blowka i Rezigiusza i sprawdzimy jaką kawę piją w sobotni poranek, a Paprodziad zanuci kawałek, który ostatnio wpadł mu w ucho.
16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski
Na początek naszej podróży zatrzymamy się na chwilę w wyjątkowym świecie pochodzącego z Belgii Davida Nuwami. Nasz przystanek to jego debiutancka solowa płyta "Nuwami World". Następnie przeniesiemy się do Izraela, a tam zaśpiewa dla nas Liraz Charhi. W audycji usłyszymy również muzykę katalońskiego zespołu Renaldo & Clara.
17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik
Takoyaki - potrawa japońska. Przygotowuje się ją z ciasta i ośmiornicy z różnymi dodatkami. Japońska tradycja kulinarna to jedna z najbogatszych kuchni świata. Japończycy wciąż niezwykle dużą wagę przykładają do gotowania i wspólnego jedzenia posiłków. Co jest rytuałem, a co celebracją?
00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"
Po północy w wakacyjnym BASSTIONIE płyty, beaty i gatunku miksować będzie Bok Bok, szef opiniotwórczej londyńskiej firmy Night SLugs. Zabrzmi także klasyczna, ale niezmiennie aktualna i porywająca muzyka breakbeat, rave oraz hardcore, do której odwołuje się mnóstwo aktualnych klubowych produkcji. Będzie bang!
09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Wielkie Równiny Ameryki Północnej- Indianie prerii.
10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Jeździectwo konne. O nauce jazdy na koniach opowie instruktorka jeździectwa Kamila Szydłowska oraz jej podopieczni.
12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - W audycji wyruszymy do krainy drzew. Opowiemy o drzewach. O liściach, igłach i szyszkach. O drzewach występujących w Polsce. O ich znaczeniu dla środowiska.
13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - Kulfon i Monika wybierają się nad morze, aby tam wystawić swoją wakacyjną sztukę teatralną.
14.00-15.00 - "Letnie spacery z muzyką" - Teatr Narodowy - Opera Narodowa i jego historia.
15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Walezjusze. 1559 - Franciszek II Walezjusz został królem Francji. 17.07.1429 - Karol VII Walezjusz został koronowany na króla Francji. (Francja) 25.07.1547 - Henryk II Walezjusz został koronowany na króla Francji. Gość: dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
16.00-17.00 - "Detektyw Maurycy Śladek na tropie" - o tym jak wygłodniały Detektyw Maurycy Śladek szuka w Warszawie miejsca, w którym mógłby zjeść spóźniony obiad.
Dla dorosłych:
22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Tomek Mechu Wojciechowski i Krzysztof Najman opowiedzą o zespole Jezabell Jazz- legendzie łódzkiej nowej fali. Zaprezentuję też nagrania z ich pierwszej kasety magnetofonowej oraz płyty CD, które teraz doczekały się pierwszego właściwego opracowania i zostały wydane na CD. Poza tym historia elektronicznej grupy OMNI, której nigdy nienagrane anglojęzyczne teksty (do 2011 roku) pisał Tomasz Beksiński. W Pół Pięknej Płyty debiut zespołu z 1985 roku.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
08.30 - "Słuchowisko w PRD" - "Tajemniczy ogród" Hodgsona Burnetta Francesa w adaptacji Emilii Stawskiej, Teatr Polskiego Radia, 1994 r.
Wystąpili: Wolszczak Jacek, Tkaczyk Jerzy, Stenka Danuta, Skibiński Wojciech, Rostkowski Jerzy, Rojewska Aleksandra, Grabowski Piotr, Girycz Antonina, Celińska Stanisława, Bursztynowicz Barbara.
18.30 - "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej - wyjątkowy audiobook na wakacje dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Czyta Adam Ferency.
Marcin ma 10 lat, na wakacje wyjeżdża do babci - do domu na skraju rozpalonych słońcem pól i lasów. To lato zmieni jego życie na zawsze.
16.00 - "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" - Adam Rozlach
W drugiej audycji z cyklu autor zaprezentuje najnowsze osiągnięcie fonograficzne Krystiana Zimermana: powtórnie nagrany komplet koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena, tym razem z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Sir Simona Rattle'a. W programie usłyszymy pierwszy z tych koncertów, w tonacji C-dur op. 15.
18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka
Autorka zaprasza na kolejną audycję "kalendarzową". 240 lat temu - 10 lipca 1781 roku - Wolfgang Amadeusz Mozarta zdecydował się osiąść na stałe w Wiedniu. W programie kwartety smyczkowe wielkiego klasyka.
19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptuch
Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina i III Symfonia Franza Berwalda - to główne punkty programu audycji.
Zapraszamy!