Polskie Radio

Spotkania z kulturą i emocje muzyczne. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 18:00
O tym, czy trudno nauczyć się strzelać do tarczy z broni sportowej i czy Dragon Man, czyli Smoczy Człowiek - to nowy gatunek człowieka. Co lubią komary i kto najczęściej pada ich ofiarą, a także o aplikacji "Rozejrzyj się i żyj". Nie zabraknie również transmisji z eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Zapraszamy! 
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: pxhere.com
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Sława Bieńczycka

W audycji ciąg dalszy przygotowań́ do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Reporter "Lata z Radiem" odwiedzi strzelnicę w Starachowicach. Jakie wymagania stawia ten sport? Czy trudno nauczyć́ się̨ strzelać́ do tarczy ze sportowej broni i czy jest bardzo głośno - to wszystko właśnie dziś! "Skojarzenia", "Karuzela z nagrodami" i powieść "Klub wielbicieli Agaty Ch." - to stałe punkty programu, których nie może zabraknąć. 

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Gwiazdy supernowe będą bohaterami rozmowy. Supernowa to kilka rodzajów kosmicznych eksplozji powodujących powstanie na niebie niezwykle jasnego obiektu i w konsekwencji narodziny nowej gwiazdy. 10 lat temu, w 2011 roku jedna z nich została zaobserwowana w  Grudziądzu, co było sensacją na skalę światową, ponieważ to zjawiska trudno obserwowalne. Supernową w Grudziądzu zobaczono podczas letnich zajęć z uczniami. Co się teraz z nią dzieje? Jak częste to zjawiska w naszej galaktyce - Drodze Mlecznej, we Wszechświecie? Naszym przewodnikiem po Kosmosie będzie Sebastian Soberski - kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. Ponadto w audycji: Dragon Man, czyli Smoczy Człowiek - czy to nowy gatunek człowieka? O tym będzie mówić dr Andrzej Krasnowolski - antropolog kultury. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W audycji będziemy gościć wykonujący muzykę a cappella zespół Art`n`Voices. Ośmioosobowy chór tworzą artyści związani z trójmiejską i wejherowską sceną muzyczną. Siedzibą zespołu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. A po godz. 9.30 porozmawiamy o organizowanym przez Art`n`Voices konkursie i Festiwalu ArteFonie. Spotykamy się także z Michałem Rusinkiem, aby porozmawiać o najnowszej książce pisarza: "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości". Ponadto opowiemy o specjalnym pokazie arcydzieł Jana Matejki, przygotowanym z okazji pięćsetnej rocznicy zawieszenia dzwonu Zygmunt w Katedrze Wawelskiej. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Róża Światczyńska 

10.00-11.00 - XVIII Konkurs Chopinowski" / Eliminacje - prowadzi Andrzej Sułek

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven - V Koncert fortepianowy Es-dur op. 83 "Cesarski", wyk. Krystian Zimerman - fortepian, London Symphony Orchestra

12.05-12.45 - Płyta na lato: Dorothee Oberlinger & Edin Karamazov - Bach

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Andrzej Strzelecki

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Orchestra of the 18th Century, soliści: Alena Baeva - skrzypce, Eric Hoeprich - klarnet, Vadym Kholodenko - fortepian (15. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa", 28.08.2019)

Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, Wolfgang Amadeus Mozart Koncert klarnetowy A-dur KV 622, Fryderyk Chopin Wariacje B-dur na temat "Là ci darem la mano" z opery "Don Giovanni" op. 2

16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Anna Bilińska-Bohdanowicz - pierwsza polska malarka ciesząca się międzynarodową karierą, Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, Mela Muter - ulubiona portrecistka paryskich elit międzywojnia, czy Maria Dulębianka - propagatorka równouprawnienia kobiet; o tych i innych artystkach oraz ich nieznanych historiach w legendarnej dzielnicy Paryża - na Montparnasse - opowiada w swojej książce Sylwia Zientek, która będzie naszym gościem o 16.30. Ponadto przyjrzymy się wystawie Edwarda Dwurnika w CSW w Toruniu i cyklom udostępnianym na VOD Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. 

17.00-18.00 - "XVIII Konkurs Chopinowski" / Eliminacje - prowadzi Marcin Majchrowski

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska 

Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, dyr. Domingo Hindoyan (17.06.2021, Philharmonic Hall, Liverpool)

Igor Strawiński Octet for Winds; Dani Howard Trombone Concerto (światowa premiera); Maurice Ravel Le Tombeau de Couperin; Sergiusz Prokofiew I Symfonia D-dur op. 25 "Klasyczna"; Felix Mendelssohn IV Symfonia A-dur op. 90 "Włoska". 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku"  - aud. Moniki Pilch

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Jan Suzin "Nieźle się zapowiadało", czyta Krzysztof Gosztyła, opr. Anna Lisiecka.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza" (wybrane fragmenty), czyta Marek Kondrat.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo


00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z poniedziałku Elżbieta Korczyńska  

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Tomasz Żąda

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Michał Kirmuć 

W audycji m.in. o wakacyjnej akcji "Nie strasz dziecka policjantem", o wznowieniu polsko-czeskich negocjacji ws. kopalni Turów oraz o możliwości szczepień w aptekach. Powiemy także o tym, że lampiony marzeń wysyłane w niebo mogą zamienić się w lampiony... nieszczęścia oraz o samockim Autosanie, gdzie rusza produkcja autobusów przegubowych. Będziemy również w Bytomiu, gdzie trwają Narodowe Mistrzostwa Polski w tenisie ziemnym. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość - Paweł Kukiz, K’15.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. o Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej, XI Festiwalu Krakowskie Miniatury Teatralne oraz zajrzymy na plan filmu "Miłość na pierwszą stronę". 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in. o dźwiękowym szlaku Odry, Igrzyskach Olimpijskich bez udziału kibiców oraz o "Fortepianach wolności" w Łodzi. Będzie też o Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej, które opracowało superprecyzyjny sposób pomiaru rozkładu ciśnienia powietrza na modelach wieżowców, samochodów i samolotów. Powiemy również jak sztuczna inteligencja może pomóc w walce ze złodziejami ładunków przewożonych tirami oraz jak działają komputery kwantowe.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o 500-leciu Dzwonu Zygmunt, nowych zasadach promocji na kolei oraz o certyfikowanych, zmianach w dowodach osobistych i o mundurowych klasach w szkołach. Tradycyjnie też - Trójkowy serwis wakacyjny, spotkanie z reportażem i garść informacji o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski 

W lipcu 1945 roku oddziały Armii Czerwonej przy pomocy współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określanej mianem "obławy augustowskiej".​ Ofiarami byli działacze podziemia niepodległościowego i miejscowa ludność sprzyjająca partyzantom.​ Goście: Teresa Kaczorowska (autorka książek "Obława augustowska" oraz "Dziewczyny obławy augustowskiej"), Waldemar Czechowski (reżyser i scenarzysta filmu "To był lipiec 1945") oraz Sławomir Ciok (reżyser i producent, m.in. filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa"). 

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska 

W audycji rozmowa o kończącym się, kolejnym sezonie Koncertów Chopinowskich w warszawskich Łazienkach. Zapoczątkowano je w 1959 roku, wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika Chopina. W ubiegłym roku zainaugurował je recital profesora Karola Radziwonowicza, od wielu lat uczestnika Koncertów Chopinowskich. W tym roku, jak i poprzednim, koncerty emitowane są online - z Sali Balowej w Pałacu na Wyspie. Gościem audycji będzie prof. Karol Radziwonowicz - pianista, jeden z zaproszonych wykonawców koncertów w Łazienkach, prezes Towarzystwa im. Ignacego Paderewskiego. 


logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Co lubią komary? Kto najczęściej pada ich ofiarą? Zdaniem prof. Piotra Tryjanowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, istnieją indywidualne różnice pomiędzy ludźmi w poziomie ukąszeń przez komary. Problemem jest jednak wskazanie tych różnic.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Marta Hoppe

Studenci Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza planują eksplorować kilka parków narodowych w Afryce (między innymi słynny Serengeti), wybrzeże jeziora Tanganika oraz wilgotny Zanzibar. Badali już lodowce w najwyższych partiach gór świata, rozkład ewaporacji w tropikach czy uwarunkowania fizykochemiczne rzek w Amazonii. Będą zbierali materiały do badań geologicznych, meteorologicznych i nie tylko.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Problem obchodzenia przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Według sondażu 60 procent Polaków chce ukrócenia tego procederu, 40 chciałoby powrotu do starych przepisów.

17.00-19.00 - " TOP" - Kuba Marcinowicz  

Aplikacja skierowana szczególnie do młodych osób, które nie rozstają się ze smartfonem - "Rozejrzyj się i żyj". Została stworzona przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 6 Jastrzębiu-Zdroju.

22.00-00.00 - "Numer Raz na Fali"

PROZAK 420, artysta, który wydał właśnie debiutancki album zatytułowany "Czarna Flegma". Jak sam mówi, jest tam wszystko: od "bangerów" po piękne ballady, jednocześnie wszystkim kawałkom towarzyszy jeden wspólny temat - wewnętrzne batalie i życiowe rozterki. Jak krucha jest granica między równowagą a dualizmem?


logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Wakacje to także czas na zdobywanie wiedzy, ale w trakcie odpoczywania. Trochę inaczej niż w czasie trwania roku szkolnego. Jak się zachowywać w ZOO, jak poznawać zwierzęta i jak się nie zgubić w tym parkowym terenie opowiemy w audycji.

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - Myszka Fela odwiedziła wieś. Tutaj na wakacje przyjechały dzieci z miasta. Jak spędzają czas na rodzinnym obozie?

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Uff, jak gorąco! W audycji opowiemy o tym, jakie napoje pije się na świecie dla orzeźwienia, ale też dla rozgrzania w chłodne dni. Lemoniady, soki, herbata, czekolada, woda źródlana...

17.15 - Skarbonka" - Polecimy do Grecji. To jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróży przez Polaków! Pamiętajmy: w Gracji płacimy Euro. Mieszkańcy tego pięknego kraju żyją głównie z turystyki i właśnie w niej jest zatrudniony co 5 obywatel. Grecy kochają turystów i przyjmują ich z otwartymi rękami.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - W audycji porozmawiamy o tym, jak wybierać wodę podczas upałów, jak nawadniać organizm, co robić gdy dziecko jest odwodnione, czy lepsza jest woda gazowana czy niegazowana. Rozprawimy się też wieloma z mitami na temat wody. Gościem audycji będzie prof. dr hab. Dariusz Włodarek z Zakładu Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, czyta Patryk Bartoszewski.


.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński  i Anna Skulska

Bohaterem - francuski pianista Lucas Debargue.

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak

W audycji porozmawiamy o źródłach muzyki ludowej w dziełach Fryderyka Chopina. Gościem Kuby Borysiaka po raz drugi będzie wybitny etnomuzykolog prof. Piotr Dahlig.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

De Greef jest najlepszym interpretatorem mojej muzyki, jakiego spotkałem - pisał w liście Edvard Grieg. - To wręcz zadziwiające, jak on mnie rozumie! Czy wędruję przez góry lub doliny, czy jestem wyrafinowany, czy żywiołowy - jego cudowny instynkt za mną podąża. Jestem szczęśliwy i zaszczycony jego odczuwaniem mojej muzyki. To prawdziwy Mistrz, co dostrzegam coraz bardziej - po prostu jeden z tych, których ze świecą szukać w muzycznym świecie. Arthura de Greefa - w utworach Griega, ale także Chopina (II Sonata b-moll) i Liszta (II Koncert A-dur) - znajdziemy i my: w Czarne na białych.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU