09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Joanna Racewicz
Zapowiedź piątkowego koncertu Lata z Radiem - tym razem w wyjątkowej scenerii Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina wystąpią: Chopin University Big Band z Danutą Błażejczyk oraz jeden z najpopularniejszych wokalistów z tras koncertowych "Lata z Radiem" - Ryszard Rynkowski. Będzie to zaproszenie do posłuchania piosenek wyjątkowych artystów, m.in Ewy Bem, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Zauchy i Wojciecha Karolaka w bigbandowej aranżacji.
LATO Z RADIEM 2021 >>
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski
Krew i….Tropem Wilczym
Hematologia jest dziedziną medycyny skupiającą się na chorobach krwi oraz układu krwionośnego. To dziedzina wiedzy rozwijająca się niezwykle prężnie, tym bardziej, że poszerzona o moduł genetyczny pozwala diagnozować wiele chorób krwi. Prof. Wiesław Jędrzejczak - krajowy konsultant ds. hematologii wyjaśni, czym w świetle najnowszej wiedzy jest krew, jak powstaje i jaką role pełni w organizmie.
Nie zabraknie też informacji bardzo praktycznych bowiem wyjazdy urlopowe, weekendowe - ruszyły w całej Polsce a wraz z nimi podniosła się statystyka wypadków komunikacyjnych. Wyjaśnimy cel i założenia zbiórki organizowanej w ramach projektu Tropem Wilczym, o którym opowie Barbara Konarska - rzecznik projektu Tropem Wilczym (patronat korporacyjny Polskiego Radia).
Siwizna i łysienie jako skutek koronawirusa
Nauka odkrywa coraz więcej obszarów negatywnych skutków działania koronowirusa na nasz organizm. Ciekawe badani opublikowali naukowcy z Uniwersytetu w Harwardzie. Potwierdzili tezę, że stres wywołany pandemią a głównie obawa przed zakażeniem, samo zakażenie, izolacja, leczenie i ewentualna groźba utraty życia może powodować siwienie oraz wypadanie włosów. Co dzieje się pod wpływem stresu w mieszku włosowym i jaka jest dynamika molekularna włosa rosnącego w stresie opowie: Anna Mackojć - trycholog.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.
21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska (Radiobook).
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Gościem audycji będzie Michał Nagy - gitarzysta, artysta mający na swoim koncie współpracę z wieloma czołowymi polskimi orkiestrami, współtwórca i członek międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar 4mation. Okazją do spotkania jest zbliżający się Międzynarodowy Festiwal Terra Artis. To interdyscyplinarne przedsięwzięcie, na które składają się: Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie (odbywające się już od ośmiu lat), a także koncerty, recitale, wernisaże, wystawy oraz spotkania autorskie. Początek rozmowy o godz. 9.30. W audycji także: recenzja spektaklu "Sługa dwóch panów" w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w Teatrze Dramatycznym oraz wydarzenia kulturalne na Litwie oraz obostrzenia związane z udziałem w tamtejszym życiu kulturalnym.
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - XVIII Konkurs Chopinowski" / Eliminacje - prowadzi Andrzej Sułek
11.10-12.00 - Samuel Barber Summer Music, wyk. Les Vents Francaise; Richard Rodney Bennet A Murder on the Orient Express - suita, wyk. John Harle - saksofon altowy, BBC Concert Orchestra, dyr. Scott Dunn; Johann Strauss Arabeski koncertowe na temat walca "Nad pięknym modrym Dunajem", wyk. Francesco Piemontesi - fortepian; Johannes Brahms Tańce węgierskie, trad. Tańce z Transylwanii wyk. Andreas Ottensammer - klarnet, Leonidas Kavakos - skrzypce, Christoph Koncz - skrzypce, Antoine Tamestit - altówka, Stephan Koncz - wiolonczela, Odon Racz - kontrabas, Oszkar Okros - cymbały
12.05-12.45 - Płyta na lato: Sonya Yoncheva Rebirth
12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Andrzej Strzelecki
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek
Koncert {oh!} Orkiestry Historycznej, NOSPR, Katowice 12.05.2018
Carl Philipp Emanuel Bach Koncert na wiolonczelę i orkiestrę A-dur Wq 172/H.439, Sinfonia C-dur nr 3 Wq 182, Joseph Haydn Koncert na wiolonczelę i orkiestrę C-dur Hob.VIIb/1, Symfonia D-dur Hob.I/13, Wolfgang Amaduesz Mozart Symfonia G-dur KV 124;
wyk. Jean Guihen Queyras - wiolonczela, {oh!} Orkiestra Historyczna, kier. art. Martyna Pastuszka
16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
W najbliższą niedzielę, 18 lipca na antenie Dwójki zaprezentujemy premierowe słuchowisko "Dające do myślenia a jednocześnie zabawne i straszne przypadki Jacka Borusińskiego w szpitalu klinicznym numer 9" w reżyserii Dariusza Rzontkowskiego. Wystąpią m. in.: Marian Opania, Jacek Braciak, Olaf Lubaszenko i kabaret MUMIO. O tym słuchowisku porozmawiamy z Jackiem Borusińskim o 16.30. Ponadto Tomasz Kolankiewicz zdradzi ramy programowe festiwalu Filmowego w Gdyni, a Marcin Wasilewski opowie o programie piątkowego koncertu w cyklu Jazz.PL w Dwójce.
17.00-18.00 - "XVIII Konkurs Chopinowski" / Eliminacje - prowadzi Marcin Majchrowski
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska
Retransmisja koncertu inauguracyjnego - Zamek Królewski w Warszawie, Sala Wielka (11.07.2021)
Kaspar Forster junior znany i nieznany
wyk. Il Tempo i Goście Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej (Agata Sapiecha, Judyta Tupczyńska, Marcin Zalewski, Marco Vitale, Henryk Kasperczak)
Olga Pasiecznik, Ewelina Siedlecka-Kosińska, Dagmara Barna - soprany, Marcin Gadaliński - alt, Aleksander Rewiński - tenor, Roman Wawreczko - bas
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Więcej niż "Kleks - wspomnienie Krzysztofa Gradowskiego" - aud. Jakuba Kukli
Wszedł do kina ostrymi filmami opisującymi margines społeczny. Był również autorem filmów animowanych oraz kilkunastu portretów dokumentalnych, m. in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego - fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów. W czwartkowych Rozmowach po zmroku Krzysztofa Gradowskiego będą wspominać Andrzej Korzyński i Jerzy Armata.
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Jan Suzin "Nieźle się zapowiadało", czyta Krzysztof Gosztyła, opr. Anna Lisiecka.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza" (wybrane fragmenty), czyta Marek Kondrat.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk
02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska
04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W audycji m.in. o rekrutacji na studia, Igrzyskach Olimpijskich w Tokio oraz o strachu przed tym, co nas omija. Będziemy również świętować Dzień bez Telefonu Komórkowego oraz rocznicę bitwy pod Grunwaldem.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gościem - Anna Maria Żukowska, Lewica.
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
W audycji m.in. o wystawie "Modnie na igrzyska" w Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie oraz o wystawie prac zgłoszonych na tegoroczne 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu - w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odwiedzimy również 21 Festiwal Filmów Skandynawskich.
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć
20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina
Wracamy do tematyki francuskiej z okazji przypadającego dzień wcześniej Dnia Bastylii. Porozmawiamy o współczesnej francuskiej polityce. Gość - dr Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".
22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek
W audycji także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Tym razem autorzy wezmą pod lupę wyczekiwany od dwóch lat premierowy film 4. fazy Marvel Cinematic Universe "Czarna wdowa", nowy serial komediowy HBO "Biały Lotos" oraz nakręcony przez Netfliksa nowy sezon serialu "Rojst" - "Rojst'97".
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Już w piątek 16 lipca ukaże się wydawnictwo muzyczne "Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki. Projekt pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett, uznanej w świecie znawczyni i interpretatorki muzyki średniowiecza, zawiera 150 krótkich utworów skomponowanych do tłumaczeń na język polski psalmów z "Psałterza Dawidowego" dokonanych przez Jana Kochanowskiego. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Bogna Kowalska, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Anna Hardej
Kierunek Mazury! Co można robić w Mikołajkach i Mrągowie, jeśli nie jest to żeglowanie i pływanie łodzią? Gdzie są najlepsze pola namiotowe? Mniej znane miejsca i mniejsze, mazurskie jeziora.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
4 godziny w kolejce na Kasprowy Wierch, tłumy na plaży we Władysławowie. Polska to duży kraj z mnóstwem atrakcji ale część ludzi ciągle wybiera te najpopularniejsze miejscówki. Dlaczego Polacy chcą jeździć tam, gdzie jest dużo ludzi i nie próbują odkrywać nowych miejsc.
17.00-19.00 - "TOP" - Kuba Marcinowicz
15 lipca to Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Czy jest sens w tych czasach obchodzić taki dzień? W cyklu OMG, czyli Omawiamy Mowę Geeka - tym razem GG. Skrótowiec ten zmieniał znaczenie przez lata. Dla niektórych to serial Gossip Girl, dla starszych - komunikator Gadu Gadu. Teraz GG funkcjonuje raczej w środowisku graczy i wyraża pozytywne emocje po wspólnej grze.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek
Czy programy kulinarne, których nie brakuje w telewizji zmieniły nasze podejście do kuchni? Czy młodzi ludzie znają smaki? Czy potrafią gotować? Czy gotowanie ma dziś wciąż płeć? A może gotowanie dziś to również męska cecha? Jakie smaki kochają młodzi ludzie?
22.00-00.00 - "Tłusty Czwartek" - Vito Bambino
"Zanurzymy się w mojej przeszłości. I to takiej, która w mojej głowie wiąże się z latem i oranżadą w podkoszulkach. Będzie stara Bitamina na placu zabaw, będzie Mos Def z czasów brooklinowskich cypherów, a także coś do przegryzienia w postaci soulfoodu Jareckiego!".
11.00-12.00 - "Leszek i Mis Michaś" - Ufff jak gorąco! Jak w takie upalne dni przynieść ukojenie naszemu organizmowi i trochę się ochłodzić? Lody, lemoniady, wiatraki, chłodzenie nóg w jeziorze - te i wiele innych sposobów przedstawi Leszek wraz z Misiem.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - 611. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. To jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku. Postaramy się przybliżyć dzieciom to wydarzenie. Przyjrzymy się również bardzo znanemu obrazowi Jana Matejki.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Naukowe eksperymenty na plaży. Gość: Jan Amos Jelinek - fizyk, prowadzący stronę "Dziecięca fizyka".
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: Jak się dogadać z nastolatkiem? Jak się dogadać z nastolatkiem? Jest na to jeden prosty i niezawodny sposób - po prostu rozmawiając z nim. Bez wygłaszania kazań czy udzielania dobrych rad. Michelle Icard podpowiada, co pomaga rodzicom i dorastającym dzieciom otworzyć się na siebie i prowadzić pogłębioną rozmowę, tak aby dzielić się swoim doświadczeniem i innym punktem widzenia. Premiera książki Michelle Icard "Jak się dogadać z nastolatkiem?". Gość: Marta Chrościcka, psycholog.
2. Temat: Powrót mamy po urlopie macierzyńskim do pracy - prawa i możliwości oraz obowiązki. Odnalezienie się na rynku pracy po przerwie związanej z narodzinami dziecka jest dużym wyzwaniem nie tylko dla mam, ale coraz częściej również dla ojców, chcących rozwijać swoją karierę. Przez dłuższy czas pozostajemy bowiem "wykluczeni" z biznesu i tracimy bezpośredni kontakt z miejscem pracy oraz nowościami branżowymi. Powrót do obowiązków zawodowych wiąże się więc ze stresem i niepewnością. Co zrobić, aby uczynić go pozytywnym doświadczeniem? Gość: Marzena Pilarz-Herzyk, prawnik.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.
19.10 - "Książka do poduszki" - "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, czyta Patryk Bartoszewski.
14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska
Bohaterami audycji - Alexandre Kantorow.
21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski
Let's Dance czyli tańcujmyż wraz! Odkładamy podręczniki, książki, notatki, w kąt idą dodatkowe prace, może poczekać sprzątanie! Porcja adekwatnych do tańcowania podkładów instrumentalno-wokalnych skoligaconych słowem czy dźwiękiem z naszym patronem w najbliższej audycji.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Bohaterem audycji będzie wielki Jorge Bolet - tym razem głównie w repertuarze Lisztowskim (m.in. Kaplica Wilhelma Tella, U źródła, Sonet 104. Petrarki, wybór Etiud transcendentalnych, oba Koncerty fortepianowe), ale nie zbraknie także dzieł Chopina (cztery Impromptus, Fantazja f-moll).