09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek
Jak w każdy piątek na naszej antenie "Peleton Lata z Radiem". Tym razem Patryk Michalski wyruszy rowerem nad Kanał Augustowski.
Rowerem nad Kanał Augustowski. Ciąg dalszy Peletonu "Lata z Radiem"
LATO Z RADIEM 2021 >>
20.00-22.00 - "Koncert Lata z Radiem" - Chopin University Big Band z gościnnym udziałem Danuty Błażejczyk oraz Ryszarda Rynkowskiego
Więcej o koncercie - TUTAJ!
Koncert "Lata z Radiem" - Chopin University Big Band z gościnnym udziałem Danuty Błażejczyk i Ryszarda Rynkowskiego. Fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.
21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska (Radiobook).
Oryginalny jazz Zbigniewa Seiferta
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
W audycji przypomnimy Zbigniewa Seiferta - jednego z najoryginalniejszych i najważniejszych muzyków w historii jazzowej wiolonistyki. Od kilku lat organizowany jest Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta, w którym wyłaniane są indywidualności muzyczne na miarę tego muzyka. W rocznicę 75. urodzin artysty nastąpi kumulacja koncertów dotychczasowych laureatów Konkursu w postaci Seifert Jazz Days, który odbędzie się w dniach od 21 do 23 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Szczegóły w "Jazzowym Poranku Dwójki" o godz. 9.30. Ponadto w audycji: Cykl Jazzowa Rozmowa, a w nim spotkanie Andrzeja Zielińskiego z Witoldem Wnukiem i zaproszenie na Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami oraz Odyseja Lemowska, czyli proza Stanisława Lema na ulicach Trójmiasta.
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - XVIII Konkurs Chopinowski" / Eliminacje - prowadzi Andrzej Sułek
11.10-12.00 - Jacques Ibert Suita symfoniczna "Paryż", wyk. Orkiestra Szwajcarii Romańskiej, dyr. Neeme Jarvi; Maurice Ravel Koncert na lewą rękę, wyk. Pascal Roge - fortepian, Vienna Radio Symphony Orchestra, dyr. Bertrand de Billy;
12.05-12.45 - Płyta na lato: Yo Yo Ma - Songs of Comfort and Hope
12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Andrzej Strzelecki
13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz
Piosenki w wykonaniu Wiesława Gołasa, muzyka filmowa Wojciecha Kilara, z nagrań Stefana Kamasy
16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
Marian Wieleżyński to postać wybitna: inżynier chemik, wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce, a także twórca pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego (spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników). Marian Wieleżyński stał się bohaterem filmu "Wieleżyński, alchemik ze Lwowa". O tym, czego dotyczy film, opowiedzą nasi goście - producent Adam Miszczak i reżyser Mariusz Bonaszewski. Ponadto w audycji felieton "Widziane z Manhattanu", wystawa "Szczęśliwa godzina - Młoda Polska" w Toruniu i zapowiedź Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Przełomowa płyta Marcin Wasilewski Trio na żywo!
17.00-18.00 - "XVIII Konkurs Chopinowski" / Eliminacje - prowadzi Marcin Majchrowski
18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Roch Siciński
Marcin Wasilewski Trio
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska
Denis Matsuev - fortepian, Verbier Festival Orchestra, dyr. Valery Gergiev
Transmisja koncertu inaugurującego Verbier Festival, godz. 20.15
Ludwig van Beethoven III Koncert fortepianowy c-moll op. 37; Sergiusz Prokofiew I Symfonia D-dur, op. 25 "Klasyczna"
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Stanisław Rembek w 120. rocznicę urodzin - rozmowa z prof. Maciejem Urbanowskim – aud. Wacława Holewińskiego
22.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Jan Suzin "Nieźle się zapowiadało", czyta Krzysztof Gosztyła, opr. Anna Lisiecka.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza" (wybrane fragmenty), czyta Marek Kondrat.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik
02.00-03.00 - "Nocne Żądze" - Tomek Żąda
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka z czwartku - Łukasz Jasina
04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski
W audycji m.in. o Łebie, która chce unowocześnić miejską oczyszczalnię, a mieszkańcy boją się nienowoczesnego zapachu. Sprawdzimy o czym należy pamiętać biorąc na wypoczynek czworonogów i przypomnimy rocznicę wystrzelenia w kosmos Apollo 11. Odwiedzimy również Master Truck Show oraz Centrum Nauki Kopernik.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gość - Paweł Mucha, Kancelaria Prezydenta.
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka
W audycji zajrzymy m.in. na przesłuchania do Konkursu Chopinowskiego, odwiedzimy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Non Sola Scripta, Festiwal Jazz Jantar w Gdańsku i sprawdzimy propozycje kulturalne Belgii w dobie pandemii.
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan
W audycji m.in. o chęci pracy Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz o dronach, które badają meteoryty w kosmosie. Wyruszymy także na polskie drogi i sprawdzimy jak działają tele-busy i przyjrzymy się automatom zamiast dróżników.
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda
W audycji m.in. o znaczkach pocztowych z przesłaniem, o ponownym otwarciu Wieży Eiffla oraz o Zlocie Master Truck Show pod Opolem. Powiemy również o polskich paraolimpijczykach, którzy są już gotowi do Igrzysk Paraolimpijskich. Odwiedzimy także Łódź, gdzie przygotowano grę miejską z okazji obchodów 50-tej rocznicy zwycięskiego strajku łódzkich włókniarek oraz 40-tej rocznicy "marszu głodowego" kobiet, czyli największej demonstracji ulicznej okresu PRL.
18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski
19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański
22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłaszają konkurs otwarty na utwór dramatyczny dla cyklu ekranizacji nowej polskiej dramaturgii pod nazwą "Teatroteka". Tematyka prac konkursowych jest dowolna. Organizatorzy oczekują utworów dla dorosłych, o szeroko pojętej tematyce współczesnej. Gościem Polskiego Radia 24 będzie przewodniczący jury, reżyser Maciej Wojtyszko. W audycji również o wystawie malarstwa Zdzisława Beksińskiego z kolekcji japońskiej "Paryż - Osaka - Warszawa", którą można podziwiać w Galerii DA Agra-Art w Warszawie. Po ekspozycji oprowadzi nas jej kurator Monika Bryl.
09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni
Rozmowa o projekcie 50 rzek. Celem inicjatywy Bartka Szaro jest przepłynięcie oraz opisanie 50 najpiękniejszych odcinków polskich rzek i promowanie odpowiedzialnego korzystania ze szlaków kajakowych.
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe
Rozświetlona niczym tafla wody skóra, czarna lub biała kreska na oku i różowa szminka - tak wygląda modny makijaż lato 2021. Warto postawić także na kolory i to wcale nie pastelowe, tylko mocne. Jak zrobić makijaż na plażę czy wycieczkę w góry, żeby było modnie i wygodnie?
16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus
Trening spalający tłuszcz. Przy jakiej intensywności wysiłku zaczyna się jego spalanie, jak długo może trwać ten proces? Rozmowa o tym, czy istnieją magiczne ćwiczenia, które wyrzeźbią sześciopak w 30 dni? Pojawi się też wątek produktów żywnościowych, które zwiększają metabolizm.
18.00-20.00 - "Będzie głośno" - Damian Sikorski
Ostatni dzień nadsyłania zgłoszeń do piątej odsłony "Wydaj płytę z Będzie Głośno". W audycji pojawi się wokalista, który zgłosił się do tegorocznego konkursu - Kamil Kowalski.
"Konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!"
Nagrodą w konkursie jest wydanie płyty z radiową Czwórką - nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, teledysk do singla z debiutanckiego albumu, sesja zdjęciowa oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki w ramach audycji "Będzie Głośno!" oraz w mediach społecznościowych. Partnerami konkursu są Związek Artystów Wykonawców STOART i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Warunki udziału w konkursie są dwa: nagrany materiał na płytę oraz brak podpisanego kontraktu z wytwórnią muzyczną. Szczegóły na stronie internetowej Czwórki.
08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Światowy Dzień Węża jest wspaniałym pretekstem do tego byśmy tym razem w naszą wakacyjną podróż udali się do dżungli.
Dla dorosłych:
23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Maciej Szajkowski. Propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej. Współzałożyciel i członek licznych zespołów polskiej sceny world music/folk (Kapela ze Wsi Warszawa, R.U.T.A., wcześniej Village Kollektiv, Masala) i punk-rockowych (Antidotum). Organizator cykli muzycznych w Państwowym Muzeum Etnograficznym: "Muzyka w Muzeum" i "Jedna Europa, Wiele Kultur - Muzyczny Przegląd Stolic Europejskich". Wiceprezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Sztuki Etnicznej "Transetnika". Wraz z grupą Kapela ze Wsi Warszawa wydał pięć albumów studyjnych oraz płytę z remixami. W 2004 roku po wydaniu albumu Wykorzenienie otrzymał nagrodę BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii Newcomer, po czym wraz z zespołem wyruszył w światową trasę koncertową, która objęła m.in. Stany Zjednoczone i Japonię. W 2013 roku nominowany do nagród Instytutu Muzyki i Tańca Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii "Osobowość roku".
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.
19.10 - "Książka do poduszki" - "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, czyta Patryk Bartoszewski.
20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński
Pierwsza część dyptyku poświęconego albumowi "Chopin Live At The National Philharmonic" Andrzej Jagodzińskiego i jego tria nagranemu kilka lat po spektakularnym sukcesie studyjnej płyty "Chopin" z 93 roku. Płyta zapoczątkowała nurt chopinowsko-jazzowy w Polsce, ale też i na świecie.
21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski
Pierwszym artystą w cyklu "Chopin inspiruje" będzie Sławomir Ciecierski. Prowadzący porozmawia z kompozytorem o jego twórczej drodze. Czy muzyka Fryderyka Chopina miała znaczny wpływ na twórczość Ciecierskiego?
22.00 - STUDIO POLSKIEGO RADIA CHOPIN - ELIMINACJE
Zapraszamy na audycje na żywo prosto ze studia Polskiego Radia Chopin. Nasi redaktorzy: Małgorzata Pęcińska, Kamila Stępień-Kutera, Jakub Puchalski oraz Marek Bracha komentować będą zmagania uczestników Eliminacji do Konkursu Chopinowskiego.